Πιθανή μείωση φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91961 από alex_nous
Όπως αντιλαμβάνομαι εγώ την κατάσταση, το μέτρο αυτό θεωρείται λογιστικά πετυχημένο. Όπως ανακοίνωσαν τα έσοδα ξεπέρασαν τα περσινά (έστω και με τέτοιο ελαφρύ χειμώνα) και ταυτόχρονα οι εισαγωγές πετρελαίου περιορίστηκαν κατά πολύ. Αυτός είναι ο βασικός παράγοντας μη μείωσης του ΕΦΚ κατά την γνώμη μου. Προσπαθούν να μειώσουν τις εισαγωγές πετρελαίου που είναι το Νο1 εισαγόμενο προϊόν για να φαίνεται ότι μικραίνει η αναλογία εισαγωγών/εξαγωγών. Οι φήμες για μειώσεις είναι κατά την γνώμη μου προσπάθεια αποπροσανατολισμού της κοινής γνώμης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91963 από tas

fritakos έγραψε: Σιγουρα δεν θα παραδεχτουν αποτυχια του μέτρου...

Ναπολέων: Τρία πράγματα δεν κάνεις στην πολιτική: δεν υποχωρείς, δεν ανακαλείς και δεν παραδέχεσαι τα λάθη σου.


Αlex, στο τελευταίο συμφωνούμε, αλλά δεν μπορεί να σε ενδιαφέρει μόνο το εμπορικό ισοζύγιο. Πρέπει να προτείνεις στον κόσμο εναλλακτικές για να μην παγώσει.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by tas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91964 από Fokion
Δεν νομιζω οτι ενδιαφερονται για το τελευταιο....

ο ισολογισμός να ειναι ενταξυ και απο κει και περα "οποιος ζησει"...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91965 από alex_nous
Δυστυχώς για τους κυβερνώντες έχουν μεγαλύτερη αξία οι αριθμοί από τους ανθρώπους. Με αυτόν τον τρόπο κρατάνε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Χωρίς να χάνουν έσοδα μειώνουν το εμπορικό ισοζύγιο όπως πολύ σωστά έγραψες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91967 από daco

alex_nous έγραψε: Όπως αντιλαμβάνομαι εγώ την κατάσταση, το μέτρο αυτό θεωρείται λογιστικά πετυχημένο. Όπως ανακοίνωσαν τα έσοδα ξεπέρασαν τα περσινά (έστω και με τέτοιο ελαφρύ χειμώνα) και ταυτόχρονα οι εισαγωγές πετρελαίου περιορίστηκαν κατά πολύ. Αυτός είναι ο βασικός παράγοντας μη μείωσης του ΕΦΚ κατά την γνώμη μου. Προσπαθούν να μειώσουν τις εισαγωγές πετρελαίου που είναι το Νο1 εισαγόμενο προϊόν για να φαίνεται ότι μικραίνει η αναλογία εισαγωγών/εξαγωγών. Οι φήμες για μειώσεις είναι κατά την γνώμη μου προσπάθεια αποπροσανατολισμού της κοινής γνώμης.


Συμφωνω alex. Να προσθεσουμε οτι μεγαλος αριθμος καταναλωτων οδηγηθηκε βιαίος σε αλλαγη τροπου θερμανσης και κυριως σε εγκατασταση φυσικου αεριου. Εκει ελεγχετε πληρως η αγορα, η διακινηση και η αποδοση του χαμηλου ΦΠΑ 13% στο κρατος. Επιπλεον το κρατος πριμοδοτει με πελατες μια επιχειρηση που οσονουπο αλλαζει χερια λογο τροικας. Η προικα (πελατες) αυξηθηκαν γεωμετρικα. Η μειωση του φορου στο πετρελαιο σχεδον θα εξισωσει τις τιμες οποτε θα σταματησει και η βιαιη μεταφορα πελατων. Δυσκολο χμμ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91971 από Fokion
Υπαρχει ενα τεραστιο κομματι της Αττικής ( ας μη με παρεξηγησετε σε αυτη μενω αυτη ξερω ) οπου ΔΕΝ εχει προσβαση σε φυσικό αεριο.

Επισεις ξερω αρκετες περιπτωσεις που φετος πολυκατοικιες δεν αναψαν ΟΥΤΕ το φυσικό αεριο.
( το οποιο η ξεχναμε κι αυτο εισαγωμενο ειναι)

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ