Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25229 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

ΠΑΠΑΣ έγραψε:

sakic έγραψε: επισης να προσθεσω αλλο ενα στοιχειο για συλλογισμο που ισως να εχει σημασια

Ο optimus 60 αν και διαθετει μικροτερο σιλο απο τον primus στα τεχνικα χαρακτηριστικα μπορει να παρατηρησει κανεις το μεγαλυτερο βαρος του. Νομιζω πως εχει καποια σημασια και αυτο


Δεν εχει νοημα νομιζω να συνεχισουμε περι τιμων.Απλα αναφερω για τους φιλους που μας διαβαζουν οτι μπορουν να βρουν τον PRIMUS 34 χωρις αυτοματη εναυση με 2500 με τη σχαρα.Γενικα ο PRIMUS χωρις αυτοματη εναυση χωρις σχαρα ειναι -250 ευρω.Η σχαρα για τον PRIMUS χρεωνεται απο 50-100 ευρω αναλογα τα κεφια του εμπορου.Με αυτοματη εναυση και σχαρα οι τιμες για τον PRIMUS 34 παιζουν απο 2700-3000 αναλογα ποσο κοροιδο θα σε πιασουν.

Για του τουρκικους (MENSA 46) οι τιμες πιαζουν απο 1900-2200 χωρις σχαρα.Φιλε sakic το καυσιμο με το οποιο αποδιδονται οι τιμες (για MENSA) αν παρεις τηλεφωνο στην εταιρια που κανει την εισαγωγη θα σου πουνε οτι ειναι το καρβουνο.Με καυσιμο το πελλετ μου ειπαν καταναλωση περιπου 12κιλα/ωρα για τον MENSA τον 46.

Καλο και ελαφρυ χειμωνα σε ολους!

Τελικά ο Primus 34 τι κατανάλωση έχει? Διότι ούτε αυτό έχει απαντηθεί...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25284 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε:

ΠΑΠΑΣ έγραψε:

sakic έγραψε: επισης να προσθεσω αλλο ενα στοιχειο για συλλογισμο που ισως να εχει σημασια

Ο optimus 60 αν και διαθετει μικροτερο σιλο απο τον primus στα τεχνικα χαρακτηριστικα μπορει να παρατηρησει κανεις το μεγαλυτερο βαρος του. Νομιζω πως εχει καποια σημασια και αυτο


Δεν εχει νοημα νομιζω να συνεχισουμε περι τιμων.Απλα αναφερω για τους φιλους που μας διαβαζουν οτι μπορουν να βρουν τον PRIMUS 34 χωρις αυτοματη εναυση με 2500 με τη σχαρα.Γενικα ο PRIMUS χωρις αυτοματη εναυση χωρις σχαρα ειναι -250 ευρω.Η σχαρα για τον PRIMUS χρεωνεται απο 50-100 ευρω αναλογα τα κεφια του εμπορου.Με αυτοματη εναυση και σχαρα οι τιμες για τον PRIMUS 34 παιζουν απο 2700-3000 αναλογα ποσο κοροιδο θα σε πιασουν.

Για του τουρκικους (MENSA 46) οι τιμες πιαζουν απο 1900-2200 χωρις σχαρα.Φιλε sakic το καυσιμο με το οποιο αποδιδονται οι τιμες (για MENSA) αν παρεις τηλεφωνο στην εταιρια που κανει την εισαγωγη θα σου πουνε οτι ειναι το καρβουνο.Με καυσιμο το πελλετ μου ειπαν καταναλωση περιπου 12κιλα/ωρα για τον MENSA τον 46.

Καλο και ελαφρυ χειμωνα σε ολους!

Τελικά ο Primus 34 τι κατανάλωση έχει? Διότι ούτε αυτό έχει απαντηθεί...


Κάπου εδώ μέσα υπάρχει και η κατανάλωση του συγκεκριμένου ιδιώτη που το αγόρασε αν και αναφέρεται στον 45. οι αποκλίσεις δεν πρέπει να είναι και πολύ μεγάλες.

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...31&id=9012&Itemid=85

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25287 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Απορω με καποιους που ψαχνουν καταναλωσεις για να
κανουν συγκρισεις B)

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25289 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

LEONAS έγραψε: Απορω με καποιους που ψαχνουν καταναλωσεις για να
κανουν συγκρισεις B)


είναι και αυτός ένας λόγος σύγκρισης για κάποιον που δεν γνωρίζει.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25336 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

LEONAS έγραψε: Απορω με καποιους που ψαχνουν καταναλωσεις για να
κανουν συγκρισεις B)


Βαθμός απόδοσης στο πέλλετ (εγγυημένο εννοείται)??
Μέση Κατανάλωση στο πέλλετ??

Αν δεν ξέρεις αυτά τα 2 στοιχεία αγοράζεις γουρούνι στο σακί...

Προφανώς κάτι κρύβουν οι κατασκευαστές όταν δεν αναφέρουν αυτά τα στοιχεία....

Μετά πάμε σε άλλα στοιχεία, ποιότητα κατασκευής, πάχος τοιχώματος, μόνωση λέβητα, αυτοματισμούς, συχνότητα ΄και είδος βλαβών κλπ..

Τώρα ποιοι δεν γνωρίζουν και ποιοι όχι, το καλοκαίρι θα δούμε ποιοί θα έχουν κάνει επιτυχημένη αγορά και ποιοί όχι.

Δημιουργώντας καποιοί εντυπώσεις για ένα μηχάνημα χωρίς στοιχεία (καλές ή κακές), αν μη τι άλλο, κάτι πονηρό συμβαίνει..

Οι τούρκικοι λέβητες μπορεί να βγουν αστέρια, μπορεί και είναι για πέταμα. Το ίδιο όμως ισχύει και για άλλα μηχανάκια.. Το επόμενο καλοκαίρι θα έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για τα περισσότερα προϊόντα.

Όπότε αυτή την χρονική στιγμή ο μόνος τρόπος για να αποφασίσει κάποιος για μία αγορά λέβητα βιομάζας είναι να βασιστεί στις προδιαγραφές του κάθε κατασκευαστή και τις αποδόσεις που δίνει αυτός. Οπότε τα παραπάνω στοιχεία για την τωρινή σεζόν είναι άκρως απαραίτητα για την τελική εκλογή.

Σημαντικό βέβαια για την τελική εκλογή, είναι και το είδος του καυσίμου που θέλει κάποιος να χρησιμοποιήσει καθώς και τα χρήματα που μπορεί να διαθέσει.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by vag1234.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sakic

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25578 από voidok
Απαντήθηκε από voidok στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
οντας νεοτατος στο φορουμ θα ειμαι συντομος και κατανοητος.

χρειαζομαι τη βοηθεια σας ωστε να αποφασισω το καλυτερο και οικονομικοτερο συστημα θερμανσης για το σπιτι μου.
αυτη τη στιγμη θερμαινω 2 σπιτια και μια σοφια συνολικου εμβαδου 300τμ με ενα λεβητα πετρελαιου 80000 θερμιδων.
το συστημα ειναι καινουριο οπως και τα σπιτια (2008) και βρισκονται σε παραθαλασσια περιοχη του νομου Θεσ/νικης.
η μονωση τους ειναι σχετικα καλη με διπλο τουβλο και ενδιαμεσα φελιζολ,συνθετικα κουφωματα με διπλα

τζαμια,κεραμοσκεπη με γυψοσανιδα και πετροβαμβακα.
ο προσανατολισμος του κτισματος ειναι ανατολικος και απο βορρα εχω μονο τα 2 μπανια και τον ενα τοιχο των 2

υπνοδωματιων.
μετα απο σχετικη ερευνα κατεληξα στη λυση λεβητα-καυστηρα πελετ και οχι σε ξυλολεβητα (αν και φτηνοτερος) γιατι δεν

θελω να γινω ο γουιλι ο μαυρος θερμαστης και να ταιζω ξυλα καθε λιγες ωρες.
με μια προχειρη ερευνα ειδα αρκετες προτασεις οι οποιες ξεκινουσαν απο τα 45kw (!) και τα 2800 ευρω και εφταναν

μεχρι το θεο...
με ενα μπακαλιστικο υπολογισμο εβγαλα τις θερμιδες που χρειαζομαι στις 65000 (και μενα μου φανηκε πολυς ο 80αρης λεβητας που εβαλα αλλα δεν ασχοληθηκα και πολυ τοτε με το θεμα).
οι 65000 θερμιδες ειναι καπου 76kw ομως αρκετοι μου προτειναν λυσεις των 45 kw λεγοντας οτι καλυπτουν ανετα 300τμ.
εχω μπερδευτει αρκετα και οσο το ψαχνω γινεται χειροτερο... :(
για βαλτε την πειρα σας να δουλεψει και ξεδιαλυνετε τα λιγο στο μυαλο μου γιατι δεν την παλευω αλλο.
κλεινοντας ειδα και αυτο kakaris-maragkos.skroutzstore.gr/p.Monad...NSA-69kW.592576.html

τι παιζει και ειναι τοσο φτηνος σε σχεση με τον ανταγωνισμο?απλα δεν μας αρεσουν τα τουρκικα ή ειναι οντως μαπα ο λεβητας?
ευχαριστω εκ των προτερων και αναμενω τις απαντησεις και τη βοηθεια σας
Δημητρης
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.187 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ