Παράλληλη σύνδεση

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23435 από tileolo
Απαντήθηκε από tileolo στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση
Θα επανελθω αυριο δριμυτερος για να απαιτησω και μια απαντηση απο τον aithio για τις 2 τριοδες θερμοστατικες αντι του Laddomat :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23436 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση
Τωρα μπήκε ο φυσικός....και έβαλε το θέμα εν σειρά και θέλω να πάω να κοιμηθώ....
Φυσικέ το εν σειρά έχει μειονεκτήματα....Θα σου πω την άποψη μου αύριο.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23437 από giorgosmosxou
Απαντήθηκε από giorgosmosxou στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση

fisikos50 έγραψε: Ωραία τα λέτε, ας πούμε λοιπόν ότι έχω λεβητοστάσιο πετρελαίου και θέλω να βάλω και λέβητα πέλετ και με τη συνθήκη όταν τελειώνει το πέλετ ή για κάποιο λόγο δεν λειτουργεί το πέλετ, τότε να παίρνει εντολή ο καυστήρας πετρελαίου.

Υποθέτουμε ότι έχουμε πίνακα αυτονομίας, παίρνουμε λοιπόν την εντολή έναυσης από τον πίνακα αυτονομίας και αυτή την εντολή θα τη διαχειριστούμε, μέχρι στιγμής την στέλναμε μόνο στον καυστήρα πετρελαίου.

Θα μας χρειαστεί κατά βάση ένα ρελέ για να στείλουμε πλέον αυτή την εντολή ή στον ένα ή στον άλλο καυστήρα (πέλετ ή πετρέλαιο) και μας ενδιαφέρουν οι συνθήκες με τις οποίες θα προκύψει η επιλογή.

Αν ο λέβητας πέλετ έχει σήμα για την έλλειψη πέλετ ή και οποιαδήποτε άλλη δυσλειτουργία, αυτό το σήμα φτάνει για να δώσει εντολή στο ρελέ να γυρίσει το σήμα έναυσης στον καυστήρα πετρελαίου, το σήμα μπορεί να προέλθει π.χ. από ένα λαμπάκι του λέβητα πέλετ ΑΝ ο λέβητας πέλετ έχει τέτοιο λαμπάκι π.χ. που θα ανάψει όταν έχουμε δυσλειτουργία οποιουδήποτε είδους. Αυτό είναι το πιο απλό σενάριο.

Αν τώρα ο λέβητας πέλετ δεν έχει τέτοιου είδους σήμα δυσλειτουργίας / έλλειψης πέλετ που μπορούμε να πάρουμε τότε θα χρειαστεί να μετρήσουμε χρόνο (μέσω ενός απλού κυκλώματος χρονοκαθυστέρησης που θα μετράει π.χ. 15 λεπτά) και μετά ΑΝ η θερμοκρασία δεν έχει ανέβει στην έξοδο του λέβητα πέλετ (μέσω απλού θερμοστάτη επαφής) το σήμα πάει στο ρελέ και ξεκινάει το πετρέλαιο.και γυριζει και την τριοδη ηλεκτροβάνα στην πλευρά του πετρελαίου

Αν τα έφτιαχνα έτσι, θα είχα συνδέσει τους λέβητες στη σειρά,παραλληλα χωρίς καμία άλλη αλλαγή σε οτιδήποτε υδραυλικό, έχοντας βάλει μόνο μία τρίοδη ηλεκτροβάνα στην προσαγωγή και τους λέβητες σε κοινή καμινάδα με σύνδεσμο Υ, αφού με την παραπάνω συνδεσμολογία σήματος έναυσης, πάντα θα λειτουργεί μόνο ο ένας από τους δύο και ο άλλος θα παίζει το ρόλο δοχείου θερμικής αδράνειας.

Από τα υπόλοιπα συστήματα / εντολές που δίνει ο πίνακας αυτονομίας σε κυκλοφορητή (αν τον ελέγχει), ηλεκτροβάνες κτλ δεν πειράζουμε απολύτως τίποτε, ούτε οι συνθήκες λειτουργίας του πίνακα αυτονομίας (π.χ. τελευταία ηλεκτροβάνα ανοιχτή) μεταβάλλονται σε τίποτε.

Είναι "φθηνό", το ξέρω, γι αυτό μου αρέσει κιόλας...


πολύ σωστά αυτά που λες , θα μου επιτρέψεις να προσθέσω κάποιες μικροαλλαγές που θα πρότεινα με κόκκινο χρώμα
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by giorgosmosxou.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23438 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση
Γιώργο έχεις σκεφτεί την επιλογή του διαχωριστή κυκλωμάτων;
Γλιτωνουμε το Laddomat και λειτουργούμε το bypass του λέβητα πέλλετ μονο με τριόδι θερμοστατική να είναι ευχαριστημένος και ο tileolo. :)

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23439 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση

giorgosmosxou έγραψε:

fisikos50 έγραψε:
Αν τώρα ο λέβητας πέλετ δεν έχει τέτοιου είδους σήμα δυσλειτουργίας / έλλειψης πέλετ που μπορούμε να πάρουμε τότε θα χρειαστεί να μετρήσουμε χρόνο (μέσω ενός απλού κυκλώματος χρονοκαθυστέρησης που θα μετράει π.χ. 15 λεπτά) και μετά ΑΝ η θερμοκρασία δεν έχει ανέβει στην έξοδο του λέβητα πέλετ (μέσω απλού θερμοστάτη επαφής) το σήμα πάει στο ρελέ και ξεκινάει το πετρέλαιο.και γυριζει και την τριοδη ηλεκτροβάνα στην πλευρά του πετρελαίου



Δεν υπάρχει τρίοδη, οι λέβητες είναι σε σειρά.

Είπαμε, αν το έφτιαχνα "φθηνά"...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23440 από giorgosmosxou
Απαντήθηκε από giorgosmosxou στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση

aithio έγραψε: Γιώργο έχεις σκεφτεί την επιλογή του διαχωριστεί κυκλωμάτων;
Γλιτωνουμε το Laddomat και λειτουργούμε το bypass του λέβητα πέλλετ μονο με τριόδι θερμοστατική να είναι ευχαριστημένος και ο tileolo. :)


διαχωριστής ε?
χμμμ...
για να δω αν θα βρω μια φωτο από μια μου δουλεια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ