Θερμικές βαλβίδες

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29128 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Θερμικες βαλβιδες
Απλα προτεινομενη συνδεση ειναι η καθετη...τιποτα παραπανω, τιποτα παρακατω.

Σε πολλες περιπτωσεις εχω βαλει διπλη ασφαλεια σε ξυλολεβητα και οι συνδεσεις τους γινονται και οριζοντια και καθετα με τα ιδια αποτελεσματα.

Τον καθε ξυλολεβητα τον δοκιμαζω και αφου πιασει θερμοκρασια κοβω τον κυκλοφορητη για να τσεκαρω τις ασφαλειες αν ανοιγουν.

Το βρεχομενο αισθητηριο της ασφαλειας ελεγχει θερμοκρασια και οταν πρεπει την ανοιγει ειτε οριζοντια ειτε καθετα.

Δεν ειδα καποια να ανοιγει και καποια οχι...λειτουργουν κανονικα αφου το ζητουμενο που ειναι η τοποθετηση σε σωστο σημειο, εξασφαλιζει σωστη μετρηση θερμοκρασιας αλλα και πιεσης σε καθε περιπτωση για να ανοιξουν.

Αυτο που ειναι σημαντικο σε τετοιες ασφαλειες ειναι να μην αποχετευεται το νερο ψηλοτερα απο την ασφαλεια...κι αυτο γιατι αν δεν ειναι ελευθερη η αποχετευση του νερου με φυσικο τροπο και εχει παντα νερο ο σωληνας καποια στιγμη μπορει να παγωσει και απλα να μην εχουμε ασφαλεια.

Κατα τα αλλα σε περιπτωσεις οπως τα αυτοματα εξαεριστικα που εχουν οριζοντια η καθετη συνδεση εχει μεγαλη σημασια η σωστη τοποθετηση...εδω δεν νομιζω.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29133 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Απ: Θερμικες βαλβιδες

kosmidis80 έγραψε:

fisikos50 έγραψε: Ας πούμε τότε και κάτι άλλο, φτιάχνω μια εγκατάσταση μόνος μου για τον εαυτό μου και τα βάζω τα εξαρτήματα ανάποδα, διαγώνια, όπως με βολεύει και ας λέει ότι θέλει ο κατασκευαστής των εξαρτημάτων.

Φτιάχνω και μια εγκατάσταση για άλλον, για έναν πελάτη που ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ επειδή (υποτίθεται) ξέρω τι κάνω, είναι το ίδιο;



Σορρυ κι ολας αλλα αυτο τωρα που κολαει?




Ας το περιγράψω λοιπόν κάπως αλλιώς.


Ας πούμε έχω έναν μάστορα να μου κάνει μια εγκατάσταση, πάω και βλέπω να έχει βάλει ένα εξάρτημα όρθιο ενώ οι οδηγίες λένε σαφώς ότι μπαίνει μόνο πλαγιασμένο (ή το αντίστροφο).

Του λέω, γιατί τόβαλες έτσι, μήπως δεν το διάβασες τι λέει εδώ;

Μου λέει:

Α. Έτσι τα βάζω εγώ.
Β. Και γιατί να το βάλω αλλιώς, έτσι με βολεύει.
Γ. Δεν βλέπω διαφορά, το ίδιο είναι.
Δ. Τι πρόβλημα θα έχει;

Ερώτηση: Σε ποια περίπτωση θα χρειαστεί να καλέσουν πιο γρήγορα οι γείτονες την αστυνομία;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29134 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Θερμικές βαλβίδες
Παιδιά χαλαρώστε να το συζητήσουμε.
Προσωπικά δεν ξέρω αν μπορεί να τοποθετηθεί και οριζόντια αν και την βάλει έτσι μια φορά σε ήλιακό τους δικούς μου λόγους....
Θυμάμαι ότι δεν μου άρεσε ότι το αισθητήριο κρέμαγε προς τα κάτω.
Εδω ο φυσικός έχει ένα επιχείρημα δυνατό και εμείς οι μαστόροι πρέπει να το τεκμηριώσουμε.
Για να σου λέει ο κατασκευαστής κάθετα λογικά θα έχει τους λόγους του.
Μην προτρέχουμε και ας το ψάξουμε.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29135 από ρογκος
Απαντήθηκε από ρογκος στο θέμα Απ: Θερμικες βαλβιδες

fisikos50 έγραψε:

kosmidis80 έγραψε:

fisikos50 έγραψε: Ας πούμε τότε και κάτι άλλο, φτιάχνω μια εγκατάσταση μόνος μου για τον εαυτό μου και τα βάζω τα εξαρτήματα ανάποδα, διαγώνια, όπως με βολεύει και ας λέει ότι θέλει ο κατασκευαστής των εξαρτημάτων.

Φτιάχνω και μια εγκατάσταση για άλλον, για έναν πελάτη που ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ επειδή (υποτίθεται) ξέρω τι κάνω, είναι το ίδιο;



Σορρυ κι ολας αλλα αυτο τωρα που κολαει?




Ας το περιγράψω λοιπόν κάπως αλλιώς.


Ας πούμε έχω έναν μάστορα να μου κάνει μια εγκατάσταση, πάω και βλέπω να έχει βάλει ένα εξάρτημα όρθιο ενώ οι οδηγίες λένε σαφώς ότι μπαίνει μόνο πλαγιασμένο (ή το αντίστροφο).

Του λέω, γιατί τόβαλες έτσι, μήπως δεν το διάβασες τι λέει εδώ;

Μου λέει:

Α. Έτσι τα βάζω εγώ.
Β. Και γιατί να το βάλω αλλιώς, έτσι με βολεύει.
Γ. Δεν βλέπω διαφορά, το ίδιο είναι.
Δ. Τι πρόβλημα θα έχει;

Ερώτηση: Σε ποια περίπτωση θα χρειαστεί να καλέσουν πιο γρήγορα οι γείτονες την αστυνομία;

Δεν το λενε πουθενα μπηκα στο σαιτ της εταιρειας απο μονος να δω τις βαλβιδες και ετυχε να δω οτι την εχει καθετα αλλιως δεν θα το ηξερα.Οποιος δεν εχει ιντερνετ δλδ θα τι θα κανει; Και αμα δεν εμπαινα στο σαιτ δεν θα το ηξερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29137 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμικές βαλβίδες
Παναγία και χριστέ μου μην τυχόν και πέσω σε τέτοιον πελάτη. :(

Η αλήθεια όμως είναι, ότι τέτοιος πελάτης δεν θα βρει εμένα. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29140 από ρογκος
Απαντήθηκε από ρογκος στο θέμα Απ: Θερμικές βαλβίδες
δικιο εχεις μαστορα μακρια απο μας αυτοι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ