Mείωση του ΕΦΚ στη θέρμανση

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106734 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Mείωση του ΕΦΚ στη θέρμανση
www.minfin.gr/portal/el/resource/content...d7-8503-c243034a0a56

Εδω οι προυποθέσεις..

Εγώ πάντως στην Γ κλιματική ζώνη δικαιούμε max 230€ επίδομα max κατανάλωση 960€ Χ 0,28€/λτ.. Αν υπολογίσω 2200 λίτρα για έναν φυσιολογικό χειμώνα 2200Χ1,3 = 2860€-230 = 2630€ .. Αντε γειά...

Η άλλη πουστ.. είναι η ακίνητη περιουσία..


α. Εισοδηματικά:
Το ετήσιο συνολικό οικογενειακό εισόδημά τους, που λαμβάνεται υπόψη για την επιβολή της έκτακτης εισφοράς του άρθρου 29 του ν.3986/2011, ανεξάρτητα από την πηγή προέλευσής του, να ανέρχεται έως 25.000 ευρώ για άγαμο υπόχρεο, 35.000 ευρώ για έγγαμο υπόχρεο χωρίς τέκνα, το οποίο προσαυξάνεται κατά 3.000 ευρώ για κάθε τέκνο. Ομοίως, για τη μονογονεϊκή οικογένεια το ως άνω εισόδημα ανέρχεται σε 38.000 ευρώ όταν υπάρχει ένα τέκνο, το οποίο προσαυξάνεται κατά 3.000 ευρώ ανά τέκνο.
Για τον προσδιορισμό των κριτηρίων αυτών χρησιμοποιούνται τα δεδομένα της Δήλωσης Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων, του οικονομικού έτους που ταυτίζεται με το έτος έναρξης της περιόδου χορήγησης του πετρελαίου θέρμανσης. Τα δεδομένα της ίδιας ως άνω δήλωσης χρησιμοποιούνται και στις περιπτώσεις των εν διαστάσει ή διαζευγμένων συζύγων.
Στις περιπτώσεις μη υποχρέωσης σε υποβολή δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων, απαιτείται Υπεύθυνη Δήλωση από τον αιτούντα κατά την διαδικασία υποβολής της ηλεκτρονικής αίτησης για την κάλυψη των εισοδηματικών κριτηρίων.
Στις περιπτώσεις μη υποχρέωσης σε υποβολή δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων, απαιτείται Υπεύθυνη Δήλωση από τον αιτούντα κατά τη διαδικασία υποβολής της ηλεκτρονικής αίτησης για την κάλυψη των εισοδηματικών κριτηρίων.

β. Ακίνητης Περιουσίας:
Η συνολική αξία της ακίνητης περιουσίας υπόχρεου, συζύγου και προστατευόμενων κατά τον ΚΦΕ τέκνων, που αναγράφονται στη δήλωση φορολογίας εισοδήματος του οικονομικού έτους που ταυτίζεται με το έτος έναρξης της περιόδου χορήγησης του πετρελαίου θέρμανσης, όπως αυτή προκύπτει από τα δεδομένα του Ολοκληρωμένου Πληροφοριακού Συστήματος Περιουσιολογίου – Ε.Τ.ΑΚ. έτους 2009, να μην υπερβαίνει τις 150.000 ευρώ για τους άγαμους και τις 200.000 ευρώ για τους έγγαμους και τις μονογονεϊκές οικογένειες.
Στην περίπτωση κατά την οποία, μετά την υποβολή του αιτήματος χορήγησης επιδόματος, τροποποιηθούν τα στοιχεία του Ολοκληρωμένου Πληροφοριακού Συστήματος Περιουσιολογίου – Ε.Τ.ΑΚ. έτους 2009, δεδομένου ότι ο δικαιούχος είχε υποβάλει στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. δήλωση στοιχείων ακινήτων έτους 2009 μέχρι την ημερομηνία δημοσίευσης της παρούσας στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, με αποτέλεσμα να πληρούνται τα κριτήρια περιουσίας του προηγούμενου εδαφίου, υποβάλλεται από το δικαιούχο νέα αίτηση μέσα σε προθεσμία δύο (2) μηνών από την τροποποίηση και ακολουθείται η διαδικασία χορήγησης του επιδόματος σύμφωνα με τα οριζόμενα στα άρθρα 4 και 5 της παρούσας.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106735 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Mείωση του ΕΦΚ στη θέρμανση

tas έγραψε: Η μείωση του ΕΦΚ είναι πάρα πολύ πιθανό να γίνει. Δυστυχώς, η λογική λέει ότι θα γίνει όταν θα είναι αργά.

Τασο τι σε κάνει να το λές αυτό. Εγώ ξέρω οτι δεν το εχουν καν βάλει στο τραπέζι.
Πρώτα θα πρεπει να βγάλουν μέτρο και να αποδείξουν οτι δουλεύει για την φοροδιαφυγή στα καυσικά και μετά να πανε να το πουνε στην Τροικα η οποία δεν μασάει κουτόχορτο από μέτρα μαιμου.
Αυτό που εγώ ξέρω είναι για ραδιο αρβυλα μόνο και υποσχέσεις βουλευτών κα για να εχει ο κοσμάκης ελπίδα η οποία πεθαίνει τελευταία.
Αν ξερεις κατι που δεν το εχουμε ακουσει μας το λές.
Βεβαια εμας μας συμφέρει γιατί δεν θα δουμε την τιμή του pellet να ανεβαινει αν γινει κατι τετοιο αλλά δεν το βλεπω.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106738 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Mείωση του ΕΦΚ στη θέρμανση

vag1234 έγραψε: www.minfin.gr/portal/el/resource/content...d7-8503-c243034a0a56

Εδω οι προυποθέσεις..

Εγώ πάντως στην Γ κλιματική ζώνη δικαιούμε max 230€ επίδομα max κατανάλωση 960€ Χ 0,28€/λτ.. Αν υπολογίσω 2200 λίτρα για έναν φυσιολογικό χειμώνα 2200Χ1,3 = 2860€-230 = 2630€ .. Αντε γειά...

Η άλλη πουστ.. είναι η ακίνητη περιουσία..


α. Εισοδηματικά:
Το ετήσιο συνολικό οικογενειακό εισόδημά τους, που λαμβάνεται υπόψη για την επιβολή της έκτακτης εισφοράς του άρθρου 29 του ν.3986/2011, ανεξάρτητα από την πηγή προέλευσής του, να ανέρχεται έως 25.000 ευρώ για άγαμο υπόχρεο, 35.000 ευρώ για έγγαμο υπόχρεο χωρίς τέκνα, το οποίο προσαυξάνεται κατά 3.000 ευρώ για κάθε τέκνο. Ομοίως, για τη μονογονεϊκή οικογένεια το ως άνω εισόδημα ανέρχεται σε 38.000 ευρώ όταν υπάρχει ένα τέκνο, το οποίο προσαυξάνεται κατά 3.000 ευρώ ανά τέκνο.
Για τον προσδιορισμό των κριτηρίων αυτών χρησιμοποιούνται τα δεδομένα της Δήλωσης Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων, του οικονομικού έτους που ταυτίζεται με το έτος έναρξης της περιόδου χορήγησης του πετρελαίου θέρμανσης. Τα δεδομένα της ίδιας ως άνω δήλωσης χρησιμοποιούνται και στις περιπτώσεις των εν διαστάσει ή διαζευγμένων συζύγων.
Στις περιπτώσεις μη υποχρέωσης σε υποβολή δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων, απαιτείται Υπεύθυνη Δήλωση από τον αιτούντα κατά την διαδικασία υποβολής της ηλεκτρονικής αίτησης για την κάλυψη των εισοδηματικών κριτηρίων.
Στις περιπτώσεις μη υποχρέωσης σε υποβολή δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων, απαιτείται Υπεύθυνη Δήλωση από τον αιτούντα κατά τη διαδικασία υποβολής της ηλεκτρονικής αίτησης για την κάλυψη των εισοδηματικών κριτηρίων.

β. Ακίνητης Περιουσίας:
Η συνολική αξία της ακίνητης περιουσίας υπόχρεου, συζύγου και προστατευόμενων κατά τον ΚΦΕ τέκνων, που αναγράφονται στη δήλωση φορολογίας εισοδήματος του οικονομικού έτους που ταυτίζεται με το έτος έναρξης της περιόδου χορήγησης του πετρελαίου θέρμανσης, όπως αυτή προκύπτει από τα δεδομένα του Ολοκληρωμένου Πληροφοριακού Συστήματος Περιουσιολογίου – Ε.Τ.ΑΚ. έτους 2009, να μην υπερβαίνει τις 150.000 ευρώ για τους άγαμους και τις 200.000 ευρώ για τους έγγαμους και τις μονογονεϊκές οικογένειες.
Στην περίπτωση κατά την οποία, μετά την υποβολή του αιτήματος χορήγησης επιδόματος, τροποποιηθούν τα στοιχεία του Ολοκληρωμένου Πληροφοριακού Συστήματος Περιουσιολογίου – Ε.Τ.ΑΚ. έτους 2009, δεδομένου ότι ο δικαιούχος είχε υποβάλει στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. δήλωση στοιχείων ακινήτων έτους 2009 μέχρι την ημερομηνία δημοσίευσης της παρούσας στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, με αποτέλεσμα να πληρούνται τα κριτήρια περιουσίας του προηγούμενου εδαφίου, υποβάλλεται από το δικαιούχο νέα αίτηση μέσα σε προθεσμία δύο (2) μηνών από την τροποποίηση και ακολουθείται η διαδικασία χορήγησης του επιδόματος σύμφωνα με τα οριζόμενα στα άρθρα 4 και 5 της παρούσας.


Αρα 41000 για μια οικογένεια με 2 παιδιά παλι καλά αλλά οπως είπες και εσυ με το παράδειγμα σου είναι ψιχουλα. Για να δούμε ποσο θα αυξηθεί. :whistle:

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106739 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Mείωση του ΕΦΚ στη θέρμανση
ειναι δυνατον να μιλαμε για μειωσεις εμμεσων φορων την ωρα που κατα γενικη ομολογια η φοροδοτικη ικανοτητα των θυματων βρισκεται στο ναδιρ?
γενικα οποτε ακουμε μειωσεις βλεπουμε αυξησεις ....
μια μονο περιπτωση θα υπηρχε (η αντικατασταση του φορου με καποιον αλλο πιο ανελαστικο) που προσωπικα την αποκλειω κυριως γιατι υπαρχει αντιστοιχα πανευρωπαικη "γραμμη" οπως και για την αυξηση του ρευματος με διαφορους εμμεσους κυριως τροπους


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106743 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Mείωση του ΕΦΚ στη θέρμανση

jnet έγραψε:

tas έγραψε: Η μείωση του ΕΦΚ είναι πάρα πολύ πιθανό να γίνει. Δυστυχώς, η λογική λέει ότι θα γίνει όταν θα είναι αργά.

Τασο τι σε κάνει να το λές αυτό. Εγώ ξέρω οτι δεν το εχουν καν βάλει στο τραπέζι.
Πρώτα θα πρεπει να βγάλουν μέτρο και να αποδείξουν οτι δουλεύει για την φοροδιαφυγή στα καυσικά και μετά να πανε να το πουνε στην Τροικα η οποία δεν μασάει κουτόχορτο από μέτρα μαιμου.
Αυτό που εγώ ξέρω είναι για ραδιο αρβυλα μόνο και υποσχέσεις βουλευτών κα για να εχει ο κοσμάκης ελπίδα η οποία πεθαίνει τελευταία.
Αν ξερεις κατι που δεν το εχουμε ακουσει μας το λές.
Βεβαια εμας μας συμφέρει γιατί δεν θα δουμε την τιμή του pellet να ανεβαινει αν γινει κατι τετοιο αλλά δεν το βλεπω.


Δε γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει πλέον άνθρωπος που πιστεύει εξαγγελίες υπουργών, βουλευτών κλπ. Και μια δήλωση-πυροτέχνημα στα μέσα του καλοκαιριού για μείωση του ΕΦΚ, δε λέει απολύτως τίποτα. Εδώ, αποφάσισαν να μειώσουν τον ΦΠΑ στην εστίαση (με τα χίλια ζόρια και για κάποιους μήνες δοκιμαστικά) και η κυβέρνηση μόνο από το CNN δεν ζήτησε να διακόψει το πρόγραμμά του για να αναγγείλει την είδηση. Κουτόχορτο μπορεί να μην τρώει η τρόικα, αλλά δεν τρώει (στην προκειμένη περίπτωση) ούτε ο κόσμος.
Ας το πάμε λίγο πιο μακρυά, γιατί αποκλείεται να γίνει τίποτα μέσα στον Σεπτέμβρη. Υπάρχουν δυο ενδεχόμενα: να έχουμε έναν χειμώνα όπως ο περσινός, που θα κυλήσει με παρόμοιο τρόπο στη διάθεση των καυσίμων, χωρίς σημαντικές αλλαγές.
Το δεύτερο ενδεχόμενο είναι να έχουμε χειμώνα όπως ο προπέρσινος. Με την αγοραστική δύναμη να έχει υποχωρήσει πολύ και τον περισσότερο κόσμο να είναι εξαρτημένος ακόμη από το πετρέλαιο, τι πιστεύετε ότι θα γίνει; Η μοναδική περίπτωση που υπάρχει για να μειωθεί ο ΕΦΚ είναι να μαζέψουμε 200-300 πτώματα σε μια εβδομάδα. Μακάβριο, αλλά έτσι είναι. Μια χαρά θα μειωθεί ο ΕΦΚ σε ένα βράδυ και πολύ εύκολα θα βρεθούν και τα ισοδύναμα μέτρα.
Οσο για την τελική τιμή του πέλετ, σε περίπτωση μείωσης της τιμής του πετρελαίου, δεν αποκλείεται ακόμη και να ανέβει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106745 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Mείωση του ΕΦΚ στη θέρμανση
7000 € πέρσι εφορία (μου έφυγε ο κώλος πέρσι)
2500€ φέτος εφορία
6000€ του χρόνου εφορία (αν νομίζετε οτί θα είναι επειδή θα αυξηθουν τα εισοδήματα μου, ψάχτε λίγο καλύτερα για να μην σας έρθει απότομα, 23-7-2013 ψηφίστηκε)
χαράτσια, ΔΕΗ, ΦΑΠ(Α) που έρχεται, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια αυτοκινήτου, δάνειο,πέλλετ

Τουλάχιστον να γλυτώσουμε κάτι από την θέρμανση..

ΥΓ. Κάτι μου λέει οτί αυτά τα 'καλά' παιδιά με τα μαύρα μπλουζάκια θα 'χτυπήσουν' το 20% του χρόνου μόνο και μόνο από την αντίδραση...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ