Μούχλα και υγρασία σε κάποια μέρη του σπιτιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21697 από Βιομαζιστής

aithio έγραψε: Λοιπόν φίλε Χρήστο μιάς και μου είπες ευχαριστώ για το πόστ μου έχω να σου προτείνω...
Όταν βαρεθούμε το υδραυλίλικη μιάς και λεφτά δεν βλέπω να βγάζουμε απο αυτό (ότι και να λέει ο Βιομαζιστής:)) λέω να γίνουμε ψαράδες να ταξιδεύουμε σε άλλες θάλασσες και να ακούμε αυτό....


Με παρεξήγησες! Εγώ δεν είπα ότι βγάζεις πολλά αλλά τι θα έπρεπε να κάνεις -κατά την άποψη μου- για να έχεις σταθερή δουλειά.
Ζητάς να βγάλεις πολλά ανά μονάδα. Δεν βγάζεις πολλά. Διαφορετικά πράγματα είναι. ;)

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #21800 από aithio
Βιομαζιστή πλάκα κάνω για να σε πειράξω.

Φίλε Soholis ας δούμε μία υποθετική περίπτωση σπιτιού πάνω στον ψυχρομετρικό χάρτη.
Έχουμε λοιπόν ένα σπίτι με εσωτερική θερμοκρασία αέρα 18 βαθμούς κελσίου. Σημείο Α
Έχουμε ένα υγρασιόμετρο και μετράμε την σχετική υγρασία που μας δείχνει 75%. Σημείο Β
Στο σημείο Γ βλέπουμε ότι η απόλυτη υγρασία αντιστοιχεί στα 10γραμμάρια ανά κιλό αέρα.
Στο σημείο Δ βλέπουμε ότι το σημείο δρόσου είναι στους 14βαθμούς Κελσίου. Δηλαδή αν κάποιος τοίχος ή κάποιο τζάμι έχει 14 βαθμούς Κελσίου με τις παραπάνω συνθήκες θα αρχίσει να υγροποιείται.
Στο ίδιο σπίτι χωρίς να ανοίξουμε παράθυρα ανάβουμε το καλοριφέρ είτε τα κλιματιστικά είτε οποιαδήποτε θέρμανση που δεν χρειάζεται αέρα από τον χώρο για την καύση και μετά από λίγη ώρα φτάνουμε την θερμοκρασία του αέρα στους 23 βαθμούς. Σημείο Α κόκκινο.
Παρατηρούμε ότι η σχετική υγρασία έχει μεταβληθεί από το 75% στο 60% Σημείο Β αλλά το σημείο δρόσου και η απόλυτη υγρασία παραμένουν ίδια.Γ Δ

Δηλαδή ότι νερό περιείχε ο αέρας στους 18 βαθμούς τό ίδιο νερό έχει και τώρα στους 23.

Συμπέρασμα...Η σχετική υγρασία λέγεται σχετική για συσχετίζεται με την θερμοκρασία του αέρα.

Ενώ η απόλυτη υγρασία είναι ένα απόλυτο νούμερο που μας λέει καθαρά πόσο νερό περιέχει ο αέρας μας.

Το σημείο δρόσου ενώ δεν μεταβάλλεται, αυτό που μεταβάλλεται λειτουργώντας την θέρμανση είναι η θερμοκρασία των δομικών στοιχείων. Έλα όμως που είναι δύσκολο να παρακολουθήσει κανείς πόσο μεταβάλλεται η θερμοκρασία των τοίχων και γιατί...Υπάρχουν πολλοί παράγοντες και θέλει πολύ συζήτηση αυτό το θέμα.

Πάμε όμως παρακάτω να δεις ένα ακόμα πιο κουφό.
Ας θεωρήσουμε ότι έξω είναι μία σχετικά κρύα μέρα με θερμοκρασία αέρα 5 βαθμούς. Σημείο Α μπλέ και σχετική υγρασία 80% Σημείο Β.
Η απόλυτη υγρασία όμως είναι πολύ μικρή σημείο Γ. Περίπου στα 4.5γραμμάρια ανά κιλό αέρα.
Δηλαδή αν ανοίξουμε τα παράθυρα του σπιτιού και αντικαταστήσουμε όλο τον αέρα των 23 βαθμών με 60% υγρασία με αέρα 5 βαθμών και 80% υγρασία και ξαναζεστάνουμε αυτόν το κρύο ξηρό αέρα πλέον το σπίτι θα έχει σχετική υγρασία κάτω από 30% και το σημείο δρόσου θα πέσει στους 2 βαθμούς κελσίου.....
Δηλαδή τα ντουβάρια και τα τζάμια πρέπει να έχουν 2 βαθμούς για να υγροποιούν τον αέρα.

Είναι ή δεν είναι τρελλοί αυτοι οι Ρωμαίοι; :blink:


Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #21803 από χρηστος8

aithio έγραψε: Λοιπόν φίλε Χρήστο μιάς και μου είπες ευχαριστώ για το πόστ μου έχω να σου προτείνω...
Όταν βαρεθούμε το υδραυλίλικη μιάς και λεφτά δεν βλέπω να βγάζουμε απο αυτό (ότι και να λέει ο Βιομαζιστής:)) λέω να γίνουμε ψαράδες να ταξιδεύουμε σε άλλες θάλασσες και να ακούμε αυτό....


Τι λές;




Φιλε Γρηγορη μετα απο μια πολυ δυσκολη μερα στην δουλεια με εφτιαξες με το τραγουδι (τωρα το ειδα).

Συμφωνω μαζι σου...εκτος απο θαλασσα και ψαρεμα μου αρεσει πολυ το βουνο...γι αυτο πηγα πριν ενα μηνα περιπου 4 μερες στο Αγιο ορος...πηγαινω τακτικα.

Καποιες φορες μονος...καποιες φορες με φιλους βρισκω την ηρεμια μου με περπατημα, συλλογισμο, και συζητησεις επι ωρες με φωτισμενους γεροντες που ξερουν το νοημα της ζωης.

Ανυπομονω μολις βρω λιγο χρονο τον Σεπτεμβριο να ξαναπαω...φορτωνω μπαταριες και ξανανιωνω.

Οποιος εχει παει ξερει την αγαλλιαση που προσφερει στην ψυχη...αυτην που η καθημερινοτητα μας την γεμιζει μονο κακα αισθηματα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #21807 από aithio
Jnet ότι όταν υπάρχουν ωραία τεχνικά θέματα σε ένα θέμα και ενδιάμεσα πέφτουν πόστ σαν του Χρήστου παραπάνω (που είναι ανθρώπινη κατάθεση ψυχής) ίσως και σαν δικό μου μουσικό πόστ που αφιέρωσα στον Χρήστο, λειτουργούν σαν αλατοπίπερο που νοστιμίζει το φαΐ. ;)

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #167722 από dganer
Καλησπέρα για την μούχλα μέσα και έξω από το σπίτι έχω αγοράσει πρόσφατα ένα σετάκι σπρει το οποίο κάνει πολύ καλή δουλειά.
www.doktoris.gr/lipantika/katharistika/s...iaspool-2001250.html

Είναι 2 σπρει ένα βγάζει την μούχλα και ένα δεν την αφήνει να ξαναεμφανιστεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ