Πυριμαχο υλικο αντι για πυροτουβλα

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149634 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα πυροτουβλα και επιλογη μπεκ
1. Oι θυρίδες είναι απο επάνω και κατευθύνουν τα καυσαέρια έτσι ώστε να παραμένουν στον λέβητα περισσότερο.
2. Η Λαμαρίνα θα λιώσει γρήγορα και δεν υπάρχει λόγος να κόψεις τη δύναμη της φλόγας.
Βρές με έναν φακό την έξοδο των καυσαερίων και θα καταλάβεις τις θυρίδες που κάνουν τις διαδρομές.
Εκεί να φτιάξει κάτι απο λαμαρίνα έτσι ώστε να δημιουργείς στα καυσαέρια ένα ζικ-ζακ για να αφήνουν περισσότερη ενέργεια στο νερό.
3. Τα μπέκ 60 μοιρών είναι ότι η φλόγα ανοίγει τόσο ώσε να δημιουργήσει γωνία 60 αλλά μέσα στον θάλαμο συρικνώνεται και γίνεται πιο συμπαγής και αποκτά περισσότερο μήκπος.]Καλό είναι αυτό .
Το s σημαίνει ότι η φλόγα είναι συμπαγής και όχι κούφια. Όλα αυτά αναφέρονται σε μπέκ danfous που θεωρούνατι τα καλύτερα τουλάχιστον στα μικρά νούμερα. Γενικά στον θάλαμο που έχεις ταιριάζει μπέκ 0,85 , S.B.60 μοιρών.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155811 από davarisx
Καλημέρα και από εμενα.παρακολουθω το θέμα και τυχαίνει να έχω τον ίδιο λέβητα θερμις 50.000 θερμίδες και καυστήρα bentone k10a ο οποίος είναι 50-100kw.το μπέκ που φοράω είναι 1.35 γαλόνια 60s και καίει την μάνα του και τον πατέρα του.
Τι θα μπορούσα να κάνω να ρίξω την κατανάλωση γιατί χρειάζονται 16.000 θερμίδες για το σπίτι και εγώ καίω 55.000.
O καυστηρατζης μου είπε δεν μπορώ να κάνω τίποτα και πως αν βάλω άλλον καυστήρα δεν θα ζεσταίνεται με τίποτα το νερό.
Τα φώτα σας παρακαλώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155812 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πυριμαχο υλικο αντι για πυροτουβλα
δεν καταναλωνεις 55000 αλλα 16000 (αν υποθεσουμε οτι το σπιτι σου χρειαζεται τοσεσ( συν τις απωλειες για λεβητα 55000 ...αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να μειωσεις την θερμοκρασια του νερου αν ειναι στους 85-90 ωστε να μειωσεις τις απωλειες ...το επομενο σημαντικο που μπορεις να κανεις ειναι αντισταθμιση
φυσικα μπορεις να βαλεις και μικροτερο λεβητα η ακομα καλυτερα λεβητα αεριου αν εχει στην περιοχη σου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155814 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Πυριμαχο υλικο αντι για πυροτουβλα
Ν'αλλάξεις καυστηρατζή...!

Είχα παρόμοιο θέμα στο πατρικό μου. Σε μαντεμένιο λέβητα Θερμίς 50.000Kcal (βέβαια πιο σύγχρονο 3 διαδρομών) είχα καυστήρα 59-100kW και έκαιγα ανελέητα πετρέλαιο ακόμα και στη χαμηλότερη ρύθμιση (νομίζω φορούσε μπεκ 1.35). Οι ανάγκες ήταν παρόμοιες 15-25,000 (πλούσια, πλούσια) ανάλογα με το αν άνοιγαν ένας ή δύο όροφοι.

Άλλαξα καυστήρα με έναν 30,000Kcal και μπήκε μπεκ 0.65 ή 0.75 (δε θυμάμαι τώρα) και ρυθμίστηκε σωστά το σύστημα. Τα νερά ζεσταίνονται μια χαρά ταχύτατα, η κατανάλωση έπεσε περίπου στο μισό για τις ίδιες ώρες λειτουργίας και η αίσθηση είναι καλύτερη γιατί ο καυστήρας ανάβει και κόβει με πιο σωστό ρυθμό.
Υπάρχουν μεγάλες απώλειες με τα παλιά υπερδιαστασιολογημένα μηχανήματα (ας μην εξετάσουμε τώρα γιατί συνέβαινε παλιά αυτό). Πολλοί καυστηρατζήδες ακόμα μυαλό δεν έχουν βάλει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155820 από davarisx
Σας ευχαριστώ όλους.
Ο λέβητας είναι σε άριστη κατάσταση μοντελο 1983.δυστηχως έχω κολεκτερ 2 ιντσες και αρκετή σωλήνωση μονωμένη μεν.
Τι καυστήρα μου πρότεινετε για να δουλέψει με μπέκ 0,75 η 0.85?
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by davarisx.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155845 από davarisx
Savvas μήπως είναι εύκολο να μου δώσεις το τηλ. του καυστηρατζη σου ή να μου πεις τι καυστήρα σου έβαλε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ