Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26720 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

kakos έγραψε:

kekropas έγραψε: Επικοινώνησα με την εταιρία για να μας λυθούν οι απορίες για τους συγκεκριμένους λέβητες. Επισυνάπτω τις τεχνικές λεπτομέρειες.


Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: technicaldetails2.zip
Μέγεθος αρχείου:422 KB



Για καύσιμο πέλλετ 25kw
Approx. Fuel Comsumption
Per hour (kg) 7,5
Βαθμός απόδοσης 74,1%


Επειδή ξέρω τι γράφω και λέω θα το ξαναπώ με νούμερα αυτή την φορά. Ανέφερα ποιο επάνω ότι γείτονας έκαψε τα διπλάσια κλπ....Με 74,1% απόδοση στο πελλετ (που σημαίνει ίσως και λιγότερο στο πυρηνόξυλο) και κατανάλωση 7,5κιλά την ώρα έχουμε και λέμε.
Θα κάνω μια σκέψη η οποία στηρίζετε στην απλή αναλογική και στις δικές μου μετρήσεις που είχα τον χειμώνα που μας πέρασε. O fuzzy logic 25kw που έχω καίει απο 1,9Kl/h min έως 5,8Kl/h max (Λόγο Λ μπορεί να αυξομειώνει την απόδοση άρα και την κατανάλωση) Αποτέλεσμα των παραπάνω να καίω 30κιλά πέλλετ την ημέρα δηλαδή λιγότερο απο 1,2 κιλά την ώρα στο 24ωρο. Βέβαια ο καυστήρας δεν λειτουργούσε συνέχεια λόγο του αυτόματου ξεκίνα - σταμάτα. Αν υποθέσουμε ότι έκαιγαν το Min του κατασκευαστή τότε ο λέβητας μου θα πρέπει να λειτουργούσε 30Kl /1,9Kl=15 ώρες μέσα στο 24ωρο ενώ τις υπόλοιπες 9 ήταν stand-by και όλα αυτά με βαθμό απόδοσης περισσότερο απο 93%.

Στις παραπάνω τιμές κάνω την αντιστοιχία με βαθμό απόδοσης 74,1% δηλαδή 19% λιγότερο απο τον παραπάνω.

Με κατανάλωση 7,5Κl/h στις 15 ώρες =112,5Κλ την ημέρα και αν βάλουμε και την διαφορά της απόδοσης + 19% θα χρειαζόμουν περίπου 134κιλά την ημέρα για να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα θέρμανσης. Η διαφορά μας 134-30=104 κιλά παραπάνω στο 24ωρο Με τιμή 10λεπτά το κιλό (τιμή πυρήνα που ανέφερε ο φίλος sacic ότι θα αγοράζει 100€ τον τόνο) πάμε στα 104Χ0,10=10,4€ / ημέρα. Αν υποθέσω ότι ο χειμώνας κρατάει περίπου 4 (συνολικά) μήνες στην Ελλάδα τότε μιλάμε για 30Χ4=120 ημέρες Χ 10,4€ = 1289,6€ σε μία σαιζόν και όλα αυτά με τιμή για πυρηνόξυλο Μπορείτε να το αναγάγετε σε τιμή πέλλετ και θα κουφαθείτε... Τα νούμερα μιλάνε απο μόνα τους. Εγώ το είδα και στην πράξη με τον γείτονα.


Η αντιστοιχια που κανεις ειναι αλλου για αλλου και παρουσιαζεις τους αριθμους οπως σε συμφερει.
Για να μην σου πω οτι ειναι κουκουρουκου.
Για κοιτα το παλι και διορθωσε το διαφορετικα αν δεν μπορεσεις να βγλαεις σωστο αποτελεσμα σβισε το ποστ γιατι παραπλανεις τον κοσμο.

και ξεχασα να σου πω πως αν δουλεψει επι 15 ωρες στη μεγιστη καταναλωση-αποδοση θα πρεπει να ανοιξω τα aircontition στο σπιτι και να πηδαμε απο τα παραθυρα μπας και δροσιστουμε.
Επιπλεον εξακολουθεις να κανεις συγκρισεις διαφορετικων πραγματων. Ο δικος σου λεβητας για τα kw που θελω κοστιζει περισσοτερο απο 5000 ευρω με το ΦΠΑ. www.ecosmartenergy.gr/index.php?dispatch...iew&product_id=29792

Με αυτα τα λεφτα παιρνω αλλον ενα termodinamik και τον εχω για ανταλλακτικα :cheer:

Προφανως θελεις να μας πεισεις οτι ο λεβητας σου ειναι πολυ καλος.
Πιθανον και δεν εχω λογο να το αμφισβητήσω αλλα στο παρον θεμα η συζητηση επικεντρωνετε γυρω απο οικονομικες στην αγορα λυσεις. Κατανοησαμε ολοι οτι ο λεβητας σου ειναι πολυ καλος αλλα για τον συγκεκριμενο η κουβεντα γινετε σε αλλο νημα.
Εδω μιλαμε για τους τουρκικους τα προβληματα τους την αποδοση τους και πιθανον τη συγκριση τους με παρομοια προιοντα

Ευχαριστω για την κατανοηση σου
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by sakic.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26732 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

kekropas έγραψε:

sakic έγραψε:

kekropas έγραψε: Επικοινώνησα με την εταιρία για να μας λυθούν οι απορίες για τους συγκεκριμένους λέβητες. Επισυνάπτω τις τεχνικές λεπτομέρειες.


Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: technicaldetails2.zip
Μέγεθος αρχείου:422 KB



Για καύσιμο πέλλετ 25kw
Approx. Fuel Comsumption
Per hour (kg) 7,5
Βαθμός απόδοσης 74,1%


με αυτο εδω τι θελει να πει ο ποιητης? Received kcal/h 33.747




Ότι με 7,5 κιλά ανά ώρα καύσιμο αποδίδει τόσες θερμίδες και με το 74,1% απόδοση βγαίνουν τα 25000kcal/h. Οπότε η κατανάλωση αυτή αναφέρεται στην μέγιστη κατανάλωση καυσίμου όταν ζητάμε αυτές τις θερμίδες. Ελάχιστη κατανάλωση δεν λέει πουθενά.


Ευχαριστω για την απαντηση
οποτε απο αυτα τα δεδομενα βγαινει και ο βαθμος αποδοσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26746 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

kekropas έγραψε: Κανένας δεν πρέπει να κάνει μια τέτοια αγορά χωρίς να γνωρίζει το βαθμό απόδοσης.
Για εμένα η μέγιστη κατανάλωση καυσίμου δεν παίζει ρόλο. Όταν θα χρειαστώ την πλήρη ισχύ για δεδομένο βαθμός απόδοσης και ίδιο καύσιμο όλοι οι κατασκευαστές την ίδια κατανάλωση (θα έπρεπε) να δηλώνουν.
Η ελάχιστη κατανάλωση από την άλλη μεριά έχει νόημα γιατί όταν θα πιάσω τη θερμοκρασία που θέλω δεν χρειάζομαι όλες τις θερμίδες. Εκεί πρέπει να έχει κάποιο αυτοματισμό.


Μεγιστη ελαχιστη καταναλωση που εχουν οι λεβητες αλλαζει απο τη ρυθμιση τροφοδοσιας.
Αν πιασεις θερμοκρασια θα σταματησει να καιει εντελως οπως κανει αυτος του πετρελαιου. Δε σημαινει οτι θα καιει λιγοτερο για να σου κανει οικονομια.
Οταν εχεις μεγαλο καυστηρα ομως και οι απαιτησεις σου ειναι σε λιγοτερα KW τοτε τον ρυθμιζεις να καιει λιγοτερο αυξανοντας τους χρονους αναμονης και μειωνοντας το χρονο τροφοδοσιας.

Το ελαχιστο για μενα δεν παιζει κανενα ρολο αφου οι συγκρισεις πρεπει να γινονται στη μεγιστη αποδοση του λεβητα.
Αν θες να κανεις συγκριση στην ελαχιστη καταναλωση παρε ενα μικροτερο μοντελο.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by sakic.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26769 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

sakic έγραψε:

kakos έγραψε:

kekropas έγραψε: Επικοινώνησα με την εταιρία για να μας λυθούν οι απορίες για τους συγκεκριμένους λέβητες. Επισυνάπτω τις τεχνικές λεπτομέρειες.


Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: technicaldetails2.zip
Μέγεθος αρχείου:422 KB



Για καύσιμο πέλλετ 25kw
Approx. Fuel Comsumption
Per hour (kg) 7,5
Βαθμός απόδοσης 74,1%


Επειδή ξέρω τι γράφω και λέω θα το ξαναπώ με νούμερα αυτή την φορά. Ανέφερα ποιο επάνω ότι γείτονας έκαψε τα διπλάσια κλπ....Με 74,1% απόδοση στο πελλετ (που σημαίνει ίσως και λιγότερο στο πυρηνόξυλο) και κατανάλωση 7,5κιλά την ώρα έχουμε και λέμε.
Θα κάνω μια σκέψη η οποία στηρίζετε στην απλή αναλογική και στις δικές μου μετρήσεις που είχα τον χειμώνα που μας πέρασε. O fuzzy logic 25kw που έχω καίει απο 1,9Kl/h min έως 5,8Kl/h max (Λόγο Λ μπορεί να αυξομειώνει την απόδοση άρα και την κατανάλωση) Αποτέλεσμα των παραπάνω να καίω 30κιλά πέλλετ την ημέρα δηλαδή λιγότερο απο 1,2 κιλά την ώρα στο 24ωρο. Βέβαια ο καυστήρας δεν λειτουργούσε συνέχεια λόγο του αυτόματου ξεκίνα - σταμάτα. Αν υποθέσουμε ότι έκαιγαν το Min του κατασκευαστή τότε ο λέβητας μου θα πρέπει να λειτουργούσε 30Kl /1,9Kl=15 ώρες μέσα στο 24ωρο ενώ τις υπόλοιπες 9 ήταν stand-by και όλα αυτά με βαθμό απόδοσης περισσότερο απο 93%.

Στις παραπάνω τιμές κάνω την αντιστοιχία με βαθμό απόδοσης 74,1% δηλαδή 19% λιγότερο απο τον παραπάνω.

Με κατανάλωση 7,5Κl/h στις 15 ώρες =112,5Κλ την ημέρα και αν βάλουμε και την διαφορά της απόδοσης + 19% θα χρειαζόμουν περίπου 134κιλά την ημέρα για να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα θέρμανσης. Η διαφορά μας 134-30=104 κιλά παραπάνω στο 24ωρο Με τιμή 10λεπτά το κιλό (τιμή πυρήνα που ανέφερε ο φίλος sacic ότι θα αγοράζει 100€ τον τόνο) πάμε στα 104Χ0,10=10,4€ / ημέρα. Αν υποθέσω ότι ο χειμώνας κρατάει περίπου 4 (συνολικά) μήνες στην Ελλάδα τότε μιλάμε για 30Χ4=120 ημέρες Χ 10,4€ = 1289,6€ σε μία σαιζόν και όλα αυτά με τιμή για πυρηνόξυλο Μπορείτε να το αναγάγετε σε τιμή πέλλετ και θα κουφαθείτε... Τα νούμερα μιλάνε απο μόνα τους. Εγώ το είδα και στην πράξη με τον γείτονα.


Η αντιστοιχια που κανεις ειναι αλλου για αλλου και παρουσιαζεις τους αριθμους οπως σε συμφερει.
Για να μην σου πω οτι ειναι κουκουρουκου.
Για κοιτα το παλι και διορθωσε το διαφορετικα αν δεν μπορεσεις να βγλαεις σωστο αποτελεσμα σβισε το ποστ γιατι παραπλανεις τον κοσμο.

και ξεχασα να σου πω πως αν δουλεψει επι 15 ωρες στη μεγιστη καταναλωση-αποδοση θα πρεπει να ανοιξω τα aircontition στο σπιτι και να πηδαμε απο τα παραθυρα μπας και δροσιστουμε.
Επιπλεον εξακολουθεις να κανεις συγκρισεις διαφορετικων πραγματων. Ο δικος σου λεβητας για τα kw που θελω κοστιζει περισσοτερο απο 5000 ευρω με το ΦΠΑ. www.ecosmartenergy.gr/index.php?dispatch...iew&product_id=29792

Με αυτα τα λεφτα παιρνω αλλον ενα termodinamik και τον εχω για ανταλλακτικα :cheer:

Προφανως θελεις να μας πεισεις οτι ο λεβητας σου ειναι πολυ καλος.
Πιθανον και δεν εχω λογο να το αμφισβητήσω αλλα στο παρον θεμα η συζητηση επικεντρωνετε γυρω απο οικονομικες στην αγορα λυσεις. Κατανοησαμε ολοι οτι ο λεβητας σου ειναι πολυ καλος αλλα για τον συγκεκριμενο η κουβεντα γινετε σε αλλο νημα.
Εδω μιλαμε για τους τουρκικους τα προβληματα τους την αποδοση τους και πιθανον τη συγκριση τους με παρομοια προιοντα

Ευχαριστω για την κατανοηση σου


Δεν θα έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου αν και είσαι ιδιαιτέρα εριστικός στο παραπάνω μήνυμα. Εδώ προσπαθούμε να σου ανοίξουμε τα μάτια σου. Ζήτησες την γνώμη μας και σου την λέμε. Αν θέλεις γνώμες που να συμβαδίζουν με τα δικά σου θέλω και πιστεύω, πάνε σε άλλο Forum. Εδώ έχουμε δημοκρατία και λέμε πράγματα τα οποία δεν μας βρίσκουν πάντα σύμφωνους μεταξύ μας. Εγώ δεν προσπαθώ να αποδείξω ότι ο λέβητας μου είναι καλός. Αυτό το γνωρίζουν όσοι ασχολούνται, απεναντίας προσπαθώ να σου αποδείξω αυτό που δεν θέλεις να δεις γιατί έχεις πάρει μια απόφαση και απλά θέλεις να την υποστηρίξεις. Φιλαράκι αν θέλεις να πάρεις τον Τούρκικο δεν σε εμποδίζει κανένας, δικά σου είναι τα χρήματα βάλτα φωτιά και κάψτα ποσώς με ενδιαφέρει εμένα και άλλους τόσους. Δεν μπορείς να αμφισβητείς αυτά που σου λέω απλά γιατί απ΄ότι κατάλαβα δεν έχεις την παραμικρή εμπειρία επομένως καλύτερα να μιλάς ποιο όμορφα και να σέβεσαι το γεγονός ότι κάποιοι εδώ μέσα δίνουν έστω και λίγο απο τον χρόνο τους για να απαντήσουν στα μηνύματα ολονών. Οι συγκρίσεις που κάνω είναι για λέβητες ίδιων Kw αν πρόσεξες. Εκτός αυτού ο λέβητας δεν έχει ελάχιστη κατανάλωση πολύ απλά γιατί δεν μπορεί να το υποστηρίξει. Μην μου λές λοιπόν ότι αυτά που γράφω είναι κουκουρούκου. Οταν θα τον αγοράσεις και θα έχεις πραγματικά στοιχεία μπές στο νήμα και αποστόμωσε με. Μέχρι τότε διάβαζε και άκου.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26774 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Ακους τι λες?
Δε μπορει ο λεβητας να υποστηριξει μικροτερη καταναλωση?
Σου το λεω αλλη μια φορα γιατι σε διαβαζουν και αλλοι και γινεσε ρεζιλι

Ελεγξε το συλλογισμό σου στον υπολογισμο της καταναλωσης και διόρθωσε τον με σωστο σκεπτικο (βαλε τη λογικη σου να δουλεψει)
Διορθωσε τα νουμερα διοτι παραπλανεις τους αναγνωστες πιθανον για προσωπικο σου οφελος (αν και δε θελω να το πιστεψω)

Ελπιζω στην κατανοηση σου για δευτερη και τελευταια φορα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26778 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

sakic έγραψε: Ακους τι λες?
Δε μπορει ο λεβητας να υποστηριξει μικροτερη καταναλωση?
Σου το λεω αλλη μια φορα γιατι σε διαβαζουν και αλλοι και γινεσε ρεζιλι

Ελεγξε το συλλογισμό σου στον υπολογισμο της καταναλωσης και διόρθωσε τον με σωστο σκεπτικο (βαλε τη λογικη σου να δουλεψει)
Διορθωσε τα νουμερα διοτι παραπλανεις τους αναγνωστες πιθανον για προσωπικο σου οφελος (αν και δε θελω να το πιστεψω)

Ελπιζω στην κατανοηση σου για δευτερη και τελευταια φορα...


Sakic αρκετά ασχολήθηκα ο κόσμος δεν γουστάρει να διαβάζει αντιπαραθέσεις μεταξύ των μελών. Αυτή είναι η γνώμη μου και σου το ξαναλέω όταν θα έχεις τα δικά σου συμπεράσματα μπές και γράψε τα. Μέχρι τότε δεν έχω ούτε να προσθέσω άλλα ούτε και να αφαιρέσω τίποτε απο αυτά που έγραψα. Και σου ξαναλέω πρόσεχε λίγο το λεκτικό σου.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.164 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ