Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140366 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets
Και η δική μου γνώμη είναι οτι η αερόθερμη δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση. Απλά θα ζεσταίνεις το ταβάνι στο χώρο που θα μπεί μιας και όλη η ζέστη αναβαίνει ψηλά και τα παιδιά σου θα κρυώνουν στα δωμάτια.
Μια νερού 14-18 KW (και πολλά είναι) δίπλα στο τζακι με σύνδεση στο κολεκτερ θα ήταν η καλύτερη λύση.
Το κόστος που λες 2500 € (αγορά -τοποθέτηση) μου φαίνεται λιγο τσιμπημένο.
Μίλα με τον ιδιοκτήτη να το αναλάβει αυτός γιατί αφού υπάρχει θέμα με την κεντρική, το διαμέρισμα είναι σαν να μην έχει θέρμανση.
Αν πιάνεσαι με υδραυλικά πιστεύω ότι θα κοστίσει κάτω από 2000 όλα μαζί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140368 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets
Και γιατι δε βαζεις τη σομπα στην γωνια κοντα στην εισοδο και αριστερα οπως βλεπουμε στο σχεδιο, πας κατευθειαν στα κολλεκτερ και βγαινεις καμιναδα στο μπαλκονι.

Η καμιναδα ΔΕΝ βγαζει τοση μαυριλα να φτασει στους αποπανω... σε τελική βαζεις και ενα ψευτοφιλτρο νερου.

Κοιταω στο skroutz και υδραυλικές πελετοσομπες βρισκεις απο τα 1300 - 1400....

www.skroutz.gr/c/1384/pellet_stoves.html...B9%CF%86%CE%B5%CF%81

ΑΥΤΟΣ ειναι ο σωστός τροπος να ζεσταθεις.

Με αεροθερμη και τοσες μεσοτοιχιες...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140369 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets
στα κβ που σου ειπα + κατι ακομα :)
ομως η υδραυλικη ειναι μια πιο μονιμη εγκατασταση κι αν φυγεις απ το σπιτι πιθανον δεν θα ξερεις τι να την κανεις
εκτος κι αν ,,,,την εβαζες μετα απο καποιου ειδους συμφωνια με τον ιδιοκτητη,,, το ιδιο μπορει να γινει και με λεβητα αεριου αν περναει απ την γειτονια σας .


υγ ...τωρα ειδα οτι με προλαβαν :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140374 από gkarabid
Απαντήθηκε από gkarabid στο θέμα Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets
Αρχισε να μου αρεσει η προταση για την σομπα καλοριφερ.Και η τοποθετηση εκει που προτεινε ο φιλος αμεσως μετα την εισοδο δεξια (εχω κενο απο επιπλα) ωστε να μην χασω ;) την θεση διπλα στο τζακι που καθομαι το βραδυ για ξεκουραση.Στο λιγκ που ειδα βλεπω σομπες απο 1300 ευρω 14-15kw ,ειναι καλες σαν μαρκα (η αν εχεται να προτεινεται καποια οικονομικη και καλη ) και να επαρκουν η 14kw για τα τετραγωνικα που εχω.Να σημειώσω εχω 9 σωματα σε ολο το σπιτι.
Επισης μια προχειρη εκτιμηση για το κοστος τοποθετησης στα υδραυλικα?
Πιστευω οτι και με την σομπα νερου δεν θα ειναι μονιμοι αφου οταν με το καλο φυγω της σωληνες μπορω να της επαναφερω στην αρχικη τους κατασταση αλλα και δυο τρυπες μπορω να μπαλώσω.
Υπαρχει καποιος περιορισμος κατα ποσα μετρα θα ειναι η καμιναδα στης σομπας?
Και επισης με τετοια σομπα ποση θα ειναι η καταναλωση σε kg την ωρα.Η χρηση της θα ειναι στα κρυα 8-12 ωρες την ημερα πιστευω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140376 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets
Πέρυσι τέτοια εποχή που έκανα αλλαγή του λέβητα πετρελαίου στο λεβητοστάσιο με λέβητα πέλλετ 21 Kw, τα υλικά μου κόστισαν 170 € (χαλκοσωλήνες εξαρτήματα, ανόδιο, ρελέ κλπ). Η εργασία έγινε όλη από μένα, άρα κόστος 0.

Εσύ υπολόγισε κάτι παραπάνω ανάλογα με το μήκος των σωληνώσεων μέχρι τον κολεκτερ και τα εργατικά άμα δεν καταπιάνεσαι.

Προσοχή στο οριζόντιο μήκος του τμήματος της καμινάδας να μην είναι μεγάλο.
Για την κατανάλωση μην στεναχωριέσε ιδιαίτερα γατί οι απώλειες θα είναι μηδενικές μιας και η σόμπα θα είναι μέσα στο σπίτι. Άντε να κάψεις το 24ωρο σε πολύ κρύο 15-25 κιλά (1-1,5 γεμισμα ανάλογα με σιλό της σόμπας).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140378 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Βοηθεια στην αγορα σομπας Pellets
Λογικά απο τα 9 σωματα "αφαιρεσε" το ή τα του σαλωνιου καθοτι αυτο θα ζεσταινεται απο την ιδια τη σομπα.
Αρα πας για τα υπολοιπα.

Απαξ και το σπιτι ζεσταθει ( ή δε κρυωσει ) δε νομιζω οτι θα φτανεις το 1 τσουβαλακι την ημερα με λογική χρηση. ( Ε ναι αν εχεις το θερμοστατη στους 24.... )
οση οριζοντια καμιναδα βαλεις φροντισε να... ΜΗΝ ειναι οριζοντια αλλα να εχει μια καποια κλιση.
Περιορισμός?? και ναι και οχι... αλλα κρατησε τη μαζεμενη οσο μπορεις. Δε χρειαζεται να πιασεις ταρατσα...

Για τιμες υδραυλικών αλλα και μαρκα δεν εχω αποψη

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ