Τρίοδη Θερμοστατική Βάνα: γνώμες & σχόλια!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75904 από Gdevil
με κόκκινα κάποια πράγματα που με φάνηκαν παράξενα.

Sp4wN έγραψε: επίσης αυτό εδώ μπορεί να σε βοηθήσει και λίγο παραπάνω Γιώργο ...

Τρίοδη βάνα και Τετράοδη βάνα


Γενικά

Σκοπός αυτών των μηχανισμών είναι αφενός να ελέγχεται σωστά η εγκατάσταση και αφετέρου η εγκατάσταση να λειτουργήσει στο μάξιμουμ των δυνατοτήτων της με οικονομία και σύμφωνα με τη θερμοκρασία εξωτερικού περιβάλλοντος.
Προσωπικά δε το βλέπω να έχουν κάποια σχέση οι τρίοδες και οι τετράοδες με τις θερμοκρασίες εξωτερικού περιβάλλοντος

Οι τρίοδες βάνες κάνουν έλεγχο παροχής και ανάμειξης νερού προς τα θερμαντικά σώματα ενώ οι τετράοδες βάνες κάνουν μόνο έλεγχο ανάμειξης νερού.
Μάλλον ανάποδα γραφτηκαν. Οι τρίοδες κάνουν μόνο ανάμιξη νερού. Πάλι από όσο ξέρω

Όταν αλλάζουμε την παροχή νερού προς τα θερμαντικά σώματα τότε κάνουμε έλεγχο παροχής νερού.
Το νερό στην είσοδο των σωμάτων θα έχει την ίδια θερμοκρασία με τη θερμοκρασία νερού στο λέβητα.
Όταν αλλάζουμε τη θερμοκρασία νερού προς τα σώματα κάνουμε έλεγχο ανάμειξης νερού.
Έχουμε δηλαδή σταθερή την παροχή νερού, μεταβάλλεται όμως η θερμοκρασία του νερού προαγωγής προς τα σώματα.
Το νερό ζεσταίνεται στο λέβητα σε θερμοκρασία 90C και πηγαίνει μέσω της γραμμής προσαγωγής και την τρίοδη βαλβίδα ανάμιξης προς τον κυκλοφορητή και στην συνέχεια διανέμεται στα σώματα.
Το νερό αποβάλλει θερμότητα και σε θερμοκρασία 70C επιστρέφει μέσω της γραμμής και των κλάδων επιστροφής.
Μια ποσότητα από το νερό επιστροφής 70C περίπου πηγαίνει στη μεσαία υποδοχή της τρίοδης βάνας αναμίξεως, αναμιγνύεται με νερό προσαγωγής 90C και γίνεται νερό 80C προσαγωγής στα σώματα (θέλουμε νερό σταθερής και ομοιόμορφης θερμοκρασίας).
Αυτό συμβαίνει για να πετύχουμε νερό επιστροφής στο λέβητα θερμοκρασίας όχι κάτω από 60 C για δύο κυρίως λόγους .

Δεν θα έχουμε φθορές και διαβρώσεις στο λέβητα από την υγροποίηση υδρατμών

Εκμεταλλευόμαστε το θερμό νερό αναμίξεως που δεν έχει αποβάλλει όλα τα ποσά θερμότητας, διατηρώντας μια σταθερή θερμοκρασία 75C- 85C με οικονομία στα καύσιμα.
Η οικονομία στα καύσιμα δλδ προέρχεται από ότι δεν έχουμε φθορές και διαβρώσεις στο λέβητα από την υγροποίηση υδρατμών και δεν έχουμε πίσσα που να μειώνει την απόδοση. Σωστά? η ανάμιξη από μόνη της δεν κάνει κάποια οικονομία?

...Kozas4urplace
...



Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75906 από Gdevil

Sp4wN έγραψε: επίσης αυτό εδώ μπορεί να σε βοηθήσει και λίγο παραπάνω Γιώργο ...
...
Λίγα λόγια για την αντιστάθμιση

Στο κλασσικό καλοριφέρ ένας χρονοδιακόπτης προγραμματίζει τη λειτουργία της κεντρικής θέρμανσης τις ίδιες ώρες κάθε μέρα (π.χ. 3 ώρες το πρωί, 2 ώρες το μεσημέρι και 4 ώρες το βράδυ). Με τον τρόπο αυτό κάθε μέρα η θέρμανση λειτουργεί τις ίδιες ώρες και με την ίδια ένταση ανεξάρτητα αν οι καιρικές συνθήκες είναι καλές ή κακές (π.χ. 16οC ή 4οC). Η θερμοκρασία νερού στο λέβητα φθάνει πάντα στους 80-90οC εκεί όπου έχουμε ρυθμίσει το θερμοστάτη του καυστήρα.
.....
BurnerService

Εγώ αυτό που κατάλαβα για την αντιστάθμιση και την χρησιμότητά της και την οικονομία της είναι ότι δουλεύει ΜΟΝΟ όταν ισχύουν αυτά που έβαλα με bold
Γιατί εάν υπάρχει πχ 24ώρη λειτουργία ξυλολέβητα με αδράνειας και θερμοστάτη χώρου τότε το σπίτι τραβάει ζέστη όταν ο θερμοστάτης χώρου ζητάει.
η αντιστάθμιση στην περίπτωση αυτή δεν κάνει τπτα. Απολύτως τπτα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75908 από aithio
Gdevil δύσκολα πράγματα ζητάς...
Καταρχάς το κείμενο που παραθέτει ο Sp4wN είναι κείμενο μηχανολογικό και δεν χωράει και πολύ αμφισβήτηση.
Το κείμενο λέει λοιπόν.
Οτι τις τρίοδες βάνες μπορείς κανείς να τις χρησιμοποιήσει με δύο τρόπους.
Είτε να κάνουν μίξη είτε να κάνουν διανομή.
Διανομή σημαίνει ότι το νερό είτε οδηγείτε από την μία μεριά είτε από την άλλη.
Σπάνια έως ποτέ δεν κάνουμε διανομή για αντιστάθμιση.
Διανομή μέσο τρίοδης μπορείς να κάνεις για παράδειγμα σε ένα ηλιακό σύστημα...
Αφού ζεστάνεις με τα ηλιακά κάτοπτρα ένα μπόιλερ τότε η βάνα γυρνάει και στέλνει το νερό σε ένα άλλο μποίλερ.
Οι τετράοδες κάνουν μόνο μίξη αλλά ταυτόχρονα ένα ποσοστό του νερού της προσαγωγής το επιστρέφουν στον λέβητα για να τον κρατούν ζεστό πράγμα που δεν κάνει η τρίοδη όταν κάνει μίξη.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75909 από Gdevil
thx για την εξήγηση aithio :)
Έχοντας κατά νού μόνο τα περί θέρμανσης και τις όποιες εμπειρίες έχω δεν μπορούσα να καταλάβω πως η τρίοδη κάνει και έλεγχο διανομής...
δλδ η τρίοδη με τον τρόπο που ξέρουμε οι περισσότεροι να συνδέεται (2 είσοδοι, 1 έξοδος) κάνει έλεγχο μίξης.
Αν την συνδέσουμε αλλιώς (2 έξοδοι, 1 είσοδος) τότε κάνει έλεγχο διανομής.
Ενδιαφέρον... :ohmy:
Αντε να δώ πως μία τρίοδη μπορεί να με βοηθήσει με τον ηλιακό μου. (μέχρι τώρα απλά επιλέγω χειροκίνητα αν θα πάρω ζεστό νερό από το μπόιλερ ή το ηλιακό.)
Αλλά τώρα βλέπω πως μπορώ με το ηλιακό σαν είσοδο να έχω 2 εξόδους. Είτε στο σπίτι (για ζεστό νερό) είτε προς το μπόιλερ (για να το ζεσταίνω έστω λίγο)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78376 από jonis
καμενος μ το 8εμα .... ειναι καλλη μονο αν δουλε.τουλαχιστον στην μεση τις δυναμης κ πανω. χαμηλα δεν δουλευη βαλε χειροκινητο βανακι κ ισε οκ.. αυτα για σομπα πελλετ 15 κw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155268 από jps
Πριν από μία εβδομάδα,ενώ ο λέβητας ζέσταινε κανονικά τα σώματα του σπιτιού,σταμάτησε να ζεσταίνει το boiler του ηλιακού τριπλής ενέργειας με το οποίο είναι συνδεδεμένο.
Στην αρχή τσέκαρα το εξαεριστηράκι μήπως είχε κολλήσει και στη συνέχεια έλεγξα τα τρία θερμόμετρα που έχω πάνω στην τρίοδη θερμοστατική βάνα caleffi biomass 55 βαθμών και 1 ίντσας την οποία είχα αγοράσει 100 ευρώ πριν από 4 χρόνια,γιατί μου την είχαν προτείνει ως την καλύτερη και διαπίστωσα ότι η μία είσοδος by-pass της βάνας όπως και η είσοδος της βάνας των επιστρεφόμενων νερών που κατέληγαν στο λέβητα ήταν ανοιχτές και ζεστές, ενώ η είσοδος της βάνας που δεχόταν τα επιστρεφόμενα νερά από τα σώματα ήταν μονίμως κρύα και συνεπώς κλειστή.
Έβγαλα την τρίοδη,την άνοιξα από κάτω,την καθάρισα σε όλα τα μέρη και το ελατήριο,της έριξα και αντισκωριακό σπρέυ,την επανατοποθέτησα,αλλά πάλι δε λειτούργησε.
Οπότε τώρα είμαι πάλι σε αναζήτηση καινούργιας τρίοδης θερμοστατικής βάνας και σίγουρα όχι caleffi.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ