10 χρονια καυσης πελλετ

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170830 από χρηστος8
Τον Οκτωβριο του 2010 εκανα την αλλαγη στο σπιτι μου και ξεκινησα την καυση πελλετ.

 Μετα απο 25 χρονια επιτυχημενης καυσης πετρελαιου με μαντεμενιο Γαλλικο λεβητα ideal standart και καυστηρα ideal  εγινε η αγορα και η τοποθετηση λεβητα πελλετ ferroli 34kw σε συνδιασμο με 500 λιτρα δοχειο αδρανειας.

Η αλλαγη ηταν μια αποφαση δυσκολη θεωρητικα λογω της καλης αποδοτικοτητας ενος λεβητα και ενος καυσιμου επι 25 συνεχομενα χρονια.
Πρακτικα ομως ηταν ευκολη μιας και ως επαγγελματιας υδραυλικος αγορασα τα μηχανηματα απο ανθρωπο που μου χρωστουσε χρηματα απο πριν.

Η τιμη του πετρελαιου ηταν καθοριστικος παραγοντας και η ελευση του ΔΝΤ στην χωρα προμηνυε σιγουρα ακριβο κοστος - φορολογηση του καυσιμου στο αμεσο μελλον.
Οπως ολοι πηρα τα ρισκα μου και εκ του ασφαλους μετα απο 10 χρονια μου βγηκαν. Απο τον ανθρωπο που ανεφερα παραπανω, πηρα τα λεφτα μου πισω και πατσισαμε το χρεος του μεσω των μηχανηματων.

Λεβητας και καυστηρας πελλετ - δοχειο αδρανειας 500 λιτρων - κυκλοφορητες - δοχειο διαστολης και παρελκομενα στοιχισαν ολα μαζι 3700 φυσικα ολα τοποθετημενα απο μενα.
Ο λεβητας πετρελαιου εμεινε συνδεδεμενος μεχρι και σημερα και τον δουλευω 1 ως 2 ωρες ετησιως ωστε να μην κολλησουν τα μοτερ.

Στο σπιτι μου 120τμ κατασκευης του 1985 με τυπικες μονωσεις της εποχης και αμονωτη ταρατσα καταναλωναμε 3 με 3,5 τονους ετησιως  και θερμοκρασιες εσωτερικες 23 βαθμων την ημερα και 20 την νυχτα.

Βαζοντας λεβητα πελλετ σε αυτα τα 10 χρονια εχω καταναλωσει 66 τονους (ως τα τελη Απριλιου 2020). Αρα 6,6 τονους τον χρονο μεσο ορο.
Αυτα τα 10 χρονια αγοραζω μαζι με τους  γειτονες ολοκληρο φορτιο νταλικας και το μοιραζομαστε με κλαρκ στην γειτονια.

Μονο τις 3 πρωτες χρονιες αγορασα μεμονωμενα απο διαφορους με μεγιστη τιμη 250 ευρω τον τονο και ελαχιστη τα 220 ευρω.Τις υπολοιπες 7 χρονιες που αγοραζουμε με τους γειτονες δεν εχουμε αγορασει πανω απο 195 ευρω τον τονο ποτε.

Αρα υπολογιζοντας και στρογγυλοποιοντας προς τα πανω στα 200 ευρω τον τονο (αν μετρησουμε ακριβως ειναι λιγοτερο)... οι 66 τονοι που καταναλωσα στοιχισαν 13200 ευρω στην δεκαετια.

  Αυτο σημαινει 1320 ευρω τον χρονο κοστος θερμανσης με καυση πελλετ 24 ωρες το 24ωρο στους 23 βαθμους (με πετρελαιο την νυχτα ο θερμοστατης εμπαινε στο 20) .
Νομιζω απλα και κατανοητα ολα τα παραπανω.

Με πετρελαιο αυτα τα 10 χρονια θα εκαιγα βαση του 3 με 3,5 τονους το μεσον... δηλαδη 3250 κιλα Χ 10 = 32500 κιλα πετρελαιο. Τον μεσο ορο της τιμης του πετρελαιου επι μια 10ετια μπορειτε να την υπολογισετε κι εσεις ειναι γνωστη.
Μιλαμε για Βορεια Ελλαδα εξω απο Θεσσαλονικη.

Εγω την υπολογιζω στρογγυλα στο 1 ευρω το λιτρο. Αρα 32500 δια 10 = 3250 τον χρονο.
Επομενως σε αυτη την δεκαετια αν εκαιγα πετρελαιο θεωρητικα θα εδινα 32500 ευρω.
Καιγοντας πελλετ και οχι θεωρητικα αλλα εκ των πραγματων εδωσα 13200 ευρω.

Η εξοικονομηση που προκυπτει σε χρημα αυτη την δεκαετια ειναι στα 19300 ευρω. :woohoo:

Σε αυτα τα 19300 αν αφαιρεσω τα 3700 της δαπανης αγορας των μηχανηματων βγαζω καθαρο νουμερο τα 15600 ευρω.

Σε αυτα τα 10 χρονια θα σκεφτει καποιος τι βλαβες εβγαλε ο καυστηρας πελλετ...3 αντιστασεις εχω αλλαξει (ημιτασιον των 30 ευρω εβαλα) και ενα πυκνωτη που ειχε 4 ευρω. Ομως αυτα τα 100 ευρω χοντρικα στην δεκαετια δεν θα τα ετρωγε και ο καυστηρας πετρελαιου;;; Ισως και περισσοτερα μια και τα αναλωσιμα του καυστηρα πετρελαιου στοιχιζουν.

Εν κατακλειδι και τελειωνοντας θεωρω αυτο που πιστευα απο την πρωτη μερα ως ακλονητο για οικονομια καιγοντας πελλετ.
Με αποδειξεις τα παραπανω...
Πελλετ με αγορα πανω απο 200 ευρω τον τονο ελαχιστη οικονομια προσφερει και μονο σε περιπτωσεις μη εναλλακτικης πρεπει να επιλεγεται.

Επισης οσοι εχουν ελαχιστες καταναλωσεις στα σπιτια τους καλο ειναι να αποφευγουν τους λεβητες πελλετ μια και η αγορα τους ποτε ισως  δεν θα αποσβεσθει.

Ακομη ενα σοβαρο προβλημα στην χρηση πελλετ ειναι η τεχνικη υποστηριξη...χωρις εξασφαλισμενη τεχνικη υποστηριξη μακρια απο οποιοδηποτε μηχανημα...λαβετε το σοβαρα αυτο γιατι σας το λεω και σαν τεχνικος περα απο χρηστης.

Τελος η καυση πελλετ δεν ειναι για ολους. Τι θελω να πω... εγω εχω τον λεβητα πελλετ σε ευκολο ημιυπογειο με απλετο χωρο γυρω στα 100τμ και ειμαι σωματικα υγιης οδευοντας στα 45 μου.
Αρα οσοι ειναι ανθρωποι με σωματικα προβληματα υγειας και δεν εχουν τον καταλληλο χωρο αποθηκευσης καλυτερα να το ξανασκεφτουν.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 3 Χρόνια 5 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet, stergiosbik, ioan, PAPADAKIS, Still

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170832 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα 10 χρονια καυσης πελλετ
Γεια σου μαστορα συμφωνω σε αυτα και συμπληρωνω γενικα για τα πελλετ <<<καλο γειτονα Καλη γυναικα(αν ειναι η συσκευη μεσα στο σπιτι) χωρο για αποθηκευση μπρατσα και καλη μεση για γυμναστικη καθαρισματα συντηρησεις μαυριλες .ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ!!!!!!!!και θα πω και αυτο που λενε στην ΙΤΑΛΙΑ <<<<ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΠΕΛΛΕΤ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΔΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΥΠΟΣΤΡΗΖΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ>>>>ΚΑΛΕΣ ΚΑΥΣΕΙΣ ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ
Last edit: 3 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik, kosi, ioan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170835 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα 10 χρονια καυσης πελλετ
Τα εχουμε πει χιλιαδες φορες,χρονια τωρα.
Το πελλετ δεν ειναι για ολους και δεν ειναι για παντου.
Περαν την υποστηριξης που πρεπει να υπαρχει πρεπει και ο ιδιος ο χρηστης να ασχοληθει με το μηχανημα του.Να το μαθει.
Να μπορει να το ρυθμιζει,να το καθαριζει,να αλλαξει μια αντισταση κλπ.
Μπορει ετσι να γλιτωσει καποια τσαμπα χρηματα που θα δωσει για απλα πραγματα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170839 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Re:10 χρονια καυσης πελλετ
Σαφώς είναι εύκολη υπόθεση εάν υπάρχει δυνατότητα αποθήκευσης και να μπορεί να ξεφορτωθεί εύκολα η καύσιμη ύλη.
Τα παραπάνω προϋποθέτουν να ασχολείσαι κιόλας δηλαδή καθάρισμα , οτιδήποτε ρύθμιση χρειαστεί εάν αλλάξεις πελλετ
Διάφορα επίσης θα καταγράφει εάν γίνει επένδυση σε θερμομόνωση και υγρομονωσης αφού όπως αναφέρεις είναι πλάκα και κατασκευής 1985.



Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής
Last edit: 3 Χρόνια 5 Μήνες πριν by meletis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171450 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα 10 χρονια καυσης πελλετ

χρηστος8 έγραψε: Τον Οκτωβριο του 2010 εκανα την αλλαγη στο σπιτι μου και ξεκινησα την καυση πελλετ.

 Μετα απο 25 χρονια επιτυχημενης καυσης πετρελαιου με μαντεμενιο Γαλλικο λεβητα ideal standart και καυστηρα ideal  εγινε η αγορα και η τοποθετηση λεβητα πελλετ ferroli 34kw σε συνδιασμο με 500 λιτρα δοχειο αδρανειας.

Η αλλαγη ηταν μια αποφαση δυσκολη θεωρητικα λογω της καλης αποδοτικοτητας ενος λεβητα και ενος καυσιμου επι 25 συνεχομενα χρονια.
Πρακτικα ομως ηταν ευκολη μιας και ως επαγγελματιας υδραυλικος αγορασα τα μηχανηματα απο ανθρωπο που μου χρωστουσε χρηματα απο πριν.

Η τιμη του πετρελαιου ηταν καθοριστικος παραγοντας και η ελευση του ΔΝΤ στην χωρα προμηνυε σιγουρα ακριβο κοστος - φορολογηση του καυσιμου στο αμεσο μελλον.
Οπως ολοι πηρα τα ρισκα μου και εκ του ασφαλους μετα απο 10 χρονια μου βγηκαν. Απο τον ανθρωπο που ανεφερα παραπανω, πηρα τα λεφτα μου πισω και πατσισαμε το χρεος του μεσω των μηχανηματων.

Λεβητας και καυστηρας πελλετ - δοχειο αδρανειας 500 λιτρων - κυκλοφορητες - δοχειο διαστολης και παρελκομενα στοιχισαν ολα μαζι 3700 φυσικα ολα τοποθετημενα απο μενα.
Ο λεβητας πετρελαιου εμεινε συνδεδεμενος μεχρι και σημερα και τον δουλευω 1 ως 2 ωρες ετησιως ωστε να μην κολλησουν τα μοτερ.

Στο σπιτι μου 120τμ κατασκευης του 1985 με τυπικες μονωσεις της εποχης και αμονωτη ταρατσα καταναλωναμε 3 με 3,5 τονους ετησιως  και θερμοκρασιες εσωτερικες 23 βαθμων την ημερα και 20 την νυχτα.

Βαζοντας λεβητα πελλετ σε αυτα τα 10 χρονια εχω καταναλωσει 66 τονους (ως τα τελη Απριλιου 2020). Αρα 6,6 τονους τον χρονο μεσο ορο.
Αυτα τα 10 χρονια αγοραζω μαζι με τους  γειτονες ολοκληρο φορτιο νταλικας και το μοιραζομαστε με κλαρκ στην γειτονια.

Μονο τις 3 πρωτες χρονιες αγορασα μεμονωμενα απο διαφορους με μεγιστη τιμη 250 ευρω τον τονο και ελαχιστη τα 220 ευρω.Τις υπολοιπες 7 χρονιες που αγοραζουμε με τους γειτονες δεν εχουμε αγορασει πανω απο 195 ευρω τον τονο ποτε.

Αρα υπολογιζοντας και στρογγυλοποιοντας προς τα πανω στα 200 ευρω τον τονο (αν μετρησουμε ακριβως ειναι λιγοτερο)... οι 66 τονοι που καταναλωσα στοιχισαν 13200 ευρω στην δεκαετια.

  Αυτο σημαινει 1320 ευρω τον χρονο κοστος θερμανσης με καυση πελλετ 24 ωρες το 24ωρο στους 23 βαθμους (με πετρελαιο την νυχτα ο θερμοστατης εμπαινε στο 20) .
Νομιζω απλα και κατανοητα ολα τα παραπανω.

Με πετρελαιο αυτα τα 10 χρονια θα εκαιγα βαση του 3 με 3,5 τονους το μεσον... δηλαδη 3250 κιλα Χ 10 = 32500 κιλα πετρελαιο. Τον μεσο ορο της τιμης του πετρελαιου επι μια 10ετια μπορειτε να την υπολογισετε κι εσεις ειναι γνωστη.
Μιλαμε για Βορεια Ελλαδα εξω απο Θεσσαλονικη.

Εγω την υπολογιζω στρογγυλα στο 1 ευρω το λιτρο. Αρα 32500 δια 10 = 3250 τον χρονο.
Επομενως σε αυτη την δεκαετια αν εκαιγα πετρελαιο θεωρητικα θα εδινα 32500 ευρω.
Καιγοντας πελλετ και οχι θεωρητικα αλλα εκ των πραγματων εδωσα 13200 ευρω.

Η εξοικονομηση που προκυπτει σε χρημα αυτη την δεκαετια ειναι στα 19300 ευρω. :woohoo:

Σε αυτα τα 19300 αν αφαιρεσω τα 3700 της δαπανης αγορας των μηχανηματων βγαζω καθαρο νουμερο τα 15600 ευρω.

Σε αυτα τα 10 χρονια θα σκεφτει καποιος τι βλαβες εβγαλε ο καυστηρας πελλετ...3 αντιστασεις εχω αλλαξει (ημιτασιον των 30 ευρω εβαλα) και ενα πυκνωτη που ειχε 4 ευρω. Ομως αυτα τα 100 ευρω χοντρικα στην δεκαετια δεν θα τα ετρωγε και ο καυστηρας πετρελαιου;;; Ισως και περισσοτερα μια και τα αναλωσιμα του καυστηρα πετρελαιου στοιχιζουν.

Εν κατακλειδι και τελειωνοντας θεωρω αυτο που πιστευα απο την πρωτη μερα ως ακλονητο για οικονομια καιγοντας πελλετ.
Με αποδειξεις τα παραπανω...
Πελλετ με αγορα πανω απο 200 ευρω τον τονο ελαχιστη οικονομια προσφερει και μονο σε περιπτωσεις μη εναλλακτικης πρεπει να επιλεγεται.

Επισης οσοι εχουν ελαχιστες καταναλωσεις στα σπιτια τους καλο ειναι να αποφευγουν τους λεβητες πελλετ μια και η αγορα τους ποτε ισως  δεν θα αποσβεσθει.

Ακομη ενα σοβαρο προβλημα στην χρηση πελλετ ειναι η τεχνικη υποστηριξη...χωρις εξασφαλισμενη τεχνικη υποστηριξη μακρια απο οποιοδηποτε μηχανημα...λαβετε το σοβαρα αυτο γιατι σας το λεω και σαν τεχνικος περα απο χρηστης.

Τελος η καυση πελλετ δεν ειναι για ολους. Τι θελω να πω... εγω εχω τον λεβητα πελλετ σε ευκολο ημιυπογειο με απλετο χωρο γυρω στα 100τμ και ειμαι σωματικα υγιης οδευοντας στα 45 μου.
Αρα οσοι ειναι ανθρωποι με σωματικα προβληματα υγειας και δεν εχουν τον καταλληλο χωρο αποθηκευσης καλυτερα να το ξανασκεφτουν.


Αχ βρε Χρήστο,όποτε γράφεις (και είναι μετρημένες στα δάκτυλα) τα διαβάζω 2 και 3 φορές .
Πραγματικά είναι απόλαυση και τροφή γιά σκέψη.
Είναι πονεμένη ιστορία το πέλετ.
Τον έβαλα τον Progetto 35 kw παράλληλα με τον γαλλικό λέβητα πετρελαίου της Chappee σε ένα υπόγειο 90 τετραγωνικών.
O λέβητας του πετρελαίου ήτανε 80 kw γιατί θα ζέστενε υποθετικά 2 σπίτια + υπόγειο άσχετα αν στο τέλος ζεστένει μόνο 1 σπίτι.
Τα καλά του λίγο πολύ αυτά τα 8 χρόνια που το καίω (από τον Οκτώβρη του 2012) είναι γνωστά και αφορούνε λέβητες νερού (hydro).
Εχω συνεχή ζέστη από τον Οκτώβρη έως και τον Απρίλη σε όλο το σπίτι με ένα καύσιμο σχεδόν μισό σε τιμή από οτι το πετρέλαιο για εμένα που ζω Αττική..
Απόσβεση αγοράς έκανα τον 3 χειμώνα ,με 2500 € αγορά λέβητα και 300 € ηλεκτρικά και υδραυλικά.
Ζημιές μέχρι στιγμής λίγες (πέρυσι 1 μοτέρ κοχλία και 1 κεραμική αντίσταση αρχική αγορά).
Τα κακά της χρήσης πέλλετ και αυτά γνωστά.
Μέχρι σήμερα έχω κάψει 45 τόνους πέλλετ. Αττική όμως η παλλέτα η Α2 πάει 250 € και η Α1 από 275 έως 290 αγορά.
Τα σύνορα δεν είναι δίπλα και 2 φορές που μαζευτήκαμε και μπορέσαμε και στείλαμε νταλίκα Αλβανία το αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο σε χρήματα/ποιότητα/κούραση/μεταφορά.
Η μέση μου πιά με έχει προδώσει και αναγκάζομε να βρίσκω άλλους γιά μεταφορά στο υπόγειο των 6 παλλετών.
Η εταιρεία παραγωγής έκλεισε και πρέπει να γίνω άριστος γνώστης του μηχανήματος .
Θυμάμε τον εαυτό μου από την σόμπα πετρελαίου ,στο λέβητα πετρελαίου και τέλος (?) στο πέλλετ.
Κάποτε θα περάσει από εμάς και το φυσικό αέριο αλλά έχω αρχίσει να κουράζομαι στα έξοδα και τις μετατροπές.

Μαζί με εμάς αυτά τα 8-10 χρόνια είδα και την αλλαγή στο τρόπο θέρμανσης του Ελληνα μέσα από το φόρουμ.
Από τους πρώτους λέβητες βιομάζας ,από τα πρώτα ενεργειακά τζάκια στην συνέχεια στους λέβητες πέλετ και τέλος στις σόμπες.
Κάποτε υπήρχε ζωντάνια και κουβέντα μέσα εδώ ,ακόμα και τσακομοί.Οι παλιοί χρήστες / σχολιαστές τώρα ούτε που μπαίνουνε.Τότε που το "άθλημα" πέλλετ ήταν καινούργιο .
Τώρα λίγο πολύ γνωστά.
Πήρα σόμπα από το Λυρόυ,δώσε ρυθμίσεις ,άντε γεια .
Καλό χειμώνα να έχουμε Χρήστο και συγνώμη γιά τις τόσες προσωπικές σκέψεις.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171479 από Lefterisg
Απαντήθηκε από Lefterisg στο θέμα Re:10 χρονια καυσης πελλετ

χρηστος8 έγραψε: Τον Οκτωβριο του 2010 εκανα την αλλαγη στο σπιτι μου και ξεκινησα την καυση πελλετ.

 Μετα απο 25 χρονια επιτυχημενης καυσης πετρελαιου με μαντεμενιο Γαλλικο λεβητα ideal standart και καυστηρα ideal  εγινε η αγορα και η τοποθετηση λεβητα πελλετ ferroli 34kw σε συνδιασμο με 500 λιτρα δοχειο αδρανειας.

Η αλλαγη ηταν μια αποφαση δυσκολη θεωρητικα λογω της καλης αποδοτικοτητας ενος λεβητα και ενος καυσιμου επι 25 συνεχομενα χρονια.
Πρακτικα ομως ηταν ευκολη μιας και ως επαγγελματιας υδραυλικος αγορασα τα μηχανηματα απο ανθρωπο που μου χρωστουσε χρηματα απο πριν.

Η τιμη του πετρελαιου ηταν καθοριστικος παραγοντας και η ελευση του ΔΝΤ στην χωρα προμηνυε σιγουρα ακριβο κοστος - φορολογηση του καυσιμου στο αμεσο μελλον.
Οπως ολοι πηρα τα ρισκα μου και εκ του ασφαλους μετα απο 10 χρονια μου βγηκαν. Απο τον ανθρωπο που ανεφερα παραπανω, πηρα τα λεφτα μου πισω και πατσισαμε το χρεος του μεσω των μηχανηματων.

Λεβητας και καυστηρας πελλετ - δοχειο αδρανειας 500 λιτρων - κυκλοφορητες - δοχειο διαστολης και παρελκομενα στοιχισαν ολα μαζι 3700 φυσικα ολα τοποθετημενα απο μενα.
Ο λεβητας πετρελαιου εμεινε συνδεδεμενος μεχρι και σημερα και τον δουλευω 1 ως 2 ωρες ετησιως ωστε να μην κολλησουν τα μοτερ.

Στο σπιτι μου 120τμ κατασκευης του 1985 με τυπικες μονωσεις της εποχης και αμονωτη ταρατσα καταναλωναμε 3 με 3,5 τονους ετησιως  και θερμοκρασιες εσωτερικες 23 βαθμων την ημερα και 20 την νυχτα.

Βαζοντας λεβητα πελλετ σε αυτα τα 10 χρονια εχω καταναλωσει 66 τονους (ως τα τελη Απριλιου 2020). Αρα 6,6 τονους τον χρονο μεσο ορο.
Αυτα τα 10 χρονια αγοραζω μαζι με τους  γειτονες ολοκληρο φορτιο νταλικας και το μοιραζομαστε με κλαρκ στην γειτονια.

Μονο τις 3 πρωτες χρονιες αγορασα μεμονωμενα απο διαφορους με μεγιστη τιμη 250 ευρω τον τονο και ελαχιστη τα 220 ευρω.Τις υπολοιπες 7 χρονιες που αγοραζουμε με τους γειτονες δεν εχουμε αγορασει πανω απο 195 ευρω τον τονο ποτε.

Αρα υπολογιζοντας και στρογγυλοποιοντας προς τα πανω στα 200 ευρω τον τονο (αν μετρησουμε ακριβως ειναι λιγοτερο)... οι 66 τονοι που καταναλωσα στοιχισαν 13200 ευρω στην δεκαετια.

  Αυτο σημαινει 1320 ευρω τον χρονο κοστος θερμανσης με καυση πελλετ 24 ωρες το 24ωρο στους 23 βαθμους (με πετρελαιο την νυχτα ο θερμοστατης εμπαινε στο 20) .
Νομιζω απλα και κατανοητα ολα τα παραπανω.

Με πετρελαιο αυτα τα 10 χρονια θα εκαιγα βαση του 3 με 3,5 τονους το μεσον... δηλαδη 3250 κιλα Χ 10 = 32500 κιλα πετρελαιο. Τον μεσο ορο της τιμης του πετρελαιου επι μια 10ετια μπορειτε να την υπολογισετε κι εσεις ειναι γνωστη.
Μιλαμε για Βορεια Ελλαδα εξω απο Θεσσαλονικη.

Εγω την υπολογιζω στρογγυλα στο 1 ευρω το λιτρο. Αρα 32500 δια 10 = 3250 τον χρονο.
Επομενως σε αυτη την δεκαετια αν εκαιγα πετρελαιο θεωρητικα θα εδινα 32500 ευρω.
Καιγοντας πελλετ και οχι θεωρητικα αλλα εκ των πραγματων εδωσα 13200 ευρω.

Η εξοικονομηση που προκυπτει σε χρημα αυτη την δεκαετια ειναι στα 19300 ευρω. :woohoo:

Σε αυτα τα 19300 αν αφαιρεσω τα 3700 της δαπανης αγορας των μηχανηματων βγαζω καθαρο νουμερο τα 15600 ευρω.

Σε αυτα τα 10 χρονια θα σκεφτει καποιος τι βλαβες εβγαλε ο καυστηρας πελλετ...3 αντιστασεις εχω αλλαξει (ημιτασιον των 30 ευρω εβαλα) και ενα πυκνωτη που ειχε 4 ευρω. Ομως αυτα τα 100 ευρω χοντρικα στην δεκαετια δεν θα τα ετρωγε και ο καυστηρας πετρελαιου;;; Ισως και περισσοτερα μια και τα αναλωσιμα του καυστηρα πετρελαιου στοιχιζουν.

Εν κατακλειδι και τελειωνοντας θεωρω αυτο που πιστευα απο την πρωτη μερα ως ακλονητο για οικονομια καιγοντας πελλετ.
Με αποδειξεις τα παραπανω...
Πελλετ με αγορα πανω απο 200 ευρω τον τονο ελαχιστη οικονομια προσφερει και μονο σε περιπτωσεις μη εναλλακτικης πρεπει να επιλεγεται.

Επισης οσοι εχουν ελαχιστες καταναλωσεις στα σπιτια τους καλο ειναι να αποφευγουν τους λεβητες πελλετ μια και η αγορα τους ποτε ισως  δεν θα αποσβεσθει.

Ακομη ενα σοβαρο προβλημα στην χρηση πελλετ ειναι η τεχνικη υποστηριξη...χωρις εξασφαλισμενη τεχνικη υποστηριξη μακρια απο οποιοδηποτε μηχανημα...λαβετε το σοβαρα αυτο γιατι σας το λεω και σαν τεχνικος περα απο χρηστης.

Τελος η καυση πελλετ δεν ειναι για ολους. Τι θελω να πω... εγω εχω τον λεβητα πελλετ σε ευκολο ημιυπογειο με απλετο χωρο γυρω στα 100τμ και ειμαι σωματικα υγιης οδευοντας στα 45 μου.
Αρα οσοι ειναι ανθρωποι με σωματικα προβληματα υγειας και δεν εχουν τον καταλληλο χωρο αποθηκευσης καλυτερα να το ξανασκεφτουν.

Χρήστο καλησπέρα να σου κάνω
μια ερώτηση, πελλετ απο που φέρατε φορτηγό και πιο καις...

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ