Ξυλολέβητας με ανοικτό ή κλειστό κύκλωμα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23794 από kosmidis80

aithio έγραψε: Φίλε Kosmidi...
Μια μικρή παρατήρηση.
Όλες μα όλες σχεδόν οι εταιρίες στον κόσμο που κατασκευάζουν λέβητες ξύλου συστήνουν ανοιχτό δοχείο διαστολής και βαλβίδα ασφαλείας τύπου μαγκούρα.
Σε κάποιες χώρες είναι υποχρεωτικό.
Έχω την αίσθηση ότι και στην Ελλάδα βάση Ελοτ είναι υποχρεωτικό.(Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει πλέον))
Πέρα από όλα αυτά μιας και γράφουμε σε δημόσιο φόρουμ πρέπει να είμαστε σαφείς και να λέμε ότι όποιος επιλέγει για θέρμανση, λέβητες, τζάκια, σόμπες ξύλου-νερού θα πρέπει να ξεχάσει την νοοτροπία των λεβήτων πετρελαίου γιατί κινδυνεύει.
Όλοι μας γνωρίζουμε ότι τα λεβητοστάσια πετρελαίου ήταν και είναι σχεδόν στην συντριπτική τους πλειοψηφία ρημαγμένα. Κανείς δεν ασχολείται με βαλβίδες ασφαλείας δοχεία διαστολής και γενικά με την συντήρηση τους.
Αυτή η νοοτροπία είναι παγιωμένη.
Για αυτό σε κάθε βήμα μας θα πρέπει να επισημαίνουμε....
Με το ξύλο ξεχάστε αυτή την νοοτροπία. Κινδυνεύεται.

Έχεις όμως δίκαιο σε αυτό που λες ότι και στα ανοιχτά δοχεία ασφαλείας ο κίνδυνος είναι υπαρκτός σε περίπτωση παγετού.
Και μιας και οι περισσότερες εγκαταστάσεις θέρμανσης γίνονται στην βόρεια Ελλάδα που ο παγετός είναι πιο έντονος από τον νότο θα πρέπει να προβλεφθεί αντιπαγετική προστασία και υδραυλική διάταξη του ανοιχτού δοχείου διαστολής έτσι όπως προβλέπει το πρότυπο Ελοτ τάδε (δεν το θυμάμαι) που δυστυχώς για να το προμηθευτεί κάποιος θα πρέπει να το πληρώσει.
Προσωπικά το βρίσκω αισχρό αυτό, ιδίως μετά την έξαρση εγκαταστάσεων με ξύλα αλλά να μην αρχίσω.....
Το πρότυπο λοιπόν προβλέπει βραχυκύκλωμα των δύο στηλών πλήρωσης-ασφαλείας με μικρό bypass και βάνα που να επιτρέπει ελάχιστη ροή νερού κατα την λειτουργία του κυκλοφορητή. Φυσικά αυτό απαιτεί και ισχυρή μόνωση των σωλήνων για να μην καίμε ξύλα για να ζεσταίνουμε τον ουρανό με τα άστρα.
Προσωπικά αν είχα εγκατάσταση με ξυλολέβητα θα είχα και ανοιχτό και κλειστό δοχείο διαστολής.
Πελάτη να τα πληρώσει δεν ξέρω αν είχα.... :)



Μια μικρή παρατηρηση και απο μενα! Καταρχας ακριβως επειδη ειναι δημοσια συζητηση ΜΗΝ πανικοβαλουμε τον κοσμο!!! Αν βαλεις ολα τα απαιτουμενα ασφαλιστικα (βλ. 2χ θερμοστατικες 90-3βαρ, θερμοστατικη (σερμπαντινα) για την ψυξη του λεβητα, μεγαλο δοχειο διαστολής, UPS και αν εχουμε και ΔΔ ακομη καλυτερα) δεν προκειται να εχεις προβλημα! Φυσικα αυτα ανα τακτα χρονικα διαστηματα πρεπει να ελεγχονται και να αλλαζονται!


ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΠΙΣΗΣ :

Μεσα σε ολα αυτα ας συμπεριλάβουμε και οτι με το ανοιχτο εχουμε πολλες αναπληρωσεις νερου ---> Οξείδωση και σάπισμα μεταλλικών μερών, σωμάτων ή ακομα και του λέβητα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23795 από valsam
Φιλε kosmidis80 πιστευεις μιας και την γνωριζεις την περιπτωση μου οτι εγω χρειαζομαι UPS?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23811 από kosmidis80

valsam έγραψε: Φιλε kosmidis80 πιστευεις μιας και την γνωριζεις την περιπτωση μου οτι εγω χρειαζομαι UPS?


oh..Yes!

Γνωμη μου ειναι να βαλεις φιλε για να εισαι κομπλε σε περιπτωσεις διακοπων ΔΕΗ... Κατι που νομιζω θα ειναι συχνο φαινομενο στον χειμωνα που μας ερχεται λογω υπερ-καταναλωσης των νοικοκυριων και οχι μονο για την θερμανση. Δεν θα ειναι λιγοι που θα αναβουν θερμοπομπους, κλιματιστικα και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις για να ζεστανουν το κοκκαλακι τους!

Και αν οι διακοπες του ηλεκτρικου προκυπτουν βραδινες ωρες (βλ. κατα το νυχτερινο τιμολογιο) αντε να σε δω τι θα κανεις με τα πιτσιρικια στο σπιτι?! Και μην εισαι 100% σιγουρος οτι κλεινοντας το βεντιλατερ δεν θα συνεχιζει να ψιλοκαιει η φωτια στο καζανι, εξαρταται με την κατασκευή και αν περνει απο αλλου αερα ο λεβητας (αυτό τεσταρε το με το που έρθει ο λεβητας σου). το πιο πιθανο ειναι οτι θα σιγοκαιει.
Εμενα παντως με την σομπα στο παρελθον κατα την μια και μοναδικη φορα που ετυχε να γινει διακοπη ρευματος, ο κυκλοφορητης μου δουλεψε (διακοπτομενα αφου φυσικα δεν ταισα καθολου ξυλα)για καμια ωρα και βαλε, μην αφηνοντας τα νερα στην σομπα να ανεβασουν θερμοκρασιες!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23815 από valsam

kosmidis80 έγραψε:

valsam έγραψε: Φιλε kosmidis80 πιστευεις μιας και την γνωριζεις την περιπτωση μου οτι εγω χρειαζομαι UPS?


oh..Yes!

Γνωμη μου ειναι να βαλεις φιλε για να εισαι κομπλε σε περιπτωσεις διακοπων ΔΕΗ... Κατι που νομιζω θα ειναι συχνο φαινομενο στον χειμωνα που μας ερχεται λογω υπερ-καταναλωσης των νοικοκυριων και οχι μονο για την θερμανση. Δεν θα ειναι λιγοι που θα αναβουν θερμοπομπους, κλιματιστικα και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις για να ζεστανουν το κοκκαλακι τους!

Και αν οι διακοπες του ηλεκτρικου προκυπτουν βραδινες ωρες (βλ. κατα το νυχτερινο τιμολογιο) αντε να σε δω τι θα κανεις με τα πιτσιρικια στο σπιτι?! Και μην εισαι 100% σιγουρος οτι κλεινοντας το βεντιλατερ δεν θα συνεχιζει να ψιλοκαιει η φωτια στο καζανι, εξαρταται με την κατασκευή και αν περνει απο αλλου αερα ο λεβητας (αυτό τεσταρε το με το που έρθει ο λεβητας σου). το πιο πιθανο ειναι οτι θα σιγοκαιει.
Εμενα παντως με την σομπα στο παρελθον κατα την μια και μοναδικη φορα που ετυχε να γινει διακοπη ρευματος, ο κυκλοφορητης μου δουλεψε (διακοπτομενα αφου φυσικα δεν ταισα καθολου ξυλα)για καμια ωρα και βαλε, μην αφηνοντας τα νερα στην σομπα να ανεβασουν θερμοκρασιες!

Ναι οντος θα σιγοκαιει η φωτια στο καζανι ετσι μου ειπε και ο Παυλος που μου τον πουλησε,και αυτος ειναι και ο σκοπος του ηλεκτρονικου πινακα και του βεντιλατερ ετσι ωστε να κανω οικονομια και να μην χρειαζετε ξαναναμα,η απορια μου ομως ειναι αν αυτο το ψιλοκαψιμο ειναι αρκετο που σε περιπτωση διακοπης ρευματος και αποτυχιας ολων των αλλον ασφαλιστικων μετρων ν'ανεβασει θερμοκρασια τοση στα νερα που να εχουμε μπαμ,δεν νομιζω φιλε μου kosmidis80!
Ετσι κι'αλλιος στο σπιτι εχω 2 ups που τα εχω συνδεμενα στα κομπιουτερ και οταν πεφτει το ρευμα τσιροκοπανε αβερτα,βεβαια πρεπει να βρισκετε καποιος στο σπιτι για να τ'ακουσει να τσιριζουν,στον υπνο παντος με ξυπνανε.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23818 από Nasikas
Όλες οι απόψεις σεβαστές, αλλά...ο καθένας, ανάλογα με τις εμπειρίες που έχει κύριοι.

Προσωπικά , επειδή έχω δει λέβητα ξυλου να ...περπατάει, και τζακι νερου ανατιναγμένο, έβαλα στο σπιτι στο χωριο ΑΝΟΙΚΤΟ δοχείο,και βαλβίδα 90-3,και UPS και ψάχνομαι και για μικρή φτηνή γεννήτρια. (στην Βασιλίτσα οι διακοπές ΔΕΗ ειναι συχνές και πολύωρες)

Πάντως για όσους βάλουν κλειστό δοχείο στον ξυλολέβητα, θα συνιστούσα καθε 2 χρόνια να αλλάζουν τις βαλβίδες. Μπορεί πχ να έχει ανοιξει μια φορά για δευτερόλεπτα- και να μην το πείρατε είδηση- και ....2η φορά δεν ανοίγουν κάποιες του εμπορίου.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23821 από kosmidis80

valsam έγραψε:

kosmidis80 έγραψε:

valsam έγραψε: Φιλε kosmidis80 πιστευεις μιας και την γνωριζεις την περιπτωση μου οτι εγω χρειαζομαι UPS?


oh..Yes!

Γνωμη μου ειναι να βαλεις φιλε για να εισαι κομπλε σε περιπτωσεις διακοπων ΔΕΗ... Κατι που νομιζω θα ειναι συχνο φαινομενο στον χειμωνα που μας ερχεται λογω υπερ-καταναλωσης των νοικοκυριων και οχι μονο για την θερμανση. Δεν θα ειναι λιγοι που θα αναβουν θερμοπομπους, κλιματιστικα και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις για να ζεστανουν το κοκκαλακι τους!

Και αν οι διακοπες του ηλεκτρικου προκυπτουν βραδινες ωρες (βλ. κατα το νυχτερινο τιμολογιο) αντε να σε δω τι θα κανεις με τα πιτσιρικια στο σπιτι?! Και μην εισαι 100% σιγουρος οτι κλεινοντας το βεντιλατερ δεν θα συνεχιζει να ψιλοκαιει η φωτια στο καζανι, εξαρταται με την κατασκευή και αν περνει απο αλλου αερα ο λεβητας (αυτό τεσταρε το με το που έρθει ο λεβητας σου). το πιο πιθανο ειναι οτι θα σιγοκαιει.
Εμενα παντως με την σομπα στο παρελθον κατα την μια και μοναδικη φορα που ετυχε να γινει διακοπη ρευματος, ο κυκλοφορητης μου δουλεψε (διακοπτομενα αφου φυσικα δεν ταισα καθολου ξυλα)για καμια ωρα και βαλε, μην αφηνοντας τα νερα στην σομπα να ανεβασουν θερμοκρασιες!

Ναι οντος θα σιγοκαιει η φωτια στο καζανι ετσι μου ειπε και ο Παυλος που μου τον πουλησε,και αυτος ειναι και ο σκοπος του ηλεκτρονικου πινακα και του βεντιλατερ ετσι ωστε να κανω οικονομια και να μην χρειαζετε ξαναναμα,η απορια μου ομως ειναι αν αυτο το ψιλοκαψιμο ειναι αρκετο που σε περιπτωση διακοπης ρευματος και αποτυχιας ολων των αλλον ασφαλιστικων μετρων ν'ανεβασει θερμοκρασια τοση στα νερα που να εχουμε μπαμ,δεν νομιζω φιλε μου kosmidis80!
Ετσι κι'αλλιος στο σπιτι εχω 2 ups που τα εχω συνδεμενα στα κομπιουτερ και οταν πεφτει το ρευμα τσιροκοπανε αβερτα,βεβαια πρεπει να βρισκετε καποιος στο σπιτι για να τ'ακουσει να τσιριζουν,στον υπνο παντος με ξυπνανε.


το θεμα ειναι να μην φτασεις στο σημειο να περιμενεις αν θα ανοιξουν τα ασφαλιστικα!

Το αν θα φτασουν τα νερα στην θερμοκρασια της ατμοποιησης εξαρταται απο παραγοντες οπως διαρκεια διακοπης, αν εγινε η διακοπη με το που τον γεμισες, το ποσο σιγοκαιει η φωτια κτλ.

Ρωτα τον Παυλο για UPS ημιτονου, εχουν φτηνες δικες τους κατασκευες στην Βουλγαρια για αυτες τις δουλειες ;) !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ