Τουβλα ή YTONG

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125188 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Τουβλα ή YTONG

vag1234 έγραψε: Δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό τεχνικά (δεν γνωρίζω αν έχει δοκιμαστεί) να τοποθετήσεις ytong και θερμοπρόσοψη εξωτερικά 5 cm dow.. Πιστεύω ότι αυτό θα γινόταν 'τούμπανο' ενεργειακά!! :)


Κατασκευαστικα δεν υπαρχει θεμα. Εδω ειναι η πιο συνηθισμενη τοιχοποιια σε νεες κατασκευες, 25 ή 35 τυπου Ytong με 10εκ διογκωμενης. Το δικο μου ιδανικο ειναι 35 + 15 αν και δυσκολα δικαιολογειται απο νουμερα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125189 από johann
Απαντήθηκε από johann στο θέμα Τουβλα ή YTONG
αρα απο κατι προχειρο πηρα μια απαντηση, τοιχος με τουβλο 2πλος και αναμεσα dow 8 τουλαχιστον.
Στο δωμα απο κάτω υπαρχει καταστημα και πανω οροφος.
Τα θεμελια βεβαια ειναι χωρις μονωση

John Lambrakis
email: lambrakisjohn at hotmail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125190 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Τουβλα ή YTONG

Grecu_ έγραψε:

vag1234 έγραψε: Δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό τεχνικά (δεν γνωρίζω αν έχει δοκιμαστεί) να τοποθετήσεις ytong και θερμοπρόσοψη εξωτερικά 5 cm dow.. Πιστεύω ότι αυτό θα γινόταν 'τούμπανο' ενεργειακά!! :)


Κατασκευαστικα δεν υπαρχει θεμα. Εδω ειναι η πιο συνηθισμενη τοιχοποιια σε νεες κατασκευες, 25 ή 35 τυπου Ytong με 10εκ διογκωμενης. Το δικο μου ιδανικο ειναι 35 + 15 αν και δυσκολα δικαιολογειται απο νουμερα


Εδω κάτω ακόμα, αν το πεις στους μαστόρους σε κοιτάνε σαν εξωγήινο.. Εδώ την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ σε νεόκτιστα είδα και έπαθα να τους το εξηγήσω..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125195 από johann
Απαντήθηκε από johann στο θέμα Τουβλα ή YTONG
αρπακολλατζιδες η περισσότεροι.

John Lambrakis
email: lambrakisjohn at hotmail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125197 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τουβλα ή YTONG

johann έγραψε: αρα αν εβαζα ασ πουμε διπλο τουβλο χωρις καθολου dow αναμεσα και στο τελος εβαζα κελυφος απο εξω ειναι λαθος? θελω οπσδηποτε και dow αναμεσα στα τουβλα?

εχω καταλαβει διαβαζοντας εδω στο φορουμ οτι ολο το κολπο ειναι η μονωση και οταν πριν 3-4 χρονια (βλεποντας την εκπομπη στο ΣΚΑΙ με το λιανο) μιλουσα με διαφορους μηχανικους και τους ελεγα για θερμοπροσωπη (και μου λεγανε ασυναρτησιες) , ασχετος εγω με το θεμα αλλα μου αρεσει να διαβαζω σε φορουμ, εκανα την παραπανω ερωτηση να δω τη παιζει εν ετη 2014


η θερμοπροσοψη ειναι ενα κουκουλωμα για οτι δεν εγινε εξ αρχης
ως εκ τουτου δεν ειναι η σωστη λυση για νεες κατασκευες
εφ οσον ομως οι κολωνες σου δεν εχουν μονωση ξεκινας απο κει αν και εφοσον ειναι εφικτο
αν αποφασισεις να ξεκινησεις (εκτος κι αν το ερωτημα ειναι ρητορικο) θα χρειαστεις και μια αναθεωρηση αδειας οποτε με την ευκαιρια κανεις κι μια κουβεντα με τον μηχανικο που ξερει και τις ιδιαιτεροτητες της οικοδομης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125199 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Τουβλα ή YTONG
crecu που μπορώ να βρω φωτογραφίες της εφαρμογής που περιγράφουμε παραπάνω με ytong-dow?

Θέλω να κάνω μία σύγκριση στα κοστολόγια για να το προτείνω σε πελάτες μου αν είναι οικονομικότερο :)

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ