Σωστή καμινάδα

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1746 από winmbileguru
Απαντήθηκε από winmbileguru στο θέμα Re: ΣΩΣΤΗ ΚΑΜΙΝΑΔΑ.
Γιαννη καλημερα επειδη οι διαχειρηστές θα μας κράξουνε γιατί είμαστε ΕΝΤΕΛΩΣ εκτός θέματος , και επειδη πρεπει να σεβαστούμε το φόρουμ σε παρακαλώ στείλε μου το μέιλ σου να επικοινωνήσω εγώ μαζί σου. Μην κάνουμε τώρα εμπορικό αλισβερίσι μέσω ξένου φόρουμ που είμαστε φιλοξενούμενοι. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ. Το οτι είσαι Κιλκις δεν μου λεεί κάτι στη στελνω με μεταφορική . Σε 2 μέρες παραλαμβάνεις.Γραψε το μέιλ σου ή έστω ένα τηλέφωνο αν δεν έχεις πρόβλημα να το κοινοποιήσεις....

Το πέλετ δεν είναι η λύση στο ακριβό πετρέλαιο. Είναι το χαμαλίκι της ζωής σας. Θα πεθάνετε είλωτες του λεβητοστασίου σας. Θα καθαρίζεται τον λέβητα μία φορά την...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1861 από γιαννης δελτα
Απαντήθηκε από γιαννης δελτα στο θέμα Re: ΣΩΣΤΗ ΚΑΜΙΝΑΔΑ.

winmbileguru έγραψε: Γιαννη καλημερα επειδη οι διαχειρηστές θα μας κράξουνε γιατί είμαστε ΕΝΤΕΛΩΣ εκτός θέματος , και επειδη πρεπει να σεβαστούμε το φόρουμ σε παρακαλώ στείλε μου το μέιλ σου να επικοινωνήσω εγώ μαζί σου. Μην κάνουμε τώρα εμπορικό αλισβερίσι μέσω ξένου φόρουμ που είμαστε φιλοξενούμενοι. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ. Το οτι είσαι Κιλκις δεν μου λεεί κάτι στη στελνω με μεταφορική . Σε 2 μέρες παραλαμβάνεις.Γραψε το μέιλ σου ή έστω ένα τηλέφωνο αν δεν έχεις πρόβλημα να το κοινοποιήσεις....

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1999 από winmbileguru
Απαντήθηκε από winmbileguru στο θέμα Re: ΣΩΣΤΗ ΚΑΜΙΝΑΔΑ.

γιαννης δελτα έγραψε:

winmbileguru έγραψε: Γιαννη καλημερα επειδη οι διαχειρηστές θα μας κράξουνε γιατί είμαστε ΕΝΤΕΛΩΣ εκτός θέματος , και επειδη πρεπει να σεβαστούμε το φόρουμ σε παρακαλώ στείλε μου το μέιλ σου να επικοινωνήσω εγώ μαζί σου. Μην κάνουμε τώρα εμπορικό αλισβερίσι μέσω ξένου φόρουμ που είμαστε φιλοξενούμενοι. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ. Το οτι είσαι Κιλκις δεν μου λεεί κάτι στη στελνω με μεταφορική . Σε 2 μέρες παραλαμβάνεις.Γραψε το μέιλ σου ή έστω ένα τηλέφωνο αν δεν έχεις πρόβλημα να το κοινοποιήσεις....

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Έχεις μέιλ. Δες τα μέιλ σου.

Το πέλετ δεν είναι η λύση στο ακριβό πετρέλαιο. Είναι το χαμαλίκι της ζωής σας. Θα πεθάνετε είλωτες του λεβητοστασίου σας. Θα καθαρίζεται τον λέβητα μία φορά την...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2000 από γιαννης δελτα
Απαντήθηκε από γιαννης δελτα στο θέμα Re: ΣΩΣΤΗ ΚΑΜΙΝΑΔΑ.

winmbileguru έγραψε:

γιαννης δελτα έγραψε:

winmbileguru έγραψε: Γιαννη καλημερα επειδη οι διαχειρηστές θα μας κράξουνε γιατί είμαστε ΕΝΤΕΛΩΣ εκτός θέματος , και επειδη πρεπει να σεβαστούμε το φόρουμ σε παρακαλώ στείλε μου το μέιλ σου να επικοινωνήσω εγώ μαζί σου. Μην κάνουμε τώρα εμπορικό αλισβερίσι μέσω ξένου φόρουμ που είμαστε φιλοξενούμενοι. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ. Το οτι είσαι Κιλκις δεν μου λεεί κάτι στη στελνω με μεταφορική . Σε 2 μέρες παραλαμβάνεις.Γραψε το μέιλ σου ή έστω ένα τηλέφωνο αν δεν έχεις πρόβλημα να το κοινοποιήσεις....

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Έχεις μέιλ. Δες τα μέιλ σου.

Θα σου απαντησω συντομα Το ειδα απο την Δευτερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2150 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Re: ΣΩΣΤΗ ΚΑΜΙΝΑΔΑ.
Ο Κέρβερος στο χρήσιμο νήμα (που δεν βλέπω να το διαβάζετε όλοι) παρέθεσε ένα πολύ χρήσιμο πόνημα για τις καμινάδες.
Θεώρησα σωστό να το μεταφερω στο νήμα αυτό.

Εγκατάσταση και Συντήρηρη καμινάδας

Πριν την εγκατάσταση της καμινάδας ο εγκαταστάτης θα πρέπει να εκπονήσει μελέτη διαστασιολόγησης και να υπολογίσει κάθε ιδιαιτερότητα της κατασκευής. Επειδή όμως η διαστασιολόγηση γίνεται με χρήση πινάκων, η κατασκευή θα πρέπει να γίνει λαμβάνοντας υπόψη το συγκεκριμένο μοντέλο βάσει του οποίου αυτοί έχουν συνταχθεί.

Η όδευση της καμινάδας θα πρέπει να είναι τέτοια ώστε να αποφεύγονται τα οριζόντια τμήματα και οι γωνίες, και στο βαθμό που είναι εφικτό η να γίνεται υπό μικρή κλίση από τον κάθετο στο έδαφος άξονα, και με αμβλείες καμπύλες για να διευκολύνεται η ροή του αερίου.

Στο κατώτατο σημείο της καμινάδας θα πρέπει να τοποθετείται ένας συλλέκτης συμπυκνωμάτων για να ελέγχεται η καλή λειτουργία της καμινάδας και να αποφεύγεται η εισροή των τοξικών και διαβρωτικών αυτών στοιχείων στο εσωτερικό της μηχανής καύσης.

Μέσα από την καμινάδα διέρχεται αέρας υπό πίεση που προκαλεί κραδασμούς και θόρυβο. Η καμινάδα θα πρέπει να στηριχτεί επαρκώς και να μονωθεί, ειδικά στις περιπτώσεις όπου οδεύει κοντά σε ζώντες χώρους διαμερισμάτων. Η μόνωση εξάλλου είναι απαραίτητη και για την βελτίωση του ελκυσμού και την μείωση των υγροποιήσεων.

Στο ανώτερο τμήμα της καμινάδας θα πρέπει να τοποθετείται καπέλο και να μην βρίσκεται κοντά σε κάθετες ή παράλληλες επιφάνειες που θα δυσχεραίνουν την έξοδο των απαγόμενων καυσαερίων. Η καμινάδα θα πρέπει να βρίσκεται στο κέντρο ενός πλήρως ελεύθερου από εμπόδια χώρου όγκου 10 κυβικών μέτρων, να απέχει δηλαδή τουλάχιστον δύο μέτρα από οποιοδήποτε επιφάνεια.

Ο εγκαταστάτης θα πρέπει επίσης να προβλέψει κατά την εγκατάσταση του αγωγού τις συστολοδιαστολές του υλικού ώστε αυτές να απορροφούνται από την κατασκευή.

Καλό είναι να τοποθετηθεί κατά την εγκατάσταση και μια θυρίδα επίσκεψης και καθαρισμού ώστε να είναι εφικτός ο οπτικός έλεγχος της καμινάδας. Η καλή λειτουργία της καμινάδας μπορεί να ελεγχθεί και από τον συλλέκτη συμπυκνωμάτων όπου μικρότερη ποσότητα υγρών σημαίνει καλύτερη λειτουργία. Η καλή λειτουργία επίσης της καμινάδας μπορεί να φανεί από την απόδοση και κατανάλωση του συστήματος καθώς και από την ένταση του θορύβου της καμινάδας.

Η συντήρηση (καθαρισμός) της καμινάδας πρέπει να γίνεται μια φορά κατ’ έτος για μια μέση χρήση. Η Ελλάδα είναι από τις λίγες χώρες που ο καθαρισμός της καμινάδας δεν είναι υποχρεωτικός, σε αναμονή του εναρμονισμού με την σχετική οδηγία της Ε.Ε. που επιβάλει τον ετήσιο έλεγχο. Ο καθαρισμός της καμινάδας πραγματοποιείται με βούρτσισμα και χρήση ορυκτών καταλυτών και διαρκεί λιγότερο από μία ώρα

Kaminada.gr

Note: BBcode and smileys are still usable.



Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos, ivantzid

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2305 από bobirakos
Απαντήθηκε από bobirakos στο θέμα Re: Σωστή καμινάδα
Είδα στο #837 τον nasika σε μια πατέντα που έκανε με διαστολή σε σόμπα και απο οτι είπε πέτυχε. Αν θέλει να μου στείλει το email του η το κινητό του στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. να επικοινωνήσω μαζί του γιατί αντιμετοπίζω ενα παρόμοιο πρόβλημα σε σχέση με τον χώρο και θέλω την βοηθειά του.
Ευχαριστώ.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by bobirakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ