Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26096 από kekropas
Απαντήθηκε από kekropas στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Επικοινώνησα με την εταιρία για να μας λυθούν οι απορίες για τους συγκεκριμένους λέβητες. Επισυνάπτω τις τεχνικές λεπτομέρειες.


Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: technicaldetails2.zip
Μέγεθος αρχείου:422 KB



Για καύσιμο πέλλετ 25kw
Approx. Fuel Comsumption
Per hour (kg) 7,5
Βαθμός απόδοσης 74,1%
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by kekropas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sakic

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26486 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

kekropas έγραψε: Επικοινώνησα με την εταιρία για να μας λυθούν οι απορίες για τους συγκεκριμένους λέβητες. Επισυνάπτω τις τεχνικές λεπτομέρειες.


Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: technicaldetails2.zip
Μέγεθος αρχείου:422 KB



Για καύσιμο πέλλετ 25kw
Approx. Fuel Comsumption
Per hour (kg) 7,5
Βαθμός απόδοσης 74,1%


με αυτο εδω τι θελει να πει ο ποιητης? Received kcal/h 33.747

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26586 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

kekropas έγραψε: Επικοινώνησα με την εταιρία για να μας λυθούν οι απορίες για τους συγκεκριμένους λέβητες. Επισυνάπτω τις τεχνικές λεπτομέρειες.


Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: technicaldetails2.zip
Μέγεθος αρχείου:422 KB



Για καύσιμο πέλλετ 25kw
Approx. Fuel Comsumption
Per hour (kg) 7,5
Βαθμός απόδοσης 74,1%


Επειδή ξέρω τι γράφω και λέω θα το ξαναπώ με νούμερα αυτή την φορά. Ανέφερα ποιο επάνω ότι γείτονας έκαψε τα διπλάσια κλπ....Με 74,1% απόδοση στο πελλετ (που σημαίνει ίσως και λιγότερο στο πυρηνόξυλο) και κατανάλωση 7,5κιλά την ώρα έχουμε και λέμε.
Θα κάνω μια σκέψη η οποία στηρίζετε στην απλή αναλογική και στις δικές μου μετρήσεις που είχα τον χειμώνα που μας πέρασε. O fuzzy logic 25kw που έχω καίει απο 1,9Kl/h min έως 5,8Kl/h max (Λόγο Λ μπορεί να αυξομειώνει την απόδοση άρα και την κατανάλωση) Αποτέλεσμα των παραπάνω να καίω 30κιλά πέλλετ την ημέρα δηλαδή λιγότερο απο 1,2 κιλά την ώρα στο 24ωρο. Βέβαια ο καυστήρας δεν λειτουργούσε συνέχεια λόγο του αυτόματου ξεκίνα - σταμάτα. Αν υποθέσουμε ότι έκαιγαν το Min του κατασκευαστή τότε ο λέβητας μου θα πρέπει να λειτουργούσε 30Kl /1,9Kl=15 ώρες μέσα στο 24ωρο ενώ τις υπόλοιπες 9 ήταν stand-by και όλα αυτά με βαθμό απόδοσης περισσότερο απο 93%.

Στις παραπάνω τιμές κάνω την αντιστοιχία με βαθμό απόδοσης 74,1% δηλαδή 19% λιγότερο απο τον παραπάνω.

Με κατανάλωση 7,5Κl/h στις 15 ώρες =112,5Κλ την ημέρα και αν βάλουμε και την διαφορά της απόδοσης + 19% θα χρειαζόμουν περίπου 134κιλά την ημέρα για να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα θέρμανσης. Η διαφορά μας 134-30=104 κιλά παραπάνω στο 24ωρο Με τιμή 10λεπτά το κιλό (τιμή πυρήνα που ανέφερε ο φίλος sacic ότι θα αγοράζει 100€ τον τόνο) πάμε στα 104Χ0,10=10,4€ / ημέρα. Αν υποθέσω ότι ο χειμώνας κρατάει περίπου 4 (συνολικά) μήνες στην Ελλάδα τότε μιλάμε για 30Χ4=120 ημέρες Χ 10,4€ = 1289,6€ σε μία σαιζόν και όλα αυτά με τιμή για πυρηνόξυλο Μπορείτε να το αναγάγετε σε τιμή πέλλετ και θα κουφαθείτε... Τα νούμερα μιλάνε απο μόνα τους. Εγώ το είδα και στην πράξη με τον γείτονα.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26670 από kekropas
Απαντήθηκε από kekropas στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

sakic έγραψε:

kekropas έγραψε: Επικοινώνησα με την εταιρία για να μας λυθούν οι απορίες για τους συγκεκριμένους λέβητες. Επισυνάπτω τις τεχνικές λεπτομέρειες.


Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: technicaldetails2.zip
Μέγεθος αρχείου:422 KB



Για καύσιμο πέλλετ 25kw
Approx. Fuel Comsumption
Per hour (kg) 7,5
Βαθμός απόδοσης 74,1%


με αυτο εδω τι θελει να πει ο ποιητης? Received kcal/h 33.747




Ότι με 7,5 κιλά ανά ώρα καύσιμο αποδίδει τόσες θερμίδες και με το 74,1% απόδοση βγαίνουν τα 25000kcal/h. Οπότε η κατανάλωση αυτή αναφέρεται στην μέγιστη κατανάλωση καυσίμου όταν ζητάμε αυτές τις θερμίδες. Ελάχιστη κατανάλωση δεν λέει πουθενά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sakic

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26671 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Εντάξει, οι λέβητες αυτοί (τούρκικοι)thermodinamik,mensa κλπ, σίγουρα θα έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση από αντιστοιχους ευρωπαϊκούς. Σε 2 χειμώνες θα έχεις πληρώσει την διαφορά σε καύσιμο.. Εμένα η απορία μου είναι η εξής : Ο αντίστοιχος λέβητας της mavil (ελληνικός) τι κατανάλωση έχει? Μπορεί να μας απαντήσει κάποιος σε αυτό.. Μήπως έχει κατανάλωση αντίστοιχη με τον τούρκικο, οπότε λες θα υποστηρίξω τον έλληνα κατασκευαστή αλλά τελικά θα μου κάψει την γούνα και αυτός???

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": papg

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26691 από kekropas
Απαντήθηκε από kekropas στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Κανένας δεν πρέπει να κάνει μια τέτοια αγορά χωρίς να γνωρίζει το βαθμό απόδοσης.
Για εμένα η μέγιστη κατανάλωση καυσίμου δεν παίζει ρόλο. Όταν θα χρειαστώ την πλήρη ισχύ για δεδομένο βαθμός απόδοσης και ίδιο καύσιμο όλοι οι κατασκευαστές την ίδια κατανάλωση (θα έπρεπε) να δηλώνουν.
Η ελάχιστη κατανάλωση από την άλλη μεριά έχει νόημα γιατί όταν θα πιάσω τη θερμοκρασία που θέλω δεν χρειάζομαι όλες τις θερμίδες. Εκεί πρέπει να έχει κάποιο αυτοματισμό.

Σε κάθε περίπτωση αυτά είναι πολύ απλά και υπάρχουν αναρτημένα για όλους σχεδόν τους λέβητες στις ιστοσελίδες τους. Αν τυχόν δεν υπάρχουν επικοινωνήστε με την εταιρία. Αν δεν υπάρχουν και πάλι κοιτάξτε αλλού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.172 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ