Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138392 από COMMO 21KW
Απαντήθηκε από COMMO 21KW στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Όποιους τους φαίνονται λιγα 800 με 1000 ευρώ που θα εξοικονομήσουν φέτος , ας μαζευτούν 5-6 και να μου τα δώσουν εμένα για να πάρω πελλετ να βγάλω το χειμώνα....!!!!!!!!! ΕΧΕΤΕ ΜΕΊΝΕΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΕΙΜΏΝΑ;;;;;;

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138422 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

KERBEROS έγραψε:

bobus έγραψε: Το πρόβλημα με τη λύση "πέλετ" δεν είναι το κόστος του πέλετ αλλά ότι οι καυστήρες εμφανίζουν συχνά προβλήματα στην έναυση και απαιτούν διαρκή ενασχόληση

Το πέλετ του καρφούρ αν δεν κάνω λάθος είναι σκούρο καφέ κι αυτό όλοι λένε πως είναι αρνητική ένδειξη ποιότητας


Και τα δύο που λες δεν ισχύουν. Από πού τα άκουσες; Από το φόρουμ πάντως όχι. Ας μη λέμε πράγματα που 'ακούμε', όταν οι ίδιοι δεν έχουμε επαφή με το αντικείμενο, ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΟΥΜΕ έτσι...


Φιλαράκο ΤΙ ΛΕΣ;;; Και τα δύο που έγραψα ισχύουν.

Το πρώτο το ξέρω από πρώτο χέρι ως ΧΡΗΣΤΗΣ λέβητα πέλετ εδώ και δύο χειμώνες. Το έχω συζητήσει και με μηχανικούς θέρμανσης που με έχουν βεβαιώσει πως το πέλετ δεν έχει πάει καθόλου καλά και η συντριπτική πλειοψηφία χρηστών έχουν προβλήματα.

Το ότι το πέλετ του καρφούρ είναι σκούρο καφέ το ξέρω γιατί το έχω ΑΓΟΡΑΣΕΙ, ενώ το ότι το καφέ πέλετ είναι προς αποφυγή μου το έχει επιβεβαιώσει ο μηχανικός παραγωγής του εργοστασίου που έφτιαξε το λέβητα που χρησιμοποιώ.

Κοίτα λοιπόν να βελτιώσεις τους τρόπους σου... Άντε μπράβο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138428 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Το πρώτο το ξέρω από πρώτο χέρι ως ΧΡΗΣΤΗΣ λέβητα πέλετ εδώ και δύο χειμώνες. Το έχω συζητήσει και με μηχανικούς θέρμανσης που με έχουν βεβαιώσει πως το πέλετ δεν έχει πάει καθόλου καλά και η συντριπτική πλειοψηφία χρηστών έχουν προβλήματα.

Αυτοι οι "μηχανικοι θέρμανσης , μήπως πουλάνε και αεριο, πετρελαιο κλπ ? Υπάρχει πχ κάποιο όνομα- κάποια εταιρεία που εργαζονται ???

Το ότι το πέλετ του καρφούρ είναι σκούρο καφέ το ξέρω γιατί το έχω ΑΓΟΡΑΣΕΙ, ενώ το ότι το καφέ πέλετ είναι προς αποφυγή μου το έχει επιβεβαιώσει ο μηχανικός παραγωγής του εργοστασίου που έφτιαξε το λέβητα που χρησιμοποιώ.

Επειδή ειμαι χρόνια στον κλάδο και γνωρίζω μάλλον όλους τους κατασκευαστες λεβήτων, μήπως έχετε την καλοσύνη να μας ενημερώσετε για τον λέβητα που χρησιμοποιείτε ?
- Αν δε είστε και δεκτικός για πειράματα, να σας φτιάξω 1-2 τόνους άσπρο πελλετ να δοκιμάσετε.??
Θα περιέχει όμως καολίνη και καλαμποκαλευρο στο νομιμο ποσοστό του 2%, θα έχει λιγοτερη ξηρανση σε οχι drum drier ξηραντηριο και λιγο υψηλοτερη υγρασία.
Σημειώσατε επίσης ότι η ΛΙΓΝΙΝΗ, η φυσικη συγκολητικη ουσιά που περιέχει το ξύλο, συμπιεζόμενη σε υψηλη θερμοκρασία σκουραίνει.
Σημειώσατε επίσης ότι είμαι δεκτικός- προκλητικός σε συμβολαιογραφικά στοιχήματα για σύγκριση θερμογονων δυνάμεων μεταξύ ασπρου και σκουρου πέλλετ.
Σημειώσατε επίσης ότι απο συχνες μετρησεις υγρασίας που κανουμε, συνηθως τα λευκά πελλετ εχουν υψηλοτερη υγρασία απο τα σκουρα ξηραντηριου. Επομενως η προηγουμενη ρήση για προβλήματα στην έναυση, μαλλον σε λευκά πέλλετ πηγαινει....
Σημειώσατε επίσης ότι σε USA και Kanada που ξεκινησαν το πελλετ, σκουρο το εβγαζαν παντα. (τωρα τελευταια πηγαινουν σε πιο λευκο, λογω ζητησης απο Ευρωπη....)
ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ για μας τους παλιους. Η ΑΠΟΔΟΣΗ ειναι το ζητουμενο


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": theo_chania

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138429 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
1. μίλησα με μηχανικό θέρμανσης που είχε κάνει αναλυτικά σχέδια για να επενδύσει στο πέλετ και σε λέβητες και στο καύσιμο το ίδιο, αλλά βλέποντας τι γίνεται στην αγορά με ΤΟΣΑ προβλήματα, ακύρωσσε τα σχέδια.

θες το όνομά του; Θα τον ρωτήσω αν θέλει να το γράψω. Εν τω μεταξύ γράψε μου εσύ το δικό σου.

2. Σαν "παλιός" δεν μπορεί να μην ξέρεις πως το πέλετ δεν κρίνεται μόνο από τη θερμογόνο δύναμη.

Ο λέβητάς μου είναι της mytherm.gr, πάρτους τηλέφωνο και κατσάδιασέ τους που διαδίδουν ψέμματα πως το σκούρο καφέ πέλετ είναι προς αποφυγή.

Και πρόσεξε λίγο γιατί βλέπω πως μαλλον μπερδεύτηκες: αναφέρομαι σε ΣΚΟΥΡΟ ΚΑΦΕ πέλετ, όχι σε σκέτο "σκούρο"
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by bobus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138434 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

bobus έγραψε: 1. μίλησα με μηχανικό θέρμανσης που είχε κάνει αναλυτικά σχέδια για να επενδύσει στο πέλετ και σε λέβητες και στο καύσιμο το ίδιο, αλλά βλέποντας τι γίνεται στην αγορά με ΤΟΣΑ προβλήματα, ακύρωσσε τα σχέδια.

θες το όνομά του; Θα τον ρωτήσω αν θέλει να το γράψω. Εν τω μεταξύ γράψε μου εσύ το δικό σου.
Νασίκας Κωνσταντίνος - παντα επώνυμα.

2. Σαν "παλιός" δεν μπορεί να μην ξέρεις πως το πέλετ δεν κρίνεται μόνο από τη θερμογόνο δύναμη.
Για μενα ειναι το κυριο ζητουμενο, σε πελλετ που κατα τα αλλα δεν κάνει ευκολα σλάγγινγκ -κλινγκερ -

Ο λέβητάς μου είναι της mytherm.gr, πάρτους τηλέφωνο και κατσάδιασέ τους που διαδίδουν ψέμματα πως το σκούρο καφέ πέλετ είναι προς αποφυγή.

Και πρόσεξε λίγο γιατί βλέπω πως μαλλον μπερδεύτηκες: αναφέρομαι σε ΣΚΟΥΡΟ ΚΑΦΕ πέλετ, όχι σε σκέτο "σκούρο"

Χθες ημουν στην Mytherm.
Ειναι φίλοι, αλλά και συνάμα ανταγωνιστές, καθόσον εισάγουν δικο τους πελλετ.

Και τα συστηματα τους ειχαν κατα καιρούς πρόβλημα με κάποια ασπρα σκληρά υψηλης σχετικά υγρασίας πελλετ.
(Παρε τον Σάββα να σου πει.)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138447 από carmen
Απαντήθηκε από carmen στο θέμα Re:Απ: Οι τρέχουσες τιμές pellet
Νατα νατα και ρατσιστικα σχολια για το πελλετ :woohoo:
Ακου τα λευκα ειναι καλυτερα απο τα σκουρα :huh: (με διαθεση χιουμορ φυσικα χωρις παρεξηγηση)!
Στα σοβαρα τωρα οτι τα σκουρα ειναι απο ερυθρελατη και τα ασπρα απο λευκη ελατη μαλλον δεν παιζει καποιο ρολο στο χρωμα(και μονο)ε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.550 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ