Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151645 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Καλημερα Σταθη - Οκ παω πασο... :)

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151656 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Κα΄λημέρα φίλε πώς είναι το όνομά σου?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151658 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Fokion έγραψε:

vag1234 έγραψε: H alpha μάλλον από Πετρέλαιο το παράγει δεν εξηγείται αλλιώς η τιμή του φέτος.



Μα αν το παρηγαγε απο πετρελαιο ΤΟΤΕ θα μπορουσε/ηθελε να το ριξει. Αλλα απο τη στιγμη που ειναι απο ξυλο να το ριξει πως????


vag1234 έγραψε: Αλλά για να μειώσει την τιμή τώρα που έπεσε το πετρέλαιο θα φανεί ποιο είναι το κόστος παραγωγής. Οπότε δεν θα μπορεί να εξηγηθούν οι τιμές των προηγούμενων χρόνων.


Απο την στιγμη που το ξυραντιριο τους απο οσο ξερω χρησιμοποιει τα "υποληματα" της παραγωγης της μονο το κοστος αλλων μηχανηματων πχ κλαρκ και μπουλτωζες συζηταμε.
Το ξανα ειπα και το ξαναλεω -εχετε εικονα ποσο πουλιωταν "τοτε" ο κορμός του δεντρου και ποσο σημερα για να βγαζεται ασφαλη συμπερασματα???
Η φορολογια των εταιρειων ειναι η ιδια?
οι ασφαλιστικες εισφορές ειναι οι ιδιες?
τα χρηματο-οικονομικά κοστη ειναι τα ιδια?????? ( μιλαμε για εταιρείες οχι το μπακαλικο της γειτωνιας...

ή απλά πεταμε ετσι ενα "να μειωσει γιατι επεσε το πετρελαιο" ετσι να εχουμε να λεμε....
Ε αφου επεσε το πετρελαιο να πεσει και η τιμη της ντοματας........ λεω εγω...

vag1234 έγραψε: Πάρτε το είδηση. Όσοι προλάβαμε να κάνουμε απόσβεση ως περσι προλάβαμε, οι υπόλοιποι έκατσαν στην μπανάνα.
Δεν συμφέρουν αυτές οι τιμές για τον κόπο που έχει η διαδικασία του πέλλετ..


Προσωπικά δε βλεπω κανενα "κοπο" περαν του 1 φορα τη μερα ανοιγω μια πορτα περπαταω 3 μετρα πιανω ενα τσουβαλι κανω πισω 3 μετρα ανοιγω ξανα τη πορτα αδειαζω το τσουβαλι στη πορτα...
Οτι πανω κατω κανει κι οποιοσδηποτε αλλος με πελλετ....

Α ναι και 10 λεπτα - και πολυ λεω - με τη σκουπα καθε 3 μερες...

Εκτός αν "ολο αυτο" το βλεπουμε ως επενδυση 2 χρονων οποτε παω πασο..... ( που και παλι κερδίζεις αλλα απλώς λιγότερο)


Φίλε fokion μην συγχέεις την περίπτωσή σου με όλες τις άλλες.. Σίγουρα θα υπάρχουν ακόμα κάποιοι που ίσως τους ψιλόσυμφέρει ακόμα ο κόπος.. Αλλά είναι λίγοι....
Εντάξει, θα κάψω 2000 λτ πετρέλαιο φέτος προς 1500 € και δεν θα κάψω 1200 € σε πέλλετ...
Σιγά τα ωα.. με 300€/έτος δεν σώνομαι.. Αφού πρόλαβα και έκανα απόσβεση δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αλλά την κοροϊδία φίλε δεν μπορώ να την καταπιώ...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151661 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Εχεις προφανως απολυτο δικιο - από τον εαυτο μου κρινω. Κι αυτό προσπαθω γενικώτερα να κανω, ότι λεω να είναι εξ εμπειρίας...


Για να ερθουμε και στο θεμα μας.
Δε πιστευω ότι οι πελλετοβιομηχανιες εχουν και ΤΑ περιθώρια. το "γιατι" ηθελα να εξηγησω πιο πανω

ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ θα μπορουσαν - αλα πρακτικερ πριν τις γιορτες - να προσπαθησουν να "κρατησουν" τις τιμες,
Κι αν θες να το επεκτείνουμε όχι μονο οι "καυσιματζηδες" αλλα ισως και πιο πολύ οι "μηχανο-πωλητες" μια και ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ κανεις μα ΚΑΝΕΙΣ δε πρεπει να σκέφτεται να επενδυσει σε εναλλακτική ενεργεια.

Ουτε εγω θα το εκανα να πω την αμαρτια μου με 0,69 το λιτρο στην περιοχη μου.
Βεβαια επεισεςι δεν πιστευω ότι αυτό το μπατιρντι - δυστυχως - θα κρατισει πολύ.
Γιατι οι φοροι που χανονται, επειδή υπολογίζονται ποσοστιαια είναι τεράστιοι

μονο και μονο από το ΦΠΑ είναι 25% ( χοντρικά ) κατω.... για ΚΑΘΕ λιτρο ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ εκ πετρελαίου παραγόμενου καυσίμου...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151662 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

etsa67 έγραψε: Κα΄λημέρα φίλε πώς είναι το όνομά σου?


Μα..... Φωκίων!!!!!!!!!!!!!! :) :)

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151666 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Fokion έγραψε: Εχεις προφανως απολυτο δικιο - από τον εαυτο μου κρινω. Κι αυτό προσπαθω γενικώτερα να κανω, ότι λεω να είναι εξ εμπειρίας...


Για να ερθουμε και στο θεμα μας.
Δε πιστευω ότι οι πελλετοβιομηχανιες εχουν και ΤΑ περιθώρια. το "γιατι" ηθελα να εξηγησω πιο πανω

ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ θα μπορουσαν - αλα πρακτικερ πριν τις γιορτες - να προσπαθησουν να "κρατησουν" τις τιμες,
Κι αν θες να το επεκτείνουμε όχι μονο οι "καυσιματζηδες" αλλα ισως και πιο πολύ οι "μηχανο-πωλητες" μια και ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ κανεις μα ΚΑΝΕΙΣ δε πρεπει να σκέφτεται να επενδυσει σε εναλλακτική ενεργεια.

Ουτε εγω θα το εκανα να πω την αμαρτια μου με 0,69 το λιτρο στην περιοχη μου.
Βεβαια επεισεςι δεν πιστευω ότι αυτό το μπατιρντι - δυστυχως - θα κρατισει πολύ.
Γιατι οι φοροι που χανονται, επειδή υπολογίζονται ποσοστιαια είναι τεράστιοι

μονο και μονο από το ΦΠΑ είναι 25% ( χοντρικά ) κατω.... για ΚΑΘΕ λιτρο ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ εκ πετρελαίου παραγόμενου καυσίμου...

Φίλε Fokion είπες αυτό που απέφευγα να πω για ευνόητους λόγους. Κανέναν αυτή τη στιγμή δεν τον συμφέρει να επενδύσει στην εναλλακτική θέρμανση....
Το γιατί δεν πέφτει η τιμή του πέλλετ το ανέφερα σε προηγούμενη ανάρτηση!!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.537 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ