Ξυλολέβητας με ανοικτό ή κλειστό κύκλωμα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23989 από umeca74

kosmidis80 έγραψε: Για τα δύο κυκλώματα δές εδώ : www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&f...gZe_a08KQBnjbMrLxJWQ


σ'ευχαριστώ για την πληροφόρηση

οπότε το δοχείο εκτόνωσης και το buffer είναι τελείως διαφορετικά. Ισως σε ανοικτό κύκλωμα το εκτόνωσης να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως δοχείο αδράνειας (?). Σε κλειστό κύκλωμα το δοχείο αδράνειας λειτουργεί και ως εκτόνωσης για χρειάζεται και τα 2 δοχεία για ασφαλές και αποδοτικό κύκλωμα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24004 από kosmidis80

umeca74 έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Για τα δύο κυκλώματα δές εδώ : www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&f...gZe_a08KQBnjbMrLxJWQ


σ'ευχαριστώ για την πληροφόρηση

οπότε το δοχείο εκτόνωσης και το buffer είναι τελείως διαφορετικά. Ισως σε ανοικτό κύκλωμα το εκτόνωσης να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως δοχείο αδράνειας (?). Σε κλειστό κύκλωμα το δοχείο αδράνειας λειτουργεί και ως εκτόνωσης για χρειάζεται και τα 2 δοχεία για ασφαλές και αποδοτικό κύκλωμα;


Ναι, το δοχειο αδρανειας και το δοχειο διαστολης ειναι διαφορετικα! Στο κλειστο, απλα σκεψου οτι για να ανεβασεις την θερμοκρασια σε πχ 1200 λιτρα νερου (1000 του Δοχειου αδρανειας) και να φτασεις σε φαση ατμοποιησης και την ωρα φυσικα που θερμαινεις και το σπιτι, πρεπει να το προσπαθησεις για να το κανεις! Αν βεβαια χαλασει ο κυκλοφορητης (δυσκολο!) ή πεσει το ρευμα ή..ή..ή.. και δεν εχεις τα ασφαλιστικα που πρεπει, τοτε ναι γινεται χαλαρα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24447 από valsam
Νασου που και'μενα με εβαλε χθες στο τριπακι για να βαλω ανοιχτο δοχειο ο υδραυλικος!
Χθες ηταν ο υδραυλικος στο σπιτι του αδελφου μου για κατι τελευταιες ρυθμησεις στον τζακολεητα του,τον αναψαμε και εκαιγε στο φουλ,λογο της μεγαλης χθεσινης βροχης ομως ειχαμε 3 φορες διακοπη ρευματος με τα νερα να ειναι κοντα στους 85 βαθμους,εγω την ψιλοακουσα,αρχισα να σκεφτομαι αν δεν ανοιξει αυτο αν δεν ανοιξει το αλλο αν δεν δουλεψει το ups(που ειναι για κομπιουτερ)!
Την τεταρτη κατα πασα πιθανοτητα ξεκιναμε την εγκατασταση του ξυλολεβητα μου και μου λεει ο υδραυλικος για να μην εχεις αυτο το αγχος και να΄σαι 100% σιγουρος θα βαλουμε ανοιχτο δοχειο και τελειωσαμε,το κοστολογιο ειναι πολυ μικροτερο απ'οτι με κλειστο μου λεει,δεν θα βαλω συστολικο δοχειο(60 ευρω)δεν θα χρειαστουμε την θερμικη βαλβιδα που μπαινει στην σερμπαντινα(70 ευρω)ουτε το ups(115-250)τα μονα που θα χρειαστουμε μου λεει ειναι 16 μετρα θερμοκολητο σωληνα(θα την περασουμε μαλλον απο μεσα απο το σπιτι διπλα απο την καμιναδα εχει λιγο χωρο αρα ουτε μονωση θελω)και και μερικα εξαρτηματα(φλοτερ κ.τ.λ)αφου εχω ηδη ενα αδειο λαμαρινενιο ντεποζιτο(στην κεραμοσκεπη ειχε μπει οταν χτιστικε το σπιτι αλλα δεν συνδεθηκε ποτε).Απ'οτι καταλαβα τα μονα ασφαλιστικα που μου προτινει ειναι η μια βαλβιδα που εχει το μηχανημα πανω του και το ανοιχτο δοχειο και μου λεει μ'αυτα μονο θα'σαι πολυ πιο σιγουρος απτον αδελφο σπυ με το κλειστο κυκλωμα!
Ειναι ετσι ρε παιδια,τι αλλο να βαλω (να'ναι και οικονομικο)για πιο πολυ σιγουρια?
Για το θεμα της αποφυγεις παγοποιησης του δοχειου που τον ρωτησα μου ειπε για τους σωληνες δεν υπαρχει θεμα μιας και θα'ναι μεσα αλλα για το δοχειο μου λεει θα βαλουμε αντιψυκτικο!
Γινετε με αντιψυκτικο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24487 από stergiosbik
Ρε σεις το εχω πει πολλες φορες κ θα το ξαναπω.
(Ουτε μηχανολογος ειμαι ουτε υδραυλικος)
Λιγη απλη λογικη χρειαζεται.
Ειναι πιο επικινδυνη μια ανοιχτη κατσαρολα με νερο που βραζει απο μια χυτρα ταχυτητας?
Με τις χυτρες εχουν συμβει παμπολλα ατυχηματα(μιλαμε για 8-10lt νερο στην χειροτερη) με πολυ ασχημα ξεμπερδεματα.
Με ανοιχτη κατσαρολα Π Ο Τ Ε !!!
Γιατι με μια συσκευη που διαχειριζεται 10αδες λιτρα νερο να ρισκαρετε?
Επειδη η ασφαλεια της οικογενειας ειναι πανω απ ολα βαλτε ανοιχτο δοχειο διαστολης!
Συγγνωμη αλλα οι αληθειες πρεπει να λεγονται.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24494 από valsam
Ναι ρε φιλε ενοειτε οτι ειναι πιο ασφαλες κανεις δεν το αμφισβητει,το θεμα ειναι και αυτο που ρωτω τι αλλο ασφαλιστικο χρειαζετε σε συνδυασμο με το ανοιχτο(γιαυτο ρωτω εαν ειναι απαραιτητη η θερμοστατικη της σερμπαντινας)και τι κανουμε για να εξαλειψουμε τα προβληματα του ανοιχτου οπως η παγοποιηση της δεξαμενης και το προβλημα της φθορας του λεβητα απο την οξειδοση,επισης διαβαζω οτι με ανοιχτο παρουσιαζετε προβλημα της πιεσης στον επανω οροφων τα σωματα με αποτελεσμα να μην ζεσταινονται!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24655 από aithio
Valsam...
Θα το πω άλλη μία φορά...
Υπάρχει πρότυπο για τα ανοιχτά δοχεία και σίγουρα δεν κατασκευάζονται όπως περιγράφεις παραπάνω....

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ