Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24277 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Fixed Sakic, να σαι καλα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sakic

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24281 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

cbafas έγραψε: Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί ο τούρκικος λέβητας είναι apriori υποδεέστερος του τσέχικου ή του ελληνικού. Το επιχείρημα ότι είναι τούρκικος δε μου αρκεί. Σε πολλές χώρες δυστυχώς θεωρείται πιο αξιόπιστο ένα τούρκικο προϊόν από ένα ελληνικό.

Επειδή όμως δεν έχω ουσιαστικές γνώσεις, αν σε επίπεδο έστω προδιαγραφών κάποιος συμφορουμίτης διαπιστώνει κάποια σημεία που τον προβληματίζουν σε αυτούς τους λέβητες θα εκτιμούσα τη γνώμη του ιδιαιτέρως.


Το λεβητα το MENSA "τον ψαχνω" κι εγω ομως...τα παραξενα και περιεργα αρχιζουν αμ κοιταξει κανεις τη καταναλωση που δινουν για το λεβητα των 46KW.Δινουν 6.4κιλα/ωρα.Η απαντηση της εταιριας ειναι οτι η καταναλωση αφορα το καρβουνο.Αν δε κανω λαθος η αποδοση του καρβουνου ειναι 6,5-7 KW/κιλο.Παλι δεν βγαινουν τα νουμερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24302 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

sakic έγραψε: υπαρχει δηλαδη λεβητας που καιει πυρηνα με αλλο τροπο μεταφορας καυσημου? δωσε μας ενα παραδειγμα γιατι οσους εψαξα το ιδιο ειδα ...

Αυτος εδω www.nsamaras.gr/default.aspx?tab=page&CatID=3&ContentID=8 διαθετει καποιο συστημα ασφαλειας στην τροφοδοσια του καυσιμου?


o πυρήνας καίγεται πάντα με τροφοδοσία αναβλύζουσας φλόγας, άρα με κοχλία προώθησης υλικού και όχι απόρριψης.

ο λέβητας που δείχνετε στο λίνκ αυτό είναι με τροφοδοσία πυρηνόξυλου, ένας κοχλίας λοιπόν. Χιλιάδες μηχανήματα τέτοια λειτουργούν στην Ελλάδα και κανένα δεν είχε πρόβλημα επιστροφής φωτιάς.

Οταν καίμε όμως στον ίδιο λέβητα και πέλλετ, ή αμύγδαλο, ή ροδάκινο, κτλ χονδρόκοκκα υλικά, τότε η τροφοδοσία του γίνεται με διπλό κοχλία και ενδιάμεσα αποτροπέα επιστροφής φλόγας:





It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by egglezos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24307 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση
οποτε και ο τουρκικος ο οποιος εχει την ιδια λειτουργια με τον παραπανω με χρηση πυρινοξυλου δεν θα εχει προβλημα.
Αυτο με ενδιεφερε ιδιαιτερα μιας και εχω σκοπο να καιω πυρινοξυλο με την αγορα του optimus
Και παλι ευχαριστω. Επιπλεον εχει και το συστημα πυροσβεσης για 1/100000 που μπορει να παρουσιαστει προβλημα.
Θεωρω οτι απο αυτη την αποψη θα ειμαι εξασφαλισμενος..

Και παλι ευχαριστω

ΥΓ διπλο κοχλια μπορει να δεχθει ο mensa αλλα εχει καποια επιβαρυνση.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by sakic.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24310 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

egglezos έγραψε: ο λέβητας που δείχνετε στο λίνκ αυτό είναι με τροφοδοσία πυρηνόξυλου, ένας κοχλίας λοιπόν. Χιλιάδες μηχανήματα τέτοια λειτουργούν στην Ελλάδα και κανένα δεν είχε πρόβλημα επιστροφής φωτιάς.


να προσθέσω κάτι...κανένας δικός μας λέβητας με άυτή την τροφοδοσία δεν είχε πρόβλημα επιστροφής φλόγας στο πυρηνόξυλο...

απλά το προσθέτω γιατί έχουν δεί πολλά τα μάτια μου...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by egglezos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sakic

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24517 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Καταρχην καλησπερα σε ολα τα μελη!
Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum κ θα ηθελα να ευχαριστησω ολους για τις πληροφοριες,εμπειριες κ γνωσεις που απλοχερα παρεχουν κ εχουν ανοιξει τα ματια σε πολλους, μεσα σ'αυτους κ εγω!
Sakic, γνωριζεις μηπως το παχος της λαμαρινας του termodinamik λεβητα καθως κ τί εγγυηση δινει σε λεβητα κ ηλεκτρικα μερη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.160 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ