Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130437 από Deos
Απαντήθηκε από Deos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Καλησπέρα σας..
Λοιπόν, το θέμα με την ηλεκτροβάνα που είχα αναφέρει πριν μιά-δυό σελίδες, έγραψε..
Από την Παρασκευή που την έβαλε ο εγκαταστάτης η κατανάλωσή μου ΜΕΙΩΘΗΚΕ 50 %.
Από 3 τσουβαλάκια (60κιλά) το 24ωρο που ήθελα πριν, τώρα καίω σκάρτο 1,5 τσουβαλάκι (30κιλά) το 24ωρο..!!!!!!!!!
Δηλαδή μιλάω για μια εξοικονόμηση, στα δικά μου τα δεδομένα, της τάξης των 6,5 με 7 € ημερησίως στην κατανάλωση.
B)
Και ο Λέβητας δουλεύει επί 24ώρου βάσεως με ΘΧ στους 21+ βαθμούς.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους όσους δεν έχουν βάλει ή δεν έχει η εγκατάστασή τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130587 από giorgos m 35
Απαντήθηκε από giorgos m 35 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Φίλε Deos της τελευταίες τρεις μέρες και εγώ έχω 50% μείωση χωρίς να έχω κάνει καμία παρέμβαση. Αυτό οφείλεται στην βελτίωση του καιρού. Καλό θα ήταν να κάνεις τι σύγκριση όταν χαλάσει πάλι ο καιρός.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130698 από Deos
Απαντήθηκε από Deos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

giorgos m 35 έγραψε: Φίλε Deos της τελευταίες τρεις μέρες και εγώ έχω 50% μείωση χωρίς να έχω κάνει καμία παρέμβαση. Αυτό οφείλεται στην βελτίωση του καιρού. Καλό θα ήταν να κάνεις τι σύγκριση όταν χαλάσει πάλι ο καιρός.


:) :)
Φίλε Γιώργο προφανώς διάβασες το αποτέλεσμα / συμπέρασμά μου, χωρίς να διαβάσεις το πρόβλημά μου που έλεγα 1-2 σελίδες πριν..!!
Τέλος πάντων στο παραθέτω το πρόβλημα για να ξέρεις γιατί πράγμα μιλάμε :

Έγραψα στις 04.02.2014 (έκανε κρύο τότε..)
Το πρόβλημά μου είναι ότι "τρώει" πολύ καύσιμο στην συντήρηση που κάνει ο Λέβητας, όταν δηλαδή ο θερμοστάτης χώρου πιάσει την θερμοκρασία (21 C) και κλείνει. Επειδή όμως τα FAN COILS που έχω συνεχίζουν να δουλεύουν λόγω ύπαρξης ζεστού νερού, το συνολικό κύκλωμα του σπιτιού "κρυώνει" σχετικά γρήγορα. Όταν λοιπόν παίρνει ο κυκλοφορητής μπροστά μετά από 40 λεπτά (αυτόματη εντολή από τον Λέβητα), τα νερά που επιστρέφουν είναι 15-20 βαθμούς χαμηλότερα απ΄την θερμοκρασία νερών του Λέβητα και έτσι παρόλο που το σπίτι δεν ζητάει θερμότητα (κλειστός θερμοστάτης), ο Λέβητας ξεκινά να λειτουργεί για να ζεστάνει τα νερά και να καλύψει την διαφορά θερμοκρασίας των νερών. Με λίγα λόγια "καίει τσάμπα" γιατί το σπίτι αργεί να χάσει θερμότητα (λόγω των FAN COILS που δουλεύουν)και έτσι αυτός ο κύκλος του "τσάμπα καψίματος" μπορεί να επαναληφθεί 2 και 3 φορές. Μάλιστα σήμερα το μεσημέρι έφθασαν τα νερα του Λέβητα στους 85 C και με τον θερμοστάτη χώρου κλειστό (21 C) από το πρωϊ...
Ο εγκαταστάτης του Λέβητα μου είπε (μάλιστα μου τό είπε απ τη πρώτη στιγμή της λειτουργίας) να βάλουμε μια ηλεκτροβάνα στην εξαγωγή του Λέβητα και μετά την ένωση του Μπόιλερ ΖΝΧ, ώστε όταν είναι κλειστός ο θερμοστάτης χώρου και ξεκινά ο κύκλος της συντήρησης του Λέβητα, να κλείνει η ηλ/βάνα και να μην ζεσταίνεται όλο το κύκλωμα άσκοπα, παρά να εκτονώνει στο κύκλωμα του Μπόιλερ. Έτσι θα αποφύγω την σπατάλη (στον κύκλο συντήρησης μιλάμε πάντα) γιατί θα είναι μικρότερος ο όγκος νερού που θα ζεσταίνει ο Λέβητας. Όταν θα ανοίξει ο θερμοστάτης χώρου, τότε θα ανοίξει και η ηλ/βάνα και ΤΟΤΕ θα ζεστάνει όλο το κύκλωμα του σπιτιού. !!!!


Επίσεις έγραψα στις 05.02.2014 (και τότε κρύο έκανε..)
Αυτά που παρατήρησα εδώ και 4-5 μέρες που δουλεύω τον Λέβητα (60άρις) και ύστερα από πειραματισμούς μεταξύ ρυθμίσεων Λέβητα και FAN COILS, είναι τα εξής:
- Καίω τις τελευταίες 3 μέρες σταθερά 3 τσουβαλάκια 20κιλα την ημέρα (κουκούτσι ελιάς)
- Θερμοστάτης Χώρου 07:00-23:00 στους 21 C και 23:00-07:00 στους 19 C .....
- Η κατανάλωση κατά 99% γίνεται κατά την διαδικασία συντήρησης του Λέβητα γιατί ο θερμοστάτης στο
Σπίτι σπάνια πέφτει κάτω απ΄τους 21 βαθμούς.
- Ο Λέβητας ανεβάζει την Θερμοκρασία (στην Φάση συντήρησης πάντα δηλ. ανά 40 λεπτά) με ρυθμό
1 τάισμα / 1+ βαθμό.
(να πώ εδώ ότι όταν ξεκινά η συντήρηση και στέλνει ο κυκλωφορητής στο κύκλωμα τα νερά του κυκλώματος
που επιστρέφουν έχουν διαφόρα 15-18 βαθμούς με την Θερμοκρασία νερών του Λέβητα).
.....
Περιμένω να βάλω ηλεκτροβάνα για περισσότερη οικονομία στην καύσιμο που μου είπαν, και Τρίοδη για να γλυτώσω από την πίσσα που λένε οι Φίλοι εδώ.


Λοιπόν όσο αναφορά την μέτρηση της κατανάλωσης που έκανα αφού μπήκε η ηλ/βάνα, και τότε το ίδιο κρύο έκανε... (εδώ τουλάχιστον). Εξωτερική Θερμοκρασία : 10-11 C την Ημέρα 5 C την Νύχτα.
Οπότε όπως καταλαβαίνεις η οικονομία δεν έχει να κάνει με τον καιρό, αλλά με τον Λέβητα και την κατανάλωσή του στην Φάση Συντήρησης που κάνει. Και πάντα μιλάω με τα δικά μου δεδομένα.
(24 συντηρήσεις περίπου το 24ωρο Χ 15-20 C ανά συντήρηση που έπρεπε να ανεβάσει ο Λέβητας πρό ηλ/βάνας
24 συντηρήσεις περίπου το 24ωρο Χ 5-6 C ανά συντήρηση που πρέπει να ανεβάσει ο Λέβητας μετά ηλ/βάνας)

Οπότε καταλαβαίνεις φαντάζομαι την διαφορά και την Οικονομία στο καύσιμο που είπα πρίν....

Τώρα, με τις ζέστες, καίω σκάρτο 20κιλο το 24ωρο (και αυτό κατά 99% πάλι στην Φάση της Συντήρησης του Λέβητα).

Αυτά προς αποφυγή παρεξηγήσεων...... ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130760 από makiskat
Απαντήθηκε από makiskat στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
παντως αυτο με τον κυκλοφορητη εμενα τελευταια δεν το κανει.
επειδη η συντηρηση μου τα σπαει , σβηνω τον πινακα τα πρωινα που λειπουμε απο το σπιτι
και σβηνω το θερμοστατη, οταν γυριζω το μεσημερι ομως τα νερα του λεβητα ειναι 25βαθμους
ΑΡΑ ο κωλοκυκλοφορητης δουλευει........
τι να κανω τωρα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130793 από Deos
Απαντήθηκε από Deos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

makiskat έγραψε: παντως αυτο με τον κυκλοφορητη εμενα τελευταια δεν το κανει.
επειδη η συντηρηση μου τα σπαει , σβηνω τον πινακα τα πρωινα που λειπουμε απο το σπιτι
και σβηνω το θερμοστατη, οταν γυριζω το μεσημερι ομως τα νερα του λεβητα ειναι 25βαθμους
ΑΡΑ ο κωλοκυκλοφορητης δουλευει........
τι να κανω τωρα?


Αν δεν θέλεις να δουλεύει τίποτα πάνω στον Λέβητα από το πρωϊ έως το μεσημέρι, βγάλτον από την πρίζα γιατι προφανώς ο δικός σου Λέβητας αν και κλειστός δίνει ρεύμα στον κυκλοφορητή (λίγο περίεργο βέβαια αυτό !!!).
Εκτός αν έχεις φυσική ροή στην επιστροφή (συνήθως συμβαίνει σε 2-3όροφα σπίτια λόγω ύψους), οπότε τα νερά του κυκλώματος γυρνάνε κρύα στον Λέβητα.. Τσέκαρέ το (αν και μου φαίνεται το πιό πιθανό σενάριο αυτό..)
Αυτό το πρόβλημα το λύνει μια ηλεκτροβάνα στην εξαγωγή η οποία πέρα των άλλων μπλοκάρει και την φυσική ροή του νερού..
Έτσι τό έλυσα εγώ το ίδιο πρόβλημα (αλλά για άλλους λόγους) στο δικό μου σπίτι που είναι 2,5 ορόφοι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130800 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

makiskat έγραψε: παντως αυτο με τον κυκλοφορητη εμενα τελευταια δεν το κανει.
επειδη η συντηρηση μου τα σπαει , σβηνω τον πινακα τα πρωινα που λειπουμε απο το σπιτι
και σβηνω το θερμοστατη, οταν γυριζω το μεσημερι ομως τα νερα του λεβητα ειναι 25βαθμους
ΑΡΑ ο κωλοκυκλοφορητης δουλευει........
τι να κανω τωρα?


Αν σβήνεις τον πίνακα από το κόκκινο κουμπακι ο κυκλοφορητής μπορεί να δουλέψει αν πάρει εντολή από την πλακέτα, αν σβήνεις τον πίνακα από την ασφάλεια από το πίσω μέρος του πίνακα δεν δουλεύει τίποτα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.151 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ