Re:Re:Re:Υγροποιήσεις MAVIL PRIMUS 34

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171601 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Re:Re:Υγροποιήσεις MAVIL PRIMUS 34
Καλησπέρα.
Οι ρυθμίσεις του λέβητά μου είναι:

U1=68

U2=45

tp2=2

tn1=39

po4=48

Στο χώρο καύσης υπάρχει καπνός πάντα αφού σιγοκαίει το πέλλετ και διατηρείται καύτρα για να ανάβει και πιο εύκολα στη συνέχεια.
Φέτος καίω Gepetto λέει α1. Πολύ καλό, απροβλημάτιστο.
Προσεχώς θα αλλάξω το σπείρωμα του κοχλία, καθώς έχει φθαρεί στο μπροστινό του μέρος σε μήκος 10 εκ. μετά από 8 χρόνια, με συνέπεια να καίει λίγο χαμηλά η φλόγα.
Καλή συνέχεια.

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171605 από Giannis28
Απαντήθηκε από Giannis28 στο θέμα Re:Re:Υγροποιήσεις MAVIL PRIMUS 34
Μπορείς να μου πεις πόση περιπου καταλανωση πέλλετ έχεις την ημέρα και τη θερμοκρασία στο σπίτι;
Ρώτησα τον υδραυλικό για την τοποθέτηση τριοδης και μου είπε ότι επειδή έχω boiler κανει την δουλειά της τριοδης.Δηλαδη οταν κλείσει ο θερμοστάτης του σπιτιού κλείνει η ηλεκτροβανα άρα γίνεται ανακυκλοφορία των νερών στο boiler με τον λέβητα και έχει πάντα ζεστά νερά ο λεβητας στις επιστροφές.
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχυει αυτό και θα σταματήσουν οι υγροποιησεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171607 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Re:Re:Re:Υγροποιήσεις MAVIL PRIMUS 34
Η κατανάλωση είναι τώρα 2 έως 2,5 σακιά το 24ωρο με εσωτερική θερμοκρασία 22 έως 22,5 βαθμούς και εξωτερική από 3 -14 . Μονοκατοικία 130 τ.μ. του 2004 στα πεδινά Καρδίτσας.
Και εγώ έχω μπόιλερ με την ίδια λειτουργία όπως το δικό σου. Για αυτό σου είπα ότι έχουμε τα ίδια. Το ζεστό νερό αφού κλείσει η ηλεκτροβάνα κυκλοφορεί μόνο στο κύκλωμα λέβητας-μπόιλερ για ΖΝΧ. Το κρύο νερό από τα σώματα όταν ανοίγει ο θερμοστάτης μπαίνουν στον ζεστό λέβητα και υγροποιούνται τα τοιχώματα. Δεν είμαι ειδικός , έτσι το καταλαβαίνω εγώ. Μπορεί και να κάνω λάθος. Όμως ο δικός μου δεν εμφανίζει υγροποιήσεις ενώ δουλεύει ίδια ακριβώς όπως ο δικός σου. Διαφέρουν μόνο στην ύπαρξη τρίοδης. Άρα ... Μήπως να ρωτήσεις και κάποιον άλλο καυστηρατζή; Ελπίζω να βοήθησα.

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #171886 από vasmpou
Απαντήθηκε από vasmpou στο θέμα Re:Re:Re:Υγροποιήσεις MAVIL PRIMUS 34
εχω τον ιδιο λεβητα εδω και 5 χρονια , χωρις τριοδη . η μονη φορα που ειχα νερα ήταν όταν βουλώσε το καπελο της καμιναδας.
Last edit: 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν by vasmpou.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #171949 από Giannis28
Απαντήθηκε από Giannis28 στο θέμα Re:Re:Re:Υγροποιήσεις MAVIL PRIMUS 34
Χωρίς τρίοδη και δεν είχες υγροποιήσεις;όταν σβήνει ο ανεμιστήρας έχεις καπνό μέσα στο θάλαμο;το πορτάκι από τον ανεμιστήρα το έχει στα πλάγια ο λέβητας ή κάτω;πάντος τοποθέτησα τρίοδη και περιμένω να δω τα αποτελέσματα.απλά φοβάμαι μήπως φταίει και η καμινάδα για αυτό ρωτάω αν έχεις καπνό την ώρα που σβήνει ο ανεμιστήρας και που έχει το πορτάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #171952 από vasmpou
Απαντήθηκε από vasmpou στο θέμα Re:Re:Re:Υγροποιήσεις MAVIL PRIMUS 34
οταν σβηνει, ναι γεμιζει καπνο. το πορτακι το εχει στα πλαγια , στο οποίο έχω βάλει μαγνητακι για να κλεινει οταν σβηνει ο λεβητας.

αν εχεις κουραγιο να διαβασεις εδω θα βρεις τα παντα για τον mavil

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...id=9012&limitstart=0
Last edit: 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν by vasmpou.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ