Ετήσιος έλεγχος δοχείου διαστολής σε εγκαταστάσεις Στερεών Καυσίμων

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112350 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Primus 45
Εγώ έγραψα ποιος έλεγχος πρέπει να γίνεται. Δεν αναφέρθηκα σε άζωτο ή αέρα. Ο θερμουδραυλικός είναι υποχρεωμένως να γνωρίζει τον σωστό έλεγχο και το κατάλληλο αέριο πλήρωσης. Σίγουρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μια τρόμπα ποδηλάτου και να βάλεις αέρα αλλά δεν σημείνει ότι είναι σωστό.

Το σωστό είναι να γίνεται η πλήρωση στα δοχεία διαστολής με άζωτο και όχι με ατμοσφαιρικό αέρα για λόγους που αναφέρονται παραπάνω και να βεβαιώνονται, ειδικά στις εγκαταστάσεις στερεών καυσίμων, ότι το δοχείο διαστολής δουλεύει σωστά και δεν έχει 'σκάσει' εσωτερικά η φούσκα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112355 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45
Καλά έ...ποιό Offtopic δεν γίνεται να πάτε!
Mod...ντροπή! :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112390 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Primus 45

vag1234 έγραψε: Εγώ έγραψα ποιος έλεγχος πρέπει να γίνεται. Δεν αναφέρθηκα σε άζωτο ή αέρα. Ο θερμουδραυλικός είναι υποχρεωμένως να γνωρίζει τον σωστό έλεγχο και το κατάλληλο αέριο πλήρωσης. Σίγουρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μια τρόμπα ποδηλάτου και να βάλεις αέρα αλλά δεν σημείνει ότι είναι σωστό.

Το σωστό είναι να γίνεται η πλήρωση στα δοχεία διαστολής με άζωτο και όχι με ατμοσφαιρικό αέρα για λόγους που αναφέρονται παραπάνω και να βεβαιώνονται, ειδικά στις εγκαταστάσεις στερεών καυσίμων, ότι το δοχείο διαστολής δουλεύει σωστά και δεν έχει 'σκάσει' εσωτερικά η φούσκα..


Συγνώμη moderator αλλά είμαι pretty sure ότι το αρχικό σου μήνυμα χρησιμοποιούσε και την λέξη, "αέρα".
Το μήνυμα διορθώθηκε αργότερα. Πολύ αργότερα.
Αν δεν περιείχε την λέξη "αέρα" - μάλιστα αν θυμάμαι καλά έγραφε, "να το γεμίσει με αέρα" - η δική μου απάντηση δεν στέκει. Και ιδίως αυτό το "Όχι δα!" που έγραψα.
Συγνώμη και πάλι αλλά εγώ με τέτοιους όρους δεν παίζω!
Καλό σου απόγευμα.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112401 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112405 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Primus 45

Βιομαζιστής έγραψε:

vag1234 έγραψε: Εγώ έγραψα ποιος έλεγχος πρέπει να γίνεται. Δεν αναφέρθηκα σε άζωτο ή αέρα. Ο θερμουδραυλικός είναι υποχρεωμένως να γνωρίζει τον σωστό έλεγχο και το κατάλληλο αέριο πλήρωσης. Σίγουρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μια τρόμπα ποδηλάτου και να βάλεις αέρα αλλά δεν σημείνει ότι είναι σωστό.

Το σωστό είναι να γίνεται η πλήρωση στα δοχεία διαστολής με άζωτο και όχι με ατμοσφαιρικό αέρα για λόγους που αναφέρονται παραπάνω και να βεβαιώνονται, ειδικά στις εγκαταστάσεις στερεών καυσίμων, ότι το δοχείο διαστολής δουλεύει σωστά και δεν έχει 'σκάσει' εσωτερικά η φούσκα..


Συγνώμη moderator αλλά είμαι pretty sure ότι το αρχικό σου μήνυμα χρησιμοποιούσε και την λέξη, "αέρα".
Το μήνυμα διορθώθηκε αργότερα. Πολύ αργότερα.
Αν δεν περιείχε την λέξη "αέρα" - μάλιστα αν θυμάμαι καλά έγραφε, "να το γεμίσει με αέρα" - η δική μου απάντηση δεν στέκει. Και ιδίως αυτό το "Όχι δα!" που έγραψα.
Συγνώμη και πάλι αλλά εγώ με τέτοιους όρους δεν παίζω!
Καλό σου απόγευμα.


Καλά εντάξει!! Άμε στο καλό ανθρωπέ μου που θα μας βγάλεις και ψεύτες !!! Μας γράφεις για αέρα αρχικά και μετά μας τα γυρνάς..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112459 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Primus 45

vag1234 έγραψε:

Βιομαζιστής έγραψε:

vag1234 έγραψε: Εγώ έγραψα ποιος έλεγχος πρέπει να γίνεται. Δεν αναφέρθηκα σε άζωτο ή αέρα. Ο θερμουδραυλικός είναι υποχρεωμένως να γνωρίζει τον σωστό έλεγχο και το κατάλληλο αέριο πλήρωσης. Σίγουρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μια τρόμπα ποδηλάτου και να βάλεις αέρα αλλά δεν σημείνει ότι είναι σωστό.

Το σωστό είναι να γίνεται η πλήρωση στα δοχεία διαστολής με άζωτο και όχι με ατμοσφαιρικό αέρα για λόγους που αναφέρονται παραπάνω και να βεβαιώνονται, ειδικά στις εγκαταστάσεις στερεών καυσίμων, ότι το δοχείο διαστολής δουλεύει σωστά και δεν έχει 'σκάσει' εσωτερικά η φούσκα..


Συγνώμη moderator αλλά είμαι pretty sure ότι το αρχικό σου μήνυμα χρησιμοποιούσε και την λέξη, "αέρα".
Το μήνυμα διορθώθηκε αργότερα. Πολύ αργότερα.
Αν δεν περιείχε την λέξη "αέρα" - μάλιστα αν θυμάμαι καλά έγραφε, "να το γεμίσει με αέρα" - η δική μου απάντηση δεν στέκει. Και ιδίως αυτό το "Όχι δα!" που έγραψα.
Συγνώμη και πάλι αλλά εγώ με τέτοιους όρους δεν παίζω!
Καλό σου απόγευμα.


Καλά εντάξει!! Άμε στο καλό ανθρωπέ μου που θα μας βγάλεις και ψεύτες !!! Μας γράφεις για αέρα αρχικά και μετά μας τα γυρνάς..



Δεν θέλω να σε βγάλω ψεύτη. Γιατί να το κάνω; Μιλάω για το αρχικό σου μήνυμα που γράφεις για το δοχείο διαστολής και όχι για αυτά που παραθέτει τώρα. Αν δεν έχεις αλλάξει το αρχικό σου μήνυμα, προφανώς έγινε παρανόηση. Τον τελευταίο καιρό περνάω ατελείωτες ώρες στο internet σε ότι έχει σχέση με λέβητες, λεβητοστάσια και συνδεσμολογίες αυτών γιατί παιδεύομαι 15 μέρες τώρα, να εγκαταστήσω από τη αρχή, το νέο μου λέβητα βιομάζας. Έτσι η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι πως κάπου αλλού, σε κάποιο άλλο forum διάβασα πως προτείνουν να το γεμίσουν με απλό αέρα και δεν ξέρω πως το συνδύασα με το δικό σου μήνυμα και απάντησα σε σένα όπως απάντησα κατόπιν. Όλα αυτά, αν δεν έχεις αλλοιώσει το μήνυμα μετά την πρώτη μου απάντηση. Αν λοιπόν το αρχικό σου μήνυμα είναι όπως το διαβάζω τώρα, αγνόησε την ακριβώς προηγούμενη απάντηση προς το άτομό σου και σου ζητώ και συγνώμη για την παρεξήγηση.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ