Πρόβλημα A01 σε feroli P7

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140430 από billzax
Απαντήθηκε από billzax στο θέμα Πρόβλημα A01 σε feroli P7
θα περιμένω να δω γιατί προς το παρών μετά την αύξηση του t4 δεν μου έβγαλε πάλι πρόβλημα, μετά θα δοκιμάσω και αυτό που μου λες, αλλά δεν ξέρω γιατί μου έχει κολλήσει στο μυαλό ότι φταίνε τα καυσαέρια που γυρίζουν μέσα!!! Μπορεί να λέω και βλακείες δεν είμαι ειδικός απλά έτσι μου κάθεται εμένα σωστά στο μυαλό μου :) ευχαριστώ πολύ παντος θα το δοκιμασω και αυτό
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by billzax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140432 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Πρόβλημα A01 σε feroli P7
Οι καυστήρες πέλλετ τοποθετούνται σε λέβητες αρνητικού ελκυσμού πάντα. Αν η δική σου περίπτωση έχει να κάνει με λέβητα πετρελαίου βγάλε στροβιλιστές από τα τούμπα, κλείσε όποια σχισμή όπου μπορεί να εισέλθει αέρας για να διατηρήσεις ελκυσμό στον θάλαμο. Μέτρα ελκυσμό με μιλιμπαρόμετρο στον καπναγωγό αφού τον μονώσεις καλά , στην εκκίνηση και στην p3 kai meta sti p4-p5. Αν η βελόνα στο όργανο καθώς ξεκινά δεν μετακινηθεί προς τα δεξιά 2-3 γραμμές pa τότε έχεις πρόβλημα έναυσης και ζέσταμα στον σωλήνα τροφοσοσίας.
Ο ανεμιστήρας θα ζορίζεται να βάλει αέρα και θα δημιουργεί καπνό από την αρχή με το σφάλμα a01 μετά από λίγο. Η λύση σε αυτή την περίπτωση είναι βεντιλατέρ καυσαερίων.
Στάθης.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": billzax

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140434 από billzax
Απαντήθηκε από billzax στο θέμα Πρόβλημα A01 σε feroli P7
Θα πω στον καυστιρατζη να τα μετρήσει όταν έρθει πάλι. Απ’ ότι είχα δει όταν μετρούσε δεν του άρεσαν και πολύ οι μετρήσεις έβγαζε το πολύ -0,1 ενώ μου έλεγε ότι πρέπει να είναι γύρω στο -0,5 με 12 μετρά καμινάδα που έχω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140437 από FERR
Απαντήθηκε από FERR στο θέμα Πρόβλημα A01 σε feroli P7
Θα προτεινα τα ιδια που σου ειπε ο alfa pellet και ανεβασε και λιγο τον αερα στην εναυση t03 απο 51 σε 54.
Στο τοπικ του p7 θα δεις περισσοτερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140438 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Πρόβλημα A01 σε feroli P7
Πρόσεξε την βαθμονόμιση του οργάνου. Είναι σε mbar ή pa ? Αν είναι σε Mbar, τότε το 01 =10 pa , H πρώτη μικρή από τις 5 είναι 0,02 mbar ή 2 pa. Η ένδειξη στην εκκίνηση πρέπει να είναι 2-3 pa και καθώς ζεσταίνεται να φθάνει στο 0,1. Αυτό είναι το λιγότερο γιατί μέσα στον θάλαμο ίσως να έχεις και θετική πίεση. Οπότε η φλόγα στη μεγάλη παροχή να δυσκολεύεται. Τέλος πάντων υπάρχει η λύση.
1. Να μεγαλώσεις με συστολή τον καπναγωγό σε φ180-200 μμ και
2. Ννα τοποθετήσεις βεντιλατέρ καυσαερίων από Πλούταρχο στα 73 ευ μέσα σε ειδικό κουτί.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": billzax

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140439 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Πρόβλημα A01 σε feroli P7
Φίλε Fer να σου πώ κάτι. Η Αύξηση αέρα στο αρχικό πέλλετ δεν βοηθάει πάντα γιατί στην αρχή πού όλα είναι κρύα ο παραπάνω αέρας θα καρβουνιάζει τα πέλλετ και δεν θα τα καίει νορμάλ. Άσε τον φίλο μας να τα κάνει από την αρχή σωστά για να έχει και καλή απόδοση. Εδώ υπάρχει πρόβλημα ελκυσμού και πρέπει να διορθωθεί. Μετά οι ρυθμίσεις θα βελτιώνουν την κατάσταση σε διαφορετικά πέλλετ.
Στάθης
Μηχανολόγος Μηχανικός.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ