Οδηγίες για εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24461 από valsam
Αν ξερεις Αγγλικα διαβασε αυτο για να καταλαβεις για την αποψυξη www.temperzone.co.nz/FAQ/Understanding-Defrost-Cycle/
Αν βαλεις μικροτερο κλιματιστικο και δουλευει στη τσιτα τοτε πιανει παγο πιο συχνα .παντα καλυτερα μεγαλυτερα!
Του γειτονα παντος που τον ρωτησα περσυ ακομη και με μειον δεν το επιασε παγο!
Ασφαλος και γινετε να καψει 1kw και να ποδοσει 4 ακομη και περισσοτερο ενα κλιματιστικο(ουσιαστικα αντλια θερμοτητας ειναι αλλα δεν ζεσταιβει νερο αλλα αερα),διαβασε εδω λιγο www.daikinaltherma.gr/heat-pump-basics/default.jsp
www.energyhomes.gr/material/pages/nrginfo/antlies.html
www.carrier.gr/carriergreek/news/energy_analysis.htm
Στον πινακα της carrier εχει το πετρελαιο με 0,60(θα'θελαμε!) και την kw ρευματος (11,25,παλι θα'θελαμε!)στο οικονομικο αποτελεσμα βαζω ενα 70% παραπανω για το ρευμα δηλ. 19 σεντς η kw που ειναι κοντα στην σημερινη τιμη και ενα 130% παραπανω στα 60σεντς του πετρελαιου που μας κανει 1,38 ευρω το λιτρο,αρα το 590 ευρω καταναλωση ρευματος γινετε 1003 ευρω (χωρις να υπολογιζω το νυχτερινο ρευμα που αν το βαλουμε το 1003 πεφτει παρα πολυ)και με πετρελαιο γινετε 2354!
Kανονιστε να βαλετε ολοι air condition να τραβαμε και εμεις με τους λεβητες με σας ολοι μαζι τις κωλ@τριχες μας απο τις συνεχομενες διακοπες ρευματος!
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24539 από dmtr
Θα ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου για τις σκέψεις και τις ενέργειες που έκανα και γω για να αποφύγω το πετρέλαιο.
Το σπίτι είναι μεζονέτα 217 τ.μ. και με τον λέβητα πετρελαίου και ενδοδαπέδια θέρμανση, ήθελα περίπου τα 800 – 1000 λίτρα πετρέλαιο τον μήνα, ανάλογα τις θερμοκρασίες.
Πρώτη σκέψη ήταν να αλλάξω το λεβητοστάσιο σε πέλλετ. Μάλιστα ήρθε και ο κ. Σαμαράς και το είδε. Η προσφορά ήταν για ελληνικό δικής του κατασκευής γύρω στα 5.000€ ενώ για Αυστριακό περί τα 9.000€, συμπεριλαμβανομένης της εγκατάστασης. Μου φάνηκαν πολλά και δεν το τόλμησα.
Δεύτερη σκέψη ήταν να αγοράσω 2 σόμπες πέλλετ, μια για το υπόγειο 87 τ..μ. και μια για το ισόγειο, άλλα 87 τ.μ. και να ζεσταίνω όποιον χώρο θέλω όποτε θέλω. Σκέψη ολέθρια. ;Όχι ότι οι σόμπες πέλλετ δεν είναι καλές, αλλά δε συμφέρει, με τίποτα, να ζεσταίνεις ξεχωριστά κάθε χώρο.
Τις παράγγειλα λοιπόν, για οικονομία, κατευθείαν στην Κίνα. Δύο σόμπες ΗΡ-26, 13 Kw έκαστη. Ενώ μου είπαν παράδοση σε 30 έως 40, το πολύ, ημέρες, ξεπεράσαμε τις 100 μέρες. Ενώ υπολόγιζα ότι θα στοίχιζαν περί τα 1700€ και οι δύο, τελικά, κάτι χαρτόσημα, κάτι γκρουπάζ τις πήγαν στα 2140€.
Εν τω μεταξύ επειδή είχα παραδοσιακό τζάκι, και μ’ αρέσει να το καίω, έσφιγγαν και τα κρύα, το μετατρέπω σε ενεργειακό με μια κασέτα 90αρα της Spartherm.
Αυτό, μας έβγαλε παλληκάρι πέρσι στα κρύα με 4,5 τόνους ξύλα επί, δυστυχώς, 180€ τον τόνο, Αθήνα γαρ. Χαλάλι τα λεφτά που έδωσα, και για την κασέτα και για τα ξύλα.
Όμως, το σπίτι, κατασκευή του ’89, χωρίς πολύ καλή μόνωση, το πρωί όταν ξυπνάγαμε η θερμοκρασία ήταν γύρω στους 14. Ο πάνω όροφος, ίσα που έκοβε και χρησιμοποιούσαμε το air-condition τα βράδια. Το πρωί, καθάρισε στάχτες, άντε και το τζάμι (ευτυχώς όχι κάθε μέρα), άντε να το ανάψεις, είχε την ταλαιπωρία του. Το ότι τα υπόγεια ήταν παγωμένα δυσκόλευαν το να ζεσταθεί και το ισόγειο.
Τέλος εγκατέστησα και μια αντλία θερμότητας, Hittachi 15 Kw, γιατί να έχεις εγκαταστημένη ενδοδαπέδια και να μη τη δουλεύεις με κάποιον τρόπο, είναι μεγάλο λάθος.
Εκ των υστέρων, νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να έχω διαλέξει τον Αυστριακό λέβητα του Σαμαρά. Πιο φτηνά θα μου ‘ρχοταν.
Έτσι οι σόμπες πέλλετ παροπλίζονται, το τζάκι θα δουλέψει κανονικά με μπριγκέτες, βοηθώντας την όλη κατάσταση και τα υπόγεια και οι κρεβατοκάμαρες μόνο με την ενδοδαπέδια.
Ααα. Ξέχασα, τελικά, έντυσα και όλο το σπίτι με κέλυφος Durosol 7 cm.
Ελπίζω φέτος να μην κρυώσω.
Εσείς πάλι, χρησιμοποιήστε την εμπειρία μου για να αποφύγετε κάποιες @@@@ που έκανα εγώ.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιωργος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24549 από Τάκης

dmtr έγραψε: Θα ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου για τις σκέψεις και τις ενέργειες που έκανα και γω για να αποφύγω το πετρέλαιο.
......


Τις σόμπες γιατί τις κρατάς και δεν τις βγάζεις για πούλημα, να πιάσουν τουλάχιστον κάπου τόπο;

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24551 από dmtr

Τάκης έγραψε:

dmtr έγραψε: Θα ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου για τις σκέψεις και τις ενέργειες που έκανα και γω για να αποφύγω το πετρέλαιο.
......


Τις σόμπες γιατί τις κρατάς και δεν τις βγάζεις για πούλημα, να πιάσουν τουλάχιστον κάπου τόπο;

Γιατί η Αντλία Μπήκε Απρίλη και δεν ξέρω αν θα με φτάνει. Ας δείξει πρώτα δείγμα σε χοντρά κρύα και μετά θα τις δώσω.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24552 από asfet
dmtr, με αντλία θερμότητας, με ενδοδαπέδια, στην Αθήνα, με ενεργειακό τζάκι, με καινούρια θερμομόνωση 7cm, και 2 σόμπες backup (που κι εγώ πιστεύω πως δεν τις χρειάζεσαι), αποκλείεται να κρυώσεις.
Μάλλον μας τρόμαξε ο περσινός χειμώνας....

Το στοίχημα θα είναι στη δαπάνη για θέρμανση, και επειδή πιστεύω πως, παρά την ταλαιπωρία σου θα "την βγάλεις" πολύ οικονομικά και θα κάνεις απόσβεση πολύ γρήγορα, κράτα μας ενήμερους για τις καταναλώσεις.

Άννα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25908 από Stepenwolf
Τοποθετήσαμε στο πατρικό μου (για να μειώσουμε τις ώρες χρήσης του καλοριφέρ πετρελαίου) ξυλόσομπα στο χωλ, απ'οπου ζεσταίνεται το διαμέρισμα ανομοιόμορφα. Στην κουζίνα που είναι στην άλλη άκρη του διαμερίσματος και η θερμότητα από τη σόμπα είναι ανεπαρκής, σκέφτομαι να τοποθετήσω κλιματιστικό inverter για υποβοήθηση.
Έχω σκεφτεί την εξής "πατέντα" κι ελπίζω σε συμβουλή σας, καθώς είμαι μάλλον άσχετος:
Να τοποθετήσω την εξωτερική μονάδα του κλιματιστικού στον προστατευμένο χώρο της σοφίτας (90 τμ με κεραμοσκεπή, δεν χρησιμοποιείται παρά για αποθήκευση ελάχιστων αντικειμένων), δίπλα στο μπουρί της σόμπας που ανεβαίνει από το διαμέρισμα και πριν αυτό συνδεθεί στην καμινάδα.
Η σκέψη μου είναι, πως η εξ. μονάδα θα αποροφά μέρος της θερμότητας που εκλύεται από το μπουρί, ώστε να αυξήσει την απόδοση του κλιματιστικού και να μειώσει την κατανάλωσή του σε ρεύμα.
Έχει λογική αυτή η σκέψη μου, ή είναι εκτός πραγματικότητας??? :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ