Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94365 από γιαννης-δραμα

Mal έγραψε: Γιάννης-δραμα ευχαριστω για την απάντηση.
Δεν υπάρχει θέμα παγετού εξωτερική θερμοκρασία σήμερα ήταν 10 βαθμούς περίπου.
Πέρα από τους υδρατμους έχει και καπνό κατα της λειτουργίας της σομπας+φιλτρου αυτό το διπιστωσε και ο Tsimp που έχει εμπειρία με το ίδιο φιλτρο.
Πιστεύω ότι ειναι θέμα ρύθμισης της σομπας μπορείς να μου δώσεις βήμα βήμα κάποιες ρυθμίσεις να δώσω λίγο αέρα παραπάνω .

Πατας τα πληκτρα p6+p7(αυτα απο δεξια)μαζι και σου βγαζει το μενου pellet-draught πας στο draught και δινεις 1-5 και μετα οκ.Τωρα δεν το εχω μπροστα μου και δεν θυμαμαι παραπανω να σου πω αλλα αν δεν βγαλεις ακρη θα το κοιταξω αυριο και θα σου πω πιο αναλυτικα.
Παντως μου φαινεται περιεργο αυτο με τους αφρους!
Πιο πελλετ καιει?Εμεις GN χωρις προβληματα!Μηπως να δοκιμαζατε και κανενα αλλο πελλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94370 από Mal
Απαντήθηκε από Mal στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Πιο πελλετ καιει?Εμεις GN χωρις προβληματα!Μηπως να δοκιμαζατε και κανενα αλλο πελλετ.[/quote]


Θα το δω αύριο πιο πελλετ καίει.
Συνήθως καίει Αυστριακό και γερμανικό θα της δώσω και το δικό μου (μακη) που καιω εγώ να το δοκιμάσει .
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Mal.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94404 από Tsimp
Απαντήθηκε από Tsimp στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Γιάννη καλημέρα. Πραγματικά είναι τρελό αυτό που είδα το φίλτρο είναι γεμάτο με στάχτη δεν ξέρω γιατί μάλλον από κακή καύση η κακό πέλλετ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94407 από γιαννης-δραμα

Tsimp έγραψε: Γιάννη καλημέρα. Πραγματικά είναι τρελό αυτό που είδα το φίλτρο είναι γεμάτο με στάχτη δεν ξέρω γιατί μάλλον από κακή καύση η κακό πέλλετ

Καλημερα συνονοματε!Παντως σιγουρα δεν φταιει το φιλτρο(εκτος και αν),να κοιταξετε την φλογα αν ειναι σωστη καταρχην και μετα να δειτε τις συνδεσεις(αν εγιναν σωστα οπως οριζει ο κατασκευαστης του φιλτρου).Οπωσδηποτε να δοκιμασετε και αλλα πελλετ.Μηπως ξεχασε να αναψει την αντλια καμια φορα που εκαιγε η σομπα και μπουκωσε το συρματινο φιλτρο και δεν μπορει να βγαλει τα καυσαερια ελευθερα και δεν μπορει να τραβηξει και τον σωστο αερα η σομπα!Αν ειναι ετσι θελει ανοιγμα απο πανω και καθαρισμα το συρματινο.Καθε ποσο αλλαζει το νερο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94410 από Tsimp
Απαντήθηκε από Tsimp στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Η φλόγα τις σόμπας καλή είναι με μια πρώτη ματιά τα υπόλοιπα θα τα δω την Τρίτη θα ξαναπάω. θέλω λίγο κάποιες ρυθμίσεις αν έχεις για αυτό το μοντέλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94412 από Mal
Απαντήθηκε από Mal στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

γιαννης-δραμα έγραψε:

Tsimp έγραψε: Γιάννη καλημέρα. Πραγματικά είναι τρελό αυτό που είδα το φίλτρο είναι γεμάτο με στάχτη δεν ξέρω γιατί μάλλον από κακή καύση η κακό πέλλετ

Καλημερα συνονοματε!Παντως σιγουρα δεν φταιει το φιλτρο(εκτος και αν),να κοιταξετε την φλογα αν ειναι σωστη καταρχην και μετα να δειτε τις συνδεσεις(αν εγιναν σωστα οπως οριζει ο κατασκευαστης του φιλτρου).Οπωσδηποτε να δοκιμασετε και αλλα πελλετ.Μηπως ξεχασε να αναψει την αντλια καμια φορα που εκαιγε η σομπα και μπουκωσε το συρματινο φιλτρο και δεν μπορει να βγαλει τα καυσαερια ελευθερα και δεν μπορει να τραβηξει και τον σωστο αερα η σομπα!Αν ειναι ετσι θελει ανοιγμα απο πανω και καθαρισμα το συρματινο.Καθε ποσο αλλαζει το νερο?


Καλημέρα και χρόνια πολλά και καλή σαρακοστη σε όλους.
Γιάννη το φιλτρο δεν έμεινε από ρεύμα (όσο αυτό ειναι δυνατόν να γνωρίζω ). Το νερό το αλά ζούμε καθημερινά ,τώρα για την φλόγα να σου πω ότι το τζαμι μπροστά στην σόμπα μαυριζει (και πριν το φιλτρο) που δείχνει ότι η σόμπα δεν κάνει καλή καύση. Από ότι θυμάμαι όταν πρώτο ίδα την σόμπα δεν μαυριζε το τζαμι .
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Mal.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ