Θερμοστατικές κεφαλές

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8545 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμοστατικές κεφαλές
GeoTa, είμαι και εγω στην ίδια περίπου κατάσταση με εσένα,δηλαδή απο τον λέβητα,ανεβαίνουν σωλήνες στον πρωτο όροφο που πηγαίνουν,στον πίνακα που κάνει διανομή στα σώματα.Παραλληλα οι σωλήνες συνεχίζουν στην σοφίτα,και δινουν σε 6 σώματα,χωρις την ύπαρξη πίνακα. Δηλαδή δεν έχω αυτονομία σε καθε όροφο. Το μόνο θετικό στην δική μου περιπτωση, είναι οτι απο την σοφίτα υπάρχει καλωδιο θερμοστατη,το οποιο καταλήγει στον λέβητα,αλλα δεν είναι συνδεδμένο γιατι το ¨γατόνι¨ο υδραυλικός είχε πει οτι η ζέστη απο τον πρώτο θα ανεβαίνει στην σοφίτα,και ετσι δεν είναι αναγκαία η υπαρξή του ξεχωριστου θερμοστάτη. Το τί εγινε εκ των υστέρων,μπορείς να το φανταστείς..
Τωρα λύσεις:
1. χρήση θερμοστατικών κεφαλών.
2. Την χρήση ηλεκτροβάνας που θα διαχωρίζει τον κάθε όροφο ξεχωριστα.

Αυτό με την αυτόνομία οροφων καλό μου ακούγετε,καθως χρησιμοποιοιούν ασυρματους θερμοστατες,αλλα μου φανηκε νομίζω ακριβή λύση. Σίγουρα πάντως υπάρχουν και άλλες λυσεις..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30060 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Απ: Θερμοστατικές κεφαλές
Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ να τοποθετήσω θερμοστατικές κεφαλές σε έξι καλοριφέρ,τύπου πάνελ με ενσωματωμένο βρόγχο και να αφήσω χωρίς θερμοστατική κεφαλή το σώμα του λουτρού,θα ήθελα να ρωτήσω όποιον συμφορουμίτη γνωρίζει,να μου συστήσει κάποια αξιόπιστη μάρκα θερμοστατικών κεφαλών και αν ισχύει το γεγονός οτι έχουν περιορισμένη διάρκεια ζωής,γύρω στα τρία χρόνια,όπως μου είπαν κάποιοι υδραυλικοί και τί ποσοστό οικονομίας μπορώ να περιμένω,αν φυσικά τους λειτουργώ με όλες τις πόρτες των δωματίων κλειστές,γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα η τοποθέτηση τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30075 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Θερμοστατικές κεφαλές
GALLEFI...19 EYRO ο ενας εχει.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jps

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30076 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Θερμοστατικές κεφαλές
Πέρα από την Callefi που θεωρείτε πολύ καλή μάρκα οι πιο επώνυμες είναι οι Danffos.

Gregori
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jps

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30082 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Θερμοστατικές κεφαλές
Oventrop?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30084 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Απ: Θερμοστατικές κεφαλές

χρηστος8 έγραψε: GALLEFI...19 EYRO ο ενας εχει.

Χρήστο μήπως γνωρίζεις από ποιόν μπορώ να προμηθευτώ τις θερμοστατικές κεφαλές Caleffi όπως και το regumat της Oventrop (αντίστοιχο laddomat),που έχεις προτείνει παλαιότερα,στην περιοχή της Θεσσαλονίκης;
Επίσης,μήπως γνωρίζεις,αν αυτές οι θερμοστατικές κεφαλές χρειάζονται αλλαγή κάθε τρία περίπου χρόνια;
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by jps.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ