Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157230 από pXGL
Απαντήθηκε από pXGL στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Πράγματι είναι ένα καλό μηχάνημα για την κατηγορία του,με μικροπροβληματάκια άνευ σημασίας.Έχω ένα 40/άρι από το 2011 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.Να γνωρίζεις πάντως πως η καλή λειτουργια εξαρτάται βασικά από την ποιότητα του υλικού και από την καμινάδα,τον ελκισμό που θα πρέπει να είναι παρα μα πάρα πολύ καλός.Στο πέλλετ έμενα μου γυρίζει πίσω στο συλο καπνό άν και τηρώ πολύ καλές προδιαγραφές,τωρα τα νέα μοντέλα μου είπαν ότι έχουν κάνει κάποιες βελτιώσεις.Γενικά καλό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157232 από pXGL
Απαντήθηκε από pXGL στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Νομίζω βασική αιτία είναι η υγροποίηση που έγινε σε συνδιασμό της κακής ποιότητας του πηρύνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157249 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

kan10 έγραψε: φίλε johnym30 είχες δίκιο τα έκανα μαντάρα πάνω στην βιασύνη μου να βρω μια λύση στο πρόβλημα μου.
Έγραψα λάθος mail. Τέλος πάντων το πρόβλημα ήταν ότι ο πινάκας που είχα επάνω αν και τριετίας, το καινούργιο
κατά κάποιο τρόπο μοντέλο, με τον στρογγυλό καυστήρα και το μικρο έξτρα πατάρι, δεν είχε το λογισμικό να κάνει
συντήρηση σε καύση πελλετ. Ο δικό σου πίνακας μου άρεσε πολύ. Αλλα φοβήθηκα την συνδεσμολογια. Γι αυτό και προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί σου. Σωτηρακης στην λεσβο 180 ευρω. Έχει τα πάντα αλλά αυτό ήταν πολύ αλμυρό.
Καίω τσόφλια τα οποία δεν κρατάνε 'θράκα' με αποτέλεσμα να σβήνει η φωτια και να ρίχνει ανεξέλεγκτα υλικό στον καυστήρα. Τώρα όλα καλά άλλα μόνο κάθε 20 λεπτά συντήρηση. Mπορει όμως αν ήταν ρυθμιζόμενη να πήγαινε 35-40 λεπτά.
Κατά τ άλλα όλα μια χαρά. Ούτε κοχλία δεν έχω αλλάξει, τώρα είμαι στον τέταρτο χρόνο.
Έχω βάλει ηλεκτροβανα αλλά το μποιλερ είναι συνδεδεμένο πριν για να κάνει αποθερμαση, στο μποιλερ. Τα κατάφερνε
πριν βάλω το κοντρολερ με την συντήρηση, τωρα δεν τα καταφέρνει, άρχισε να γράφει 85+.Έβαλα έναν θερμοστάτη επαφής να ανοίγει την ηλεκτροβανα στους 80 και όλα οκ.
Πριν τον χιονιά τα έπαιξε ο γερο κυκλοφορητής, 27 χρονών ήταν πόσο ακόμη. Με την συντήρηση που κάνει πια ο λέβητας ο κυκλοφορητής δουλεύει συνεχεία. ΔΗΛΑΔΗ 115 watt μέρα νύκτα , μεγάλη σπατάλη. Τώρα με τον inverter 75 watt όταν ζητά θερμαση (ανοικτή ηλεκτροβανα) μόλις νιώσει κληστη ηλεκτροβανα 12 watt.(αξίζει τα χρήματα του με το παραπάνω) Αυτές είναι οι εμπειρίες μου και τα μικροπροβληματα από τον λέβητα παιδιά.

Καλημέρα,
εγώ με τον controller που έχω βάλει τώρα κάνει συντήρηση για 2 ώρες, και η συνδεσμολογία που μου υπέδειξαν απο εκεί που τον πήρα, βάζει μπροστά τον κυκλοφορητή μόνο όταν ζητάει ζέστα κάποιος όροφος, άρα μόνο όταν μου ανοίξει κάποια ηλεκτροβάνα.
Μη σε φοβίζει η συνδεσμολογία διότι από εκεί που τον πήρα εγώ είχε σε κάθε καλώδιο επάνω ταμπελάκι για το που θα συνδέσω τί και έτσι ήταν πανεύκολη.
Και εγώ δόξα το θεό ευχαριστημένος έχω μείνει δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα!!!!Είναι η τρίτη σεζόν που τον δουλεύω.
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by johnym30.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158040 από kan10
Απαντήθηκε από kan10 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
φίλε johnym30 αν θέλεις απάντησε μου σε κάτι. Έκανα δουλειά όπως έγραψα αλλά έτσι από περιέργεια.
1) Από τον πίνακα ταξιδεύουν δυο καλώδια προς τον ηλεκτροκινητηρα το ένα (το πιο χοντρό) μεταφέρει την ισχύ και το δεύτερο μάλλον μια επικοινωνία του μοτέρ με τον πίνακα, το πιο πιθανόν αν κολλήσει ο κοχλίας να δώσει εντολή ανάστροφης του μοτέρ.
2) Έχει και έναν θερμοστάτη εβαπτιζομενο μέσα σε λάδι που μετρά θερμοκρασία νερού λέβητα,καθώς και δίπλα του
ενα δεύτερο θερμικό ασφαλείας όχι εβαπτιζομενο .(αν δεν κάνω λάθος όπως τα έγραψα).
Τα αντίστοιχα δικάσου στον πίνακα υπάρχουν; και αν ναι έχουν την ίδια συνδεσμολογια; ή τοποθετείς τις δυο επαφές
στην θέση όπου είναι η θήκη με το λάδι και προς το μοτέρ ταξιδεύει ένα καλώδιο μόνο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158083 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

kan10 έγραψε: φίλε johnym30 αν θέλεις απάντησε μου σε κάτι. Έκανα δουλειά όπως έγραψα αλλά έτσι από περιέργεια.
1) Από τον πίνακα ταξιδεύουν δυο καλώδια προς τον ηλεκτροκινητηρα το ένα (το πιο χοντρό) μεταφέρει την ισχύ και το δεύτερο μάλλον μια επικοινωνία του μοτέρ με τον πίνακα, το πιο πιθανόν αν κολλήσει ο κοχλίας να δώσει εντολή ανάστροφης του μοτέρ.
2) Έχει και έναν θερμοστάτη εβαπτιζομενο μέσα σε λάδι που μετρά θερμοκρασία νερού λέβητα,καθώς και δίπλα του
ενα δεύτερο θερμικό ασφαλείας όχι εβαπτιζομενο .(αν δεν κάνω λάθος όπως τα έγραψα).
Τα αντίστοιχα δικάσου στον πίνακα υπάρχουν; και αν ναι έχουν την ίδια συνδεσμολογια; ή τοποθετείς τις δυο επαφές
στην θέση όπου είναι η θήκη με το λάδι και προς το μοτέρ ταξιδεύει ένα καλώδιο μόνο.

καλημέρα,
Σωστα προς το μοτερ πάει μόνο ένα καλώδιο, δεν μπορεί δλδ να γυρίσει ανάποδα το μοτερ για να ξεμπλοκάρει πχ.
Τώρα για τους 2 θερμοστάτες και τους 2 τους έχω τοποθετήσει στο ίδιο σημείο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158112 από kan10
Απαντήθηκε από kan10 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Ο.Κ johnym ήσουν σαφής. Έτσι τα είχα φανταστεί και εγώ. Εκει που βάζουμε τούς θερμοστάτες (εσύ τούς δυο πια και εγώ τον ένα) το λάδι με το πέρασμα του χρόνου εξατμίζετε? Δεν το έχω κοιτάξει. Αύριο θα ρίξω μια ματιά. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.178 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ