Pellet Χωρίς κλινκερ και τεφρα για σομπα

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139311 από spartah3ad
Όσες ρυθμίσεις κ να κάνω, έχω κανει και firmware update συνέχεια ρίχνει μεγάλη ποσότητα πελλετ. Μοντέλο calux forma. Αλλά απο εδώ και πέρα σκέφτομαι ενα ρητό: if it works don't fix it.

Η θέρμανση με ξύλο είναι ο πιο υγιεινός τρόπος θέρμανσης(;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139321 από dimlyk
Δημήτρης Κατσούνης ...οι θερμοκρασιες που αναφερουν οι κατασκευαστες δεν ειναι ρυθμιζομενες αλλα αυτες στις οποιες οι ιδιοι εχουν μετρησει τις καλυτερες αποδοσεις σε καθε ¨σκαλα" λειτουργιας ...αρα θερμοκρασιες πανω απ αυτην σημαινει περισσοτερες απωλειες ...πιθανον κακη καυση λογω λιγοτερου αερα

spartah3ad υπαρχουν σομπες ποου σε ενα μεγαλο βαθμο αυτορυθμιζονται ,,,μπορει εμεις να αλλαζουμε ρυθμισεις αλλα αυτες προσπαθουν αν λειτουργησουν μεσα σε καποια πλαισια με βαση τις εντολες που παιρνουν απο θερμοστατες και τα οργανα ασφαλειας που εχουν
το υλικο κατασκευης ειναι επιλογη του κατασκευαστη,,,το ινοξ η μαντεμι η λαμαρινα δεν εχουν λειτουργικη διαφορα θεμα αντοχω ειναι ....το ινοξ ειναι 3 μμ παχος και το μαντεμι 8 πχ
το κλινκερ ειναι απλα απαραδεκτο και αποτελεσμα κακων ρυθμισεων κατα κανονα,,,τωρα αν καποιο πελλετ μας κανει κλινκερ οτι και να κανουμε η δεν το ξανααγοραζουμε η ζουμε μ αυτο :)
η σταχτη αναφερεται στις προδιαγραφες καθε πελλετ ....0 μηδεν ομως δεν εχει κανενα
μονο τα ευγενη καυσιμα οπως τα αερια και οι αλκοολες εχουν σχεδον μηδενικα στερεα καταλοιπα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimlyk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spartah3ad

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139323 από spartah3ad
Έχω κάτι βούρτσακια ορειχαλκου κ το έχω κάνει αστέρι το ποτηράκι ηταν γεμάτο κλινκερ απο καύση πυρηνοπελλετ. Όταν δεν ήξερα κ έκαιγα οτι βρω.

Η θέρμανση με ξύλο είναι ο πιο υγιεινός τρόπος θέρμανσης(;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139798 από aristotelis
καλημέρα σε όλους.
εγω έχω αερόθερμη σόμπα πέλλετ Arca 10 kw και αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα.
1-ον. μετά από 5-6 ώρες λειτουργίας της σόμπας αρχίζει να γεμίζει το καλαθάκι με πέλλετ,τόσο που υπερχειλίζει. (είχε το ιδιο πρόβλημα και πέρυσι προς το τέλος της σεζόν όπου ο τεχνικός θεώρησε ότι έπρεπε να αλλάξουμε πλακέτα,όπως και έγινε.)
2-ον. κάθε φορά, από την αρχή της λειτουργίας της σόμπας μαυρίζει το τζάμι.(καίω για 2-η χρονιά schweighofer).παρόμοια προβλήματα δεν είχα τη πρώτη χρονιά που χρησιμοποίησα αλλο πέλλετ.
ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ?????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139800 από Fokion
Χωρις να εχω οποιαδηποτε εμπειρια στη συγκεκριμενη σομπα μου ακουγεται καπως σαν "υπερτροφοδοσια" και στα 2 προβληματα....

Στο 1ο που αναφερεις.
Λογικά λυνεται με 2 τροπους.
ή μειωνεις λιγο την παροχή πελλετ ( γιατι το σβαι ειναι πιο "ψιλοκομμενο" αρα χωραει περισσότερο στο κοχλια και πεφτει περισσότερο )
ή αυξηση του αερα καυσαεριων ωστε να καιγεται οτι πεφτει πιο γρηγορα και να μη γεμιζει ακαφτο πελλετ το ποτυρακι.

το 2ο που λες μοιαζει να ειναι παρμοιο προβλημα του πρωτου μια και μαυριλα = ατελεις καυση...= ελλειψη αερα ή πολυ καυσιμο...( η αναλογια τους δεν ειναι σωστη)

Θεωρω οτι την εχεις καθαρισει και κατω απο το ποτυρακι και εχεις ελενξει το σημειο απο οπου περνει αερα οτι δεν εχει μπλοκαρει απο τιποτα η καμιναδα ειναι καθαρη κ.λ.π. κ.λ.π.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": aristotelis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139802 από spartah3ad
ποια πελλετ ειναι 5mm; νομίζω οτι καίνε μόνο 5 και 6 χιλιοστα οι αεροθερμες σομπιτσες.
υπαρχουν τσουβαλια που εχω δει μεχρι 8 χιλιοστα

Η θέρμανση με ξύλο είναι ο πιο υγιεινός τρόπος θέρμανσης(;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ