Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

ΘΕΜΑ: Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Απ: Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο 8 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #5514

• Asteris
  • Το Άβαταρ του/της Asteris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Invicta Selenic 700 + heat exchanger
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες630
    • Κάρμα: 78
Πόσοι λέβητες την έχουν την αντιστάθμιση αυτόματη ρε συ Χρήστο? Να την αλλάζεις δυό φορές την μέρα μόνος σου δεν γίνεται σίγουρα, γίνεται όμως να την αλλάζεις όπως εγώ στους 75 στις αρχές Δεκεμβρίου έως το τέλος Φεβρουαρίου, που πιάνουν τα γερά κρύα. Αν βάλω μέσα στο σπίτι τον CTR-5500, θα μπορώ και πιό συχνά.

Και για τα σώματα δεν είπα να τα πάρουμε λειψά, αλλά ούτε και να βάζουμε παραπανίσιες θερμίδες χωρίς λόγο. Μετά θα θέλουν και μεγαλύτερο λέβητα για να μπορεί να τα ζεστάνει σωστά, οπότε να πάλι η αύξηση κατανάλωσης χωρίς λόγο.

Εμένα μου βάλανε λέβητα 50.000 θερμίδες σε σπίτι που από ότι φαίνεται αρκείται και με 25. Η περίπτωση που λέω ότι άργησε να ανεβάσει, ήτανε μιά φορά το 2009 με -3 βαθμούς και τα τρία πατώματα να προσπαθούν να ανεβάσουν όλα μαζί το πρωί. Είχαν μείνει τα νερά στους 65. Τα πήγα 75 και ποτέ δεν ξαναζορίστηκε από τότε. Αν μιλάμε για μόνιμη ανεπάρκεια και δη σε νορμάλ κρύα όπως χτες με τους 10-12 βαθμούς, τότε ενδεχομένως να είναι όντως πολύ κάτω σε θερμίδες (αν και δεν νομίζω, όλοι οι υδραυλικοί προς τα πάνω τα πάνε).

Γιατί δεν δοκιμάζεις μιά μέρα να δουλέψεις το πετρέλαιο, το έχεις αποσυνδέσει?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο 8 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #5519

• χρηστος8
  • Το Άβαταρ του/της χρηστος8
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • More Details
    • Θερμοϋδραυλικος
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες512
    • Κάρμα: 44
Asteris έγραψε:
Πόσοι λέβητες την έχουν την αντιστάθμιση αυτόματη ρε συ Χρήστο? Να την αλλάζεις δυό φορές την μέρα μόνος σου δεν γίνεται σίγουρα, γίνεται όμως να την αλλάζεις όπως εγώ στους 75 στις αρχές Δεκεμβρίου έως το τέλος Φεβρουαρίου, που πιάνουν τα γερά κρύα. Αν βάλω μέσα στο σπίτι τον CTR-5500, θα μπορώ και πιό συχνά.

Και για τα σώματα δεν είπα να τα πάρουμε λειψά, αλλά ούτε και να βάζουμε παραπανίσιες θερμίδες χωρίς λόγο. Μετά θα θέλουν και μεγαλύτερο λέβητα για να μπορεί να τα ζεστάνει σωστά, οπότε να πάλι η αύξηση κατανάλωσης χωρίς λόγο.

δυστηχως ελαχιστοι.

Εμένα μου βάλανε λέβητα 50.000 θερμίδες σε σπίτι που από ότι φαίνεται αρκείται και με 25. Η περίπτωση που λέω ότι άργησε να ανεβάσει, ήτανε μιά φορά το 2009 με -3 βαθμούς και τα τρία πατώματα να προσπαθούν να ανεβάσουν όλα μαζί το πρωί. Είχαν μείνει τα νερά στους 65. Τα πήγα 75 και ποτέ δεν ξαναζορίστηκε από τότε. Αν μιλάμε για μόνιμη ανεπάρκεια και δη σε νορμάλ κρύα όπως χτες με τους 10-12 βαθμούς, τότε ενδεχομένως να είναι όντως πολύ κάτω σε θερμίδες (αν και δεν νομίζω, όλοι οι υδραυλικοί προς τα πάνω τα πάνε).

μην εισαι τοσο σιγουρος οτι ειναι προς τα πανω παντα. αν εχεις τον εργολαβο μπαστακα πανω απ το κεφαλι σου και σου λεει βαλε μικρα σωματα οικονομια κτλ τι να κανεις;

Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Απ: Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο 8 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #5523

• kosmidis80
  • Το Άβαταρ του/της kosmidis80
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες498
    • Κάρμα: 33
Η δοκιμη εγινε με λειτουργια σε 80 και εφτασ και 85 βαθμους, οπου ανοικα και σευτερη ηλεκτροβανα για να αποφυγω το. Χαμαμ απο την βαλβιδα στην σομπα. Ο μεσαιος λοιπον ανεβασε γρηγορα 1μιση βαθμο, οποτε ολα συγκλινουν στο οτι δεν φτανουν οι θερμιδες των σωματων.

Χρηστο θα μιλησουμε αυριο για να βρουμε την βελτιστη λυση στο προβλημα

Απ: Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο 8 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #5629

• kosmidis80
  • Το Άβαταρ του/της kosmidis80
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες498
    • Κάρμα: 33
Επανερχομαι και ζητω συγνωμη που δεν επικοινωνησα με τον Χρηστο, αλλα απο το πρωι προσπαθω να βγαλω ακρη με τον εργολαβο ετσι ωστε να μην χρεωθω την ανικανοτητα του υδραυλικου του. Αυριο πρωι που θα εχει τους πινακες απο τα σωματα και τις θερμιδες θα ξαναμιλησουμε για να δει και ο ιδιος οτι δεν καλυπτουν αυτα που βαλανε.

Ερωτηση... Ως γνωστων δεν βαζουν τα πραγματικα νουμερα στις μελετες που καταθετουν, υπαρχει περιπτωση αν αρνηθει να αναλάβει την αντικατασταση να μπορω να προχωρησω σε αγωγες χρησιμοποιόντας την μελετη απο την Πολεοοδομια και την επισημη μελετη αντιστοιχα από εναν μηχανικο?
Δεν θελω να το χοντρυνω τοσο, αλλα απο κακοτεχνιες του ιδιου υδραυλικου εχουμε ξυλωσει ηδη ενα μπανιο στην μετακομιση ακομα(σπασμενο συφωνι) χωρις χρεωση βεβαιως και εχω ξοδεψει αλλα 1500 με 2000 ευρω για να καλυψω αλλα θεματα.

Απ: Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο 8 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #5648

• nik
  • Το Άβαταρ του/της nik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Κάρμα: 0
geια σε ολους.ηθελα να ρωτησω, ειδα καποιους ξυλολεβητες και γενικως ψαχνομαι.αρκετοι ξυλολεβητες εχουν εγκεφαλο οπου ρυθμιζεις εσυ την θερμοκρασια που θες στα νερα και αυτοι αναλογα ανοιγουν η κλεινουν το βεντιλατερ και ετσι δυναμωνουν την φωτια η την κοβουν τελειως.μαλιστα ειδα τον redijator opoυ λεει οτι ακομα και οταν κλεισεις για την νυχτα τον θερμοστατη αυτος δεν σβηνει τελειως την φλογα και μια φορα καθε ωρα την φυσαει για 20 δευτερα με αποτελεσμα να μην σβηνει ποτε.εχει κανεις αναλογο λεβητατοτε γιατι να εχουμε μπαφερ 1000αρι για αποθηκη αφου μπορουμε να παιζουμε με το βεντιλατερ?απο τους ακριβους λεβητες πυρολησης αρα και ποιο καλους ποιος ειναι ο καλλυτερος και γιατι?πχ VARMEBARONEN WOODY EFECTA OPOP ATMOS VEDOLUX 30 κτλ?

Απ: Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο 8 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #5665

• spyroskosmas
  • Το Άβαταρ του/της spyroskosmas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες25
Φίλε Nik, οι ξυλολέβητες χωρίς πυρόλυση έχουν διακόπτη ρύθμισης της έντασης του ανεμιστήρα, άρα ρύθμιση του αέρα καύσης,της θερμοκρασίας των νερών, άρα της απόδοσης του μηχανήματος, και της κατανάλωσης κατά συνέπεια. Αν έχει πολύ κρύο, δίνεις ένταση στον ανεμιστήρα. Αν όχι, κόβεις.
Για τον συγκεκριμένο πυρολυτικό που λες δεν τον ξέρω, ας πουν οι φίλοι που τον έχουν. Ο δικός μου, όταν φτάσει η θερμοκρασία των νερών του λέβητα στο setpoint που ρυθμίζεται με μηχανικό περιστροφικό διακόπτη, κλείνει τον ανεμιστήρα. Μπαίνει όμως αέρας στο χώρο καύσης από το μηχανικό κλαπέτο, και έτσι διατηρείται η φωτιά, αλλά δεν κάνει και πλήρως ατελή καύση. Όταν πέσουν οι θερμοκρασίες των νερών, δίνει ξανά εντολή και αρχίζει την κίνησή του ο ανεμιστήρας. Πάντως, αν ο χώρος κάυσης έχει ξύλα, θα έχεις φωτιά. Για να μην έχεις φωτιά, πρέπει να μην έχεις ξύλα.
Την ερώτηση για το buffer την απαντάς μόνος σου. Αποθήκη ενέργειας. Το buffer το βάζεις όταν έχεις περίσσευμα ενέργειας από το λέβητά σου, να την αποθηκεύεις και όταν ο χώρος σου έχει ζήτηση να τραβάει κατευθείαν ενέργεια από το δοχείο. Μπορείς όμως να έχεις λέβητα χωρίς αυτό. Όπως μπορείς και σε μη πυρολυτικό λέβητα να βάλεις buffer.
Για τιμές και γνώμες άστα. Ο καθένας το δικό του το θεωρεί σούπερ, αγορασμένο σε σούπερ τιμή. Και γιατί να μην το θεωρεί; Τι του στοιχίζει;
Πέραν της πλάκας,ο δικός μου είναι o Atmos 32kw, με Laddomat και 2 buffer των 1000λτ σε μεζονέτα 120μ.Τον ίδιο έβαλε μετά και ο πατέρας μου. Είμαστε ευχαριστημένοι.
Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Απ: Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο 8 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #5680

• PARANOIA
  • Το Άβαταρ του/της PARANOIA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες2
    • Κάρμα: 1
Ξυλόσομπα από 15 ευρώ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απ: Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο 8 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #5685

• KERBEROS
  • Το Άβαταρ του/της KERBEROS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Το Μαξίμου έχει ελικοδρόμιο;
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες380
    • Κάρμα: 24
PARANOIA έγραψε:
Ξυλόσομπα από 15 ευρώ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καίει από ξύλα μέχρι σπίτι! :lol:
Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων...

Απ: Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο 8 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #5689

• ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • 6942-444558 cosmote
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες212
    • Κάρμα: 15
που να στείλω χρήματα για καμιά δεκαριά, να τις κάνω δώρο στη βουλή των Ελλήνων, να ζεστάνουμε λιγάκι τα παιδιά.. και να δούνε τι γίνεται λιγάκι παραέξω από κει που παίρνουν τις αποφάσεις...

Απ: Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο 7 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6216

• Dimis
  • Το Άβαταρ του/της Dimis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Καλησπέρα παιδιά. Έχω βάλει έναν ξυλολέβητα της αυστριακής εταιρίας FROLLING S3 TURBO με τον οποίο δεν είμαι ευχαριστημένος γιατί μάλλον μου έχουν κάνει λάθος στο κύκλωμα με το δοχείο αδράνειας που έβαλα 1000 λίτρα. Όταν ζητάει το σπίτι πρώτα παίρνει από τον λέβητα το ζεστό νερό και αφού φτάσει μέχρι τους 60 βαθμούς αρχίζει και παίρνει σιγά σιγά από το δοχείο. Δηλαδή δεν εκμεταλλεύεται 100% το δοχείο με αποτέλεσμα να καίω πολύ πράμα. Επισυνάπτω αναλυτικά το κύκλωμα και αν έχει κάποιος γνώσεις ας με βοηθήσει γιατί με τον υδραυλικό δεν μπορούμε να βρούμε τι φταίει

Απ: Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο 7 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6220

• Dimis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Καλησπέρα παιδιά. Έχω βάλει έναν ξυλολέβητα της αυστριακής εταιρίας FROLLING S3 TURBO με τον οποίο δεν είμαι ευχαριστημένος γιατί μάλλον μου έχουν κάνει λάθος στο κύκλωμα με το δοχείο αδράνειας που έβαλα 1000 λίτρα. Όταν ζητάει το σπίτι πρώτα παίρνει από τον λέβητα το ζεστό νερό και αφού φτάσει μέχρι τους 60 βαθμούς αρχίζει και παίρνει σιγά σιγά από το δοχείο. Δηλαδή δεν εκμεταλλεύεται 100% το δοχείο με αποτέλεσμα να καίω πολύ πράμα. Επισυνάπτω αναλυτικά το κύκλωμα και αν έχει κάποιος γνώσεις ας με βοηθήσει γιατί με τον υδραυλικό δεν μπορούμε να βρούμε τι φταίει
C:\fakepath\Έγγραφο1.docx

C:\fakepath\Έγγραφο1.docx

Απ: Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο 7 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6222

• androutso
  • Το Άβαταρ του/της androutso
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες27
Δεν βγαζει το αρχειο.Παντος απο τα λιγα που ξερω πρωτα στελνεις στο δοχειο απο τον λεβητα και μετα περνεις απο το δοχειο στα σωματα.
ATMOS DC32S
The following user(s) said Thank You: Dimis

Απ: Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο 7 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6224

• Dimis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Δεν μπορώ να το επισυνάψω. Θα προσπαθήσω να κάνω ένα διάγραμμα. Πάντως το δίκτυο παίρνει και απο τα δύο ταυτόχρονα. Μήπως πρέπει να παίρνει μόνο απο το δοχείο και ο λέβητας να δίνει μόνο στο δοχείο;; Ευχαριστώ πάντως

Απ: Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο 7 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6225

• androutso
  • Το Άβαταρ του/της androutso
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες27
Δες εδω πως δουλευει ο λεβητας με δοχοιο αδρανιας και laddomat.
Οσα σχεδια και να εχω δει εχουν τον τροπο που σου περηγραφω.
Ο λεβητας δεινει μονο στο δοχοιο και μετα απο το δοχοιο στα σωματα.
ATMOS DC32S

Απ: Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο 7 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6226

• aithio
  • Το Άβαταρ του/της aithio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες237
    • Κάρμα: 21

Παιδιά οι απώλειες είναι γραμμικές.
Δηλαδή αν έξω έχουμε 0 βαθμούς Κελσίου και μέσα 20 με θερμικές απώλειες 6000Kcal/h όταν εξω έχουμε 10 τότε οι απώλειες μας είναι οι μισές.
Προσοχή όμως...Οι αποδόσεις των σωμάτων δεν είναι γραμμικές.

Δεν είναι δα κάποιος πειραματισμός να προσαρμόζεις χειροκίνητα την θερμοκρασία προσαγωγής ανάλογα με τις απαιτήσεις αλλά θεωρώ ότι έχει ιδιαίτερη βαβούρα. Είτε το κάνει κανείς με ελενκτή είτε το κάνει με το χερι το ίδιο και το αυτό...
Απλά χαρά στα κουράγια του.

Τα σώματα αν είναι μεγάλα δεν έχουμε κάποια ιδαίτερη αύξηση της κατανάλωση.
Ούτε όταν είναι μικρά Χρήστο.
Στην μία περίπτωση δουλεύουμε σε χαμηλότερες θερμοκρασίες προσαγωγής.
Στην δεύτερη περίπτωση απλά την κάτσαμε την βάρκα όταν έχουμε υψηλές απαιτήσεις.

Κάπου έχει δίκαιο ο Χρήστος κάπου έχεις εσύ φίλε Asteri.
Οταν έχουμε να κάνουμε με διακοπτόμενη λειτουργία θέρμανσης τότε μία προσαύξηση των σωμάτων είναι απαραίτητη.
Γιατί πλέον δεν έχεις να κάνεις μόνο με την κάλυψη των απωλειών αλλά και με το ανέβασμα της θερμοκρασίας του χώρου συν την θέρμανση των δομικών στοιχείων. Μην ξεχνάμε ότι και το νερό απο μόνο του που περιέχει μία εγκατάσταση έχει πολύ μεγάλη θερμοχωρητικότητα αλλά και τα ίδια τα σώματα καθώς και οι σωλήνες.
Με λίγα λόγια στο πρώτο άναμμα τρώμε μέρος της παραγόμενης ενέργεια για να ζεσταθούν και αυτά.

Gregori
Τελευταία διόρθωση: 7 Χρόνια 11 Μήνες πριν από aithio.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.224 δευτερόλεπτα