Οδηγίες για εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24196 από vasilz
Καλημέρα σ' όλους σας.
Βρήκα το forum σας πολύ ενημερωμένο, και θα ήθελα την βοήθεια σας καθότι είμαι πρωτογενής καταναλωτής χωρίς καμία τεχνική κατάρτιση.
Αντιμετωπίζω κι εγώ τον εφιάλτη του χειμώνα που έρχεται χωρίς δυνατότητα αγοράς πετρελαίου και ψάχνω σταγόνα στον Ωκεανο λύση για ενναλακτική θέρμανση.
Ομως τι? Σομπα πέλλετ ή ξυλοσομπα?
Το διαμέρισμα είναι περίου 65-70τ.μ. υπόγειο, με φεγγίτες να αεριζεται, ενας κατα βάση ενιαίος χώρος. Βεβαια η κρεβατοκάμαρα είναι χωριστή.
Το κτίριο έχει 3 ορόφους (η ταράτσα είναι ο 4ος) Ο λόγος που τα αναφέρω αυτά είναι για την καμινάδα θα πρέπει να βγεί μέχρι την ταράτσα? θα μπουκώνει? Απο διάφορα ποσταρισματα που διάβασα εδώ είναι πολλοί οι παράγοντες που παίζουν ρόλο.
Μπορεί κάποιος να βοήθησει τι να προσέξω και τι να ρωτήσω κατά την έρευνα αγοράς?
Ευχαριστώ πολύ
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24209 από kosmidis80
Mπορείς να ξεκινήσεις απο εδω για να δεις τις ανάγκες του σπιτιού σου (έστω και εμπειρικά για αρχή) : www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...8&id=22319&Itemid=53

Επειτα και βάση των αναγκων της οικιας θα πρεπει να αποφασισεις αν θα προχωρησεις σε αεροθερμες συσκευές (δεν ξερω αν βολευει η διαμορφωση χωρου σου) ή σε λεβητα (επίσης αν βολευει ο χωρος για εγκατασταση), τελος να αποφασισεις αν το καυσιμο θα ειναι πελλετ ή ξύλο.

Στο πελλετ θα εχεις ευκολια και προγραμματισμένη καυση. Δεν θα εχεις ιδιαιτερο χαμαλικι, συχνο ταισμα και πολυ σταχτη, βρωμια κτλ.

Στα ξύλα θα πρεπει να εχεις χωρο για αποθηκευση, ειναι πιο φτηνες οι συσκευες ως συνηθως, αλλά θα θελει ενασχοληση και πιο συχνο καθαρισμα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24216 από Τάκης

vasilz έγραψε: ...
Το διαμέρισμα είναι περίου 65-70τ.μ. υπόγειο, με φεγγίτες να αεριζεται, ενας κατα βάση ενιαίος χώρος. Βεβαια η κρεβατοκάμαρα είναι χωριστή.
Το κτίριο έχει 3 ορόφους (η ταράτσα είναι ο 4ος) Ο λόγος που τα αναφέρω αυτά είναι για την καμινάδα θα πρέπει να βγεί μέχρι την ταράτσα? θα μπουκώνει? Απο διάφορα ποσταρισματα που διάβασα εδώ είναι πολλοί οι παράγοντες που παίζουν ρόλο.
Μπορεί κάποιος να βοήθησει τι να προσέξω και τι να ρωτήσω κατά την έρευνα αγοράς?
Ευχαριστώ πολύ


Για 70m2 ημιυπόγειο θα βάλεις μια αερόθερμη σομπίτσα πέλλετ και θάσαι μια χαρά. Η καμινάδα είναι ένα πρόβλημα βέβαια που θέλει κάποιο ψάξιμο που και πως θα βγαίνει. Σε ποιά περιοχή είναι το σπίτι;

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24246 από valsam
Φιλε αν ειναι να πας σε αεροθερμη θερμανση η γνωμη μου ειναι να χτυπησης 2 inverter air condition με υψηλο COP. ενα 18ρη η 24ρη για τον ενιαιο χωρο και ενα 9ρακι για την κρεβατοκαμαρα(σε περιοχη εισαι,δηλ. τι χειμωνα εχεις)και θα εχεις το κεφαλι σου υσηχο και πολυ οικονομια,αν εχεις και νυχτερινο ρευμα ακομη πιο τζαμπανταν,με 1500-2000 εισαι τελειωμενος για τα κλιμα,τι θες και μπλεκεις με μπουρια και χαμαλικια?
Ψαξε λιγο στο ιντερνετ για να μην νομιζεις οτι παπαρολογω,η ΘΕΡΜΙΚΗ ΙΣΧΥΣ του πελλετ ειναι απο 4,5 εως 5,2,ας παρουμε λοιπον εναν μεσο ορο 4,5 ,με μια σομπα που εχει αποδοση 85% λοιπον θα εχουμε αποδοση 3,82kw για ενα κιλο πελλετ που καψαμε,δηλ. με 30 η εστω και 27 λεπτα του ευρω που ειναι η τιμη του φθηνου πελλετ που μας στοιχισε το κιλο του πελλετ πηραμε 3,82kw!
Με κλιματιστικο με καλο COP, ΔΗΛ. 4-5,6 για θερμοκρασιες που κυμαινονται ΚΟΝΤΑ στο 10 με 7 (γιαυτο και ρωτησα σε ποια περιοχη μενεις) και με 1 kw ρευμα που στο ακριβοτερο τιμολογιο εαν δεν κανω λαθος ειναι κοντα στα 17-18 λεπτα του ευρω με ολους τους φορους και παιρνουμε απο 4 εως και 5,6kw!
Eν ολιγης για καθε παραγωμενη kw με πελλετ αυτη μας κοστιζει 7 με 8 σεντς ενω με κλιμα απο 3 εως 5 σεντς, με δε νυχτερινο ρευμα (που ισχυει για το 1/3 της ημερας και που ειναι και οι πιο κρυες ωρες)την πληρωνουμε απο 1.6 εως 2.25!
Τεραστια διαφορα πιστευω και'παν απ'ολα ξεκουραστα και καθαρα.
Θα μου πουν μερικοι εδω μεσα μα γιατι εβαλες εσυ ξυλολεβητα και δεν εβαλες air condition αφου συμφερουν τοσο,μα γιατι εγω εχω 10 ξεχωριστους χωρους γιαυτο ,3 υπνοδωματια επανω + wc,σαλονι,κουζινα,wc στον μεσαιο,και δωματιο σαλονι wc στον κατω οροφο,αντε και δεν εβαζα στα wc (oοπως ο γειτονας μου)παλι θα ηθελα 7 9ρια,πολλα τα λεφτα δηλ. 5 με 5,5 χιλιαρικα!
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24276 από Τάκης

valsam έγραψε: Φιλε αν ειναι να πας σε αεροθερμη θερμανση η γνωμη μου ειναι να χτυπησης 2 inverter air condition με υψηλο COP. .....


Και όταν θερμοκρασία θα βρίσκεται στο -5 ή -10 ή και παρακάτω τι προτείνεις να κάνει ο φίλος για να ζεσταθεί;

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24287 από stergiosbik

Τάκης έγραψε:

valsam έγραψε: Φιλε αν ειναι να πας σε αεροθερμη θερμανση η γνωμη μου ειναι να χτυπησης 2 inverter air condition με υψηλο COP. .....


Και όταν θερμοκρασία θα βρίσκεται στο -5 ή -10 ή και παρακάτω τι προτείνεις να κάνει ο φίλος για να ζεσταθεί;


Tζοκινγκ!!!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ