Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26791 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

kakos έγραψε:

sakic έγραψε: Ακους τι λες?
Δε μπορει ο λεβητας να υποστηριξει μικροτερη καταναλωση?
Σου το λεω αλλη μια φορα γιατι σε διαβαζουν και αλλοι και γινεσε ρεζιλι

Ελεγξε το συλλογισμό σου στον υπολογισμο της καταναλωσης και διόρθωσε τον με σωστο σκεπτικο (βαλε τη λογικη σου να δουλεψει)
Διορθωσε τα νουμερα διοτι παραπλανεις τους αναγνωστες πιθανον για προσωπικο σου οφελος (αν και δε θελω να το πιστεψω)

Ελπιζω στην κατανοηση σου για δευτερη και τελευταια φορα...


Sakic αρκετά ασχολήθηκα ο κόσμος δεν γουστάρει να διαβάζει αντιπαραθέσεις μεταξύ των μελών. Αυτή είναι η γνώμη μου και σου το ξαναλέω όταν θα έχεις τα δικά σου συμπεράσματα μπές και γράψε τα. Μέχρι τότε δεν έχω ούτε να προσθέσω άλλα ούτε και να αφαιρέσω τίποτε απο αυτά που έγραψα. Και σου ξαναλέω πρόσεχε λίγο το λεκτικό σου.


το λεκτικο μου δεν εχει κατι νομιζω αλλα αν σε πειραξε κατι απο αυτα που λεω να ζητησω συγγνωμη. Το ιδιο θα επιθυμουσα και απο εσενα διοτι νομιζω οτι μας εμπαιζεις ποσταροντας τετοιους υπολογισμους.
Θα σε παρακαλουσα αλλη μια φορα να το ελεγξεις και να το διορθωσεις.
Αν επιμενεις παρολα αυτα οτι τα εχεις γραψει σωστα διοτι ετσι πιστευεις και οχι διοτι προσπαθεις να παραπλανησεις τοτε θα παω πασο και δεν ξαναγραφω εδω.

Επισης να παρακαλεσω καποιον mod αν ειναι δυνατο σε τετοιους αυθαιρετους υπολογισμους να βαζουν ενα φρενο διοτι εμας τους νεους περισσοτερο μας μπερδευουν και μας παραπλανουν παρα μας βοηθουν.

Συγγνωμη αν κουρασα
εμαθα πολλα απο το φορουμ και ειμαι ευγνωμων. Καλο θα ειναι να διατηρηθει ενα επιπεδο στις εκτιμησεις και στα γραφομενα απο τα μελη ωστε να διατηρει την αξιοπιστια του

ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26796 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

sakic έγραψε:

kakos έγραψε:

sakic έγραψε: Ακους τι λες?
Δε μπορει ο λεβητας να υποστηριξει μικροτερη καταναλωση?
Σου το λεω αλλη μια φορα γιατι σε διαβαζουν και αλλοι και γινεσε ρεζιλι

Ελεγξε το συλλογισμό σου στον υπολογισμο της καταναλωσης και διόρθωσε τον με σωστο σκεπτικο (βαλε τη λογικη σου να δουλεψει)
Διορθωσε τα νουμερα διοτι παραπλανεις τους αναγνωστες πιθανον για προσωπικο σου οφελος (αν και δε θελω να το πιστεψω)

Ελπιζω στην κατανοηση σου για δευτερη και τελευταια φορα...


Sakic αρκετά ασχολήθηκα ο κόσμος δεν γουστάρει να διαβάζει αντιπαραθέσεις μεταξύ των μελών. Αυτή είναι η γνώμη μου και σου το ξαναλέω όταν θα έχεις τα δικά σου συμπεράσματα μπές και γράψε τα. Μέχρι τότε δεν έχω ούτε να προσθέσω άλλα ούτε και να αφαιρέσω τίποτε απο αυτά που έγραψα. Και σου ξαναλέω πρόσεχε λίγο το λεκτικό σου.


το λεκτικο μου δεν εχει κατι νομιζω αλλα αν σε πειραξε κατι απο αυτα που λεω να ζητησω συγγνωμη. Το ιδιο θα επιθυμουσα και απο εσενα διοτι νομιζω οτι μας εμπαιζεις ποσταροντας τετοιους υπολογισμους.
Θα σε παρακαλουσα αλλη μια φορα να το ελεγξεις και να το διορθωσεις.
Αν επιμενεις παρολα αυτα οτι τα εχεις γραψει σωστα διοτι ετσι πιστευεις και οχι διοτι προσπαθεις να παραπλανησεις τοτε θα παω πασο και δεν ξαναγραφω εδω.

Επισης να παρακαλεσω καποιον mod αν ειναι δυνατο σε τετοιους αυθαιρετους υπολογισμους να βαζουν ενα φρενο διοτι εμας τους νεους περισσοτερο μας μπερδευουν και μας παραπλανουν παρα μας βοηθουν.

Συγγνωμη αν κουρασα
εμαθα πολλα απο το φορουμ και ειμαι ευγνωμων. Καλο θα ειναι να διατηρηθει ενα επιπεδο στις εκτιμησεις και στα γραφομενα απο τα μελη ωστε να διατηρει την αξιοπιστια του

ευχαριστω


Φίλε Sakic, οι περισσότεροι εδώ στο φόρουμ είμαστε απλοί καταναλωτές. Το ίδιο φαντάζομαι κι εσύ. Δεν γίνεται να είμαστε πάντα ακριβείς στους υπολογισμούς μας. Κι εγώ στις καταναλώσεις του λέβητά μου σε σύγκριση με αυτόν του πετρελαίου έκανα λάθη.
Ας μην είμαστε αυστηροί λοιπόν μεταξύ μας. Εξάλλου ούτε είναι εύκολο να διορθωθούν πιθανά λάθη υπολογισμού κατανάλωσης μελών εξ αποστάσεως και αγνοώντας το συγκεκριμένο μηχάνημα.

Ο καθένας κρίνεται και κρίνει ελεύθερα. Αν δεν συμφωνούμε, ας μην προβαίνουμε τουλάχιστον σε χαρακτηρισμούς. Φόρουμ ανταλλαγής απόψεων είμαστε, η διαφωνία είναι απαραίτητη.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26801 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Παιδιά μη συγχίζεστε, εδώ καλά το συζητάτε τόσο καιρό το θέμα και διαβάζουμε κι εμείς.

Τώρα περί συγκρίσεων, ο Fuzzy Logic είναι δύσκολο να συγκριθεί με άλλο ολοκληρωμένο σύστημα λέβητα / καυστήρα, πόσο μάλλον με το απολύτως φθηνότερο της αγοράς, μακάρι όλοι να είχαν τα λεφτά και να αγόραζαν το καλύτερο, δεν θα χρειαζόταν και συζήτηση.

Περί καταναλώσεων, προφανώς δεν έχει νόημα σύγκριση ενός συστήματος όπου έχουμε πραγματικά δεδομένα σε διακοπτόμενη λειτουργία συντήρησης της θερμοκρασίας του σπιτιού (το σπίτι ήδη έχει ζεσταθεί) με τη μέγιστη κατανάλωση που έχει ένα άλλο σύστημα και το οποίο δεν έχει καν εγκατασταθεί σε σπίτι για να υπάρχουν πραγματικές μετρήσεις, έστω και με αναγωγές, αφού κάθε σπίτι είναι διαφορετικό.

Για τη διακοπτόμενη λειτουργία όμως, δεν είναι τα όλα συστήματα ίδια, κάποια διατηρούν κάρβουνα συνεχώς για να μην χρειαστεί να ξανα ανάψουν (επειδή ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να ξανα ανάψουν αυτόματα, αλλά μόνο χειροκίνητα) και αυτό μπορεί να γίνεται ΟΛΗ ΤΗ ΣΕΖΟΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ με την ανάλογη (μικρή) συνεχή κατανάλωση καυσίμου, ενώ άλλα συστήματα μπορούν να σβήσουν εντελώς και να ξανα ανάψουν αυτόματα όσες φορές χρειαστεί (μέχρι να καεί η αντίσταση που ανάβει το καύσιμο).

Επίσης, δεν έχουν όλα τα συστήματα ίδιο αριθμό βαθμίδων καύσης για να παρακολουθούν τη ζήτηση ενέργειας από το σπίτι, ένα σύστημα με πολλές διακριτές βαθμίδες (ή και συνεχή μεταβολή) καύσης θα μπορέσει να προσαρμοστεί καλύτερα στη ζήτηση και τελικά θα εμφανίσει συνολική κατανάλωση μικρότερη από ότι μπορεί να υπολογιστεί θεωρητικά μέσω σύγκρισης βαθμών απόδοσης (και στο βαθμό που αυτοί δηλώνονται ειλικρινώς).
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by fisikos50.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26802 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

sakic έγραψε:

kakos έγραψε:

sakic έγραψε: Ακους τι λες?
Δε μπορει ο λεβητας να υποστηριξει μικροτερη καταναλωση?
Σου το λεω αλλη μια φορα γιατι σε διαβαζουν και αλλοι και γινεσε ρεζιλι

Ελεγξε το συλλογισμό σου στον υπολογισμο της καταναλωσης και διόρθωσε τον με σωστο σκεπτικο (βαλε τη λογικη σου να δουλεψει)
Διορθωσε τα νουμερα διοτι παραπλανεις τους αναγνωστες πιθανον για προσωπικο σου οφελος (αν και δε θελω να το πιστεψω)

Ελπιζω στην κατανοηση σου για δευτερη και τελευταια φορα...


Sakic αρκετά ασχολήθηκα ο κόσμος δεν γουστάρει να διαβάζει αντιπαραθέσεις μεταξύ των μελών. Αυτή είναι η γνώμη μου και σου το ξαναλέω όταν θα έχεις τα δικά σου συμπεράσματα μπές και γράψε τα. Μέχρι τότε δεν έχω ούτε να προσθέσω άλλα ούτε και να αφαιρέσω τίποτε απο αυτά που έγραψα. Και σου ξαναλέω πρόσεχε λίγο το λεκτικό σου.


το λεκτικο μου δεν εχει κατι νομιζω αλλα αν σε πειραξε κατι απο αυτα που λεω να ζητησω συγγνωμη. Το ιδιο θα επιθυμουσα και απο εσενα διοτι νομιζω οτι μας εμπαιζεις ποσταροντας τετοιους υπολογισμους.
Θα σε παρακαλουσα αλλη μια φορα να το ελεγξεις και να το διορθωσεις.
Αν επιμενεις παρολα αυτα οτι τα εχεις γραψει σωστα διοτι ετσι πιστευεις και οχι διοτι προσπαθεις να παραπλανησεις τοτε θα παω πασο και δεν ξαναγραφω εδω.

Επισης να παρακαλεσω καποιον mod αν ειναι δυνατο σε τετοιους αυθαιρετους υπολογισμους να βαζουν ενα φρενο διοτι εμας τους νεους περισσοτερο μας μπερδευουν και μας παραπλανουν παρα μας βοηθουν.

Συγγνωμη αν κουρασα
εμαθα πολλα απο το φορουμ και ειμαι ευγνωμων. Καλο θα ειναι να διατηρηθει ενα επιπεδο στις εκτιμησεις και στα γραφομενα απο τα μελη ωστε να διατηρει την αξιοπιστια του

ευχαριστω


Αν υπάρχει κάτι για το οποίο δεν συμφωνείς στους υπολογισμούς μου σε προκαλώ απλά να το γράψεις με στοιχεία. Θα ήταν ποιο σοφό να αντιμετωπίσεις τα γραφόμενα μου με κάποιο παράδειγμα και όχι με κουβέντες τύπου "ρεζίλι θα γίνεις" "κουκουρούκου" κλπ. Οσοι με γνωρίζουν στο Forum ξέρουν πολύ καλά ότι δεν έχω κανένα λόγο παραπλάνησης. Εξάλλου το ξεκαθάρισα "Θα κάνω μια σκέψη η οποία στηρίζετε στην απλή αναλογική και στις δικές μου μετρήσεις" οι οποίες μπορεί να είναι και λάθος. Μέχρι όμως αυτό να το αποδείξει κάποιος με αριθμούς δεν μπορείς να με συκοφαντείς.
Παρ΄όλα αυτά η συγνώμη δεκτή.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by kakos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sakic

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26810 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

KERBEROS έγραψε:
Φίλε Sakic, οι περισσότεροι εδώ στο φόρουμ είμαστε απλοί καταναλωτές. Το ίδιο φαντάζομαι κι εσύ. Δεν γίνεται να είμαστε πάντα ακριβείς στους υπολογισμούς μας. Κι εγώ στις καταναλώσεις του λέβητά μου σε σύγκριση με αυτόν του πετρελαίου έκανα λάθη.
Ας μην είμαστε αυστηροί λοιπόν μεταξύ μας. Εξάλλου ούτε είναι εύκολο να διορθωθούν πιθανά λάθη υπολογισμού κατανάλωσης μελών εξ αποστάσεως και αγνοώντας το συγκεκριμένο μηχάνημα.

Ο καθένας κρίνεται και κρίνει ελεύθερα. Αν δεν συμφωνούμε, ας μην προβαίνουμε τουλάχιστον σε χαρακτηρισμούς. Φόρουμ ανταλλαγής απόψεων είμαστε, η διαφωνία είναι απαραίτητη.


Το ιδιο πιστευα και εγω αρχικα. Και ομολογω πως μολις διαβασα την αναλυση του kakos ημουν ετοιμος να ακυρωσω την παραγγελια μου (γι αυτο και η επιμονη μου οτι παραπλανουνται τα μελη)
Μολις κοιταξα αλλη μια φορα τους υπολογισμους του ομως διαπιστωσα τεραστια λαθη.
Θεωρησα οτι εκανε λαθος και τον καλεσα να τα διορθωσει
Αλλα μετα απο τοση επιμονη δεν μπορω να αποκλεισω πιθανη σκοπιμοτητα

Και αναλυω

ο λεβητας Τουρκιας καιει 7.5κ/ωρα καυσιμο για να αποδοσει 25.000 θερμιδες.
Με βαση λοιπον την καταναλωση - αποδοση θερμιδων βγαινει ο βαθμος αποδοσης τοθ λεβητα που ειναι 74%
Αυτο καποιος λογικος θεωρω μπορει να το καταλαβει ευκολα
Ο λεβητας του κακου καιει 5.8κλ.ωρα για να αποδοσει 25.000 θερμιδες (ισως και λιγοτερες αλλα δεν το εξεταζω γιατι η αποδοση αναφερεται σε 25kw). Απο αυτο αναφερεται πολυ σωστα πως εχει βαθμο αποδοσης 93% και ειναι η διαφορα στην οικονομια που κανει ο ενας σε σχεση με τον αλλο.

Δηλαδη για να παρουμε 25.000 θερμιδες απο τον τουρκικο καιμε 7.5-5.8= 1,7 κιλα καυσιμου περισσοτερα απο οτι στο λεβητα του κακου.

Ο κακος εκανε συγκρισεις με ελαχιστη ωριαια καταναλωση του δικου του λεβητα που διαιρεσε σε ολο το 24ωρο και το πολλαπλασιασε με τη μεγιστη καταναλωση του τουρκικου.

Ο σωστος υπολογισμος φιλε κακο λοιπον εχει ως εξης:

αν εσυ καις 30 κιλα πελλετ οπως ειπες την ημερα με τον δικο σου αν ειχες τον τουρκικο θα χρειαζοσουν 30*19% που ειναι η διαφορα αποδοσης μεταξυ των 2 λεβητων = 30*19%=5,7 δηλαδη 30+5,7=35 κιλα την ημερα συνολο
Αυτο σημαινει με βαση τον υπολογισμο σου οτι η επιπλεον καταναλωση σε ετησια βαση θα ειναι
120 ημερες που λες οτι καις τον καυστηρα σου * 5,7 που ειναι το επιπλεον ημερισιο καυσιμο = 684 κιλα επιπλεον καυσιμη υλη
Σε ευρω σημαινει 684*0,10=68,4 ευρω ανα ετος.

Για να κανω αποσβεση λοιπον τη διαφορα των 3000 ευρω που εχουν οι 2 λεβητες μεταξυ τους θα χρειαστω 3000/68,4=43,85 που σημαινει οτι σε 44 περιπου χρονια θα εχω κανει αποσβεση.

Αγαπητε φιλε κακος αν θες μπορω να σου υπολογισω και ενα παραδειγμα με ωρες λειτουργιας.
Ο λεβητας αναλογα με αυτο που καιει αποδιδει και η διαφορα καταναλωσης των 2 ειναι στη διαφορα ποσοστου επι τις 100 που εχουν μεταξυ τους. Δηλαδη ο δικος σου κανει οικονομια 19% περισσοτερη απο τον τουρκικο.
υπολογισε ποσο καυσιμο καις το χρονο και πολλαπλασιασε το με το 19% για να δεις ποσο θα πληρωνες αν ειχες τουρκικο και ποια ειναι η πραγματικη οικονομια που σου κανει ο δικος σου.

Φυσικα και ο δικος σου ειναι πολυ καλυτερος αλλα οχι τοσο οικονομικοτερος οσο το παρουσιασες ...
Το αντιθετο μαλιστα..


Και για να στο εξηγησω πιο χοντρικα

αν εκαψες περισυ 4000 κιλα με τον δικο σου αν ειχες τουρκικο θα χρειαζοσουν 4000*19%=760 κιλα περισσοτερα που σημαινει σε πυρηνα περιπου 76 ευρω. σε πελλετ περιπου 210 ευρω.

Οι συγκρισεις που κανεις με το γειτονα ειναι λαθος διοτι μπορει ο συγκεκριμενος να θελει περισσοτερη ζεστη στο σπιτι του απο σενα , μπορει να εχει χειροτερη μονοση απο εσενα, μπορει ακομα και λαθος τοποθετηση θερμαντικων σωματων στο σπιτι του να το κανουν περισσοτερο ενεργοβορο απο το δικο σου, ακομα και λαθος θεση των σωματων μεσα στο σπιτι μπορουν να επιρεασουν την καταναλωση.

Φιλικα θα σε παρακαλεσω να κοιταξεις παλι το ποστ σου και αν θες να το διορθωσεις
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by sakic.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26847 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

sakic έγραψε:

KERBEROS έγραψε:
Φίλε Sakic, οι περισσότεροι εδώ στο φόρουμ είμαστε απλοί καταναλωτές. Το ίδιο φαντάζομαι κι εσύ. Δεν γίνεται να είμαστε πάντα ακριβείς στους υπολογισμούς μας. Κι εγώ στις καταναλώσεις του λέβητά μου σε σύγκριση με αυτόν του πετρελαίου έκανα λάθη.
Ας μην είμαστε αυστηροί λοιπόν μεταξύ μας. Εξάλλου ούτε είναι εύκολο να διορθωθούν πιθανά λάθη υπολογισμού κατανάλωσης μελών εξ αποστάσεως και αγνοώντας το συγκεκριμένο μηχάνημα.

Ο καθένας κρίνεται και κρίνει ελεύθερα. Αν δεν συμφωνούμε, ας μην προβαίνουμε τουλάχιστον σε χαρακτηρισμούς. Φόρουμ ανταλλαγής απόψεων είμαστε, η διαφωνία είναι απαραίτητη.


Το ιδιο πιστευα και εγω αρχικα. Και ομολογω πως μολις διαβασα την αναλυση του kakos ημουν ετοιμος να ακυρωσω την παραγγελια μου (γι αυτο και η επιμονη μου οτι παραπλανουνται τα μελη)
Μολις κοιταξα αλλη μια φορα τους υπολογισμους του ομως διαπιστωσα τεραστια λαθη.
Θεωρησα οτι εκανε λαθος και τον καλεσα να τα διορθωσει
Αλλα μετα απο τοση επιμονη δεν μπορω να αποκλεισω πιθανη σκοπιμοτητα

Και αναλυω

ο λεβητας Τουρκιας καιει 7.5κ/ωρα καυσιμο για να αποδοσει 25.000 θερμιδες.
Με βαση λοιπον την καταναλωση - αποδοση θερμιδων βγαινει ο βαθμος αποδοσης τοθ λεβητα που ειναι 74%
Αυτο καποιος λογικος θεωρω μπορει να το καταλαβει ευκολα
Ο λεβητας του κακου καιει 5.8κλ.ωρα για να αποδοσει 25.000 θερμιδες (ισως και λιγοτερες αλλα δεν το εξεταζω γιατι η αποδοση αναφερεται σε 25kw). Απο αυτο αναφερεται πολυ σωστα πως εχει βαθμο αποδοσης 93% και ειναι η διαφορα στην οικονομια που κανει ο ενας σε σχεση με τον αλλο.

Δηλαδη για να παρουμε 25.000 θερμιδες απο τον τουρκικο καιμε 7.5-5.8= 1,7 κιλα καυσιμου περισσοτερα απο οτι στο λεβητα του κακου.

Ο κακος εκανε συγκρισεις με ελαχιστη ωριαια καταναλωση του δικου του λεβητα που διαιρεσε σε ολο το 24ωρο και το πολλαπλασιασε με τη μεγιστη καταναλωση του τουρκικου.

Ο σωστος υπολογισμος φιλε κακο λοιπον εχει ως εξης:

αν εσυ καις 30 κιλα πελλετ οπως ειπες την ημερα με τον δικο σου αν ειχες τον τουρκικο θα χρειαζοσουν 30*19% που ειναι η διαφορα αποδοσης μεταξυ των 2 λεβητων = 30*19%=5,7 δηλαδη 30+5,7=35 κιλα την ημερα συνολο
Αυτο σημαινει με βαση τον υπολογισμο σου οτι η επιπλεον καταναλωση σε ετησια βαση θα ειναι
120 ημερες που λες οτι καις τον καυστηρα σου * 5,7 που ειναι το επιπλεον ημερισιο καυσιμο = 684 κιλα επιπλεον καυσιμη υλη
Σε ευρω σημαινει 684*0,10=68,4 ευρω ανα ετος.

Για να κανω αποσβεση λοιπον τη διαφορα των 3000 ευρω που εχουν οι 2 λεβητες μεταξυ τους θα χρειαστω 3000/68,4=43,85 που σημαινει οτι σε 44 περιπου χρονια θα εχω κανει αποσβεση.

Αγαπητε φιλε κακος αν θες μπορω να σου υπολογισω και ενα παραδειγμα με ωρες λειτουργιας.
Ο λεβητας αναλογα με αυτο που καιει αποδιδει και η διαφορα καταναλωσης των 2 ειναι στη διαφορα ποσοστου επι τις 100 που εχουν μεταξυ τους. Δηλαδη ο δικος σου κανει οικονομια 19% περισσοτερη απο τον τουρκικο.
υπολογισε ποσο καυσιμο καις το χρονο και πολλαπλασιασε το με το 19% για να δεις ποσο θα πληρωνες αν ειχες τουρκικο και ποια ειναι η πραγματικη οικονομια που σου κανει ο δικος σου.

Φυσικα και ο δικος σου ειναι πολυ καλυτερος αλλα οχι τοσο οικονομικοτερος οσο το παρουσιασες ...
Το αντιθετο μαλιστα..


Και για να στο εξηγησω πιο χοντρικα

αν εκαψες περισυ 4000 κιλα με τον δικο σου αν ειχες τουρκικο θα χρειαζοσουν 4000*19%=760 κιλα περισσοτερα που σημαινει σε πυρηνα περιπου 76 ευρω. σε πελλετ περιπου 210 ευρω.

Οι συγκρισεις που κανεις με το γειτονα ειναι λαθος διοτι μπορει ο συγκεκριμενος να θελει περισσοτερη ζεστη στο σπιτι του απο σενα , μπορει να εχει χειροτερη μονοση απο εσενα, μπορει ακομα και λαθος τοποθετηση θερμαντικων σωματων στο σπιτι του να το κανουν περισσοτερο ενεργοβορο απο το δικο σου, ακομα και λαθος θεση των σωματων μεσα στο σπιτι μπορουν να επιρεασουν την καταναλωση.

Φιλικα θα σε παρακαλεσω να κοιταξεις παλι το ποστ σου και αν θες να το διορθωσεις


Χαίρομαι που τελικά μπήκες στην διαδικασία να απαντήσεις με νούμερα, τουλάχιστον είναι ενδιαφέρον και για τους υπόλοιπους να μπουν στην λογική που εμείς οι καταναλωτές σκεφτόμαστε και τα κριτήρια μα τα οποία επιλέγουμε. Μπορεί να είναι ακραίο το παράδειγμά μου όμως δεν θα συμφωνήσω και εγώ με το δικό σου και θα σου εξηγήσω και τους λόγους που διαφωνώ αν όχι απόλυτα στο μεγαλύτερο μέρος.
Καταρχήν ο λέβητας είναι ακριβώς των ιδίων δυνατοτήτων όσο αφορά τις θερμίδες εκτός και αν αποφασίσεις να κάψεις γαιάνθρακα. Στο site της εταιρίας αναφέρει (29KW "coal" 25kW "prina") δηλαδή απόδοση 29KW με γαιάνθρακα και 25KW για καύσιμο ελαιοπυρήνα.

Δεν έχεις λάβει υπ΄όψιν σου την μικρότερη περιεκτικότητα νερών στο μπόϊλερ (60 αντί 80lt), την κατ΄ουσίαν λειτουργία τύπου inverter (μεταβαλλόμενης απόδοσης) η οποία απουσιάζει πλήρως απο τον Termodinamik. Και αυτός είναι και ο λόγος που έγινε με αυτόν τον τρόπο η μέτρηση και όχι με τον κλασικό που δίνεις στο δικό σου παράδειγμα. Δεν είναι λοιπόν μόνο η /ώρα κατανάλωση και η απόδοση, αλλα και όλες οι υπόλοιπες λειτουργίες οι οποίες συντελούν στην εξοικονόμηση καυσίμου. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις. Οι θερμίδες που θέλει η κατοικία σου για να ζεσταθεί μπορούν να αναπληρωθούν με πολλούς τρόπους. Ως γνωστόν οι λέβητες στερεών καυσίμων δεν παύουν να λειτουργούν απο την στιγμή που θα ανάψουν μέχρι και την στιγμή που θα τελειώσει ο χειμώνας βρίσκονται σε διαρκή έναυση (σε αντίθεση με τον λέβητα πετρέλαιου). Απλά υπάρχουν διαστήματα διακοπής ανάλογα με την θερμοκρασία των νερών που υπάρχουν στο μπόιλερ του λέβητα. Ο λέβητας για να σταματήσει θα πρέπει τα ζεστά νερά που βρίσκονται στο μπόιλέρ του να είναι στην θερμοκρασία που έχουμε ορίσει να σταματάει (πχ 65 βαθμούς) και θα ξαναπάρει μπροστά όταν αυτά γίνουν 50 ή 45 ή ότι άλλο έχουμε δώσει σαν τιμή. Η διαφορά απο λέβητα σε λέβητα είναι το κατα: 1)πόσο γρήγορα μπορεί να ζεστάνει αυτά τα νερά, 2)την διαχείριση αυτών των νερών ανάλογα με της επιθυμητή ζέστη που θέλουμε στο σπίτι μας, 3)την διαχείριση των καυσαερίων (έχει να κάνει και με τον βαθμό απόδοσης). Θα σου δώσω λοιπόν ένα παράδειγμα το οποίο είναι και πραγματικό και δυστυχώς δεν το γνωρίζεις και τότε θα καταλάβεις γιατί έβαλα το Min της κατανάλωσης στο παράδειγμα. Το ότι ο καυστήρας καίει 15 ώρες την ημέρα δεν σημαίνει ότι όλο αυτό το ζεστό νερό το χρησιμοποιούν τα καλοριφέρ μου για να ζεσταίνομαι. Οταν ο θερμοστάτης στο σπίτι είναι κλειστός τα νερά παραμένουν στον λέβητα. Φυσικό είναι όμως κάποια στιγμή να κρυώσουν και έτσι ο λέβητας ξαναπαίρνει απο μόνος του μπροστά και τα ξαναζεσταίνει. Αυτό γίνεται πολλές φορές μέσα στην ημέρα. Η διαδικασία της συντήρησης απαιτεί κάποιο χρόνο και συνεπώς κάποια ποσότητα πέλλετ. Ο λέβητας λόγο του λογισμικού του που διαθέτει αναγνωρίζει τις περιόδους πραγματικής ζήτησης - συντήρηση (λογισμικό Fuzzy logic) με αποτέλεσμα να αναγνωρίζει πότε πρέπει να λειτουργεί με απόδοση 30% ή 100%. Στην περίπτωση του Termodinamik αυτή η παράμετρος δεν θα υπάρχει. Ο λέβητας στα κενά της συντήρησης νερών θα λειτουργεί πάντα στην μέγιστη απόδοση. Δεν σου αναφέρω την αντιστάθμιση ζεστών νερών γιατί θα γίνει ακόμη ποιο εξεζητημένο και δεν είναι για το παρών νήμα, αυτά που ανέφερα κακώς τα ανέφερα στο συγκεκριμένη μέρος όμως η κουβέντα εκεί το πήγε. Το παράδειγμα που έκανα αφορούσε δικό μου τρόπο σκέψη και δεν είπα σε καμία περίπτωση ότι είναι κανόνας για την αγορά ή μη του Τούρκικου. Οι διαφορές πάντως είναι πολύ μεγαλύτερες απο αυτές που αναφέρει. Στην πράξη φίλε μου, στην πράξη εκεί κρίνονται όλα. Αναμένουμε λοιπόν τον χειμώνα (με το καλό να μην μπει ακόμη) και εδώ είμαστε και θα τα δούμε όλα ξανά και ξανά.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by kakos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.173 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ