Σύγκριση κόστους θέρμανσης φυσικού αερίου - pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13968 από mastoras

ΣΤΑΥΡΟΣ Κ. έγραψε: ..............δεν προκειται για θερμαντηρα αλλα για λεβητα ιταλικης προελευσης.


Απλά αναφέρω ότι δεν υπάρχει "λέβητας" που να κρεμιέται στον τοίχο.

Οι επιτοίχιες συσκευές αερίου που έχουμε όλοι στα μπαλκόνια μας, λέγονται θερμαντήρες νερού, είτε αυτό είναι για χρήση, είτε κλειστού κυκλώματος για θέρμανση......το ίδιο είναι. Αλλά εάν τους πλάσαραν οι εταιρίες με αυτή την ορολογία...... "ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΕΣ ΝΕΡΟΥ" δεν θα τους αγόραζε κανείς. :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13971 από mastoras

ΣΤΑΥΡΟΣ Κ. έγραψε: ...............με λιγα λογια εμπλεξα εξαρχης με ακαταλληλο μαστορα και ταλαιπωρουμαι5 χειμωνες τωρα με τα πραγματα να γινονται ολο και χειρότερα ...........


Να ρωτήσω κάτι ?

Πως έχετε κρίνει ότι ο μαστορας σας ήταν ακατάλληλος ? Μήπως μπλέξατε μόνος σας εξ αρχής ψάχνοντας να βρείτε την χαμηλότερη τιμή της αγοράς, για τεχνίτη και αγορά εξοπλισμού ?

Μην θυμώσετε.....μια απλή ερωτηση έκανα. :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13975 από ΣΤΑΥΡΟΣ Κ.
καταρχας η ακριβης ονμασια του μηχανηματος που εχω ειναι τοσο στο manual του κατασκευαστη οσο και στα επισημα σημεια πωλησης΄΄επιτοιχιος λεβητας αεριου για θερμανση και ζεστο νερο κλειστου θαλαμου καυσης''.η εννοια θερμαντηρας νερου μου ειναι τελειως αγνωστη χωρις αυτο να σημαινει οτι αμφισβητω την παρατηρηση σας.οσον αφορα την οικονομικη προταση που ανφερετε οπως μπορειτε να δειτε και στην αρχικη τοποθετηση μου,το κοστος αγορας ενος μηχανηματος με ενδιαφερει λιγοτερο σε σχεση με την αξιοπιστια ,την καλη λειτουργια και το συνολικο κοστος χρησης του.για την ιστορια ανφερω οτι ο τεχνιτης που εκανε την εγκατασταση της υδρευσης-αποχετευσης της οικοδομης ανελαβε και εξ'ολοκληρου το κοματι της θερμανσης και μιας και ημουν ικανοποιημενος με την εως τοτε συνεργασια μας τον εμπιστευθηκα με το αζημειωτο φυσικα!ο δε εξοπλισμος(ΛΕΒΗΤΑΣ-ΣΩΜΑΤΑ-ΣΩΛΗΝΩΣΕΙΣ) ηταν ολα επωνυμα και καθολου οικονομικα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": aithio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13977 από aithio
Σταύρο αγνόησες μία βασική ειδικότητα και απο ότι διαβάζω πας πάλι να κάνεις το ίδιο λάθος...
Χρειάζεσαι θερμομηχανολόγο.
Όλα αυτά που περιγράφεις παραπάνω δεν έχουν βάση.
Ενα σπίτι 145τμ αν έχει απώλειες 35 χιλιάδων θερμίδων δεν σε σώνει τίποτα άλλο εκτός από την μόνωση....
Η καλύτερη συμβουλή που μπορεί να σου δώσει κανείς είναι να αναζητήσεις έμπειρο θερμο μηχανολόγο(όχι έμπορα).

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13979 από ΣΤΑΥΡΟΣ Κ.
ευχαριστω αρχικα για το ενδιαφερον.ο μηχανολογος που ανεφερα παραπανω ασχολειται αποκλειστικα με μελετες τετοιου ειδους και οχι με πωλησεις.το θεμα μη καταλληλης μονωσης της οικοδομης μου ειναι γνωστο και ηδη κανω ερευνα αγορας προκειμενου να λυσω το προβλημα μου μια και καλη.ομως ακομη και μετα την μονωση που θα γινει καποια στιγμη ισως οχι και φετος ο λεβητας εξακολουθει και παραμενει μικρος για τις αναγκες του σπιτιου.δηλαδη ακομη και μετα την μονωση ναι μεν θα εχω χαμηλοτερη καταναλωση αλλα οχι την μεγιστη δυνατη γιαυτο και ψαχνομαι
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by ΣΤΑΥΡΟΣ Κ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13983 από aithio

.ομως ακομη και μετα την μονωση που θα γινει καποια στιγμη ισως οχι και φετος ο λεβητας εξακολουθεί και παραμενει μικρος για τις αναγκες του σπιτιου.

Αποκλείεται.
Είναι σχεδόν σίγουρο ότι έχεις επιτοιχο λέβητα 24KW.
Αν μονωθεί ένα σπίτι 145 τμ και έχει απώλειες άνω των 20Kw στην Αθήνα πάει να πει ότι η μόνωση είναι για τα μπάζα.
Βρες έναν ενεργειακό επιθεωρητή να σου αξιολογήσει την κατάσταση του σπιτιού σου με ενεργιακό πιστοποιητικό...
Δεν κοστίζει και πολλά.... Προτίμησε ο μηχανικός να είναι μηχανολόγος.

Ακόμα έχω να σε συμβουλέψω...
Την συντήρηση του μηχανήματος να την κάνεις με εξειδικευμένο πιστοποιημένο τεχνίτη καύσιμων αερίων που να διαθέτει αναλυτή καυσαερίων και να σου αποδώσει έγκυρο φύλλο ελέγχου.
Το μηχάνημα σου πιθανόν με μια πλακέτα να παίρνει επέκταση και να υποστηρίζει αντιστάθμιση.
Τα σπίτια δεν πρέπει να αερίζονται όλη μέρα αλλά πολλές φορές για σύντομο χρονικό διάστημα.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ