Χρήση αναλυτή καυσαερίων... η συνέχεια

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21086 από Nasikas
Ενδιαφέρον θέμα.

Στην επεξεργασία της ΥΑ για απαγόρευση λεβητα και για κάυση ανέφερα στις προτάσεις στο ΥΠΕΚΑ /-(περαν της δημιουργίας μητρώου πέλλετ και φορέα πιστοποίησης λεβήτων)-/ και την αναγκαιότητα να κατέχουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ οι ΑΔΕΙΟΥΧΟΙ εγκατατάτες και ΟΡΓΑΝΟ μετρήσεως καυσαερίων- ελκυσμού κλπ. (όπως το ΤΕΣΤΟ που ειχε στο βίντεο)
Επειδή βεβαίως έχω δει δεκάδες περιπτωσεις που με κακή ρύθμιση ο καταναλωτής χάνει λεφτά και μολύνει και το περιβάλλον (ατελής καύση)

Αλλά...το έχω χωνέψει.ΖΟΥΜΕ στην ΕΛΛΑΔΑ... :(


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21304 από burnerman
Επειδη ζουμε στη Ελλαδα εχουμε μαθει να σκαλιζουμε και να βαζουμε χερι τα μαχανηματα μονοι μας. Για να γλυτωσουμε το πενηνταευρο που θα παρει ο καυστηρατζης.Το τι θα χασουμε απο ατελη καυση... ε δε βαριεσαι αδελφε αφου μια χαρα δουλευει.

ΥΓ.Μερικες φορες οταν θα με φωναξουν να κανω σερβις στον καυστηρα τους για πρωτη φορα, ανοιγω μια τρυπα στον καπναγωγο για να βαλω Testo. και τι μου λενε?
Γιατι το τρυπησες? :ohmy:
Δε χανει απο κει? :S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21307 από mastoras

burnerman έγραψε: Επειδη ζουμε στη Ελλαδα εχουμε μαθει να σκαλιζουμε και να βαζουμε χερι τα μαχανηματα μονοι μας.


Οχι δεν είναι έτσι. Ελάχιστοι βάζουν χέρι τα μηχανήματα τους.....να μην πω σχεδόν κανένας.

Απλώς ο καταναλωτής-πελάτης δεν είναι σωστά ενημερωμένος.

Ενω εάν τους δίνατε και ένα μικρό ενημερωτικό φυλλάδιο σε κάθε επίσκεψη σας, η δουλειά σας θα ανέβαινε ένα η περισσότερα επίπεδα επάνω. ;)

Μην κατηγορούμε εύκολα τον πελάτη, την στιγμή που διαθέτουμε για αυτόν το ελάχιστο από τον χρόνο μας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22834 από asfet
Καλημέρα,

Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την ανάλυση καυσαερίων που είναι τόσο σημαντική για τη λειτουργία των καυστήρων, και που τόσο την υποτιμούμε....

1. Στην περίπτωση που έχουμε ατομικό λέβητα Φ.Α. είναι δυνατόν να κάνουμε ανάλυση καυσαερίων (άσχετα αν σε λέβητες κάτω των 50 kw δεν υπάρχει υποχρέωση βάση νομοθεσίας για τήρηση φύλλου ελέγχου), και αν ναι αλλάζει κάτι στις μετρήσεις?

2. Πώς υπολογίζεται ο βαθμός απόδοσης του καυστήρα σύμφωνα με τις μετρήσεις? Τον βγάζει αυτόματα το μηχάνημα? ή υπάρχει κάποιος τύπος (ποιός?)?

Άννα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22888 από aithio

asfet έγραψε: Καλημέρα,

Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την ανάλυση καυσαερίων που είναι τόσο σημαντική για τη λειτουργία των καυστήρων, και που τόσο την υποτιμούμε....

1. Στην περίπτωση που έχουμε ατομικό λέβητα Φ.Α. είναι δυνατόν να κάνουμε ανάλυση καυσαερίων (άσχετα αν σε λέβητες κάτω των 50 kw δεν υπάρχει υποχρέωση βάση νομοθεσίας για τήρηση φύλλου ελέγχου), και αν ναι αλλάζει κάτι στις μετρήσεις?
Οχι είναι δυνατόν αλλά επιβάλλεται.

2. Πώς υπολογίζεται ο βαθμός απόδοσης του καυστήρα σύμφωνα με τις μετρήσεις? Τον βγάζει αυτόματα το μηχάνημα? ή υπάρχει κάποιος τύπος (ποιός?)?
Το βγάζει ο αναλυτής.
Αν σε ενδιαφέρει να το μαθηματικοποιήσεις δες αυτό.


www.habmigern2003.info/216_combustion-parameters.html


Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos, asfet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23654 από asfet
...και συνεχίζω τις ερωτήσεις :blush:

Στα χαρακτηριστικά αναλυτών καυσαερίων διαβάζω για διαφορετικές μετρήσεις του μονοξειδίου του άνθρακα (CO).
Συγκεκριμένα γράφει: μέτρηση CO με αντιστάθμιση Η2, COlow με αντιστάθμιση Η2, και μέτρηση CO χωρίς αντιστάθμιση Η2.
Τι σημαίνει αυτό? και ποιά η διαφορά μεταξύ CO και COlow?

Επίσης διάβασα πως έχουν ετήσιο κόστος συντήρησης. Χαλάνε οι ακίδες μετά από χ μετρήσεις?
Χρειάζονται ετήσια πιστοποίηση? Κάτι τέτοιο νομίζω διάβασα αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν για τους αναλυτές ή κάποιο άλλο όργανο μέτρησης.

Άννα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ