Αγορά λέβητα ή υδραυλικής σόμπας (pellet);

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22840 από georgebest
Τον τελευταίο καιρό βρίσκομαι σ'αυτο το δίλημμα και θα ήθελα επειδή υπάρχουν πολλοί καλοί γνωστές του αντικειμένου εδώ μέσα τις απόψεις σας πριν προβώ σε αγορά. Έχω ακούσει διάφορες γνώμες και βρίσκομαι σε σύγχυση. Σας παρακαλώ όσοι μπορείτε και θέλετε να βοηθήσετε να καταθέσετε τις απόψεις σας.
Κατοικώ σε διαμέρισμα στον 2ο όροφο διόροφης οικοδομής 4 ετίας. Από πάνω εχω στέγη και το σπιτι είναι 105 τμ καθαρά.Εχω ατομικό λέβητα σε δικό μου λεβητοστασιο.
Ποια από τις 2 επιλογές με συμφέρει απο άποψη κατανάλωσης, ευκολίας κτλ (κυρίως κατανάλωσης). Μου έχουν πει ότι και τα 2 καταναλώνουν περίπου το ίδιο. Ετσι είναι ; Το ότι οι σωλήνες από το ΛΕΒΗΤΑ ανεβαίνουν 2 ορόφους δεν σημαίνει περισσότερη κατανάλωση και αν ναι είναι πολύ η διαφορά;;;
Και ότι άλλο νομίζετε πως θα βοηθήσει να το αναφέρετε . Είναι μεγάλη η μερίδα ανθρώπων που έχουν το ίδιο πρόβλημα . Σας ευχαριστώ .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22847 από egglezos

georgebest έγραψε: Τον τελευταίο καιρό βρίσκομαι σ'αυτο το δίλημμα και θα ήθελα επειδή υπάρχουν πολλοί καλοί γνωστές του αντικειμένου εδώ μέσα τις απόψεις σας πριν προβώ σε αγορά. Έχω ακούσει διάφορες γνώμες και βρίσκομαι σε σύγχυση. Σας παρακαλώ όσοι μπορείτε και θέλετε να βοηθήσετε να καταθέσετε τις απόψεις σας.
Κατοικώ σε διαμέρισμα στον 2ο όροφο διόροφης οικοδομής 4 ετίας. Από πάνω εχω στέγη και το σπιτι είναι 105 τμ καθαρά.Εχω ατομικό λέβητα σε δικό μου λεβητοστασιο.
Ποια από τις 2 επιλογές με συμφέρει απο άποψη κατανάλωσης, ευκολίας κτλ (κυρίως κατανάλωσης). Μου έχουν πει ότι και τα 2 καταναλώνουν περίπου το ίδιο. Ετσι είναι ; Το ότι οι σωλήνες από το ΛΕΒΗΤΑ ανεβαίνουν 2 ορόφους δεν σημαίνει περισσότερη κατανάλωση και αν ναι είναι πολύ η διαφορά;;;
Και ότι άλλο νομίζετε πως θα βοηθήσει να το αναφέρετε . Είναι μεγάλη η μερίδα ανθρώπων που έχουν το ίδιο πρόβλημα . Σας ευχαριστώ .


1) η διαφορά σόμπας και λέβητα είναι στο ότι από την μία περίπτωση θερμαίνεις αέρα που κυκλοφορέι όπου μπορεί (άρα συνήθως σε εναίαιους χώρους) ενώ στην άλλη περίπτωση του λέβητα νερό που κυκλοφορεί σε όλο το σπίτι ή και στο μπόιλερ σου για ζεστό νερό χρήσης. Αυτή είναι και η βασική τους διαφορά. Σαφώς και με έναν λέβητα θα ζεσταθείς πολύ καλύτερα και οικονομικότερα ώς προς το αποτέλεσμα, αλλά το κόστος αγοράς του είναι μεγαλύτερο από την σόμπα και είναι σταθερός (δηλαδή άν φυγεις από το διαμέρισμα δεν μπορείς π.χ. να τον πάρεις μαζί σου...συνήθως)

Υπάρχει και η ενδιάμεση περίπτωση να είναι σόμπα / λέβητας. Το μηχάνημα αυτό σου δίνει ένα ποσοστό σε αέρα στον χώρο και το μεγαλύτερο ποσοστό της ισχύος του σε νερό για τα σώματα. Είναι σαφώς πιο ακριβό από σόμπες και πολλές φορές και από λέβητα, αλλά σου δίνει το επιπλέον όφελος της οπτικής επαφής με την φλόγα στην περίπτωση σου (γιατί έχεις λεβητοστάσιο).

2) αν οι σωληνώσεις σου έχουν μεγάλες απώλειες λόγω μήκους, είναι πάντα προτιμότερο να τις μονώσεις παρά να ασχοληθείς με άλλη λύση (από την στιγμή που έχεις ήδη έτοιμο λεβητοστάσιο)

3) ναι , είναι μεγάλη η μερίδα των καταναλωτών που έχουν το ίδιο πρόβλημα με εσένα...περίπου όσες είναι και οι πολυκατοικίες... :)

ότι άλλο θέλεις, εδώ είμαστε για να βοηθάμε B)

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22848 από Gianistr

Εγώ όμως θέλω να την καίω 24/24ωρο δεν θα τη σβήνω

Και θα ξαναρωτήσω (συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά η γυναίκα έχει πρόβλημα με τους θορύβους). Αυτές οι σόμπες και ειδικά η HP22 που ενδιαφέρομαι, πόσο θόρυβο κάνει στην μέγιστη ταχύτητα και στο ρελαντί (και κατά μέσο όρο). Κάνει περισσότερο από κλιματιστικό στο low ??
Οι Ιταλικές πχ κάνουν λιγότερο θόρυβο?? Ευχαριστώ.

Να ρωτήσω κάτι? Αυτές οι σόμπες καπνίζουν καθόλου?? Εννοώ να περνάει η μυρωδιά στο χώρο μέσα στο σπίτι. Και όταν τις καθαρίζεις λερώνεται ο χώρος ?? Γιατί θέλω να την βάλω στο σαλόνι και η γυναίκα θα με φάει!!!!

Ξέρει κανείς αυτές τις εταιρίες για αέροθερμές σομπες;;είναι αξιόπιστες ;; Τις έχει δουλέψει κανείς;;


Καλημερα Γιώργη. Ρε συ, γιατί δε το παίρνεις ανάποδα? Ψάξε να δεις ποια κάνει το λιγότερο θόρυβο πρώτα, τάϊσε καλά τη γυναίκα σου να μη σε φάει και πάρε κει ενα εργαλιο που να σκοτονει να κανις τη δουλια σου και να εισε αρχηγος. Τι παιδευεσαι με κοντρες μεταξυ λεβητα- σομπας -καλοριφερ -αιρ κοντισον- και απορροφητηρα? μιση ωρα εχω να βρω τι εχεις γραψη σε αλα θεματα . κατσε και διαβασε προτα τι εχουν γραψει οι αλοι . εχει εδω μεσα πληροφοριες. ενα μηνα εχω και ακομα βρισκω παλια θεματα που καλυπτουν τους περισοτερους. ευκολα θα βρης αυτο που θες, αρκει να ξερεις τι θες. μη το κουραζις αδερφε, ο χειμωνας ηρθε και θα ειναι ζορικος. καλη τυχη παντως και οτι λεω μη το παρεις στραβα ,οκ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22864 από georgebest

Gianistr έγραψε:

Εγώ όμως θέλω να την καίω 24/24ωρο δεν θα τη σβήνω

Και θα ξαναρωτήσω (συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά η γυναίκα έχει πρόβλημα με τους θορύβους). Αυτές οι σόμπες και ειδικά η HP22 που ενδιαφέρομαι, πόσο θόρυβο κάνει στην μέγιστη ταχύτητα και στο ρελαντί (και κατά μέσο όρο). Κάνει περισσότερο από κλιματιστικό στο low ??
Οι Ιταλικές πχ κάνουν λιγότερο θόρυβο?? Ευχαριστώ.

Να ρωτήσω κάτι? Αυτές οι σόμπες καπνίζουν καθόλου?? Εννοώ να περνάει η μυρωδιά στο χώρο μέσα στο σπίτι. Και όταν τις καθαρίζεις λερώνεται ο χώρος ?? Γιατί θέλω να την βάλω στο σαλόνι και η γυναίκα θα με φάει!!!!

Ξέρει κανείς αυτές τις εταιρίες για αέροθερμές σομπες;;είναι αξιόπιστες ;; Τις έχει δουλέψει κανείς;;


Καλημερα Γιώργη. Ρε συ, γιατί δε το παίρνεις ανάποδα? Ψάξε να δεις ποια κάνει το λιγότερο θόρυβο πρώτα, τάϊσε καλά τη γυναίκα σου να μη σε φάει και πάρε κει ενα εργαλιο που να σκοτονει να κανις τη δουλια σου και να εισε αρχηγος. Τι παιδευεσαι με κοντρες μεταξυ λεβητα- σομπας -καλοριφερ -αιρ κοντισον- και απορροφητηρα? μιση ωρα εχω να βρω τι εχεις γραψη σε αλα θεματα . κατσε και διαβασε προτα τι εχουν γραψει οι αλοι . εχει εδω μεσα πληροφοριες. ενα μηνα εχω και ακομα βρισκω παλια θεματα που καλυπτουν τους περισοτερους. ευκολα θα βρης αυτο που θες, αρκει να ξερεις τι θες. μη το κουραζις αδερφε, ο χειμωνας ηρθε και θα ειναι ζορικος. καλη τυχη παντως και οτι λεω μη το παρεις στραβα ,οκ?


Κοίτα φιλαράκι δεν ξέρω αν εσένα σου τρέχουν από τα μπατζάκια, εμένα πάντως όχι. Έχω διαβάσει τί γράφουν οι άλλοι αλλά δεν καλύπτομαι. Ο κάθε ένας αναφέρει ότι το σύστημά του και ο τρόπος που επέλεξε είναι ο καλύτερος. Ο καθενας εχει διαφορετικές ανάγκες το καταλαβαίνω.Έχει πάνω από ένα μηνά που ψάχνω και διαβάζω για το ποια είναι η καλύτερη λύση για να ζεσταθώ φέτος το χειμώνα σωστά και οικονομικά.Δεν είμαι χθεσινός. Απλά έχω και κάποιες απαιτήσεις από το σύστημα που θα πάρω, δεν θέλω να πάρω γουρούνι στο σακί και να πετάξω τα λεφτά μου για κάποιο μηχάνημα που δεν θα με βολέψει και ικανοποιήσει τις ανάγκες μου. Οπότε είναι λίγο άκυρα αυτά που αναφέρεις παραπάνω.

(Προς egglezos) Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν αναφέρομαι σε αυτό το θέμα για σόμπες αερόθερμες αλλά καλοριφέρ (νερού δηλαδή).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22884 από egglezos

georgebest έγραψε: Προς egglezos) Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν αναφέρομαι σε αυτό το θέμα για σόμπες αερόθερμες αλλά καλοριφέρ (νερού δηλαδή).


υπάρχουν πολύ καλά μηχανήματα στην αγορά...εγώ έχω ένα εδώ στο γραφείο και το χαζέυω στην κυριολεξία...και να ξέρεις ότι επειδή είναι "δύσκολα" μηχανήματα στην κατασκευή, συνήθως τα φτιάχνουν καλά εργοστάσια οπότε οι επιλογές σου κατά κύριο λόγο είναι με μεγάλο ποσό ασφάλειας...αλλά επαναλαμβάνω ότι επειδή έχεις λεβητοστάσιο, ο λέβητας θα σου βγεί πιο οικονομικά...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22911 από georgebest

egglezos έγραψε:

georgebest έγραψε: Προς egglezos) Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν αναφέρομαι σε αυτό το θέμα για σόμπες αερόθερμες αλλά καλοριφέρ (νερού δηλαδή).


υπάρχουν πολύ καλά μηχανήματα στην αγορά...εγώ έχω ένα εδώ στο γραφείο και το χαζέυω στην κυριολεξία...και να ξέρεις ότι επειδή είναι "δύσκολα" μηχανήματα στην κατασκευή, συνήθως τα φτιάχνουν καλά εργοστάσια οπότε οι επιλογές σου κατά κύριο λόγο είναι με μεγάλο ποσό ασφάλειας...αλλά επαναλαμβάνω ότι επειδή έχεις λεβητοστάσιο, ο λέβητας θα σου βγεί πιο οικονομικά...


Μπορείς σε παρακαλώ να μου το εξηγήσεις αυτό??
Εγώ πχ έχω βρει 18kw ιταλική σόμπα επώνυμη για καλοριφέρ στα 2600 + 300 τα περαστικά θα μου βγει 2900. Μετά η κατανάλωση δεν ξέρω αν θα είναι ίδια με ενός λέβητα(μου είπαν ότι περίπου είναι ίδια- σωστά μου τα λένε???)
Και ο λέβητας που βρήκα κοστίζει 2700 + περίπου 1000 ευρώ περαστικά και υλικά (δοχείο, κυκλοφορητής κτλ)+ 400-500 μονομένη εξωτερική καμινάδα πήγαμε στα 4000-4200.
Ποιο με συμφέρει τελικά? Αν ξέρω ότι η κατανάλωση θα είναι ίδια μπορεί να πάω προς λέβητα μεριά για να μην έχω το καθημερινό ή μέρα παραμέρα καθάρισμα. Αλλά αν η κατανάλωση του λέβητα είναι μεγαλύτερη δεν με συμφέρει. Και στα + της σόμπας και το γεγονός ότι σου ζεσταίνει και το χώρο. Τί λες?? Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ