Για Νέα Μέλη: Βοήθεια για την κατάλληλη επιλογή

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #47685 από DOOM_NX
Δεν υπάρχει λόγος για αντιπαράθεση. Είπα τα δικά μου συμπεράσματα και μόνο. Καλό είναι να ακούγονται διαφορετικές απόψεις. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #47697 από kakos

pilot έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Όσα νέα μέλη θέλουν τις 'πρώτες βοήθειες' στο θέμα της επιλογής θέρμανσης για το σπίτι τους, ας ποστάρουν εδώ στοιχεία του σπιτιού και ό,τι άλλο μπορεί να βοηθήσει.


Γειά σας
Μπάμπης απο Ραφήνα Αττικής.Μένω σε μονοκατοικία 135 τμ με σύστημα θέρμανσης το κλασικό βέβαια λέβητα πετρελαίου και ένα παραδοσιακό τζάκι.Είμαι σε έρευνα αγοράς για εναλλακτικό τρόπο θέρμασης δηλ.:
-λέβητα πέλλετ(και για λόγους ευκολίας),πλήν όμως με προβληματίζει ο περιορισμένος χώρος που έχω και θα πρέπεινα κάνω κάποιες μετατροπές στο λεβ/σιο.
-τζάκι αερόθερμο (το Selenic του Αστέρη),αλλά επειδή τα δύο κύρια υ/δ ειναι μακριά (6 και 10 μ)θα χρειστούν αρκετές τρύπες και αγωγοί,βεντιλατέρ κλπ(αν βέβαια επαρκούν οι θερμίδες του)
-Τζάκι καλοριφέρ για πλήρη θέρμαση του σπιτιού, λόγω και εύκολης πρόσβασης στο λεβ/σιο.
Βέβαια σκέφτομαι τη δουλεία να κουβαλάς συνέχεια ξύλα αλλά τι να κάνω; Οποιαδήποτε συμβουλή ή πρόταση από τους γνωρίζοντες απαραίτητη καικαλοδεχούμενη


Φίλε αν μπορείς βάλε φυσικό αέριο. Στην Αθήνα τζάκια και πέλλετ είναι σκέτο μαρτήριο. Οχι μεταφορικά όχι ενοχλείτε ο απο πάνω κλπ μαλα$#%ες. Εγώ δεν θα τα κοιτούσα καν. Δεν βλέπεις τις διαφορές στις τιμές ξυλιάς και πέλλετ απο την επαρχία με την Αθήνα; Τι τρώγεσε τσάμπα. βάλε αεριάκι να είσαι άρχοντας.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49502 από haris21
Καλησπερα θα ηθελα την γνωμη σας για το τι θα κανετε στην δικια μ θεση αν ζουσατε σε μια μονοκατικια η οποια αποτελειτε απο ενιαιο χωρο -κουζινα 50 τμ ενα υπνοδοματιο 10 τμ και το μπανιο 10 τμ .Η ταρατσα του σπιτιου εχει μονωθει εξωτερικα προσφατα με αντεστραμενη μονωση υγρομωνοση και υπαρχουν αλουμινια στην πορτοπαραθυρα.Εχουν εγκατασταθει μονοσωληνια για καλοριφερ(δεν βαζω βεβαια με τετοια τιμη που εχει το πετρελαιο ).Υπαρχει απλο τζακι που σκεφτομαι να το μετατρεψω σε αεροθερμο ενεργειακο με κασετα και το υπνοδοματιο να το ζεστενς με ενα θερμοπομπο.Η αλλη λυση ειναι να παω σε ξυλοσομπα καλοριφερ(τα σωματα νερου δεν χερω αν θα μπορεσω να τα αγοαρασω αμεσα) η αεροθερμη .Καθε αλλη λυση μου εχει φανει πιο ακριβη,
Θα ηθελα την γνωμη-αποψη σας.

Σας ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49509 από dimlyk
προσωπικη μου αποψη να εστιασεις στο τζακι ....εκτιμω οτι μπορει να σου καλυψει το σπιτι ακομα και την κρεβατοκαμαρα με αεραγωγο ...οποτε γλυτωνεις και τον θερμοπομπο
υπαρχει αρκετο υλικο να διαβασεις εδω σχετικα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": haris21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49716 από haris21
σε ευχαριστω για την απαντηση σ απλα μοθ ζητανε γι αμια καλη κασετα με την τοποθετηση γυρω στα 2000 ευρω ξαθ δεν ξερω μηπως αξιζει με λιγα χρηματ απαραπανω να βαλω κατι αλλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49728 από dimlyk
αν και απο τζακια δεν εχω ιδεα ...πολλα μου φαινονται απ οσα εχω διαβασει εδω ...
κι απ οτι εχω συμπερανει ειναι πιο αξιοπιστα απο τις περισσοτερες σομπες που κυκλοφορουν ...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ