Αντιστάθμιση

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149506 από vagroul
Απαντήθηκε από vagroul στο θέμα Αντιστάθμιση
o ST430i τον πειρες στα 96ευρω που αναφερεις πο εξωτερικο? στα χαρακτηριστικα του γραφει οτι συνδεεται με θερμοστατη χωρου, εχει συγκεκριμενο δικο του η μπορω να βαλω και τον simenens REV 13 που εχω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149534 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Αντιστάθμιση
Ναι κάπου στα 90€ κοντά τον πήρα, είχα κάνει μια επικοινωνία με την μαμά εταιρεία και με παρέπεμψε εδώ Ελλάδα σε αντιπρόσωπο των Σερρών ο οποίος μου τον έφερε Θεσσαλονίκη.

Συνδέεται με θερμοστάτη (εγώ έχω τον Rev17), στις επαφές του που δέχεται τον θερμοστάτη δεν θέλει ρεύμα αλλά κατάσταση ΟΝ ή OFF, τώρα ανάλογα το πως είναι συνδεμένος ο δικός σου θερμοστάτης στο σύστημα θα πρέπει να βρείς μια προσαρμογή. Επείσης να λάβεις υπ΄όψιν σου ότι αν συνδεθεί ο κυκλοφορητής στον ST430i δεν τον σταματά ποτέ παρα μόνο αν πέσουν τα νερά του λέβητα κάτω από την θερμοκρασία που ορίζεις. Αν το κατέχεις το άθλημα πιστεύω θα τα προσαρμόσεις.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149544 από vagroul
Απαντήθηκε από vagroul στο θέμα Re:Αντιστάθμιση
Εχει καποιο manual στα ελληνικά; σκεφτόμουν την ceta αλλα βγαίνει λιγο πιο ακριβή. Εντυπώσεις απο την λειτουργία δεν έχεις ακομα; βανα τι εβαλες;;; τριοδη η τετραοδη;;

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by vagroul.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149548 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Αντιστάθμιση
Ελληνικά δεν έχει, μόνο αγγλικά αλλά είναι απλά πράγματα δεν έχει πολύπλοκες ρυθμίσεις.
Την Ceta την έβλεπα και εγώ αλλά έβγαινε πολύ πιο ακριβά απ΄ότι θυμάμαι.
Κοίτα εγώ έχω δοχείο αδράνειας, ο λέβητας δουλεύει ανεξάρτητα από τον θερμοστάτη χώρου και την αντιστάθμιση δηλαδή βλέπει μόνο τα δικά του νερά και του αδράνειας και παίζει για να κρατά τα νερά αυτά στην θερμοκρασία που ορίζω. Ανάβω τώρα που θα πιάσουν οι δροσούλες και σβήνω την άνοιξη.
Τρίοδη βάνα έχω βάλει με μοτέρ προοδευτικό της Jes

Όπως έγραψα και πιο πάνω ακόμα δεν μπορώ να πώ τίποτα, δεκα μέρες άναψα μας πιάσανε οι ζέστες και έσβησα.
Την τρίοδη την έβαλα προπερσι νομίζω, και ρύθμιζα τα νερά με το χέρι όποτε άλλαζε ο καιρός, απλά τώρα θα το κάνει ο ελεγκτής πιο άμεσα. Η βασική διαφορά τώρα είναι ότι ο κυκλοφορητής δεν σταματά ποτέ και όταν ο θερμοστάτης δεν ζητά τότε τα νερά η αντιστάθμιση τα πάει εκεί που ορίζω εγώ σε συνδιασμό με την καμπύλη καιρού.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149551 από vagroul
Απαντήθηκε από vagroul στο θέμα Re:Αντιστάθμιση
Αυτο που ο κυλοφοριτης δουλευει συνρχεια το κάνει η συγκεκριμένη μοναδα η ολες; δεν ξέρω αλλα δεν μου ακούγετε και τοσο καλο αν δεν έχεις inverter κυλοφοριτη. Κατι ακομα που δεν πολύ καταλαβαίνω την διαφορα ειναι γιατι χρησιμοποιουμαι τριοδη τετραοδη και ποια τα συν και πλην της κάθε περίπτωσης;

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149554 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Αντιστάθμιση
Δεν ξέρω πως δουλεύουν άλλες μονάδες.
Στην περίπτωση της τετράοδης ελέγχεται συνδιαστηκά η θερμοκρασία παροχής και η θερμοκρασία νερών επιστροφής στον λέβητα. Ανάλογα το σύστημά σου και τις απαιτήσεις πράτεις.
Το ότι δουλεύει συνέχεια ο κυκλοφορητής δεν είναι κακό και επειδή η αντιστάθμιση προσαρμόζει συνεχώς την θερμοκρασία νερών παροχής και τα σώματα πάντα είναι ζεστά, θα δοκιμάσω και στην πρώτη σκάλα όπου η κατανάλωσή του πέφτει στο μισό από ότι στην τρίτη σκάλα, το αποτέλεσμα μετράει.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ