Αποδόσεις, πιστοποιήσεις και πράσσειν άλογα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30998 από LEONAS

kostas.b έγραψε:

valsam έγραψε: kostas.b σε λεβητα της Θερμοσταλ αναφερεσε?


Ναι φιλε valsam σε λεβητα θερμοσταλ αναφερομαι και συγκεκριμενα σε αυτον www.thermostahl.gr/product_detail.jsp?prdId=BIOFIRE&extLang=.
Στην περιοχη μου εγκατασταθηκαν τρεις τετοιοι οι δυο ξηλωθηκαν και ο τριτος υπαρχει ακομα αλλα δεν δουλεψε και αυτος χωρις προβληματα.
Τρυπησε απο πισω και εσταζαν νερα.
Το συνεργειο ηρθε αδειασε ολη την εγκατασταση και τον κολλησε.Επισης αλλαξε και τον πινακα ελενχου που ηταν απλος αναλογικος με εναν νεο ψηφιακο ο οποιος μετα απο λιγο καιρο εκαψε το plc του και αλλαχθηκε εκ νεου.
Και οι τρεις λεβητες οταν ανοιγαν το σιλο τους για να τους γεμισουν εβγαζαν καπνο μεσα απο το σιλο.Αν το αφηνες ανοικτο για μιση ωρα ειχε ντουμανιασει το λεβητοστασιο ολοκληρο απο καπνο.

Τι να πω ρε παιδια.Εχω δει αρκετους λεβητες και σε εκθεσεις και απο φιλους.Την χειροτερη εντυπωση μου την εχουν αφησει αυτοι οι θερμοσταλ.Απλα απαραδεκτοι.
Στον αντιποδα βεβαια βρισκονται αρκετοι τιμιοι λεβητες οπως ο primus της mavil ή ο fuzzy logic.Tην καλυτερη παντως εντυπωση μου εκανε ο λεβητας του συμφορουμιτη μας Τακη ο pellmax της varmebaronen οπου πραγματικα αξιζει το καθε ευρω που θα δωσει κανεις προκειμενου να τον αποκτηση.





Kωστα και στο αλλο το φορουμ που γραφαμε ειχα πει οτι οποιος
δεν ειδε απο κοντα εναν Varmebaronen δεν μπορει να καταλαβει
την τεραστια διαφορα στην ποιοτητα κατασκευης του που οπως ειπε και
Valsam πιο επανω οταν χαλασει ενα κλειστρο απο αλλο λεβητα θελει
ηλεκτροκοληση στον Varmebaronen το κλειστρο το αλαζεις με ξεβιδονωντας δυο βιδες
γιατι ο Σουηδος εχει προβλεψει οτι απο το ανοιξε - κλεισε την πορτα του λεβητα
χαλανε τα κλειστρα.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 3 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #172840 από dryianni
8 1/2 χρόνια μετά από αυτήν τη συζήτηση και οι ελληνικής κατασκευής λέβητες βιομάζας δε διαθέτουν αναφορά ελέγχου δοκιμών παρά μόνο γενική πιστοποίηση CE περί συμμόρφωσης προς το εναρμονισμένο πρότυπο EN 303:5. Από την άλλη, και σε σχέση με τη συζήτηση που ανέφερε πως το Ε.Μ.Π. δεν είχε τότε διαπιστευθεί ως φορέας για το σχετικό έλεγχο, κάτι τέτοιο δεν ίσχυε, καθώς το Εργαστήριο Ατμοκινητήρων και Λεβήτων της Σχολής Μηχανολόγων/Μηχανικών του Ε,Μ.Π. έχει διαπίστευση σε ισχύ από τις 29/10/2012 ( εδώ ).. Το σχετικό πιστοποιητικό "κατεβαίνει" από τη δεξιά πλευρά του πίνακα.
Το δε κόστος για λέβητες έως 99 kw είναι μόλις 3500 (ο Φ.Π.Α. εκπίπτει για τους επαγγελματίες). Ο σχετικός τιμοκατάλογος βρίσκεται στη σελίδα 10, εδώ .
Last edit: 3 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #172842 από stergiosbik
Και γιατί να πληρώσει αφού κάνει έτσι κι αλλιώς την δουλειά του;
Το Ελ μπουρδελοκράτος αφήνει να πουλιέται οποιοδήποτε απίθανο μηχάνημα χωρίς να τηρείται καμμία προδιαγραφή.
Δεν έχω επίσης καμμία αμφιβολία ότι πολλά από αυτά τα μηχανήματα θα πουλήθηκαν και μέσω του εξοικονομώ με μαϊμού πιστοποιητικά.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 3 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #172853 από dryianni
Δυστυχώς το Εξοικονομώ αρκείται στη δήλωση επιδόσεων του κατασκευαστη.
Δεν είναι ότι δεν έχουν πιστοποιητικο τήρησης των όρων του προτύπου ΕΝ 303-5. Έχουν. Μαλιστα όσα έχω δει είναι από την εταιρία Q-CERT, στη Θεσσαλονίκη. Χωρίς αυτό δε θα μπορούσαν να εμπορεύονται σε καμμία Ευρωπαϊκή αγορά ούτε και στην Ελληνική μετά το σχετικό νομο του 2011. Με απλά λόγια αυτό είναι πιστοποιητικό CE.
Αυτό που δεν έχουν είναι αποτελέσματα ελέγχου δοκιμής (Test Report) από κοινοποιημενο φορέα για μέγιστη/ελάχιστη ισχύ, εκπομπές ρυπων και αποδόσεις σε καθεμία από αυτες.
Έτσι κατατάσσονται σε κλασεις.3, 4 ή 5.
Τέτοιος φορέας στην Ελλάδα είναι μόνο το συγκεκριμένο εργαστήριο του ΕΜΠ.
Last edit: 3 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ