Τουβλα ή YTONG

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125173 από johann
Τουβλα ή YTONG δημιουργήθηκε από johann
Καλη Χρονια σε ολο το φορουμ,

Διαβαζοντας μεσα στο φορουμ ολο μα8αινεις και αποκτας και νεα ερωτηματα ασχετα που μπορεις να μην σου χρειαστουνε ποτε.

Μου γεννηθηκε μια απορια , αν ειχατε( εχω) ενα σπιτι στο πρωτο οροφο αλλα στα μπετα , που εχει κτησει πριν 15χρονια περιπου , εχει μπει ασπρο φελιζολ στην ταρατσα, και αποφασισατε καμοια φορα να το ξεκινησετε,(πραγμα απι8ανο για το αμμεσο μελλον, χασαμε το τζοκερ) με τη θα κτιζατε τους τοιχους , τουβλα με dow αναμεσα στα τουβλα, i ytong ή τουβλα διπλο χωρις μονωση μεσα και κελυφος απο εξω??


(ολα αυτα μου γεννηθηκαν σχετικα με υγρασιας που διαβαζα σημερα και μονωσεις?

John Lambrakis
email: lambrakisjohn at hotmail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125175 από parth
Απαντήθηκε από parth στο θέμα Τουβλα ή YTONG
εξωτερική θερμοπροσοψη= ο,τι καλυτερο, το σπιτι εχει "θερμικη αδρανεια" και κραταει τη ζεστη για ενα μεγαλο διαστημα απο οταν κλεισεις τη θερμανση. Δεν ξερω αν μπορεις να το εφαρμοσεις τωρα, γιατι δεν εχεις τελειωσει την οικοδομή σου ακομα και θα θελεις αναθεωρηση και να μετραει στην δομηση η μονωση που θα βαλεις απο εξω.
Ytong= με 20-25εκ εχεις παρα πολυ καλη μονωση. Μειονεκτημα οτι το σπιτι δεν θα εχει καθολου θερμικη αδρανεια, δηλαδή θα ζεστενεται πολυ γρηγορα οταν βαλεις θερμανση, αλλα δεν θα μπορει να συγκρατει την ζεστη (πχ οταν αεριζεις το χωρο θα κρυωνει γρηγορα).
Τουβλο με ενδιαμεση μονωση= Δοκιμασμενο, με τα θετικα και αρνητικά που ξερουμε ηδη απο τα σπιτια μας.

Οτι και αν επιλεξεις, δωσε μεγαλη βαση στην μονωση, μην βαλεις τους 2-3 ποντους που ειχες στην μελετη προ 15ετιας, αλλα τουλαχιστον 7εκ dow ή 20-25 ytong.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125177 από johann
Απαντήθηκε από johann στο θέμα Τουβλα ή YTONG
αρα αν εβαζα ασ πουμε διπλο τουβλο χωρις καθολου dow αναμεσα και στο τελος εβαζα κελυφος απο εξω ειναι λαθος? θελω οπσδηποτε και dow αναμεσα στα τουβλα?

εχω καταλαβει διαβαζοντας εδω στο φορουμ οτι ολο το κολπο ειναι η μονωση και οταν πριν 3-4 χρονια (βλεποντας την εκπομπη στο ΣΚΑΙ με το λιανο) μιλουσα με διαφορους μηχανικους και τους ελεγα για θερμοπροσωπη (και μου λεγανε ασυναρτησιες) , ασχετος εγω με το θεμα αλλα μου αρεσει να διαβαζω σε φορουμ, εκανα την παραπανω ερωτηση να δω τη παιζει εν ετη 2014

John Lambrakis
email: lambrakisjohn at hotmail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125180 από greenpug
Απαντήθηκε από greenpug στο θέμα Τουβλα ή YTONG
Το σπίτι μας που κτίζεται τώρα στην Κύπρο κτίστηκε με τούβλα πάχους 28 εκατοστών και θερμοσουβά έξω και μέσα.
Οι κολώνες επενδύθηκαν με πολυστερίνη εξωτερικά.

Το σπίτι θα έχει πιστοποιητικό ενεργειακής κλάσης Β

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125185 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Τουβλα ή YTONG
Δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό τεχνικά (δεν γνωρίζω αν έχει δοκιμαστεί) να τοποθετήσεις ytong και θερμοπρόσοψη εξωτερικά 5 cm dow.. Πιστεύω ότι αυτό θα γινόταν 'τούμπανο' ενεργειακά!! :)

Η πιο δοκιμασμένη λύση είναι μόνωση εσωτερικα σε διπλή τοιχοποιοια με τουλάχιστον (για εμένα) 8 cm πάχος μόνωσης. Η θερμοπρόσοψη είναι η καλύτερη μόνωση γιατί απαλείφει τις θερμογέφυρες αλλά σε βάθος χρόνου π.χ. δεκαετίας, τελίκα δεν γνωρίζουμε τι προβλήματα μπορεί να παρουσιάσει.. Κανένας κατασκευαστής αυτή την στιγμή δεν δίνει εγγύηση στην θερμοπρόσοψη πάνω από 10 χρόνια (μπορεί να λέω και πολλά)..

Θα πρέπει όμως αντίστοιχα να ενισχύσεις την μόνωση προς το Δώμα. Άλλους 7-8 πόντους :)

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125186 από parth
Απαντήθηκε από parth στο θέμα Τουβλα ή YTONG
κελυφος με διπλή τοιχοποιια με κενο το βλεπω περιττο. Το ιδανικό ειναι κελυφος με μονα καθετα τουβλα/τουβλετες ορθομπλοκ παχους 20-25εκ, τα οποια προσφερουν και πολυ καλη αντισεισμική συμπεριφορα στην οικοδομή. Σαν υλικό ειναι αυτα τα τουβλα πιο ακριβα, αλλα χτιζονται στο 1/4 του χρονου, λογω μεγαλου εμβαδου το καθενα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ