Συνδεσμολογία λεβητοστασιου & βελτίωση

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147998 από vagroul
καλησπερα, ηθελα να ρωτησω τα εξης για την συνδεσμολογια σε λεβητοστασιο με λεβητα πετρελαιου.
1) η ηλεκτροβανα σε τι χρησιμεύει απο την στιγμη που ο λεβητας αφορα μονο το δικο μου σπιτι?
2)γιατι πρεπει να γινετε αποθερμανση του λεβητα ? και αν ειναι απαρετητο που ειναι προτιμοτερο στο boiler του ηλιακου η στο σπιτι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148000 από vagroul
αυτή είναι η συνδεσμολογια στο λεβητοστασιο μου
Last edit: 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148009 από dimlyk
επιλογη σου :)
μηπως με την βαννα ελεγχεις να στειλεις νερο μονο στον ηλιακο καποια στιγμη πχ που δεν θες θερμανση στο σπιτι?
η απλα θες να κανεις μπανακι?... θεμα προγραμματισμου ειναι και χρησιμοποιηθηκε η πιο απλη λυση ...ο εγκαταστατης σου θαπρεπε να σου πει ...κι αν αυτο ειναι χειροκινητο η ελεγχεται απο καποιο θερμοστατη

σαφως η αποθερμανση (αν μιλαμε για το ιδιο πραγμα ) γινεται στα σωματα εφοσον αυτα ζητανε θερμανση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148030 από vagroul
η εγκατασταση εχει και ενα κουμπι που κλεινει την ηλεκτροβανα και ενεργοποιει τον καυστηρα για να ζεστανει μονο το boiler. ειναι κατι που δεν το χρησιμοποιώ και δεν προκειται να το χρησιμποιησω ουτε στο μελλον, γιατι τον χειμωνα την θερμανση την χρησιμοποιώ 24ωρες και το καλοκαιρι δεν τίθεται θεμα να ξεμεινω απο ζεστο νερο.(υπαρχει και η ηλεκτρικη αντισταση)
σκεφτομαι να βαλω την ηλεκτροβανα στην γραμμη του boiler και εναν διαφορικο θερμοστατη ωστε να ζεστενει το boiler μονο οταν υπαρχει διαφορα θερμοκρασιας γιατι τωρα ο καυστηριατζης μου λεει να βαλω την θερμοκρασια εναρξης του κυκλοφοριτη στους 60c οχι χαμηλοτερα.

σαφως η αποθερμανση (αν μιλαμε για το ιδιο πραγμα ) γινεται στα σωματα εφοσον αυτα ζητανε θερμανση

τι εννοεις αν μιλαμε για το ιδιο πραγμα. αποθερμανση δεν ειναι η ψυξη του λεβητα διοχετευοντας καπου το ζεστο νερο και γυρνοντας το στον λεβητα σε μικροτερη θερμοκρασια. (κατι που τωρα γινετε στο boiler του ηλιακου)

η λειτουργια γινετε ως εξης.
βαση του θερμοστατη χωρου ζηταει θερμανση ο χωρος - ανοιγει η ηλεκτροβανα και μετα ο καυστηρας και ενεργοποιειται ο κυκλοφοριτης οταν τα νερα ειναι πανω απο 60c , ο καυστηρας κοβει οταν τα νερα του λεβητα φτασουν στους 75c η πριν τους 75c αν κοψει ο θερμοστατης τον καυστηρα και ταυτοχρονα κλεινει και την ηλεκτροβανα στελνοντας το νερο στο boiler αν η θερμοκρασια του ειναι πανω απο 60c μεχρι να κοψει και ο κυκλοφοριτης.

εμενα η λογικη αυτη δεν μου πολυαρεσει. γιατι να πρεπει να αποθερμανω στο boiler και οχι στο σπιτι ωστε να εκμεταλευτω και την επιπλέον θερμοτητα ωστε να αργησει περισοτερο ο καυστηρας να παρει μπροστα για περισοτερη ωρα. ( ο θερμοσταης siemens rev13 που ειναι με PID δεν θα αντιληφθει την αδρανεια του χωρου ωστε να κοωει και τον καυστηρα νωριτερα κανοντας αποθερμανση τον χωρο??????)

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ post....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148054 από dimlyk
δες τον προγραμματισμο του κοντρολερ ισως μπορεις να αποθερμανεις τον λεβητα στα σωματα να μην κλεινει δηλ η ηλεκροβανα ...και να γινετε μονο χειροκινητα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148061 από vagroul
Για ποιόν κοντρολερ μιλας; τον θερμοστστη; αυτο που εχω κανει τώρα για να κανει αποθερμανση στα σωμστα ειναι οτι απλα εβγαλα τον ηλεκτροκινητηρα απο το σωμα της ηλεκτροβανας την όποια εχω αφησει μονιμα ανοιχτεί.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ