Σύγκριση λέβητα / αερόθερμης σόμπας pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7293 από davidperry
η υποθεση εργασιας εχει ως εξης μονοκοματος χωρος 65 τετραγωνικα και 2 δωματια απο 20 με καλη μονωση και οχι παραλογες απαιτησεις θερμοκρασιας (20-21 ειναι καλα) για 7-8 ωρες την ημερα. Καταναλωση σε πετρελαιο 1,5-2 τονους την σεζον.
1) θα κανει δουλεια μια αερος 12kw? ετσι ωστε το πετρελαιο να ειναι μονο για εκτακτες καταστασεις?
2) τι διαφορα καταναλωσης πελλετ θα ειχε η σομπα με εναν λεβητα 32αρι? (αν μπει λεβητας πρεπει να ειναι 32 για μελλοντικη χρηση σε διπλανο αντιστοιχο χωρο)
3) στη συντηρηση-καθαρισμο-ρυθμιση ειναι το ιδιο ή η σομπα ειναι πιο ευκολη?

οποιος γνωριζει και εχει διαθεση θα με βοηθουσε πολυ

Πισσα και πουπουλα σε οσους ψηφιζουν τα μπλε και πρασινα λαμογια
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7491 από davidperry
επειδη η ερωτηση πριν ηταν μεγαλη την μικραινω (μπας και απαντηση κανεις :unsure: )

μια σομπα αερος kw12 τοποθετημενη στην μεση του σαλονιου θα φτανει να ζεστανει 65 μετρα σαλονι και 2 δωματια απο 20 μετρα ή στο σαλονι θα εχουμε ζεστη και στα δωματια κρυο?

Πισσα και πουπουλα σε οσους ψηφιζουν τα μπλε και πρασινα λαμογια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7494 από mastoras
Είναι λίγα τα 65 τμ, και από ότι βλέπω στις αναφορές όσων τοποθέτησαν σόμπες όντως η ζέστη "κόβει" βόλτες σε όλους τους χώρους, ακόμα και σε πολύ περισσότερα τετραγωνικά, ακόμα και σε διώροφα.

Κατά την δική μου όμως άποψη, και βάση λογικής, το θερμαντικό σώμα "καλοριφέρ" σε κάθε χώρο είναι η ιδανική λύση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #8294 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

mastoras έγραψε: Είναι λίγα τα 65 τμ, και από ότι βλέπω στις αναφορές όσων τοποθέτησαν σόμπες όντως η ζέστη "κόβει" βόλτες σε όλους τους χώρους, ακόμα και σε πολύ περισσότερα τετραγωνικά, ακόμα και σε διώροφα.

Κατά την δική μου όμως άποψη, και βάση λογικής, το θερμαντικό σώμα "καλοριφέρ" σε κάθε χώρο είναι η ιδανική λύση.


Σωστό είναι μάλλον αυτό που λες. Απλά έχω την εντύπωση πως η σόμπα καίει λιγότερο. Έχει μειονέκτημα πως καίει χειροκίνητα (δεν ανάβει σβύνει μόνη της..) και πλεονέκτημα πως δείχνει τη κάυση (αισθητικά σ όποιον του αρέσει..)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #8318 από sta1

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:

mastoras έγραψε: Είναι λίγα τα 65 τμ, και από ότι βλέπω στις αναφορές όσων τοποθέτησαν σόμπες όντως η ζέστη "κόβει" βόλτες σε όλους τους χώρους, ακόμα και σε πολύ περισσότερα τετραγωνικά, ακόμα και σε διώροφα.

Κατά την δική μου όμως άποψη, και βάση λογικής, το θερμαντικό σώμα "καλοριφέρ" σε κάθε χώρο είναι η ιδανική λύση.


Σωστό είναι μάλλον αυτό που λες. Απλά έχω την εντύπωση πως η σόμπα καίει λιγότερο. Έχει μειονέκτημα πως καίει χειροκίνητα (δεν ανάβει σβύνει μόνη της..) και πλεονέκτημα πως δείχνει τη κάυση (αισθητικά σ όποιον του αρέσει..)

Η σόμπα μου (και όσες έχω δει) ανάβουν σβήνουν αυτόματα και είναι φουλ αυτοματοποιημένες , τώρα αν υπάρχει καμία μη αυτόματη δεν ξέρω....

Τώρα γι'αυτό που λέει ο mastoras συμφωνώ απόλυτα μαζί του , κόβει βόλτα η ζέστη στους μέσα χώρους αλλά στα πολλά κρύα θέλει βοήθεια (μόνο για τους μέσα χώρους)... είναι το μόνο της μειονέκτημα.
Βέβαια καιει αρκετά λιγότερο απο ένα λέβητα.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #8346 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

sta1 έγραψε: [quote=
Η σόμπα μου (και όσες έχω δει) ανάβουν σβήνουν αυτόματα και είναι φουλ αυτοματοποιημένες , τώρα αν υπάρχει καμία μη αυτόματη δεν ξέρω....

Τώρα γι'αυτό που λέει ο mastoras συμφωνώ απόλυτα μαζί του , κόβει βόλτα η ζέστη στους μέσα χώρους αλλά στα πολλά κρύα θέλει βοήθεια (μόνο για τους μέσα χώρους)... είναι το μόνο της μειονέκτημα.
Βέβαια καιει αρκετά λιγότερο απο ένα λέβητα.


Εννοείς πως αυτόματα σβύνει μόλις πιάσει κάποια θερμοκρασία ο χώρος... και αυτόματα ανάβει όταν η θερμοκρασία πέσει???
...ή μη πως πως μπορέις να προγραμματίσεις ώρες ανάμματος και σβυσίματος???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ