Re:Μεγάλος λέβητας για ένα διαμέρισμα.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #171036 από charalampidou
Καλημέρα σας!

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση καθώς δεν έχω ιδέα από λέβητες και θέρμανση..

Νοικιάζω ένα διαμέρισμα στον 2ο όροφο και στο υπόγειο υπάρχει ο καυστήρας Logano G215 WS
Ονομαστική θερμική ισχύς: 48-64kW
Ονομαστική θερμική ισχύς: 41.280-55.040kcal/h
QN- 51,5 - 69.8
Pms - 4 Bar
p- 5.8 bar
TMAX 120
v- 72.5 I

Υπάρχει ένα διαμέρισμα στο ισόγειο που έχει αυτονομηθεί με δικό του λέβητα και ένα στον 1ο όροφο, όπου φέτος θα βγουν τα σώματα του καλοριφέρ και θα σφραγιστούν. Οπότε ο λέβητας θα δουλεύει μόνο για εμάς. Και ήθελα να ρωτήσω τί απώλειες θα έχω από τον λέβητα ο οποίος είναι κατάλληλος για 3 διαμερίσματα και όχι για ένα; Η άλλη επιλογή είναι η αγορά σόμπας πέλλετ αλλά δεν μας συμφέρει από την άποψη ότι ψάχνουμε για άλλο σπίτι, οπότε μια τόσο μεγάλη αγορά για έναν μόνο χειμώνα δεν ξέρω αν αξίζει...

Σας ευχαριστώ πολύ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #171037 από meletis

charalampidou έγραψε: Καλημέρα σας!

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση καθώς δεν έχω ιδέα από λέβητες και θέρμανση..

Νοικιάζω ένα διαμέρισμα στον 2ο όροφο και στο υπόγειο υπάρχει ο καυστήρας Logano G215 WS
Ονομαστική θερμική ισχύς: 48-64kW
Ονομαστική θερμική ισχύς: 41.280-55.040kcal/h
QN- 51,5 - 69.8
Pms - 4 Bar
p- 5.8 bar
TMAX 120
v- 72.5 I

Υπάρχει ένα διαμέρισμα στο ισόγειο που έχει αυτονομηθεί με δικό του λέβητα και ένα στον 1ο όροφο, όπου φέτος θα βγουν τα σώματα του καλοριφέρ και θα σφραγιστούν. Οπότε ο λέβητας θα δουλεύει μόνο για εμάς. Και ήθελα να ρωτήσω τί απώλειες θα έχω από τον λέβητα ο οποίος είναι κατάλληλος για 3 διαμερίσματα και όχι για ένα; Η άλλη επιλογή είναι η αγορά σόμπας πέλλετ αλλά δεν μας συμφέρει από την άποψη ότι ψάχνουμε για άλλο σπίτι, οπότε μια τόσο μεγάλη αγορά για έναν μόνο χειμώνα δεν ξέρω αν αξίζει...

Σας ευχαριστώ πολύ!

Εφόσον έχετε σκοπό να φύγετε , θα κοίταζα τη λύση κλιματιστικού και όταν θα έφευγα θα το έπαιρνα μαζί.
Η άλλη λύση είναι να περιμένεις να δεις πόσο θα κάψει και να δεις εάν συμφέρει

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #171039 από charalampidou
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς μου προτείνετε. Να βάλω πετρέλαιο, να δω πόσο θα κάψει και μετά να αποφασίσω τι? Αφού θα έχω βάλει ήδη πετρέλαιο. Μήπως δεν καταλαβαίνω εγώ κάτι?

Επίσης να συμπληρώσω ότι το διαμέρισμα είναι 120 τ.μ, υπάρχει μικρό παιδί και τα προηγούμενα χρόνια ζεσταίναμε μόνο το σαλόνι με μια kerosun, οπότε αποφασίσαμε ότι αρκετά με το κρύο, φέτος κάτι πρέπει να κάνουμε για να ζεσταθούμε πραγματικά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #171041 από dimlyk
μια αρκετα αυθαιρετη εκτιμηση θα χρειαστειτε κατ ελαχιστο μισο τονο πετρελαιο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #171042 από charalampidou
Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ