Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97663 από egglezos

kouliko έγραψε: Μια σύντομη ερώτηση : σπίτι που φτιάχνεται και δεν έχει πάρει ακόμα ρεύμα (είναι στους σοβάδες) μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα;


λογικά μπορεί... δές εδώ : exoikonomisi.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=658&language=el-GR

αλλά πάρε έναν ενεργειακό επιθεωρητή να μιλήσεις καλύτερα. Το θέμα είναι να βγεί ενεργειακό πιστοποιητικό με κατηγορία κάτω του Δ...άν μπορείς να το εξασφαλίσεις αυτό στην φάση που βρίσκεσαι έχει καλώς...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97664 από kouliko
Οι ενεργειακοί επιθεωρητές και η έκδοση ΠΕΑ, πόσο αντικειμενικά είναι ? Δεν μπορεί π.χ. να «βοηθήσει» κάποιος γνωστός επιθεωρητής;
Όταν λέμε κάτω από Δ τι ακριβώς εννοούμε;
Γενικά έχει κάνει κάποιος αίτηση και έχει πάρει έγκριση με παρόμοια κατάσταση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97665 από asfet

kouliko έγραψε: Μια σύντομη ερώτηση : σπίτι που φτιάχνεται και δεν έχει πάρει ακόμα ρεύμα (είναι στους σοβάδες) μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα;


Δυστυχώς όχι :(

Το ακίνητο θα πρέπει να είναι κατοικία ή να έχει χρησιμοποιηθεί ως κατοικία τα 3 τελευταία έτη.

Η μόνη εξαίρεση, σύμφωνα με το ανανεωμένο πρόγραμμα της 12/3/2013:
Επίσης, εντάσσονται κενά διαμερίσματα που κατοικούνταν εντός των τελευταίων τριών ετών.

Άννα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97667 από kouliko
Από το Ε1 δεν προκύπτει κάτι τέτοιο προς το παρόν (ως διεύθυνση κατοικίας), ούτε καν φαίνεται το διαμέρισμα αφού πέρασε ως γονική παροχή 31/12/2012. Από την άλλη θα μπορούσε να φανεί στο Ε9 (που δεν υποβάλλεται ωε τώρα λόγω έλλειψης περιουσιακών στοιχείων) , αλλά καλύπτεται όμως από την υποσημείωση «Σε περίπτωση που ο ωφελούμενος απέκτησε δικαίωμα στο ακίνητο (πλήρη κυριότητα, ψιλή κυριότητα, επικαρπία) μετά την πλέον πρόσφατή υποβολή δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, προσκομίζεται σχετικός τίτλος κυριότητας και πιστοποιητικό μεταγραφής αυτού από το οικείο Υποθηκοφυλακείο ή πιστοποιητικό καταχώρησής του στα κτηματολογικά φύλλα του οικείου Κτηματολογικού Γραφείου.» , τα οποία υπάρχουν.
Είναι λίγο μπερδεμένο το θέμα και ασαφές και το πιθανότερο είναι να μην περάσει, αλλά ψάχνω το παραθυράκι, και όλα αυτά αν κάνει δεκτή την αίτηση η τράπεζα. Γι’ αυτό ρωτάω αν έχει ασχοληθεί με κάτι παρόμοιο κάποιος από σας.

Πάντως θέλω να σας ευχαριστήσω για την αμεσότητα και την εξυπηρέτηση. Σε άλλο φόρουμ που έκανα την ίδια ερώτηση πέσαν να με φάνε ότι και καλά ψάχνω για απατεώνες σχετικά με το θέμα του «γνωστού» και μάλιστα διέγραψαν τα σχόλια και μου αφαίρεσαν το λόγο για ένα μήνα. Τεσπά μη σας ζαλίζω απλά μου τη δίνει η λογοκρισία και το “political correct” σε φόρουμ. Ούτε στα FAQs του υπουργείου δεν θα είχαν τέτοια συμπεριφορά. Τεσπα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97669 από asfet
kouliko, μάλλον έχεις μπερδευτεί λίγο...Τα χαρτιά όσο μπερδεμένα και να ήταν θα βρισκόταν κάποια "άκρη".

Σου απαντώ με ερώτηση, για να καταλάβεις:
Πώς θα τους αποδείξεις ότι είναι κατοικία, αφού το ακίνητο δεν έχει κατοικηθεί ακόμη?

Το πρόγραμμα αφορά αποκλειστικά κτίρια ή τμήματα κτιρίου με χρήση κατοικίας.
Από τη στιγμή που δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη, δεν μπορείς να εξασφαλίσεις σε κανέναν, ότι μετά την αποπεράτωση δεν θα γίνει επαγγελματικός χώρος, (π.χ. γραφείο ή ιατρείο).

Δυστυχώς δεν αφορά τα νεόδμητα.

Άννα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97674 από ALXIOA

gounoman έγραψε: τελικα παιδια και γω μετα απο 5 μήνες μπηκα στο πρόγραμμα την περασμένη Παρασκευή και αναμένω τους λογαριασμούς των προμηθευτών για να τους βάλουν το 40% όωσ μου είπε σήμερα η Τράπεζα. Για να ξέρετε κάποιοι παρόλο που έχω ήδη 2 δάνεια που αποπλήρώνω (στεγαστικο- αγοράς αυτοκινήτου) σύνολο 1070€ περίπου, η τράπεζα και το υπουργείο το ενέκρινε αν και έχω μόνο 35% επιδότηση.Παντως αμφιταλαντεύομαι αν θα πρέπει να αλλάξω τα συρόμενα παράθυρα αλουμινίου(διπλά τζάμια) με τα συνθετικά ανοιγόμενα της kommerling για καλύτερη μόνωση και ηχομόνωση αφού τα προηγούμενα έμπαζαν και δεν εφάρμοζαν σωστά.



Πια τράπεζα αγαπητέ μου..??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.111 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ