Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97601 από asfet

bill069 έγραψε: επειδη πηρα κ εγω υπαγωγη την περασμενη παρασκευη στο εξοικονομω τι πιστοποιητακα πρεπει να εχει ο λεβητας βιομαζας aloi lene oti prepei na exei C.E.αλοι οχι τι αποδοση πρεπει να εχει οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη.


Ειδικά οι λέβητες βιομάζας, δεν έχουν CE. (Εχει ειπωθεί ξανά αυτό)

Για να είναι επιλέξιμος ένας λέβητας βιομάζας στο εξοικονομώ πρέπει να έχει πιστοποίηση κατασκευής σύμφωνα με το πρότυπο ΕΛΟΤ ΕΝ 303.05 κλάση 3.

Οποιοδήποτε άλλο προϊόν για να ενταχθεί στο εξοικονομώ πρέπει να έχει CE.

Για την απόδοση του λέβητα, καλύτερα να ρωτήσεις τον μηχανικό που σου έκανε την επιθεώρηση, επειδή:
Στο σενάριο παρεμβάσεων, ο μηχανικός σου, έχει δηλώσει κάποιον λέβητα βιομάζας με συγκεκριμένο βαθμό απόδοσης.
Αν η μοναδική παρέμβαση που θα κάνεις είναι η αλλάγή λέβητα, τότε για να μην υπάρχουν δυσάρεστες αλλάγές (και ενδεχόμενη μη επιλεξιμότητα της παρέμβασης), πρέπει ο λέβητας να έχει απόδοση τουλάχιστον ίση με αυτή που δηλώθηκε στο σενάριο.
Αν υπάρχουν κι άλλες παρεμβάσεις (π.χ. θερμομόνωση, κουφώματα), τότε υπάρχουν μεγαλύτερες "ανοχές", και ανάλογα μπορείς να πάρεις λέβητα με βαθμό απόδοσης μικρότερο από αυτόν του σεναρίου.
Γι' αυτό λέω, να συμβουλευτείς τον ενεργειακό επιθεωρητή που σου έκανε την επιθεώρηση.

Γενικά, όσο μεγαλύτερος ο βαθμός απόδοσης, τόσο καλύτερα για την ενεργειακή απόδοση και την τσέπη σου.
Σίγουρα να είναι πάνω από 90%.

Άννα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97608 από ALXIOA
τελικα πολυ μουφα αυτο το προγραμμα..!!εκανα κ γω την αιτηση στην alphabank και με απεριψαν μετα απο εναν μηνα επειδη εχω αλλο δανειο..το οποιο ομως πληρωνω κανονικα την δοση του καθε μηνα χωρις καθυστερησεις.....!!

Δηλ υπαρχει καποιος που δεν εχει δανειο?? Ή τελικα ειναι μονο για αυτους που δεν χρωστανε πουθενα και σε κανεναν..??


να δοκιμασω κ σε αλλη τραπεζα λετε? η τσαμπα κοπος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97618 από vag1234
τζαμπα κόπος

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97624 από ALXIOA
οποτε ειναι παλι μονο για λιγους..!!!

:angry: :angry: :angry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97649 από kouliko
Μια σύντομη ερώτηση : σπίτι που φτιάχνεται και δεν έχει πάρει ακόμα ρεύμα (είναι στους σοβάδες) μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97656 από gounoman
τελικα παιδια και γω μετα απο 5 μήνες μπηκα στο πρόγραμμα την περασμένη Παρασκευή και αναμένω τους λογαριασμούς των προμηθευτών για να τους βάλουν το 40% όωσ μου είπε σήμερα η Τράπεζα. Για να ξέρετε κάποιοι παρόλο που έχω ήδη 2 δάνεια που αποπλήρώνω (στεγαστικο- αγοράς αυτοκινήτου) σύνολο 1070€ περίπου, η τράπεζα και το υπουργείο το ενέκρινε αν και έχω μόνο 35% επιδότηση.Παντως αμφιταλαντεύομαι αν θα πρέπει να αλλάξω τα συρόμενα παράθυρα αλουμινίου(διπλά τζάμια) με τα συνθετικά ανοιγόμενα της kommerling για καλύτερη μόνωση και ηχομόνωση αφού τα προηγούμενα έμπαζαν και δεν εφάρμοζαν σωστά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.131 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ