Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151687 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
ΣΤΑΘΗ πιστεψε με οτι κανενας εδω μεσα αν ηξερε απο την αρχη τι μπελαδες εβαλε στο κεφαλι του με το πελλετ δεν θα το εβαζε.λιγοι ειναι που θελουν να πηγαινουν στο λεβητοστασιο συνεχεια!!!!!!!!!!!!!ειναι προκληση οι λεβητες πελλετ και ευχαριστηση?τι λεμε τωρα?70-80% την εχει σιχαθει ολη την ταλαιπωρια-διαδικασια με το πελλετ αλλο αν δεν το γραφουν εδω!!!!!!!!!!!!!!!με αυτα που λεμε εδω μεσα ξερεις ποσες ωρες εχει χασει ο καθενας στο λεβητοστασιο του η στο μηχανημα του?ξερω ανθρωπους που εβαλαν ρατζο εως και ασυρματη καμερα στο λεβητοστασιο!!!!!!!!!!!!!ηξερες εσυ που εισαι μαστορας να γινοταν αυτα με τους πετρεολεβητες?αποκτησαμε δουλεια που δεν ειχαμε !!!!!!!και φυσικα και ψυχοφθορο!!!!!!!!!!!!στο εργοστασιο ξερεις τι λεμε τοσα χρονια ΄΄ασε το μηχανημα να δουλευει σαν χαζο΄΄!!!!!!!!!!!οσο ασχοσλησαι χανεις αλλα πραμματα!!!!γι αυτο πλεον υπαρχουν επιλογες και καιει ο καθενας οτι θελει.παντως εδω στη Λαμια μετα τις 3-4 το μεσημερι δεν ειναι να βγεις εξω απο την καπνα και την μυρωδια που καιει ο καθενας ανεξελεγκτα οτι βρει!!πιστευω οτι σιγουρα καποιοι θα καινε και τα σκουπιδια απο το καδο!!!!!!!!!!!!!!!καλημερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151690 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Κώστα, στην αρχή μέχρι να προσδιορίσουμε τί γίνεται με τη καύση ξύλου -πέλλετ ίσως ναί δεν θα το κρύψω , έκανα σεμινάρια ,διάβαζα πολύ , πέρα απο τα μαθήματα του Σχολείου, αφιέρωνα ώρες στο λεβητοστάσιο (πιο πολύ όταν έκαιγα ξύλα) , αλλά όταν <μπήκα> για τα καλά στη φιλοσοφία της καύσης του πέλλετ όλα έγιναν εύκολα.
Τώρα δεν ασχολούμε (εδώ κα 2 χρόνια ) πολλές φορές πηγαίνει η γυναίκ μου , η οποία σε πληροφορώ θέλει να μάθει και κάτι απο το μηχάνημα, γιατί λεέι ότι αξίζει,δεν είναι ταλαιπωρία , να βάζεις ένα σακί στο συλό ή να ελέγχεις τη θερμοκρασία καυσαερίων , τον όγκο της φλόγας κ.ο.κ. η μην που πείς ότι όσοι ασχολήθηκαν με το αντικείμενο αυτό δεν εμπλούτησαν τις γνώσεις τους.
Σε πληροφορώ , ότο ασχολούμε μόνο 15 λεπτά την εβδομάδα με το να γεμίζω το συλό και να κάθομαι καμιά φορά στο λεβητοστάσιο να το βλέ[πω να δουλεύει (χωρίς τη παραμικρή βλάβη εδώ και πολύ καιρό).
Κοίταξε και κάτι. Η φτωχή ενέργεια έχει και τα καλά της όσον αφορά το γεγονός που γεννάει την περιέργεια που σαν Μηχανολόγος άν δεν την είχα ίσως τώρα να ήμουν και στο αδιάφορο των εξελίξεων, προσωπικά αναφέρομαι.
Υπάρχουν λοιπόν και τέτοιοι τύποι , και άλλοι που τους ενδιαφέρει το αντικείμενο. και εσύ νομίζω για να μπείς στον κόπο να ασχοληθείς με το πέλλετ σε έτρωγε και η περιέργεια εκτός και απο το θέμα τις τιμής του καυσίμου.
Η γνώμη μου λοιπον είναι ότι και η τιμή του πέλλετ θα μειωθεί ΄τόσο όσο η διαφορά τους να είναι τέτοια ώστε να δημιουργεί στον άλλον μια πρόκληση.
Η προσπάθειά μου , απο αυτό το Φόρουμ , Κώστα και όλοι οι άλλοι φίλοι , που βλέπουν αυτά που γράφω είναι ακριβώς αυτό το πράγμα που γράφω πιό πάνω.
Δηλ. να προσπαθήσω με τα λίγα αυτά που γνωρίζω , να ενθαρύνω πολλούς καταναλωτές ότι η χρήση των βιοκαυσίμων δεν είναι πρόβλημα απλά ίσως και να υπάρχουν <<μαστόρια>> που δεν δίνουν λύσεις σε προβλήματα γιατί ,δεν ενημερώθηκαν καθόλου η δεν ασχολήθηκαν ή και νομίζουν ότι οι κύκλοι καύσης των βιοκαυσίμων είναι ίδιες με τους κύκλους καύσης των μηχανημάτων που χρησιμοποιούν ορυκτά καύσιμα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151696 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

etsa67 έγραψε: Κώστα, στην αρχή μέχρι να προσδιορίσουμε τί γίνεται με τη καύση ξύλου -πέλλετ ίσως ναί δεν θα το κρύψω , έκανα σεμινάρια ,διάβαζα πολύ , πέρα απο τα μαθήματα του Σχολείου, αφιέρωνα ώρες στο λεβητοστάσιο (πιο πολύ όταν έκαιγα ξύλα) , αλλά όταν <μπήκα> για τα καλά στη φιλοσοφία της καύσης του πέλλετ όλα έγιναν εύκολα.
Τώρα δεν ασχολούμε (εδώ κα 2 χρόνια ) πολλές φορές πηγαίνει η γυναίκ μου , η οποία σε πληροφορώ θέλει να μάθει και κάτι απο το μηχάνημα, γιατί λεέι ότι αξίζει,δεν είναι ταλαιπωρία , να βάζεις ένα σακί στο συλό ή να ελέγχεις τη θερμοκρασία καυσαερίων , τον όγκο της φλόγας κ.ο.κ. η μην που πείς ότι όσοι ασχολήθηκαν με το αντικείμενο αυτό δεν εμπλούτησαν τις γνώσεις τους.
Σε πληροφορώ , ότο ασχολούμε μόνο 15 λεπτά την εβδομάδα με το να γεμίζω το συλό και να κάθομαι καμιά φορά στο λεβητοστάσιο να το βλέ[πω να δουλεύει (χωρίς τη παραμικρή βλάβη εδώ και πολύ καιρό).
Κοίταξε και κάτι. Η φτωχή ενέργεια έχει και τα καλά της όσον αφορά το γεγονός που γεννάει την περιέργεια που σαν Μηχανολόγος άν δεν την είχα ίσως τώρα να ήμουν και στο αδιάφορο των εξελίξεων, προσωπικά αναφέρομαι.
Υπάρχουν λοιπόν και τέτοιοι τύποι , και άλλοι που τους ενδιαφέρει το αντικείμενο. και εσύ νομίζω για να μπείς στον κόπο να ασχοληθείς με το πέλλετ σε έτρωγε και η περιέργεια εκτός και απο το θέμα τις τιμής του καυσίμου.
Η γνώμη μου λοιπον είναι ότι και η τιμή του πέλλετ θα μειωθεί ΄τόσο όσο η διαφορά τους να είναι τέτοια ώστε να δημιουργεί στον άλλον μια πρόκληση.
Η προσπάθειά μου , απο αυτό το Φόρουμ , Κώστα και όλοι οι άλλοι φίλοι , που βλέπουν αυτά που γράφω είναι ακριβώς αυτό το πράγμα που γράφω πιό πάνω.
Δηλ. να προσπαθήσω με τα λίγα αυτά που γνωρίζω , να ενθαρύνω πολλούς καταναλωτές ότι η χρήση των βιοκαυσίμων δεν είναι πρόβλημα απλά ίσως και να υπάρχουν <<μαστόρια>> που δεν δίνουν λύσεις σε προβλήματα γιατί ,δεν ενημερώθηκαν καθόλου η δεν ασχολήθηκαν ή και νομίζουν ότι οι κύκλοι καύσης των βιοκαυσίμων είναι ίδιες με τους κύκλους καύσης των μηχανημάτων που χρησιμοποιούν ορυκτά καύσιμα.


Δεν νομίζω ότι ανέφερε κανείς ότι δεν έχουμε την περιέργεια να μαθαίνουμε νέα πράγματα. γι' αυτό φέτος δοκίμασα το λεβητά με ξύλο. Απλά από την οικονομίκη πλευρά του θέματος υπάρχουν ενστάσεις όσο αφορά τις σημερινές τιμές του πέλλετ σε σχέση με το πετρέλαιο..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151704 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Πραγματικά απορώ
Το πετρέλαιο για 2 χειμώνες φτάνει το 1,25 και διαβάζεις διθυραμβικά σχόλια για το πέλλετ και την σωστή επιλογή που έκανε κάποιος
Το πετρέλαιο για 2 χειμώνες έχει πέσει κάτω από το 0,80 και αρχίζει το κλάμα για την ταλαιπωρία, την λάθος επένδυση, την σωστή κίνηση διατήρησης του λέβητα πετρελαίου κτλ
Επένδυση σημαίνει βάθος χρόνου
Αν κάποιος πίστευε ότι θα κερδίσει 5 χιλιάρικα μέσα σε 1-2 χρόνια από την χρήση πέλλετ, τότε μάλλον δεν τα πάει και πολύ καλά με τα στοιχειώδη μαθηματικά (εκτός αν καταναλώνει 10 τόνους την σεζόν)
Εγκαθιστάς ηλιακό θερμοσίφωνα με μέση τιμή στα 1000 € με σκοπό να τον κάνεις απόσβεση σε βάθος 10ετίας
Αγοράζεις πετρελαιοκίνητο αυτοκίνητο μικρής κατανάλωσης αξίας 16-20.000 με σκοπό να το κάνεις απόσβεση σε βάθος 7ετίας
Αν στο μεταξύ, η τιμή του πετρελαίου κίνησης εξισωθεί με της βενζίνης, έπεσες έξω. Αυτό είναι το νόημα της επένδυσης. Αν υπήρχαν σίγουροι δρόμοι στην οικονομία, θα τους ακολουθούσαν όλοι. Δεν υπάρχουν όμως. Κι αν υπήρχαν, θα κατέληγαν τελικά να μην είναι τόσο σίγουροι.

Και το ξαναλέω γιατί απάντηση δεν πήρα πιο πριν
Η απόσβεση ενός λέβητα πέλλετ σταματάει επειδή για 1-2 χειμώνες η τιμή του πετρελαίου είναι εξαιρετικά χαμηλή;
Σταματάει ή απλά μικραίνει ο ρυθμός αύξησης της απόσβεσης;
Εκεί που κέρδιζε κάποιος 50% με την χρήση πέλλετ, τώρα κερδίζει 10% ή 20% με κόστος την εργασία του
Υπάρχει περίπτωση να γίνει φθηνότερο το πετρέλαιο από το πέλλετ;
Τότε ναι, η απόσβεση σταματάει. Υπάρχει τέτοια περίπτωση όμως; Δηλαδή να δούμε πετρέλαιο στα 50 λεπτά;

Το πετρέλαιο είναι το περισσότερο ευπαθές καύσιμο στις διεθνείς εξελίξεις
Μια οποιαδήποτε ανάφλεξη στην Μέση Ανατολή, μια ανόητη κίνηση του Κορεάτη, μια κρίση Τουρκίας-Ρωσίας ή απλά μια ανακοίνωση της μείωσης αποθεμάτων στις ΗΠΑ θα οδηγήσει άμεσα σε κατακόρυφη αύξηση της τιμής του πετρελαίου
Αντίθετα, δεν μπορείς να πεις το ίδιο για την τιμή του πέλλετ. Με καλές κινήσεις, μπορείς να βρεις το πιο επώνυμο πέλλετ στα 230 €/ τόνο μέχρι και 300 € τον χειμώνα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8, Pri, scouter

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151724 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Έτσι είναι όπως τα ανάφερεις Πέτρο.
Εμένα δεν με απασχολεί το άν θα εξεισωθεί η τιμή του πέλλετ με αυτή του πετρελαίου ή του LPG ή και του Natural Gas γιατί μπορώ να τα κάψω και τα τρία + Ξύλα.
Και ,050 να πάει το πετρέλαο πάλι θα συμφαίρει το πέλλετ ή και το ξύλο ή ακόμη και ο συνδυασμός πέλλετ - ξύλου - πετρελαίου με αυτοματισμό.
Δεν πήγε τίποτα χαμένο κατά την γνώμη μου όμως εμείς που γίναμε χρήστες των βιοκαυσίμων θα βρούμε και τον τρόπο να καταναλώνουμε κατάλληλα το πιο οικονομικό καύσιμο.
Αποκτήσαμε τέτοια τεχνογνωσία που πιστεύω θ βρούμε την άκρη. Δεν πιστεύω λοιπόν , ότι πέσαμε έξω αντίθετα γλιτώσαμε πολλά χρήματα έστω αυτά τα 4 χρόνια άν καίγαμε πετρέλαιο και εξακολοθούμε να κερδίσουμε.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151725 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
μονο και μονο απο την σωστότερη διασασιολογηση λεβητων/καυστηρων....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.609 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ