Καθαρισμός πίσσας

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2598 από mastoras
Καθαρισμός πίσσας δημιουργήθηκε από mastoras
Αγαπητοί φίλοι της καύσης του ξύλου. Γνωρίζει κανείς με ποιόν τρόπο απομακρύνεται η πίσσα από τα τοιχώματα του λέβητα ?

Έχω δοκιμάσει όλους τους μεθόδους απόξεσης με φλόγιστρο, σπάτουλα, συρματόβουτσα, αλλά είναι κουραστικός και επίπονος. Χώρια που σε πολλά σημεία τα εργαλεία δεν χωράνε, και έτσι η πίσσα παραμένει στον λέβητα. Και μιλάμε για χυτοσίδηρο λέβητα, όχι με λεία επιφάνεια όπως είναι οι ατσάλινοι.

Κανείς από τα ορεινά της Δράμας ? Μου είπαν ότι εκεί έλυσαν το πρόβλημα με το θειάφι, μια κουταλιά το πρωί στο άναμμα, ένα Μπάμ.....και η πίσσα σκόνη. :woohoo: .......... η με κορόιδεψαν λέτε :(

Κάθε πρωί κοιτώ την φωτιά, και το κουτάλι με το θειάφι :evil: ......αλλά δεν τολμώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2608 από ΜΑΡΙΑ
Απαντήθηκε από ΜΑΡΙΑ στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
Mastoras,δέν μπορῶ νά σοῦ πῶ ἄν πρέπει- ἤ ὄχι- νά χρησιμοποιήσης θειάφι :woohoo:

μπορῶ ὅμως σίγουρα νά σοῦ πῶ:συνέχισε νά γράφης,εἶσαι ἀπόλαυση :lol:

Υ.Γ.

ἔχεις σκεφτεῖ νά ρωτήσης, μήπως μέ κάποια οἰκονομική πατέντα μπορεῖς νά μετατρέψης τόν
λέβητά σου σέ πελλετολέβητα;;;
ὁ δικός μου εἶναι ξύλου-πέλλετ καί ὅλη ἡ ἀλλαγή γίνεται ἁπλῶς ἀλλάζοντας πορτάκι.....
....τίποτε ἀλλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2617 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
το παν είναι η ΠΡΟΛΗΨΗ. Να φροντίσεις δηλαδή να μην δημιουργείται πίσσα.= ΞΕΡΑ ΚΑΥΣΟΞΥΛΑ.

Θειάφι σου είπανε; Αυτός που σου το είπε....το δοκίμασε; Πήγαινε να σου δείξει στον δικό του λέβητα. Μπορεί και να κάνει δουλειά.
Όταν όμως το κάνεις, προσπάθησε να μην εισπνεύσετε στο επόμενο άναμα- φυγετε για κανενα μισάωρο- ιδιως τα παιδιά.



- Τον καθαρισμό τον κάνεις με υπέρθερμο-ζεστούστικο-χλιαρό ή κρύο λέβητα; Δοκίμασε να καθαρίσεις σε θερμοκρασία μηδεν 0-50-70 βαθμών (ή σε διάφορες θερμοκρασίες)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2663 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Καθαρισμός πίσσας

ΜΑΡΙΑ έγραψε: Mastoras,δέν μπορῶ νά σοῦ πῶ ἄν πρέπει- ἤ ὄχι- νά χρησιμοποιήσης θειάφι :woohoo:
ὁ δικός μου εἶναι ξύλου-πέλλετ καί ὅλη ἡ ἀλλαγή γίνεται ἁπλῶς ἀλλάζοντας πορτάκι.....
....τίποτε ἀλλο.


Μαρία θα σου είμαι ευγνώμων εάν μου έλεγες τον τύπο του λέβητα σου. Από εκεί και μετά θα βρω άκρη.

Υ.Γ Ευχαριστώ για το κοπλιμέντο :cheer: μόνο ευχάριστα μπορώ να δω την καθημερινή μου ταλαιπωρία, αλλιώς θα πρέπει να ξαναγυρίσω στο διαμέρισμα στην πόλη......και αυτό σίγουρα δεν θα το αντέξω.

Nasikas έχω δοκιμάσει όλους τους τρόπους. Χειρωνακτικά εννοώ, και σε κάθε θερμοκρασία. Εχω βρεί την λύση :silly: ....λύση να την πει κανείς. Κάψιμο με το επαγγελματικό φλόγιστρο κομματάκι-κομματάκι, μέχρι να σου βγει η ψυχή .....με λίγη πίσσα.

Θα την βρω την άκρη όμως σύντομα....έστω και με μπαρούτι :evil: ......τζάμπα ξύλο καίει ο σατράπης ο λέβητας και δουλειά δεν κάνει. Φυσικά τα ξύλα είναι υγρά.

Φέτος θα ταλαιπωρηθώ φοβερά......χειμώνας είναι όμως θα περάσει !!!!!
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2682 από Castell
Απαντήθηκε από Castell στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
Άν ο λέβητας σου είναι αυτός στην φωτογραφία σου τότε ναι δέχεται καυστήρα Ferroli κόστος καυστήρα 940,00€ SUN P7 υπολόγισε ακόμη 100~150€ για δεξαμενή αποθήκευσης πέλλετ. Τιμές Ελλάδας...και για να ξέρεις ο λέβητας σου είναι Ferroli αλλά έχει μικρό χώρο καύσης απλά αλλάζει η κάτω πόρτα.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Castell.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2684 από ΜΑΡΙΑ
Απαντήθηκε από ΜΑΡΙΑ στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
mastoras, ὁ λέβητάς μου εἶναι ὁ ferroli SFL 4 ὁ ὁποῖος ἄν κρίνω ἀπό τήν φωτό εἶναι ἴδιος σχεδόν μέ τόν δικό σου.
Ἔχω μπροστά μου τό τιμολόγιο,καί τό πορτάκι μετατροπῆς κοστίζει 81€.
Ὁ καυστῆρας ferroli sun p7 813€(μαζί μέ τό τροφοδοτικό),τιμές χωρίς φ.π.α.
Ἡ δεξαμενή πέλλετς 162€,ἀλλά αὐτή μπορεῖ νά τή φτιάξης καί μόνος σου.
Γιά ψᾶξε το,πιστεύω ὅτι γίνεται ἀνετότατα......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ