Σύγκριση λέβητα / αερόθερμης σόμπας pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #8587 από XAALAARAA

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:

mastoras έγραψε: Είναι λίγα τα 65 τμ, και από ότι βλέπω στις αναφορές όσων τοποθέτησαν σόμπες όντως η ζέστη "κόβει" βόλτες σε όλους τους χώρους, ακόμα και σε πολύ περισσότερα τετραγωνικά, ακόμα και σε διώροφα.

Κατά την δική μου όμως άποψη, και βάση λογικής, το θερμαντικό σώμα "καλοριφέρ" σε κάθε χώρο είναι η ιδανική λύση.


Σωστό είναι μάλλον αυτό που λες. Απλά έχω την εντύπωση πως η σόμπα καίει λιγότερο. Έχει μειονέκτημα πως καίει χειροκίνητα (δεν ανάβει σβύνει μόνη της..) και πλεονέκτημα πως δείχνει τη κάυση (αισθητικά σ όποιον του αρέσει..)


Η σόμπα που έχεις μπορεί να ανάβει να σβήνει μόνη της όταν πιάνει θερμοκρασια ο χώρος
Μπορεί να χαμηλώνει την ένταση της αυτόματα ανάλογα με τις ανάγκες θέρμανσης που έχει ο χώρος
επίσης μπορείς να τη προγραμματίσεις να ανάβει και να σβήνει με χρονοδιακόπτη για 3 χρονικά διαστήματα ανά ημέρα και για κάθε μέρα ξεχωριστά φτάνει να ξέρεις να την χειριστείς αν έχεις κάποια απορία μπορώ να βοηθήσω :P

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #8589 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Ξέρω όλα όσα λες, εκτός από το αυτόματο άναμα σβύσιμο, ανάλογα με τη θερμοκρασία.
Γράψε σε παρακαλώ αν θες σε πιό μενού το έχει η δικιά σου αυτό, να δω αν είναι ίδια με τη δικιά μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #8603 από XAALAARAA

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Ξέρω όλα όσα λες, εκτός από το αυτόματο άναμα σβύσιμο, ανάλογα με τη θερμοκρασία.
Γράψε σε παρακαλώ αν θες σε πιό μενού το έχει η δικιά σου αυτό, να δω αν είναι ίδια με τη δικιά μου.



Η αεροθερμη δεν το έχει το έχει μόνο η gemini (Παρέμβαση του θερμοστάτη Θερμάστρας στέλνει το σύστημα στην φάση Stand-by)

Για μένα το καλύτερο είναι να παραμένει συνεχώς αναμμένη γιατί χάνετε αρκετός χρόνος στο ανάμα -σβήσιμο ειδικά όταν θα ζήτηση θερμοκρασία ο χώρος
αν θες περισσότεροι οικονομία απλά χαμήλωσε την ποσότητα για την κατάσταση οικονομίας (ΜΟD)
δηλαδη
Τα παρακάτω 2 νούμερα
tp-01 c11 0,3 ergostasiaki timi 0.5
tp-02 u11 12-13 ergostasiaki timi 15

εμένα έτσι δουλεύει μια χαρά

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by XAALAARAA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #8604 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

XAALAARAA έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Ξέρω όλα όσα λες, εκτός από το αυτόματο άναμα σβύσιμο, ανάλογα με τη θερμοκρασία.
Γράψε σε παρακαλώ αν θες σε πιό μενού το έχει η δικιά σου αυτό, να δω αν είναι ίδια με τη δικιά μου.



tp-08 a13 NA ΒΑΛΕΙΣ 1 ΑΝΤΙ 0 (Παρέμβαση του θερμοστάτη Θερμάστρας στέλνει το σύστημα στην φάση Stand-by)

Για μένα το καλύτερο είναι να παραμένει συνεχώς αναμμένη γιατί χάνετε αρκετός χρόνος στο ανάμα -σβήσιμο ειδικά όταν θα ζήτηση θερμοκρασία ο χώρος
αν θες περισσότεροι οικονομία απλά χαμήλωσε την ποσότητα για την κατάσταση οικονομίας (ΜΟD)
δηλαδη
Τα παρακάτω 2 νούμερα
tp-01 c11 0,3 ergostasiaki timi 0.5
tp-02 u11 12-13 ergostasiaki timi 15

εμένα έτσι δουλεύει μια χαρά


Σ ευχαριστώ TP 01 είναι η διάρκεια που ρίχνει πελλετ σε μένα, σωστά??
και ΤΡ 02 είναι η ταχύτητα του αέρα καυσης σε μένα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #8605 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
:woohoo: :woohoo: και ναι συμφωνώ, καλύτερα να μη σβύνει.. απλά να ξέρω ήθελα... για να μη μας "κουνιούνται" μερικοί.. μερικοί "κινέζοι"... χεχεχεχεχεχεχε
σ ευχαριστώ πολύ πάντως..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #8606 από XAALAARAA

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:

XAALAARAA έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Ξέρω όλα όσα λες, εκτός από το αυτόματο άναμα σβύσιμο, ανάλογα με τη θερμοκρασία.
Γράψε σε παρακαλώ αν θες σε πιό μενού το έχει η δικιά σου αυτό, να δω αν είναι ίδια με τη δικιά μου.



Η αεροθερμη δεν το έχει το έχει μόνο η gemini
(Παρέμβαση του θερμοστάτη Θερμάστρας στέλνει το σύστημα στην φάση Stand-by)

Για μένα το καλύτερο είναι να παραμένει συνεχώς αναμμένη γιατί χάνετε αρκετός χρόνος στο ανάμα -σβήσιμο ειδικά όταν θα ζήτηση θερμοκρασία ο χώρος
αν θες περισσότεροι οικονομία απλά χαμήλωσε την ποσότητα για την κατάσταση οικονομίας (ΜΟD)
δηλαδη
Τα παρακάτω 2 νούμερα
tp-01 c11 0,3 ergostasiaki timi 0.5
tp-02 u11 12-13 ergostasiaki timi 15

εμένα έτσι δουλεύει μια χαρά


Σ ευχαριστώ TP 01 είναι η διάρκεια που ρίχνει πελλετ σε μένα, σωστά??
και ΤΡ 02 είναι η ταχύτητα του αέρα καυσης σε μένα..



σωστά πρόσεχε ξαναδες το παρακάτω ποστ μου δεν το έχει ίδιο με με την σόμπα λέβητα

στην αεροθερμη είναι το
tp-08 a01 το 0 το κάνεις 1

Manda la stufa in Standby per termostato ambiente στα ιταλικα :)

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by XAALAARAA.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ