Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80132 από kimon
Απαντήθηκε από kimon στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Αν οελεις ενα τηλ. στο mail Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80142 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

kimon έγραψε: Αν οελεις ενα τηλ. στο mail Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ευχαριστω.


Εγώ???

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80480 από pamos
Απαντήθηκε από pamos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Jole έγραψε:

vag1234 έγραψε: Ο termodinamik το μειονέκτημα που έχει είναι τα μικρά σιλό σε χωρητικότητα.. Καλύτερα να έβαζαν ένα σιλό που να χώραγε 200 kg και ας κόστιζε 150€ παραπάνω..


Συμφωνω απολυτως!!
Ισως αυτο ειναι το μεγαλυτερο μειονεκτημα του λεβητα για μενα.

Χτες το βραδυ παρακολουθωντας την λειτουργια του για 5΄, προσεξα κατι πολυ περιεργο που μου εκανε εντυπωση:
Εχω βαλει θερμομετρο καυσαεριων (0-200βαθμων) 20cm πανω απο την εξοδο των καυσαεριων του λεβητα,σε σπιραλ μηκους 1,5m περιπου που καταληγει σε 4m μονωμενης καμιναδας.
Αρκετα συχνα βγαζω το θερμομετρο κ το καθαριζω απο το λεπτο στρωμα σταχτης(ασπρη πουδρα) που εχει πιασει μετα απο μερες, γιατι η αποκλιση της μετρησης ειναι 20 βαθμοι C.
Μετα λοιπον που τοποθετησα το αισθητηριο, μου ανεβασε μια θερμοκρασια πολυ πανω απο 200 βαθμους, κυριολεκτικα το 'σπασε, αφου η βελονα εκανε κυκλο κ εδειχνε 60 βαθμους!!! :ohmy: :ohmy:
Σκεφτηκα οτι τα 'παιξε το αισθητηριο, πιανοντας ομως το σπιραλ, πραγματικα ζεματαγε!!!
Το σπιραλ παρατηρησα οτι στο πρωτο του μισο μετρο εχει χασει το "αλουμινε" χρωμα του κ εχει σκουρινει προς το καφε, φανταζομαι λογω υψηλης θερμοκρασιας!!

Να ανησυχω;;;
Υπαρχει περιπτωση να κανει κανενα "μπαμ" το σπιραλ;;;

ΥΓ: το σπιραλ ειναι σιγουρα (99%) το καταλληλο για λεβητες κ οχι αυτι για τους απορροφητηρες


Αυτό με την θερμοκρασία καυσαερίων να ανεβαίνει πάνω από τους 200 το κάνει και ο δικός μου λέβητας όταν εχω να τον καθαρισω 10 μέρες+, επίσης παρατηρώ αυξημένη κατανάλωση. Οταν τον καθαριζω όλα έρχονται στα φυσιολογικά, θερμοκρασία καυσαερίων στους 150-160.
Ίσως οφείλετε σε αυτή τι λεπτή πουδρα σταχτης που δημιουργεί ένα είδος μόνωσης στο λέβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81007 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

sakic έγραψε:

Jole έγραψε: Οι ρυθμισεις μου εδω κ αρκετο καιρο, ειναι:

Λεβητας: 40αρης (34.000cal)
Ταισμα: 1'
Αναμονη: 45'
Ανεμιστηρας: 2,5 (πολυ λειτουργικη η ρυθμιση που βρηκες sakic!! :) )
Κλαπετο καμιναδας: στο μισο
Κυκλοφορητης: 64 βαθμοι start, 61 βαθμοι stop
Θερμοκρασια λεβητα: 66 βαθμοι
Καυσιμο: ξυλομαζα-βιομαζα (μιγμα απο πυρηνα,τσοφλια κ αμπελια)
Καταναλωση kg/μερα: 33 κιλα (με θερμοκρασιες 8 βαθμοι το βραδυ κ 16 το μεσημερι) εως 65κιλα με τις παγωνιες κ το χιονι στις 8-9/1/2013 (με θερμοκρασιες -5 βαθμοι το βραδυ κ 3 το μεσημερι)

Οι θερμοκρασιες καυσαεριων μου κυμαινονται απο 160-200 βαθμοι, με τις περισσοτερες φορες να ειναι 160-180.

Να σημειωσω πως ακομη δεν εχω παρει τα ελατηρια/κοφτρες που μπαινουν στα τουμπα, τα παραλαμβανω μεχρι Παρασκευη.

Αυτο ομως που λιγο με ανησυχει λιγο ειναι:
1: γιατι συνεβη αυτη η μεγαλη αυξηση της θερμοκρασιας;; Ισως να ετυχε το μιγμα να ειναι τετοιο εκεινη την στιγμη με μεγαλη θερμογονο δυναμη;;
2: υπαρχει κινδυνος για το σπιραλ;;;;;; :woohoo: :woohoo:
Εχει σκουρινει λιγο το χρωμα του οπως προανεφερα(ειναι ενωμενο με τον λεβητα με σφικτηρα)


Ισως οφειλετε στο οτι δεν εχεις κοφτρες
Την ξυλομαζα που τη βρισκεις?
Αν τη φτιαχνεις μονος σου δωσε μας καποιες λεπτομερειες
Ιδικα σ αυτο με τα αμπελια. Πες μας πως το κανεις γιατι υπαρχουν αρκετα



Φιλε sakic εννοειται πως αυτο το μιγμα δεν το φτιαχνω μονος μου, ειναι ετοιμο απο εκει εγραψε ο vag1234 παραπανω. Απλα εγραψα οτι γραφει η αποδειξη, τωρα με τί αναλογια εχει το πυρηνοξυλο, τα τσοφλια και τα αμπελια , να σε γελασω...

Εχω την εντυπωση πως ο κ. egglezos ειχε γραψει στο παρελθον πως θεωρει την συγκεκριμενη βιομαζα απο τις καλυτερες στην ελλαδα...

Τελικα ομως δεν εχω παρει απαντησει για το σπιραλ, υπαρχει κιδυνος σε υψηλες θερμοκρασιες καυσαεριων;;;; Να ανησυχω επειδη εχει σκουρηνει προς το καφε το χρωμα της κοντα στον λεβητα;;;;;
Γνωριζει καποιος να μου πει;;;


Κ κατι ακομη!
Χτες το βραδακι, εκατσα κ υπολογισα ποση καυσιμη υλη "τραβαει" το δευτερολεπτο.
Συγκεκριμενα:
Ο λεβητας λειτουργησε για 43' και καταναλωσε ακριβως 2 κιλα βιομαζας
Ρυθμισεις: 1" τροφοδοσια, 45" αναμονη
Αν ειναι σωστοι οι υπολογισμοι μου,ο κοχλιας καθε δευτερολεπτο "τραβαει" 35 γραμμαρια καυσιμο.
Εχει κανει αλλος μετρηση για να διασταυρωσουμε τους υπολογισμους;;
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Jole.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81059 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Η termodinamik δίνει επίσημα τροφοδοσία 33,33 gr / sec τροφοδοσίας. Οπότε 43 min X 60 sec = 2580 sec.

2580 sec/ 46 sec = 56,01 X 33,33 gr = 1870 gr περίπου. Μπορεί όμως ανάλογα το υλικό να είναι 31 gr ή 35 gr / sec..

Αν το σπιράλ σου είναι χαλύβδινο δεν έχει κανένα πρόβλημα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by vag1234.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81085 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε: Η termodinamik δίνει επίσημα τροφοδοσία 33,33 gr / sec τροφοδοσίας. Οπότε 43 min X 60 sec = 2580 sec.

2580 sec/ 46 sec = 56,01 X 33,33 gr = 1870 gr περίπου. Μπορεί όμως ανάλογα το υλικό να είναι 31 gr ή 35 gr / ..



Εγω το υπολογισα ως εξης:

Σε 43'(·60sec=2.580sec) καταναλωσε 2.000gr καυσιμο
2.580sec/46sec=56,1 τροφοδοσιες του ενος δευτερολεπτου ή
2.580sec/45sec=57,33 " " " "

Οποτε: 2.000gr/56,1=35,65gr/sec. ή
2.000gr/57,33=34,89gr/sec

Η αληθεια ειναι πως δεν εχω κατασταλαξει ακριβως, με ρυθμισεις 1' τροφοδοσια κ 45' αναμονη, στους υπολογισμους πρεπει να βαλω 45' ή 46';; :huh:

Καλο μεσημερι σε ολους!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.160 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ