Ρύθμιση πίεσης σε εγκατάσταση Ξυλολέβητα και καυστήρα πετρελαίου

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152700 από ΓΡΙΒΟΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Τα 3 bar και η υπερπίεση που αναφέρεις και το έχω διαπιστώσει και αναφέρει και ο ίδιος είναι όταν κατά την λειτουργία του ξυλολέβητα η θερμοκρασία φτάσει τους 80-90 βαθμούς τόσο στον ίδιο τον ξυλολέβητα όσο και στο δοχείο αδρανείας 1000 λίτρων. Όταν παύω να τον τροφοδοτώ με ξύλα έτσι ώστε να διατηρήσω την θερμοκρασία του πάνω-κάτω σταθερή στους 80-90 βαθμούς φυσικό ακόλουθο είναι κάποια στιγμή να τελειώσουν τα καύσιμα ξύλα και όταν υπάρχει ζήτηση από τον χώρο η θερμοκρασία στο νερό σταδιακά να υποχωρεί ομοίως και η πίεση μέχρι που φτάνει τους 40 βαθμούς οπότε εκεί η πίεση έχει φτάσει στο 1 bar. Μέχρι λοιπόν να πέσει κάτω των 40 βαθμών που εγώ έχω ορίσει προκειμένου να δοθεί εντολή για λειτουργία στο λέβητα πετρελαίου απαιτείτε κάποιος χρόνος. Ε λοιπόν μέσα σ' αυτό τον χρόνο που μεσολαβεί με θερμοκρασία νερού στους 50-40 βαθμούς στο πάνω μέρος του δοχείου αδράνειας και την πίεση στο 1 bar η κυκλοφορία του νερού γίνετε κανονικά χωρίς το φαινόμενο του αέρα και παφλασμού στο πρώτο σώμα. Τι υπερπίεση λοιπόν μπορεί να έχει το σύστημα ώστε να εξάγετε αυτόματα ο τυχόν αέρας που ίσως έχει εισαχθεί; Όλα αρχίζουν να συμβαίνουν κατά την έναρξη λειτουργίας του λέβητα πετρέλαιο. Πολλή περίεργα δεν είναι όλα αυτά; Από όσα μου έχετε αναφέρει και ευχαριστώ γι' αυτό δεν με έχετε κάλυψη αναφορικά με το παραπάνω φαινόμενο γιατί πραγματικά για εμένα περί φαινόμενου πρόκειται έτσι όπως συμβαίνει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152705 από ΓΡΙΒΟΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Σήμερα το απόγευμα με την πίεση στο 1 bar άναψα τον ξυλολέβητα. Όταν η θερμοκρασία του νερού στον ξυλολέβητα και στο δοχείο αδράνειας από την μέση και πάνω έφτασε στους 70 περίπου βαθμούς και η πίεση στα 1,9 bar έδωσα εντολή από τον θερμοστάτη του χώρου μου για λειτουργία του κυκλοφοριτή που είναι ρυθμισμένος στην 1 ταχύτητα για είσοδο του νερού στα σώματα. Κανένα απολείτος πρόβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152707 από dimlyk
δεν ειναι τοσο απλο μια και οι αιτιες μπορει ναναι αρκετες ...και ασχετες μ οσα συζηταμε ...οπως μια ενωση η ενας πορος κλπ που μπορει να μην βγαζει νερο αλλα να μπαζει αερα ,,,καποιος πρεπει να το δει και να τ ακουσει απο κοντα αφου πρωτα συμαζεψεις την εγκατασταση ...την λειτουργεις τοσο καιρο στηριζομενος στο οτι θα ανοιξει η βαλβιδα ασφαλειας ...τα υπολοιπα ειναι δευτερευοντα και παντα θεωρητικα απ την στιγμη που η βαλβιδα εχει ανοιξει μερικες φορες ,,,πρεπει να αλλαχτει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152708 από ΓΡΙΒΟΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Φτάνοντας η θερμοκρασία του ξυλολέβητα και του δοχείου αδράνειας πάνω από 80 και μέχρι τους 90 βαθμούς Κελσίου και η πίεση κοντά στα 2,7 bar άρχισαν να στάζουν τα 2 ασφαλιστικά και ιδικά το ένα γιατί υπάρχει συγκέντρωση νερού στο δάπεδο. Αυτό το έχω να κάνω είναι να αντικαταστήσω το 35λίτρα δ.δ. με 100λίτρα συνδεδεμένο επάνω στο δοχείο αδράνειας. Θα μπορούσε φαντάζομαι το 100λίτρα δ.δ. να συνδεθεί παράλληλα με το 35λίτρα δ.δ. και τα 2 μαζί στο δοχείο αδράνειας; Μετά βλέπουμε το πρόβλημα σχετικά με τον αέρα-παφλασμό στο πρώτο σώμα κατά την λειτουργία του λέβητα πετρελαίου. Μπορεί ίσος να αντιμετωπιστεί με το μεγαλύτερο δ.δ.. Που να ξέρεις άραγε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152709 από Fokion
απωρεια ασχετου.

το 80 (λιγοτερο) το 90 (περισσότερο) δεν ειναι υπερβολή σα θερμοκρασία??
Ενας σκασμός λιτρα νερου κοντά στο σημειο βρασμου ε δεν ειναι λογικό να ανεβει η πιεση στο οριο των 3 ατμ????

ο λεβητας πετρελαιου τα παει στις ιδιες θερμοκρασίες??

και μια ακομα απορεια ασχετου

τα λιτρα νερου στο ξυλολεβητα και στο πετρελαιολεβητα ( στα μηχανηματα εννοω) ειναι παρεμφερή?
Αν οχι μηπως παιζει κι αυτο το ρολο του? αν πχ ο ξυλολεβητας εχει λιγα λιτρα ( πες 30 ) και ο πετρελαιολεβητας περισσότερα ( πες 70 )??

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 8 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152710 από dimlyk
τα δοχεια εχουν συγκεκριμενο σημειο συνδεσης κι οχι οπου ναναι ... μπορουν να μπουν παραλληλα αλλα θα πρεπει να ρυθμιστουν στην ιδια πιεση ολα
το 90- φωκιωμα ηταν η στανταρ θερμοκρασια καποτε πιο κατω επεφταν οι αποδοσεις των λεβητων αλλα και χρειαζοταν μεγαλυτερα σωματα ...οι συγχρονοι λεβητες λειτουργουν σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες ...ολα ειναι ομως θεμα υπολογισμων και κατασκευης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ