Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #488 από theo64
Φίλε Bora μετά το καθάρισμα του φίλτρου είχες καμια διαφορά στη θέρμανση;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bora550

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #489 από bora550
Προς όλους αυτούς που έλαβαν συμμετοχή στην τραγωδία μου με τον Atmos DC40SX + δοχείο αδρανείας + Laddomat 21 + κυκλοφορητή + ηλεκτροβάνες + θερμοστάτες χώρου + ότι άλλο σκ@τ@ μπορεί να έχω στο super λεβητοστάσιο μου!!!!

Το εις αύριο τα σπουδαία το ξέρεται??? Ε αυτό έγινε. Σπουδαία ΝΕΑ!!!!

Χθες μετά την παρακίνηση και την ευλογημένη πληροφορία του theo64 που μόνο ο θεός τον έστειλε... και από εκεί μαλων και το theo64 έλεγξα το φίλτρο που έχει μπει μετά το δοχεία αδρανείας - πριν το Laddomat, θα το δείτε και στις Φώτο..

Το λοιπόν ήταν ότι ήταν γεμάτο σκουπίδια...

Ξεβίδωσα την τάπα από κάτω κλείνοντας πρώτα όλες τις βάνες εκεί κοντά και με κλειστό τον κυκλοφορητή του Laddomat και βρήκα μετά την τάπα ένα σαν σωληνάκι 6cm ύψος με 5cm περίμετρο γεμάτο πολύ ψιλές τρυπίτσες σαν αυτό που βάζουν οι νοικοκυρές την άχνη ζάχαρη στα γλυκά... και ήταν βουλωμένο από κάνναβη, χώμα, πετραδάκια κτλ κτλ...
Το ξέπλυνα το καθόρησα, άνοιξα τοπικά την μια βάνα και έτρεξε λίγο νερό σε ένα μπολ μήπως και βγάλει και άλλα σκουπιδαριά και το ξαναέκλεισα και άνοιξα όλες τις βάνες και κυκλοφορητές...

Όταν το ξέπλυνα κατάλαβα πως επειδή ήταν βουλωμένο αυτό.. δεν μπορούσε ο λέβητας να πάρει επιστρεφόμενα νερά από δοχείο αδρανείας σε όση ποσότητα ήθελε...

Στην συνέχεια ξεκίνησα να κάνω την διαδικασία γεμίσματος του δοχείου αδρανείας με ζεστό νερό. Έκλεισα όλες τις βάνες προς τα σώματα (και επιστρεφόμενα αλά και απεσταλμένα ) και προς το Βοιλερ το ίδιο, έκλεισα ηλεκτροβάνες και φούλαρα τον λέβητα με ξύλα...

Σας πληροφορώ πως σε μια ώρα το είχε σκίσει το δοχείο δηλαδή τα επιστρεφόμενα νερά του δοχείου πάνω στο Laddomat τα έδινε στους 75 βαθμούς.. Άρα είχε γεμίσει πλήρως ζεστό νερό..

Η θερμοκρασία του Atmos ανέβηκε μέχρι 92 Βαθμούς και εκεί έχω ρυθμισμένο να σταματήσει ο ανεμιστήρας όπου και σταμάτησε.. Στα 97 ανοίγει η βαλβίδα ασφαλείας για να κρυώσει ο λέβητας.

Αφού ανέβηκε το δοχείο σε αυτούς του βαθμούς όρχησα να δίνω ζεστά νερά και επιστροφές ανοίγοντας μια μια βάνα για κάθε όροφο και Βοιλερ. Πρώτα έδωσα στο Βοιλερ.. Μετά από 20 λεπτά το Βοιλερ 120 λίτρων έδινε 70 βαθμούς και το Laddomat Έπεσε στους 63 και επανήρθε σε λιγότερο από 7 λεπτά στους 70. Άρα γέμισε και το Βοιλερ και το σήκωσε το δοχείο αδρανείας. Έπειτα Άνοιξα και τον κάτω όροφο, και εισαγωγές και επιστρεφόμενα. Με την ίδια λογική σε κανένα 30 λεπτό το ξέσκισε και αυτό. και έπειτα έδωσα και τον πάνω όροφο δηλαδή όλα τα κυκλώματα ανοικτα, σε πλήρη λειτουργία σε κανένα μισάωρο και αυτό ήταν έτοιμο...

Όταν λέω έτοιμο εννοώ: θερμοκρασίες στους θερμοστάτες χώρου στο 23, και θερμοκρασία στους 23 και στους δύο ορόφους -+0,5. Θερμοκρασία λέβητα 91-92 έτοιμο για να κλείσει ο ανεμιστήρας, Επιστρεφόμενα νερά δοχείου αδρανείας 70.

Μετά το παράτησα... 3:30 τα ξημερώματα κατέβασα θερμοκρασία στους 21 στους θερμοστάτες χώρου, με μισό κάδο γεμάτο ξύλα.

Το πρωί στης εννέα είχε πολύ λίγη καρβουνιά αλλά οι θερμοστάτες κλειστοί με θερμοκρασία στους 21 και θερμοκρασία λέβητα στους 91 και δοχείο αδρανείας στους 65-68. ΤΕΛΕΙΑ...

Αλλά υπάρχει και ποιο τέλειο... Σημερινή μέρα συνεχόμενης λειτουργιάς με 21-22 βαθμούς θερμοστάτες χώρου και 3 καρότσια Ξύλο και δεν πρόκυπτε να βάλω άλλα τέτοια ώρα μέχρι το πρωί, με Atmos από 85-92 ανοίγει κλείνει ο ανεμιστήρας... Σωστή λειτουργία.. ΚΑΙ Laddomat στα επιστρεφόμενα πόσο???? 82 Βαθμούς...

Σας ευχαριστώ όλους κύριοι όλοι ήσασταν σπουδαίοι ο theo64 χρεωστάει κέρασμα γιατί δεν μου το είπε ποιο πριν να μην τρελαίνομαι και σκάτε και εσείς....
Άσε που άλλοι γελούσαν...
Δώστε 5100 Euro σε τέτοιους καιρούς και μετά πείτε μου πώς τρελαίνεστε η όχι...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ FORUM και όλους εσάς... Γ@ΜhM€ν0 φίλτρο!!!!!!!!!!!!!!!!!
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by bora550.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #491 από babis66
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ FORUM και όλους εσάς... Γ@ΜhM€ν0 φίλτρο!!!!!!!!!!!!!!!!![/quote]
:lol: :lol: :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #493 από androutso
Επιτελους βρηκες μια ακρη!!!!
Δεν σου κρηβω οτι μαζι σου τα ειχα παιξει και εγω.Περημενω τον λεβητα μου την παρασκευη και θα τον συνδεσω μαζι με ενα φιλαρακι υδραυληκο. Χωρις να ξερει και πολα απο λεβητες ξυλων ATMOS.
Οποτε φοβομουν οτι θα καναμε τιποτα λαθος!Παντος ολοι μαζι μπορουμε να κανουμε παρα πολα.
Μπραβο στον φιλο που εδοσε την ληση για το φιλτρο.Αλλα και σε ολους μας που προσπαθησαμε με οσα ξερουμε να βαλουμε ενα χερακι.
Καλοδουλευτο το εργαλειο ;) ;) ;) ;) ;) ;)

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #494 από bora550

babis66 έγραψε: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ FORUM και όλους εσάς... Γ@ΜhM€ν0 φίλτρο!!!!!!!!!!!!!!!!!

:lol: :lol: :lol:[/quote]

ΕΕΕ ναι ντε... Με έσκασε... αλλά τώρα με σκάει στην ζέστη!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #495 από theo64

bora550 έγραψε: Προς όλους αυτούς που έλαβαν συμμετοχή στην τραγωδία μου με τον Atmos DC40SX + δοχείο αδρανείας + Laddomat 21 + κυκλοφορητή + ηλεκτροβάνες + θερμοστάτες χώρου + ότι άλλο σκ@τ@ μπορεί να έχω στο super λεβητοστάσιο μου!!!!

Το εις αύριο τα σπουδαία το ξέρεται??? Ε αυτό έγινε. Σπουδαία ΝΕΑ!!!!

Χθες μετά την παρακίνηση και την ευλογημένη πληροφορία του THEO64 που μόνο ο θεός τον έστειλε... και από εκεί μαλων και το ΤΗΕΟ64 έλεγξα το φίλτρο που έχει μπει μετά το δοχεία αδρανείας - πριν το Laddomat, θα το δείτε και στις Φώτο..

Το λοιπόν ήταν ότι ήταν γεμάτο σκουπίδια...

Ξεβίδωσα την τάπα από κάτω κλείνοντας πρώτα όλες τις βάνες εκεί κοντά και με κλειστό τον κυκλοφορητή του Laddomat και βρήκα μετά την τάπα ένα σαν σωληνάκι 6cm ύψος με 5cm περίμετρο γεμάτο πολύ ψιλές τρυπίτσες σαν αυτό που βάζουν οι νοικοκυρές την άχνη ζάχαρη στα γλυκά... και ήταν βουλωμένο από κάνναβη, χώμα, πετραδάκια κτλ κτλ...
Το ξέπλυνα το καθόρησα, άνοιξα τοπικά την μια βάνα και έτρεξε λίγο νερό σε ένα μπολ μήπως και βγάλει και άλλα σκουπιδαριά και το ξαναέκλεισα και άνοιξα όλες τις βάνες και κυκλοφορητές...

Όταν το ξέπλυνα κατάλαβα πως επειδή ήταν βουλωμένο αυτό.. δεν μπορούσε ο λέβητας να πάρει επιστρεφόμενα νερά από δοχείο αδρανείας σε όση ποσότητα ήθελε...

Στην συνέχεια ξεκίνησα να κάνω την διαδικασία γεμίσματος του δοχείου αδρανείας με ζεστό νερό. Έκλεισα όλες τις βάνες προς τα σώματα (και επιστρεφόμενα αλά και απεσταλμένα ) και προς το Βοιλερ το ίδιο, έκλεισα ηλεκτροβάνες και φούλαρα τον λέβητα με ξύλα...

Σας πληροφορώ πως σε μια ώρα το είχε σκίσει το δοχείο δηλαδή τα επιστρεφόμενα νερά του δοχείου πάνω στο Laddomat τα έδινε στους 75 βαθμούς.. Άρα είχε γεμίσει πλήρως ζεστό νερό..

Η θερμοκρασία του Atmos ανέβηκε μέχρι 92 Βαθμούς και εκεί έχω ρυθμισμένο να σταματήσει ο ανεμιστήρας όπου και σταμάτησε.. Στα 97 ανοίγει η βαλβίδα ασφαλείας για να κρυώσει ο λέβητας.

Αφού ανέβηκε το δοχείο σε αυτούς του βαθμούς όρχησα να δίνω ζεστά νερά και επιστροφές ανοίγοντας μια μια βάνα για κάθε όροφο και Βοιλερ. Πρώτα έδωσα στο Βοιλερ.. Μετά από 20 λεπτά το Βοιλερ 120 λίτρων έδινε 70 βαθμούς και το Laddomat Έπεσε στους 63 και επανήρθε σε λιγότερο από 7 λεπτά στους 70. Άρα γέμισε και το Βοιλερ και το σήκωσε το δοχείο αδρανείας. Έπειτα Άνοιξα και τον κάτω όροφο, και εισαγωγές και επιστρεφόμενα. Με την ίδια λογική σε κανένα 30 λεπτό το ξέσκισε και αυτό. και έπειτα έδωσα και τον πάνω όροφο δηλαδή όλα τα κυκλώματα ανοικτα, σε πλήρη λειτουργία σε κανένα μισάωρο και αυτό ήταν έτοιμο...

Όταν λέω έτοιμο εννοώ: θερμοκρασίες στους θερμοστάτες χώρου στο 23, και θερμοκρασία στους 23 και στους δύο ορόφους -+0,5. Θερμοκρασία λέβητα 91-92 έτοιμο για να κλείσει ο ανεμιστήρας, Επιστρεφόμενα νερά δοχείου αδρανείας 70.

Μετά το παράτησα... 3:30 τα ξημερώματα κατέβασα θερμοκρασία στους 21 στους θερμοστάτες χώρου, με μισό κάδο γεμάτο ξύλα.

Το πρωί στης εννέα είχε πολύ λίγη καρβουνιά αλλά οι θερμοστάτες κλειστοί με θερμοκρασία στους 21 και θερμοκρασία λέβητα στους 91 και δοχείο αδρανείας στους 65-68. ΤΕΛΕΙΑ...

Αλλά υπάρχει και ποιο τέλειο... Σημερινή μέρα συνεχόμενης λειτουργιάς με 21-22 βαθμούς θερμοστάτες χώρου και 3 καρότσια Ξύλο και δεν πρόκυπτε να βάλω άλλα τέτοια ώρα μέχρι το πρωί, με Atmos από 85-92 ανοίγει κλείνει ο ανεμιστήρας... Σωστή λειτουργία.. ΚΑΙ Laddomat στα επιστρεφόμενα πόσο???? 82 Βαθμούς...

Σας ευχαριστώ όλους κύριοι όλοι ήσασταν σπουδαίοι ο ΤΗΕΟ64 χρεωστάει κέρασμα γιατί δεν μου το είπε ποιο πριν να μην τρελαίνομαι και σκάτε και εσείς....
Άσε που άλλοι γελούσαν...
Δώστε 5100 Euro σε τέτοιους καιρούς και μετά πείτε μου πώς τρελαίνεστε η όχι...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ FORUM και όλους εσάς... Γ@ΜhM€ν0 φίλτρο!!!!!!!!!!!!!!!!!


Μετά απο μερικές μέρες κάνε ακόμα ένα καθαρισμό του φίλτρου γιατί πιθανον να έχει μαζέψει ξανά σκουπίδια.

Οσο για το κέρασμα οποτε βρεθείς προς τα μέρη μου (Ημαθία) πολύ ευχαρίστως να σε κεράσω κανένα καφεδάκι :P αφου πρώτα εσύ κεράσεις τα τσίπουρα :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ