Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45504 από nikosSAT
Απαντήθηκε από nikosSAT στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli

sdancer75 έγραψε:

nikosSAT έγραψε: Η δικιά μου η σύνδεση είναι λίγο περίεργη και όχι η προτεινόμενη (4 μέτρα μπουρί οριζόντια) γιατί δεν με βόλευε η διαρρύθμιση του σπιτιού.
Με Φ80 το μπουρί και έβαλα και σωλήνα αέρα από έξω σε διατομή ίδια με της σόμπας.
Στο θέμα που υπάρχει σχετικά με τα φίλτρα στο Forum έχω φωτογραφίες από την σύνδεση και αναφέρω και το πρόβλημα που αντιμετώπιζα αλλά τελικά το έλυσα με ρυθμίσεις.


Νίκο δεν εννοώ την καπνοδόχο αλλά τις σωλήνες των νερών......



Αν δεν κάνω λάθος είναι Φ22. Θα το δω όταν πάω σπίτι για να σου το επιβεβαιώσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45506 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli

nikosSAT έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

nikosSAT έγραψε: Η δικιά μου η σύνδεση είναι λίγο περίεργη και όχι η προτεινόμενη (4 μέτρα μπουρί οριζόντια) γιατί δεν με βόλευε η διαρρύθμιση του σπιτιού.
Με Φ80 το μπουρί και έβαλα και σωλήνα αέρα από έξω σε διατομή ίδια με της σόμπας.
Στο θέμα που υπάρχει σχετικά με τα φίλτρα στο Forum έχω φωτογραφίες από την σύνδεση και αναφέρω και το πρόβλημα που αντιμετώπιζα αλλά τελικά το έλυσα με ρυθμίσεις.


Νίκο δεν εννοώ την καπνοδόχο αλλά τις σωλήνες των νερών......



Αν δεν κάνω λάθος είναι Φ22. Θα το δω όταν πάω σπίτι για να σου το επιβεβαιώσω.


Χαλκοσωλήνα έβαλες ? Και κάτι τελευταίο. Στην μικρή υποδοχή που υπάρχει πέραν της καπνοδόχου των συνδέσεων με το καλοριφέρ και του αέρα, υπάρχει μια ακόμη υποδοχή που δεν κατάλαβα από το Manual αν είναι η πλήρωση του νερού ή η εκτόνωση ασφαλείας ?

Ευχαριστώ,

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45552 από γιαννης-δραμα

Rokos έγραψε: θελω να ρωτησω για ενα προβληματακι που παρουσιαστηκε στα ξαφνικα..τιν ωρα που ηθελα να την θεσω εκτος λειτουργιας το πληκτρο δεν επαιρνε εντολες..( on-off ).ενω τα νερα και η θερμοκρασια δουλευουνε κανονικα,,μηπως ξερει κανεις τι εγεινε?? ειναι κολημα τις οθονης,,η χαλσε και θελει αλαγη??

ευχαρηστω

Αλεξανδρε καλως ορισες!Τωρα το προβλημα που αναφερεις δεν ειναι κατι τραγικο,αν εννοεις οτι η οθονη γινεται γαλαζια και δεν γραφει τιποτα ειναι ενα προβληματακι που ειτε δεν κουμπωσε καλα το φις στην πλακετα ειτε ειναι προβληματακι της οθονης και με μια αναβαθμιση επανερχεται,δοκιμασε οταν στο κανει αν εχεις κομπιουτερακι(δεν ξερω αν εχουν οι υδρο)να πατησεις το οκ και ισως επανελθει(σε μενα επανερχεται κανονικα μ'αυτο το κολπακι).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45948 από nikosSAT
Απαντήθηκε από nikosSAT στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli

sdancer75 έγραψε:

nikosSAT έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

nikosSAT έγραψε: Η δικιά μου η σύνδεση είναι λίγο περίεργη και όχι η προτεινόμενη (4 μέτρα μπουρί οριζόντια) γιατί δεν με βόλευε η διαρρύθμιση του σπιτιού.
Με Φ80 το μπουρί και έβαλα και σωλήνα αέρα από έξω σε διατομή ίδια με της σόμπας.
Στο θέμα που υπάρχει σχετικά με τα φίλτρα στο Forum έχω φωτογραφίες από την σύνδεση και αναφέρω και το πρόβλημα που αντιμετώπιζα αλλά τελικά το έλυσα με ρυθμίσεις.


Νίκο δεν εννοώ την καπνοδόχο αλλά τις σωλήνες των νερών......



Αν δεν κάνω λάθος είναι Φ22. Θα το δω όταν πάω σπίτι για να σου το επιβεβαιώσω.


Χαλκοσωλήνα έβαλες ? Και κάτι τελευταίο. Στην μικρή υποδοχή που υπάρχει πέραν της καπνοδόχου των συνδέσεων με το καλοριφέρ και του αέρα, υπάρχει μια ακόμη υποδοχή που δεν κατάλαβα από το Manual αν είναι η πλήρωση του νερού ή η εκτόνωση ασφαλείας ?

Ευχαριστώ,




Φ22. Χαλκοσωλήνα. Η μικρή έξοδος κοντά στις εξόδους που πάνε στους συλλέκτες είναι η εκτόνωση ασφαλείας. Την έβγαλα στο μπαλκόνι με χαλκοσωλήνα.
Η πλήρωση έγινε στο μπόιλερ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46086 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli

nikosSAT έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

nikosSAT έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

nikosSAT έγραψε: Η δικιά μου η σύνδεση είναι λίγο περίεργη και όχι η προτεινόμενη (4 μέτρα μπουρί οριζόντια) γιατί δεν με βόλευε η διαρρύθμιση του σπιτιού.
Με Φ80 το μπουρί και έβαλα και σωλήνα αέρα από έξω σε διατομή ίδια με της σόμπας.
Στο θέμα που υπάρχει σχετικά με τα φίλτρα στο Forum έχω φωτογραφίες από την σύνδεση και αναφέρω και το πρόβλημα που αντιμετώπιζα αλλά τελικά το έλυσα με ρυθμίσεις.


Νίκο δεν εννοώ την καπνοδόχο αλλά τις σωλήνες των νερών......



Αν δεν κάνω λάθος είναι Φ22. Θα το δω όταν πάω σπίτι για να σου το επιβεβαιώσω.


Χαλκοσωλήνα έβαλες ? Και κάτι τελευταίο. Στην μικρή υποδοχή που υπάρχει πέραν της καπνοδόχου των συνδέσεων με το καλοριφέρ και του αέρα, υπάρχει μια ακόμη υποδοχή που δεν κατάλαβα από το Manual αν είναι η πλήρωση του νερού ή η εκτόνωση ασφαλείας ?

Ευχαριστώ,




Φ22. Χαλκοσωλήνα. Η μικρή έξοδος κοντά στις εξόδους που πάνε στους συλλέκτες είναι η εκτόνωση ασφαλείας. Την έβγαλα στο μπαλκόνι με χαλκοσωλήνα.
Η πλήρωση έγινε στο μπόιλερ.


Σε ευχαριστώ Νίκο,

Εγώ έχω την HRV 120 και θα κάνω τη σύνδεση την ερχόμενη Δευτέρα. Όταν λες ότι η πλήρωση έγινε στο μπόιλερ τι εννοείς ? Που βρίσκεται το μπόιλερ μέσα στη σόμπα γιατί άλλη έξοδο δεν είδα να έχει πίσω....

Επίσης συνέδεσες τον αέρα εισαγωγής ή ο υδραυλικός σου δεν το θεώρησε απαραίτητο ?


Ευχαριστώ,

sdancer75
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46139 από nikosSAT
Απαντήθηκε από nikosSAT στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Το μπόιλερ βρίσκετε στο πατάρι μου. Είναι ο θερμοσίφωνας που έχει την δυνατότητα να ζεστάνει το νερό με ρεύμα η με το άναμμα του καλοριφέρ.
Τον αέρα εισαγωγής τον έχω συνδέσει με πλαστική σωλήνα στην διατομή που έχει ο λέβητας.
Δες δύο φωτογραφίες από την εγκατάστασή μου.
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...tstart=165&Itemid=81

Μιας και θα έρθει ο τεχνικός σου, ρώτα σε παρακαλώ για το θέμα που ρώτησα σχετικά με την θερμοκρασία νερού και αέρα και δες πως δουλεύει ο δικός σου ο λέβητας.

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.114 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ